ÚvodAktualityMrakodrapy a obří stavby České republiky: žebříček nejvyšších budov
Památky

Mrakodrapy a obří stavby České republiky: žebříček nejvyšších budov

Poslechněte si audio verzi článku
Na nejkrásnější a nejvyšší mrakodrapy se Češi jezdí dívat do světa. Kdysi to ale neplatilo a mrakodrapům se dařilo i u nás. Pojďte s Kudy z nudy prozkoumat nejvyšší budovy v České republice a zjistit, kde by měly vyrůst další obří stavby.
Nejvyšší budovu České republiky si jako na dlani prohlédnete třeba z teras a parků kolem hradu Špilberk nebo z Denisových sadů pod Petrovem: v žebříčku nejvyšších budov Česka patří první místo AZ Tower v Brně. Měří 111 metrů, má třicet nadzemních podlaží a celkem sedmnáct tisíc metrů čtverečních obchodních, kancelářských a rezidenčních ploch. V AZ Tower je rovněž nejvýše položený rezidenční prostor v Česku, mezonetový apartmán ve 28. a 29. podlaží domu. Ten byl prodán dokonce jako jeden z prvních. Autorem stavby, která by měla přijít celkem na 800 milionů korun, je architektonická kancelář Aleše Buriana a Gustava Křivinky.

Prozkoumejte s Kudy z nudy další české mrakodrapy!
 

Jak vysoký musí být mrakodrap?

Zvláštní slovo mrakodrap je doslovným překladem anglického slova skyscraper. Složenina slov sky (obloha, nebe) a scrape (škrabat, dřít) je něco, co se doslova škrábe vzhůru k nebi. I když mrakodrapy nemají žádnou oficiální definici a na konci 19. století se tak označovaly budovy s deseti až dvaceti patry, postupně se pohled na ně (i z nich) měnil. S narůstající výškou nejvyšších staveb světa se dnes pod pojmem mrakodrap chápe budova, která měří nejméně 150 metrů a má přes čtyřicet pater. Kromě toho by mrakodrapy měly sloužit jako byty, kanceláře, hotely či komerční prostory, to aby se vyloučily podobně vysoké vysílače, stožáry, kostelní a vyhlídkové věže.


 

Další nejvyšší budovy Česka

Další budovy, z jejichž střech je to k nebi nejblíž, najdete v Praze na Pankráci. Vedle sebe stojí City Tower, se 109 metry druhá nejvyšší budova v Česku, 104 metry vysoký bytový dům V Tower a o pár desítek centimetrů nižší City Empiria.

Nejvyšší z nich, City Tower, tu stojí už od osmdesátých let minulého století. Na jeho konečné podobě se podílel ateliér amerického architekta Richarda Meiera a původně měl být sídlem Československého rozhlasu. Ještě starší je sousední City Empiria, známá také pod původním názvem Motokov. V jejich sousedství na Pankrácké pláni stojí eště několik vyšších budov, které vytvářejí zajímavou skupinu, viditelnou z velké dálky.

Svého času nejvyšší budovou v Československu byla budova SHD Komes v Mostě. Má 23 nadzemních podlaží, měří 96 metrů a sloužila jako sídlo ředitelství Severočeských hnědouhelných dolů, nyní ji vlastní dceřiná společnost Severočeských dolů.
 

Druhá nejvyšší budova v Evropě

Věřte nebo ne, svého času v Česku vznikla druhá nejvyšší budova v Evropě. Šlo o Baťův mrakodrap ve Zlíně, kam se vedení obuvnické firmy Baťa přestěhovalo na přelomu let 1938 a 1939. Budova takzvané Jednadvacítky měřila na výšku 77,5 metru – a v té době byl v Evropě vyšší jen palác Všeobecné bankovní jednoty v belgických Antverpách s 87 metry. I když zlínský mrakodrap už překonaly desítky budov v celé zemi, dodnes je vyhledávaným cílem turistů. Pozornost přitahuje kancelář ve výtahu, vyhlídková terasa s kavárnou nebo expozice o baťovské minulosti.


