ÚvodAktualityDřevěné kostelíky: kam se vypravit, než se podaří postavit nové Guty?
Památky

Dřevěné kostelíky: kam se vypravit, než se podaří postavit nové Guty?

  • 13. srpna 2018
Z unikátního dřevěného renesančního kostela Božího Těla z roku 1563 v Gutech zbyly po srpnovém požáru 2017 jen ohořelé trámy a torzo zvonu. Místní řemeslníci letos zpracovávají stovky kubíků dřeva, replika dřevěného kostelíka vyroste na původním místě příští rok. Pokud patříte k obdivovatelům podobných staveb, víte, kam se za nimi vydat?
Dřevěný kostelík GutyPamátka, která byla pro blízký Třinec rodinným stříbrem, to byl dřevěný kostel Božího těla v Gutech. Pocházel z 16. století, vybavení bylo z velké části původní a byly v něm obrazy dokonce z první poloviny 16. století. I když se připravuje stavba repliky kostela, historická ztráta je nevyčíslitelná.

V současné době řemeslníci z Tesařství Antonín Papšík zpracovali stovky kubíků dřeva, steny budou například z jedlových půlkulatin o průměru až šedesát centimetrů. Na konstrukci a stěny kostela padne asi 380 kubíků jedlového dřeva. Šindele, dlouhé sedmdesát centimetrů, spolknou přes 160 kubíků. Pokud se neobjeví komplikace, začne se stavět letos v září. Stavba by pak měla být hotová příští rok, tedy v roce 2019.
 

Toulky po horách i podhůří

Hodslavice jsou známé jako rodiště Františka Palackého a také jako místo, kde u hlavní cesty z Nového Jičína na Valašské Meziříčí stojí dřevěný kostel sv. Ondřeje, podle letopočtu 1551 na jednom z věžních trámů dokonce ještě starší než zničený kostel v Gutech. Poblíž objevíte hrob rodičů Františka Palackého, navštívit můžete i jeho památník v rodném domku.

Na rozdíl od gutského kostela skrytého mezi stromy je dřevěný kostel sv. Antonína Paduánského nepřehlédnutelný; společně s turistickou chatou doplněnou rozhlednou totiž stojí na 707 metrů vysoké Malé Prašivé nedaleko Frýdku-Místku, v místě se skvělou vyhlídkou do okolí. Na kole sem dojedete po pivovarské cyklostezce Radegast, pěšky po naučné stezce Prašivá. Výchozí bod je stejný: vesnice Vyšní Lhoty. A poutě? Ty se konají vždy v červnu v době svátku sv. Antonína.

Ke kostelu na Prašivé se vztahuje pověst o zázračně zachráněném hraběti z Oppersdorfu, majiteli frýdeckého panství. Ten založil také kostel Všech svatýchSedlištích, obci ležící severně od Frýdku-Místku. Kostelík postavený roku 1638 má šindelovou střechu, zvenčí jej obklopuje krytý ochoz, takzvaná sobota, a celý areál kostela s hřbitovem je ohraničen dřevěným parkánovým plotem. V nedalekých Řepištích najdete dřevěný kostel sv. Michaela Archanděla.
 

Který dřevěný kostel je nejkrásnější?

Některé beskydské kostelíky, vznikající v 19. století, se inspirovaly skandinávskými stavbami. Tak vznikl i krásný kostel sv. Bedřicha v Bílé, postavený z podnětu olomouckého arcibiskupa kardinála Bedřicha z Fürstenbergu v letech 1873-1875; traduje se, že model švédského kostela kardinál koupil na světové výstavě ve Vídni, případně že koupil celý a hotový kostel. Ve skutečnosti je autorem projektu stavitel Antonín Kybasta, který se nechal inspirovat severskou architekturou.

