ÚvodAktualityMrakodrapy a obří stavby České republiky: žebříček nejvyšších budov
Památky

Mrakodrapy a obří stavby České republiky: žebříček nejvyšších budov

Poslechněte si audio verzi článku
Na nejkrásnější a nejvyšší mrakodrapy se Češi jezdí dívat do světa. Kdysi to ale neplatilo a mrakodrapům se dařilo i u nás. Pojďte s Kudy z nudy prozkoumat nejvyšší budovy v České republice a zjistit, kde by měly vyrůst další obří stavby.
Nejvyšší budovu České republiky si jako na dlani prohlédnete třeba z teras a parků kolem hradu Špilberk nebo z Denisových sadů pod Petrovem: v žebříčku nejvyšších budov Česka patří první místo AZ Tower v Brně. Měří 111 metrů, má třicet nadzemních podlaží a celkem sedmnáct tisíc metrů čtverečních obchodních, kancelářských a rezidenčních ploch. V AZ Tower je rovněž nejvýše položený rezidenční prostor v Česku, mezonetový apartmán ve 28. a 29. podlaží domu. Ten byl prodán dokonce jako jeden z prvních. Autorem stavby, která by měla přijít celkem na 800 milionů korun, je architektonická kancelář Aleše Buriana a Gustava Křivinky.

Prozkoumejte s Kudy z nudy další české mrakodrapy!
 

Jak vysoký musí být mrakodrap?

Zvláštní slovo mrakodrap je doslovným překladem anglického slova skyscraper. Složenina slov sky (obloha, nebe) a scrape (škrabat, dřít) je něco, co se doslova škrábe vzhůru k nebi. I když mrakodrapy nemají žádnou oficiální definici a na konci 19. století se tak označovaly budovy s deseti až dvaceti patry, postupně se pohled na ně (i z nich) měnil. S narůstající výškou nejvyšších staveb světa se dnes pod pojmem mrakodrap chápe budova, která měří nejméně 150 metrů a má přes čtyřicet pater. Kromě toho by mrakodrapy měly sloužit jako byty, kanceláře, hotely či komerční prostory, to aby se vyloučily podobně vysoké vysílače, stožáry, kostelní a vyhlídkové věže.


 

Další nejvyšší budovy Česka

Další budovy, z jejichž střech je to k nebi nejblíž, najdete v Praze na Pankráci. Vedle sebe stojí City Tower, se 109 metry druhá nejvyšší budova v Česku, 104 metry vysoký bytový dům V Tower a o pár desítek centimetrů nižší City Empiria.

Nejvyšší z nich, City Tower, tu stojí už od osmdesátých let minulého století. Na jeho konečné podobě se podílel ateliér amerického architekta Richarda Meiera a původně měl být sídlem Československého rozhlasu. Ještě starší je sousední City Empiria, známá také pod původním názvem Motokov. V jejich sousedství na Pankrácké pláni stojí eště několik vyšších budov, které vytvářejí zajímavou skupinu, viditelnou z velké dálky.

Svého času nejvyšší budovou v Československu byla budova SHD Komes v Mostě. Má 23 nadzemních podlaží, měří 96 metrů a sloužila jako sídlo ředitelství Severočeských hnědouhelných dolů, nyní ji vlastní dceřiná společnost Severočeských dolů.
 

Druhá nejvyšší budova v Evropě

Věřte nebo ne, svého času v Česku vznikla druhá nejvyšší budova v Evropě. Šlo o Baťův mrakodrap ve Zlíně, kam se vedení obuvnické firmy Baťa přestěhovalo na přelomu let 1938 a 1939. Budova takzvané Jednadvacítky měřila na výšku 77,5 metru – a v té době byl v Evropě vyšší jen palác Všeobecné bankovní jednoty v belgických Antverpách s 87 metry. I když zlínský mrakodrap už překonaly desítky budov v celé zemi, dodnes je vyhledávaným cílem turistů. Pozornost přitahuje kancelář ve výtahu, vyhlídková terasa s kavárnou nebo expozice o baťovské minulosti.