 

Další nejvyšší budovy Česka na obzoru

Žebříček nejvyšších budov České republiky čekají změny, jen nevíme, za jak dlouho. Vůbec nejvyšším mrakodrapem v tuzemsku by se měla stát budova Ostrava Towers podle projektu studia Chybík+Krištof. V Ostravě se sice ještě nezačalo stavět, ale projekt už za sebou má spoustu změn. Tou, která nás zajímá nejvíc, je snížení z původně zamýšlených 235 metrů na 170 metrů. Důvod? Mrakodrap má stát na Nové Karolině, tedy v území poznamenaném důlní činností. Dlouho se proto řešilo, zda zdejší podloží tak velký dům vůbec unese. Zahájení stavby je naplánováno na rok 2028, předpokládaný termín dokončení a spuštění provozu pak do roku 2032. Dalším českým mrakodrapem, který zatím můžete vidět jen ve vizualizaci a na papíře, je přes 120 metrů vysoký Top Tower, který by měl vyrůst v Praze ve čtvrti Nové Butovice. Věž navrženou Davidem Černým a Tomášem Císařem ze studia Black n' Arch má doplnit 135 metrů vysoký vrak lodi s vyhlídkou na vrcholu.


 

Muzeum ve věžácích

Věžáky v Kladně sice nesplňují neoficiální definici mrakodrapů, ale mají jinou výhodu: můžete si je prohlédnout zevnitř. Zažijete atmosféru 50. let a navíc poznáte vůbec první expozici sídlištní architektury v České republice. Výstavba šestice 48 metrů vysokých věžových domů podle projektu architekta Josefa Havlíčka začala v březnu 1953. První dům byl předán do užívání předán těsně před Vánocemi 1956, do posledního věžáku se lidé stěhovali přesně o rok později, na Vánoce 1957. Při návštěvě Muzea věžáků si věžák projdete od sklepa až po střechu, a to včetně krytu civilní obrany, ukázkového bytu či střešní terasy s výhledem.
Paneláky v Česku: věžáky, sídliště, muzeum architektury a panelové rekordy

Paneláky v Česku: věžáky, sídliště, muzeum architektury a panelové rekordy

Sice získaly nelichotivé přezdívky jako králíkárny nebo Husákovy hradby, režisérka Věra Chytilová o nich natočila satirický film Panelstory aneb Jak se rodí sídliště, ale spokojeně v nich bydlí miliony lidí. Řeč je o panelácích a sídlištích. Typická architektura druhé poloviny 20. století se před časem dokonce dočkala speciální výstavy v pražském Uměleckoprůmyslovém museu, v Kladně pak můžete navštívit vůbec první muzeum sídlištní architektury v Česku.

Zóna Zlín – komentované procházky po zlínské architektuře Památky

Zóna Zlín – komentované procházky po zlínské architektuře

Toužíte poznat výjimečná místa a architektonické skvosty s nezaměnitelnou atmosférou? Pak se vydejte na prohlídku baťovského Zlína s průvodci, kteří vás seznámí s jeho výjimečností. Kromě architektonicky cenných staveb se seznámíte s typickým baťovským bydlením nebo jedinečným továrním areálem.

Baťův Obchodní dům ve Zlíně Památky

Baťův Obchodní dům ve Zlíně

Stavba Obchodního domu ve Zlíně byla podle návrhu dvorního baťovského architekta Františka Lydie Gahury byla předána k užívání o Vánocích 1931. V průběhu let se budova stala dominantou Zlína a vyhledávaným centrem pro nákupy obyvatel Zlína a širokého okolí.

AZ Tower Brno – nejvyšší budova v Česku

AZ Tower Brno – nejvyšší budova v Česku

Nejvyšší budova v České republice se nachází v Brně ve čtvrti Jižní centrum (tzv. brněnský Manhattan). Byla postavena v letech 2011 až 2013 ve stylu tzv. dekonstruktivismu podle návrhu architektů Aleše Buriana a Gustava Křivinky. Náklady na její výstavbu byly kolem 800 milionů korun.

Nejvyšší novogotická věž v Česku – Katedrála sv. Václava v Olomouci

Nejvyšší novogotická věž v Česku – Katedrála sv. Václava v Olomouci

Katedrála sv. Václava je dominantou města Olomouce a to především svojí hlavní věží, jejíž výška je 102 m. Stavbu katedrály zahájil olomoucký údělný kníže Svatopluk v letech 1104 – 1107, gotické pilíře pocházejí ze 13. století. Novogotickou podobu získala katedrála na konci 19. století.

Nejvyšší dostupné místo v České republice – rozhledna na Pradědu

Nejvyšší dostupné místo v České republice – rozhledna na Pradědu

Na nejvyšší hoře Hrubého Jeseníku, Pradědu, stojí rozhledna, jejíž stavba začala již v roce 1904. Věž dosahuje výšky úctyhodných 162 metrů. Vyhlídková terasa je umístěna ve výšce 1 563 m n. m. Z vyhlídkové terasy se vám nabídne pohled především na Jeseníky, za dobrého počasí i na Vysoké Tatry.

