ÚvodAktuality10 tipů na výlety k opevněným kostelům aneb ve stínu i na výsluní
Památky

10 tipů na výlety k opevněným kostelům aneb ve stínu i na výsluní

  • 7. února 2023
Příkopy a valy, robustní věže, okrouhlé bašty se střílnami a střeleckými ochozy i hradby široké několik metrů, za které by se nemusel stydět žádný hrad: to jsou opevněné kostely. V časech míru zalitých sluncem sloužily jako svatostánky, ovšem v dobách válečné vřavy a temna při nájezdech nepřátel a tažení vojsk poskytovaly lidem z okolí vojenskou ochranu a často se na dlouhé měsíce měnily v bezpečná útočiště.
Pojďte se s námi podívat do některých z nich. Kam? Třeba do Kurdějova, kde se pod kostelem sv. Jana Křtitele dodnes dochovaly rozvětvené podzemní chodby, ke kostelu sv. Jana Křtitele ve Velké Bíteši s kamennou hrabou a vstupní hradební věží, anebo ke kostelu sv. Martina v Sedlčanech, kde do opevněného areálu dokonce padací most. Opevnění se dochovalo i u kostela sv. Jakuba VětšíhoNepomuku či u pevnostního kostela sv. JiříHorním Slavkově. Prastaré časy zanechaly své stopy i na kostele sv. Michaela ve Vítochově, kostele sv. Michaela Archanděla v Hrozové či chrámu sv. BartolomějeRakovníce, zvláštní jméno kostela sv. Martina ve zdiPraze pak napovídá, že je pevně vrostlý přímo ve staré hradbě. Užijte si s Kudy z nudy cestu za zážitky do stínu i na výsluní!
Opevněný kostel sv. Jana Křtitele ve Velké Bíteši Památky

Opevněný kostel sv. Jana Křtitele ve Velké Bíteši

Kostel ve Velké Bíteši pochází z románského období. Z původní stavby se dochovaly pouze zbytky zdí zakomponované do gotické přestavby z konce 15. století. V té době bylo vybudováno kromě síňového dvoulodí i mohutné opevnění kolem kostela se vstupní dvoupatrovou věží a pěti baštami se střílnami.

Chrám sv. Jakuba Většího v Nepomuku Památky

Chrám sv. Jakuba Většího v Nepomuku

Kostel sv. Jakuba Většího vítá v Nepomuku každého, kdo přijíždí od Plzně. Nachází se na kraji města za Špitálským rybníkem na ostrohu uzavírajícím ze západu Přesanické náměstí. Na první pohled určitě zaujme gotická válcová bašta se střílnami s malovanou rustikou – pozůstatek chrámového opevnění.

Kostel sv. Michaela ve Vítochově Památky

Kostel sv. Michaela ve Vítochově

Od raného středověku stávala vysoko nad Vítochovem svatyně, kterou nechal údajně založit sv. Metoděj. Řadí se tak k nejstarším památkám na Moravě. Románsko-gotický vzhled se zbytky zdi a hranolovitá bašta připomíná časy, kdy by kostelík zároveň i pevností.

Pevnostní kostel sv. Jiří v Horním Slavkově Památky

Pevnostní kostel sv. Jiří v Horním Slavkově

Nejcennější památkou města Horní Slavkov je gotický pevnostní kostel sv. Jiří. Kostel je v historických pramenech připomínán již kolem roku 1380, ve starší literatuře se dokonce uvádí i rok 1242.

Kostel sv. Michaela Archanděla v Hrozové se středověkými freskami Památky

Kostel sv. Michaela Archanděla v Hrozové se středověkými freskami

Kostel je hlavní pamětihodností obce Hrozová, jenž je součástí Rusína. Je zasvěcen sv. Archandělovi Michaelovi a je písemně uváděn již v roce 1309, stejně jako vesnice. Areál farního kostela včetně ohradní zdi kolem přilehlého hřbitova je zapsán na seznamu nemovitých kulturních památek.

Kostel sv. Václava v Tišnově Památky

Kostel sv. Václava v Tišnově

Farní kostel sv. Václava je jednolodní gotická stavba z druhé poloviny 15. století, v 18. století zbarokizovaná, s presbytářem a hranolovou věží, leží na vyvýšeném místě na východním okraji historického jádra města.

Chrám sv. Bartoloměje v Rakovníku Památky

Chrám sv. Bartoloměje v Rakovníku

Chrám sv. Bartoloměje j největší dominantou celého náměstí. Stojí na východní straně náměstí v místě, kde již ve 13.století stál kostel sv. Mikuláše, ten byl roku 1422 vážně poškozen při husitských bouřích.

Kostel sv. Martina v Sedlčanech Památky

Kostel sv. Martina v Sedlčanech

Kostel sv. Martina je nejstarší památkou města, které je připomínáno roku 1294. Z této doby se zachovala věž s románsko-gotickými okny a zdivo lodi. Ve 14. století byl opevněn hradbou a baštami. V místě zvonice stávala brána s padacím mostem. Roku 1860 bylo opevnění zbořeno a kostel byl rozšířen.

Kostel sv. Martina ve zdi v Praze Památky

Kostel sv. Martina ve zdi v Praze

Kostel sv. Martina na Starém Městě v Praze se zachoval jako takřka neporušené dílo středověku, jako vzácný doklad hodnotné románské a gotické architektury. Byl postaven v období mezi roky 1178 až 1187 v tehdejší osadě Újezd, která byla později rozdělena mezi Staré a Nové Město.