 

Další nejvyšší budovy Česka na obzoru

Žebříček nejvyšších budov České republiky čekají změny, jen nevíme, za jak dlouho. Vůbec nejvyšším mrakodrapem v tuzemsku by se měla stát budova Ostrava Towers podle projektu studia Chybík+Krištof. V Ostravě se sice ještě nezačalo stavět, ale projekt už za sebou má spoustu změn. Tou, která nás zajímá nejvíc, je snížení z původně zamýšlených 235 metrů na 170 metrů. Důvod? Mrakodrap má stát na Nové Karolině, tedy v území poznamenaném důlní činností. Dlouho se proto řešilo, zda zdejší podloží tak velký dům vůbec unese. Zahájení stavby je naplánováno na rok 2028, předpokládaný termín dokončení a spuštění provozu pak do roku 2032. Dalším českým mrakodrapem, který zatím můžete vidět jen ve vizualizaci a na papíře, je přes 120 metrů vysoký Top Tower, který by měl vyrůst v Praze ve čtvrti Nové Butovice. Věž navrženou Davidem Černým a Tomášem Císařem ze studia Black n' Arch má doplnit 135 metrů vysoký vrak lodi s vyhlídkou na vrcholu.


 

Muzeum ve věžácích

Věžáky v Kladně sice nesplňují neoficiální definici mrakodrapů, ale mají jinou výhodu: můžete si je prohlédnout zevnitř. Zažijete atmosféru 50. let a navíc poznáte vůbec první expozici sídlištní architektury v České republice. Výstavba šestice 48 metrů vysokých věžových domů podle projektu architekta Josefa Havlíčka začala v březnu 1953. První dům byl předán do užívání předán těsně před Vánocemi 1956, do posledního věžáku se lidé stěhovali přesně o rok později, na Vánoce 1957. Při návštěvě Muzea věžáků si věžák projdete od sklepa až po střechu, a to včetně krytu civilní obrany, ukázkového bytu či střešní terasy s výhledem.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Paneláky v Česku: věžáky, sídliště, muzeum architektury a panelové rekordy

Paneláky v Česku: věžáky, sídliště, muzeum architektury a panelové rekordy

Když se řekne panelák, většině lidí naskočí obraz šedivé krychle, komunistického dědictví a nudné uniformity. Ale panelová sídliště v České republice skrývají mnohem víc. Jsou živým dokumentem doby, ukázkou masové bytové výstavby i experimentální architektury. A také domovem pro čtvrtinu obyvatel České republiky. Prozkoumejte s Kudy z nudy paneláky a sídliště jako neprávem opomíjenou součástí českého městského koloritu.

Zóna Zlín – komentované procházky po zlínské architektuře Památky

Zóna Zlín – komentované procházky po zlínské architektuře

Toužíte poznat výjimečná místa a architektonické skvosty s nezaměnitelnou atmosférou? Pak se vydejte na prohlídku baťovského Zlína s průvodci, kteří vás seznámí s jeho výjimečností. Kromě architektonicky cenných staveb se seznámíte s typickým baťovským bydlením nebo jedinečným továrním areálem.

Baťův Obchodní dům ve Zlíně Památky

Baťův Obchodní dům ve Zlíně

Stavba Obchodního domu ve Zlíně byla podle návrhu dvorního baťovského architekta Františka Lydie Gahury byla předána k užívání o Vánocích 1931. V průběhu let se budova stala dominantou Zlína a vyhledávaným centrem pro nákupy obyvatel Zlína a širokého okolí.

AZ Tower Brno – nejvyšší budova v Česku

AZ Tower Brno – nejvyšší budova v Česku

Nejvyšší budova v České republice se nachází v Brně ve čtvrti Jižní centrum (tzv. brněnský Manhattan). Byla postavena v letech 2011 až 2013 ve stylu tzv. dekonstruktivismu podle návrhu architektů Aleše Buriana a Gustava Křivinky. Náklady na její výstavbu byly kolem 800 milionů korun.

Nejvyšší novogotická věž v Česku – Katedrála sv. Václava v Olomouci

Nejvyšší novogotická věž v Česku – Katedrála sv. Václava v Olomouci

Katedrála sv. Václava je dominantou města Olomouce a to především svojí hlavní věží, jejíž výška je 102 m. Stavbu katedrály zahájil olomoucký údělný kníže Svatopluk v letech 1104 – 1107, gotické pilíře pocházejí ze 13. století. Novogotickou podobu získala katedrála na konci 19. století.

Nejvyšší dostupné místo v České republice – rozhledna na Pradědu

Nejvyšší dostupné místo v České republice – rozhledna na Pradědu

Na nejvyšší hoře Hrubého Jeseníku, Pradědu, stojí rozhledna, jejíž stavba začala již v roce 1904. Věž dosahuje výšky úctyhodných 162 metrů. Vyhlídková terasa je umístěna ve výšce 1 563 m n. m. Z vyhlídkové terasy se vám nabídne pohled především na Jeseníky, za dobrého počasí i na Vysoké Tatry.