21 – Jednadvacítka aneb Zlínský mrakodrap Památky

21 – Jednadvacítka aneb Zlínský mrakodrap

Správní budova číslo 21 Baťových závodů, dokončená roku 1938 dle projektu V. Karfíka, byla jednou z prvních výškových staveb v Evropě. Raritou, kterou jinde v Česku nespatříte, je výtah a zároveň kancelář šéfa firmy Baťa o rozměrech 6 x 6 m s umývadlem a klimatizací.

Budova firmy Mjolk – nejvyšší dřevostavba v Česku

Budova firmy Mjolk – nejvyšší dřevostavba v Česku

Sídlo Kloboucké Lesní postavené v roce 2022 představuje na tisíci metrech základní ideály udržitelného stavebnictví. Stavba poukazuje na aktuální témata a potenciály ekologické výstavby a upozorňuje na možnosti a výzvy, které nás v budoucnosti čekají. V současnosti se jedná o vůbec nejvyšší dřevostavbu v Česku.

Muzeum věžáků Kladno Památky

Muzeum věžáků Kladno

Zajímá vás historie bydlení na sídlišti za minulého režimu? Pak si prohlédněte Muzeum věžáků v Kladně. Tvoří jej dům z padesátých let minulého století, který si projdete od sklepa až po střechu – včetně krytu civilní obrany, ukázkového bytu či střešní terasy s výhledem.

Baťovy závody – Areál Svit Zlín Památky

Baťovy závody – Areál Svit Zlín

Obdivujete Baťovskou architekturu začátku minulého století? Udělejte si čas na procházku zlínským továrním areálem! Továrnu založil Tomáš Baťa s bratrem Antonínem a sestrou Annou. Postupně zde vzniklo srdce Baťovského impéria, ohromný průmyslový areál s typizovanými budovami.

7 věcí, které nevíte o… hotelech

7 věcí, které nevíte o… hotelech

Až se znovu ubytujete v hotelu, uvelebíte se v pohodlné posteli, budete si lebedit v sauně nebo wellness, obdivovat výhled z oken a vychutnávat si skvělou gastronomii nebo posezení u baru, možná vás napadne zvídavá otázka, kde se hotely vlastně vzaly? Stále vyrůstají nové a nové, moderní doba jim přeje (ano, i my doufáme, že covidová přestávka se už nevrátí) a jejich nabídka je nepřeberná, ale víte, kdy a proč vlastně vznikly a který hotel je nejstarší, nejvyšší nebo největší? Portál Kudy z nudy zve na velkou hotelovou jízdu!

Dům Radost na Žižkově se střešní vyhlídkou Památky

Dům Radost na Žižkově se střešní vyhlídkou

Dům Radost na Žižkově, známý také jako Dům odborových svazů, nabízí nevšední výhled ze své střechy. Pro veřejnost je zde otevřeno v sezóně tj. od dubna do konce září. Konají se zde i kulturní akce.

Věže katedrály Petrov Památky

Věže katedrály Petrov

Věže katedrály jsou milovníkům pohledů z výšek přístupné a nabízí nádherný pohled na Brno i do jeho okolí. Obě věže jsou spojeny úzkou chodbičkou.

Libice, Krašov a Kojál – nejvyšší stavby v České republice

Libice, Krašov a Kojál – nejvyšší stavby v České republice

Kde najdete nejvyšší stavby v Česku? Jde o rozhlasové vysílače, které nejsou přístupné – ostatně jsou to jen stožáry bez schodišť a výtahů. I tak ale jejich okolí může posloužit jako zajímavý cíl výletu – třeba vysílač Krašov je gnómonem („rafičkou“) největších slunečních hodin v České republice.

Kostelní věž v kostele Svatého Bartoloměje v Plzni – nejvyšší kostelní věž v České republice

Kostelní věž v kostele Svatého Bartoloměje v Plzni – nejvyšší kostelní věž v České republice

Věž katedrály sv. Bartoloměje je vysoká 102,26 m, jde o nejvyšší kostelní věž v Čechách. Na vyhlídku ve výšce 62 metrů vede 299 schodů. Katedrála vévodí plzeňskému náměstí Republiky už od 13. století. Trojlodní gotický chrám se může pochlubit nejen nejvyšší chrámovou věží, ale také vzácnou plastikou Plzeňské madony z konce 14. století nebo gotickým sousoším Kalvárie.

Další aktuality

Kde najít starobylá keltská oppida a hradiště v Česku?