K nejmalebnějším dřevěným kostelům se řadí kostelík Povýšení svatého Kříže z přelomu 19. a 20. století v Bystřici nad Olší a kostel Panny Marie Sněžné ve Velkých Karlovicích, dokončený roku 1754. Stojí na netypickém půdorysu řeckého kříže a má složitou konstrukci obvodových stěn s celkem 24 úhly. V interiéru si zaslouží obdiv křišťálové lustry, které kostelu věnoval Salomon Reich, majitel nedaleké sklárny v Karolince.
 

Přestěhované kostely

Vedle původních horských kostelů zdobí řadu míst v Česku ty, které k nám přicestovaly z Podkarpatské Rusi. První byl patrně kostel sv. Archanděla Michaelazahradě Kinských na Petříně, který do Prahy přijel roku 1929 z Medvedovcí u Mukačeva. Z obce Velká Kopaňa nedaleko Chustu pochází kostel Všech Svatých, který před zánikem zachránil senátor Václav Klofáč v roce 1927 a o tři roky později se kostel přestěhoval do Dobříkova u Chocně. V roce 1936 přijel po železnici do Blanska pečlivě rozebraný dřevěný kostel sv. Paraskivy, který původně stával v obci Nižné Seliště nedaleko Chustu. Z Hliňance u Mukačeva pochází kostel sv. Prokopa a sv. Barbory v Kunčicích pod Ondřejníkem, několikrát se stěhoval také kostel sv. Mikuláše v Nové Pace, původně zasvěcený Zesnutí Přesvaté Bohorodice. Kuriozitou je kostel sv. Mikuláše v Hradci Králové, který pochází z východoslovenské Habury; tam si mimochodem před několika lety postavili jeho repliku.
 

Kde najdete další dřevěné kostely?

Podobně starý jako kostel v Gutech je kostelík sv. Mikuláše, postavený koncem 16. století v Nýdku.
Pěkný barokní dřevěný kostel sv. Petra a Pavla z roku 1766 najdete na hřbitově v Albrechticích, obci jižně od Karviné.

Při toulkách po Beskydech možná narazíte na nenápadný jednolodní dřevěný kostelík sv. Panny Marie na Gruni. Původně stával jako dominanta krajiny volně na hřebeni a býval vidět z velké dálky, dnes jej zakrývají vysoké stromy.

Cennou památkou je jediný zachovaný takzvaný toleranční kostel ve Velké Lhotě, horské obci jihovýchodně od Valašského Meziříčí. Hlavní vchod nesměl být obrácen k hlavní cestě a svatyně nesměla mít věž ani zvony, proto stavba s mansardovou střechou připomíná spíš roubený dům nebo stodolu. Zdejším farářem byl v letech 1875–1895 Jan Karafiát, autor pohádkové knížky Broučci.
Tři dřevěné kostely objevíte v okolí Velkých Losin. Kostel sv. Michaela v Maršíkově s osmibokou věží byl dokončen v roce 1609, kostel sv. Martina v Žárové je o dva roky mladší. Třetí, nejmladší, je dřevěný kostelík sv. Jana Nepomuckého v Klepáčově z roku 1783.

kostel sv. Martina v ŽárovéV Hrčavě, nejvýchodnější obci České republiky, v těsné blízkosti hranic se Slovenskem a Polskem, stojí kostel sv. Cyrila a Metoděje z roku 1936, zřejmě nejmladší z původních dřevěných kostelů na severní Moravě a ve Slezsku.

Dřevěné kostely se stavěly i jinde, například v Orlických horách je unikátem roubený kostel sv. Petra a Pavla v Liberku u Rychnova nad Kněžnou, pocházející z konce 17. století.
Kostel Nanebevzetí Panny Marie s dřevěnou zvonicí v obci Vyskeř Památky

Kostel Nanebevzetí Panny Marie s dřevěnou zvonicí v obci Vyskeř

Kostel Nanebevzetí Panny Marie je dominantou obce Vyskeř, která se rozkládá na úpatí čedičového vrchu v Českém ráji. Kostel stojí na místě původního dřevěného kostelíku z 14. století (první zmínka o kostele je z roku 1344). Teprve později byl přestavěn v gotickém slohu na malý kamenný kostel.