21 – Jednadvacítka aneb Zlínský mrakodrap Památky

21 – Jednadvacítka aneb Zlínský mrakodrap

Správní budova číslo 21 Baťových závodů, dokončená roku 1938 dle projektu V. Karfíka, byla jednou z prvních výškových staveb v Evropě. Raritou, kterou jinde v Česku nespatříte, je výtah a zároveň kancelář šéfa firmy Baťa o rozměrech 6 x 6 m s umývadlem a klimatizací.

Budova firmy Mjolk – nejvyšší dřevostavba v Česku

Budova firmy Mjolk – nejvyšší dřevostavba v Česku

Sídlo Kloboucké Lesní postavené v roce 2022 představuje na tisíci metrech základní ideály udržitelného stavebnictví. Stavba poukazuje na aktuální témata a potenciály ekologické výstavby a upozorňuje na možnosti a výzvy, které nás v budoucnosti čekají. V současnosti se jedná o vůbec nejvyšší dřevostavbu v Česku.

Muzeum věžáků Kladno Památky

Muzeum věžáků Kladno

Zajímá vás historie bydlení na sídlišti za minulého režimu? Pak si prohlédněte Muzeum věžáků v Kladně. Tvoří jej dům z padesátých let minulého století, který si projdete od sklepa až po střechu – včetně krytu civilní obrany, ukázkového bytu či střešní terasy s výhledem.

Baťovy závody – Areál Svit Zlín Památky

Baťovy závody – Areál Svit Zlín

Obdivujete Baťovskou architekturu začátku minulého století? Udělejte si čas na procházku zlínským továrním areálem! Továrnu založil Tomáš Baťa s bratrem Antonínem a sestrou Annou. Postupně zde vzniklo srdce Baťovského impéria, ohromný průmyslový areál s typizovanými budovami.

7 věcí, které nevíte o… hotelech a historii ubytování

7 věcí, které nevíte o… hotelech a historii ubytování

Až se znovu ubytujete v hotelu, uvelebíte se v pohodlné posteli, budete si lebedit v sauně nebo wellness, obdivovat výhled z oken a vychutnávat si skvělou gastronomii nebo posezení u baru, možná vás napadne zvídavá otázka, kde se hotely vlastně vzaly? Stále vyrůstají nové a nové, moderní doba jim přeje a jejich nabídka je nepřeberná, ale víte, kdy a proč vlastně vznikly a který hotel je nejstarší, nejvyšší nebo největší? Portál Kudy z nudy zve na velkou hotelovou jízdu!

Dům Radost na Žižkově se střešní vyhlídkou Památky

Dům Radost na Žižkově se střešní vyhlídkou

Dům Radost na Žižkově, známý také jako Dům odborových svazů, nabízí nevšední výhled ze své střechy. Pro veřejnost je zde otevřeno v sezóně tj. od dubna do konce září. Konají se zde i kulturní akce.

Věže katedrály Petrov Památky

Věže katedrály Petrov

Věže katedrály jsou milovníkům pohledů z výšek přístupné a nabízí nádherný pohled na Brno i do jeho okolí. Obě věže jsou spojeny úzkou chodbičkou.

Libice, Krašov a Kojál – nejvyšší stavby v České republice

Libice, Krašov a Kojál – nejvyšší stavby v České republice

Kde najdete nejvyšší stavby v Česku? Jde o rozhlasové vysílače, které nejsou přístupné – ostatně jsou to jen stožáry bez schodišť a výtahů. I tak ale jejich okolí může posloužit jako zajímavý cíl výletu – třeba vysílač Krašov je gnómonem („rafičkou“) největších slunečních hodin v České republice.

Kostelní věž v kostele Svatého Bartoloměje v Plzni – nejvyšší kostelní věž v České republice

Kostelní věž v kostele Svatého Bartoloměje v Plzni – nejvyšší kostelní věž v České republice

Věž katedrály sv. Bartoloměje je vysoká 102,26 m, jde o nejvyšší kostelní věž v Čechách. Na vyhlídku ve výšce 62 metrů vede 299 schodů. Katedrála vévodí plzeňskému náměstí Republiky už od 13. století. Trojlodní gotický chrám se může pochlubit nejen nejvyšší chrámovou věží, ale také vzácnou plastikou Plzeňské madony z konce 14. století nebo gotickým sousoším Kalvárie.