Víte, že Keltové jsou nejstarším historicky doloženým národem na českém území? Nejen podzimní atmosféra složená ze sychravého počasí a vzpomínek přímo vyzývá k navštívení míst, která mají starobylou historii a jsou spjatá s životem našich předků. Oppidum je nejčastěji protourbánní opevněné výšinné sídliště Keltů. Oppida byla zakládána od počátku 2. století př. n. l. především v jižní polovině země podél toku Vltavy. Vykročte spolu s námi do historie a nechte se inspirovat k návštěvě prastarých míst, kde se nacházela keltská oppida a hradiště dávných obyvatel našeho území. Znáte třeba keltské oppidum Závist u Zbraslavi a kulturní památku Oppidum Hradiště nedaleko Nižboru?
23. listopad 2024 9:53
Památky

10 tipů na oblíbená místa krále Karla IV. aneb ve stínu i na výsluní

Český král a římský císař Karel IV. byl jedním z nejvýznamnějších vládců středověké Evropy. Syn dědičky Přemyslovců Elišky a českého krále Jana Lucemburského se narodil 14. května 1316 v Praze, byl pokřtěn jako Václav a jméno Karel přijal při biřmování ve Francii. Zbožný a schopný panovník ovládal pět jazyků, stavěl hrady a katedrály, jako rytíř se účastnil mnoha turnajů a v naší zemi ho připomíná řada míst. Pojďte se na ně podívat s Kudy z nudy!
23. listopad 2024 8:54
Památky

Muzea v přírodě zahajují o prvním adventním víkendu vánoční pořady

Během prvního adventního víkendu začínají ve dvou muzeích, spadajících pod Národní muzeum v přírodě, adventní a vánoční pořady. V sobotu 30. 11. 2024 mohou návštěvníci Hanáckého muzea v přírodě prožít atmosféru hanáckých Vánoc jako za starých časů. A Muzeum v přírodě Vysočina připravuje od soboty 30. listopadu do neděle 8. prosince program Vánoce na Veselém Kopci spojený ukázkou výroby vánočních předmětů a kulturním programem.
22. listopad 2024 16:00
Památky

Za unikátními betlémy se vydejte nejen do muzea

Vánoce představují jedno z nejkrásnějších období v roce. Staré tradice si připomínají nejen v muzeích a skanzenech, ale i na dalších místech. Vydejte se s portálem Kudy z nudy za unikátními betlémy – najdete je například v Horní Lidči, Třešti, Kryštofově údolí, Lošticích nebo v Třebechovicích pod Orebem.
20. listopad 2024 12:00
Památky

Mamuti v Česku: kde si je prohlédnete pěkně zblízka?

Legendární zvířata, která žila v době ledové na území dnešní Evropy, Asie i Severní Ameriky, známe hlavně díky obrazům Zdeňka Buriana a z knížek Eduarda Štorcha. A také díky seriálu Mach a Šebestová, kde pračlověk pan Huml vařil mamuty s koprovou omáčkou. Jenže jak to s mamuty bylo doopravdy a kde se s nimi můžete potkat?
18. listopad 2024 7:55
Památky

50 tipů, kam na výlet za menhiry, tajemnými balvany a kamennými kruhy

V Česku najdete desítky balvanů, které jsou pokládány za prehistorické. Menhiry a další kamenné megalitické stavby představovaly již odpradávna velmi silná energetická místa. Podle archeologů se však nikdy neprokázalo, že by mezi nimi byl opravdový menhir. Komplexy menhirů, kamenů a kamenných kruhů vám mohou posloužit i jako cíle originálních výletů.
17. listopad 2024 10:08
Památky

Užijte si prohlídky klášterů i v zimním období

Ačkoli jsou kláštery především poutními místy, nabízejí také komentované prohlídky nebo výstavy. A jejich brány zůstávají otevřeny i v zimním období. Podívat se můžete například na Svatou Horu u Příbrami, která v adventním čase proslula výstavami unikátních betlémů, na prohlídku láká klášter v Teplé, Broumově či Břevnově. Nahlédnout lze také do kláštera sv. Františka z Assisi ve Voticích, ve kterém si prohlédnete stálé expozice a sezónní výstavy, jako například chystanou výstavu betlémů.
15. listopad 2024 16:00
Památky

Soukromé hrady a zámky nespí ani v adventním období

Hlavní sezóna hradů a zámků letos skončila, ale i v zimních měsících 2024 některé z nich nabízí zajímavý program. Ani soukromé hrady a zámky nespí a jejich majitelé zvou do svých sídel na prohlídky či koncerty. Zejména v týdnech adventu a blížících se vánočních svátků, které právě na památkových objektech bývají kouzelné a půvabné. Objevte zimní krásy zámku Karlova Koruna, potěšte se koncerty v zámku Dobříš a prozkoumejte podzemí dolnokounického hradu!
15. listopad 2024 6:22
Památky