Kostel Kurdějov – podzemní chodby opevněného kostela sv. Jana Křtitele Památky

Kostel Kurdějov – podzemní chodby opevněného kostela sv. Jana Křtitele

Krásným zážitkem, který by si žádný z milovníků historie neměl nechat uniknout, je návštěva podzemního systému opevněného kostela v Kurdějově. Osada je vzdálená 3 km severovýchodně od Hustopečí a rozprostírá se v hlubokém údolí končících výběžků Ždánické vrchoviny.

Další aktuality

Prohlídky soukromých hradů a zámků: navštěvujte a objevujte!

O víkendu od 23. do 25. května 2025 se budou konat Dny soukromých hradů a zámků 2025. Téměř dvacítka památkových objektů, o které pečují buď potomci starých šlechtických rodů, anebo noví majitelé, během nich otevře své brány a nabídne vedle pravidelných prohlídek i speciální programy. Udělejte si výlet na místa, kde při troše štěstí potkáte i jejich šlechtické majitele... Pozoruhodné interiéry nabízí například hrad Kost, zámek Blatná, Karlova Koruna, Dobříš, Stránov a mnohé další památky.
19. květen 2025 11:30
Památky

Archeologie v krajině ... aneb česká Troja okolo nás

Pravěká sídliště, mohylová pohřebiště, slovanská hradiště anebo zaniklé středověké osady… to vše nabízí pozornému turistovi česká krajina. Vypravte se na místa, která pamatují mnohé dějinné události a kde doslova ucítíte závan starých časů. A kam se za nimi vydat? To vám poradí portál Kudy z nudy.
19. květen 2025 9:07
Památky

50 tipů, kam na výlet za menhiry, tajemnými balvany a kamennými kruhy

V Česku najdete desítky balvanů, které jsou pokládány za prehistorické. Menhiry a další kamenné megalitické stavby představovaly již odpradávna velmi silná energetická místa. Podle archeologů se však nikdy neprokázalo, že by mezi nimi byl opravdový menhir. Komplexy menhirů, kamenů a kamenných kruhů vám mohou posloužit i jako cíle originálních výletů.
19. květen 2025 9:02
Památky

Věda a historie není nuda: nový život starých kostelů aneb muzea, galerie a svatební místa

Vydejte se s Kudy z nudy prozkoumat bývalé, zrušené i takzvaně odsvěcené kostely! I když už neslouží pro církve a církevní obřady, stále jsou to místa s krásnou architekturou a jedinečným geniem loci. A také se spoustou překvapení: ukážeme vám například jediný kostel na světě, kde najdete Spidermana nebo Barta Simpsona vedle Jana Nepomuckého.
18. květen 2025 17:10
Památky

10 tipů na výlet za stavbami architekta Vojtěcha Ignáce Ullmanna

Architekt Vojtěch Ignác Ullmann (23. 4. 1822, Praha – 17. 9. 1897, Příbram) patří k předním představitelům novorenesance v Čechách. Studoval nejprve na pražské Polytechnice a poté na akademii výtvarných umění ve Vídni. Společně s Josefem Zítkem patřil k prvním českým vyznavačům italské novorenesance, nazývané palladianismus (podle inspirace vzorníky Andrey Palladia). Jeho reprezentativní stavby v historizujícím slohu slouží dodnes jako budovy úřadů, bank, škol, hotelů nebo nádraží. Poté, co neuspěl v soutěži na výstavbu Národního divadla a Rudolfina, odešel z veřejného života na Příbramsko, nejdříve do Dubence (vlastnil zde zámek) a později do Příbrami, kde je také pochován.
18. květen 2025 17:06
Památky

Věda a historie není nuda: pět hradů v Evropě, které kdysi patřily českým králům

Kdysi se říkalo, že český král může v jeden den snídat v Praze, obědvat v Alpách a povečeřet u moře. Ač to zní jako nadsázka, ve 14. století byly země Koruny české opravdovou velmocí střední Evropy. Braniborsko, Lužice ani Dolní Slezsko už součástí České republiky sice nejsou, ale stopy po českých králích tam zůstaly. Poznejte s Kudy z nudy pět hradů, které dnes leží v cizině, ale kdysi patřily k českým zemím: čeká na vás Norimberk, Oybin, Slawenburg, Grodno a Lauf!
16. květen 2025 8:36
Památky

Zámecká divadla v Česku: nejkrásnější historické scény, které můžete navštívit

Zámecká divadla jsou jako malé šperkovnice ukryté v zámeckých křídlech – nenápadné zvenčí, okouzlující uvnitř. Navíc většina z nich je součástí běžných prohlídkových tras, takže stačí jen vstupenka a trocha zvědavosti. Vydejte se s Kudy z nudy na zámecké scény, kde si šlechtici na jevišti hráli na Romea a dámy v hledišti omdlévaly touhou. Tady je náš výběr těch nejkouzelnějších.
13. květen 2025 12:04
Památky

25 tipů, kam se vydat na výlet k méně známým zříceninám hradů na víkendový výlet

V krásných dnech, ale i když počasí není zrovna slunečné, se milovníci pěší turistiky poohlížejí po tom, kam vyrazit na výlet. Tak co třeba navštívit snadno dostupné hradní zříceniny, které jsou pěkným cílem v jakékoliv roční době? Některé byly přes zimu uzavřeny, ale se příchozí novou sezónou opět otevírají. Kam se za nimi vydat vám poradí portál Kudy z nudy. Každá zřícenina hradu má nějaké tajemství!
11. květen 2025 9:17
Památky