Další aktuality

Zlato, zlato, zlato – poznejte místa Česka, která jsou vzácnému kovu zasvěcena

Míst spojených se zlatem, jeho dobýváním anebo výnosným obchodováním je u nás více než dost. Pojďte se za nimi vypravit a poznat neobyčejné turistické trasy po stopách žlutavého kovu, staré štoly a doly související s dobýváním nejvzácnější kovové suroviny minulosti.
13. červenec 2025 10:04
Památky

50 tipů na místa, kde můžete pozvávat vodárenské věže, vodojemy a technické unikáty

Vodárenské věže a vodojemy překvapují svou krásou i technickou účelností. Některé se starších „dam“ dnes slouží jako originální rozhledny, jiné se staly lukrativním místem na bydlení anebo volnočasovým prostorem. Ovšem nechybí ani takové, které byly postaveny zcela nedávno a svou funkci zásobárny vody vzorně plní. Nahlédněte do našich tipů! Která věž vám přijde nejzajímavější?
13. červenec 2025 9:26
Památky

Kubismus kolem nás: poznejte kubistické ikony a světové rarity v Česku

Ostré hrany, průniky ploch, krystalické struktury – typické prvky českého kubismu, světově unikátního hnutí, které se zrodilo v Praze okolo roku 1910. Avantgardní malířský směr z počátku 20. století, proslavený Pablem Picassem, se v Čechách kreativním způsobem projevil i v architektuře. Naší nejznámější kubistickou stavbou je pravděpodobně Dům U Černé Matky Boží s Grand Café Orient. Víte, že Česko se může pyšnit také světovým kubistickým unikátem? Jediná funkční kubistická lucerna se nachází v Praze na Jungmannově náměstí. Objevte s Kudy z nudy kubistické stavby napříč republikou!
12. červenec 2025 10:50
Památky

Prohlédněte si neobvyklá místa ve večerních hodinách

Noční prohlídky hradů a zámků již nejsou ničím neobvyklým, ale navštívili jste v noci třeba starobylou radnici, kostnici, tajuplný klášter nebo vojenský bunkr? Kam se vypravit na neobvyklé noční prohlídky vám poradí Kudy z nudy!
12. červenec 2025 10:28
Památky

Vypravte se s dětmi za princeznami, Ohnivcem nebo bílou paní

Hrady a zámky již tradičně nabízejí v době letních prázdnin množství kulturních akcí, ale také speciální prohlídky pro nejmladší návštěvníky. Zkrácené dětské prohlídky jsou vedeny zábavnou formou, která potěší i dospělé výletníky. Můžete na ně vyrazit například na zámek Sychrov, Zákupy, Náchod, hrad Grabštejn, Bouzov či zámek v Hluboká.
11. červenec 2025 16:00
Památky

Český permon: když technické památky vyprávějí své příběhy

Věděli jste, že i technické památky mezi sebou každý rok svádějí souboj o prestižní ocenění? Cena Český permon se uděluje osobnostem i institucím, které se výrazně zasloužily o zachování či rozvoj hornických tradic u nás. A výsledkem nejsou jen diplomy na zdi, ale i fascinující místa, která můžete navštívit a dotknout se živé historie pod zemí i nad ní. Objevte s Kudy z nudy hornické poklady Česka, které skrývají víc, než se na první pohled zdá!
11. červenec 2025 12:59
Památky

Objevte československé opevnění: nejzajímavější pevnosti a pěchotní sruby na hranicích

Hledáte tip na letní výlet? Vydejte se na průzkum československého opevnění, které vznikalo zejména ve 30. letech 20. století. Navštivte pevnosti, pevnůstky a tvrze, ve kterých je uložena a představena minulost naší armády. Připravte na velmi nízké teploty v rozmezí od 5° do 10°C. Máte tak ojedinělou příležitost se zchladit, když je horko, nebo se schovat před deštěm v nepříznivém počasí.
10. červenec 2025 21:44
Památky

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: známá i neznámá česká, moravská a slezská dvojměstí

Co znamená ta divná pomlčka v názvech měst Frýdek-Místek nebo Sedlec-Prčice? Nic jiného, než že jde o jedno z mnoha dvojměstí, tedy samostatných měst, která se kdysi spojila do jediného. Jak to spojování vypadalo a kdy k němu došlo nebo dochází právě teď? Kolik dvojměstí vlastně v České republice máme? A které je nejznámější, největší anebo má nejdelší název?
10. červenec 2025 21:33
Památky