Roubený kostelík Veliny Památky

Roubený kostelík Veliny

Obec Veliny u Holic se pyšní areálem dřevěných církevních staveb. Největší dominantou je barokní dřevěný kostel sv. Mikuláše z roku 1752, součástí hřbitova je i zvonice a márnice z roku 1750.

Dřevěný kostelík v Albrechticích Památky

Dřevěný kostelík v Albrechticích

Hlavní pamětihodností Albrechtic u Českého Těšína je malebný dřevěný kostel zasvěcený sv. Petru a Pavlovi. Roubená stavba byla postavena v barokním slohu v roce 1766.

Dřevěný kostel Povýšení sv. Kříže v Bystřici Památky

Dřevěný kostel Povýšení sv. Kříže v Bystřici

Dřevěný kostel Povýšení sv. Kříže v Bystřici pochází z roku 1897. Jedná se o kostel s romantizujícím rázem, který patří k nejmalebnějším kostelům na celé Severní Moravě a ve Slezsku.

Dřevěná zvonice ve Rtyni v Podkrkonoší Památky

Dřevěná zvonice ve Rtyni v Podkrkonoší

Jedna z nejcennějších českých dřevěných zvonic je dominantou města Rtyně v Podkrkonoší. Starobylá dřevěná zvonice, polygonální stavba se třemi zvony, pochází z roku 1592 a měří na výšku téměř 30 metrů. Od zvonice je krásný výhled na město, do kraje a na Krkonoše.

Kostel Panny Marie Sněžné ve Velkých Karlovicích Památky

Kostel Panny Marie Sněžné ve Velkých Karlovicích

Roubená stavba ve stylu lidového baroka, dokončená roku 1754, má netypický půdorys řeckého kříže a složitou konstrukci obvodových stěn s celkem 24 úhly.

Dřevěný kostelík v Gutech Památky

Dřevěný kostelík v Gutech

V Gutech, městské části města Třince, stával dřevěný katolický kostel Božího těla z roku 1563 s katolickým hřbitovem. V noci z 1. na 2. srpna 2017 kostelík zničil požár. Od jara do podzimu 2020 se na místě shořelého kostelíka stavěla přesná replika, dokončena byla v květnu 2021.

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě Památky

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.

Kaple sv. Cyrila a Metoděje na Radhošti Památky

Kaple sv. Cyrila a Metoděje na Radhošti

Kaple se sousoším věrozvěstů Cyrila a Metoděje postavená v roce 1898 v byzantském slohu, kteří toto místo podle staré pověsti navštívili. Před kaplí stojí bronzové sousoší sv. Cyrila a Metoděje od Albína Poláška z roku 1931.

Dřevěný kostel z Podkarpatské Rusi v Nové Pace Památky

Dřevěný kostel z Podkarpatské Rusi v Nové Pace

Dřevěný kostel ze 17. století se až do doby první republiky nacházel na území Podkarpatské Rusi. Odsud jej do Nové Paky převezl roku 1930 sběratel Otto Kretschmer a do kostela byla umístěna Kretschmerova sbírka sakrálního umění.

Dřevěný kostelík sv. Paraskivy v Blansku Památky

Dřevěný kostelík sv. Paraskivy v Blansku

Jedinou stavbu svého druhu na celé Moravě najdete v Blansku. Jedná se o dřevěný kostel sv. Paraskivy, který byl do tehdejšího Československa dovezen až z Podkarpatské Rusi. Setkávají se zde všechny generace při bohoslužbách, pobožnostech, koncertech, kulturních akcích, křtech, svatbách a pohřbech.

Dřevěný kostel sv. Michaela Archanděla v Řepištích Památky

Dřevěný kostel sv. Michaela Archanděla v Řepištích

Dřevěný jednolodní kostel se stěnami pokrytými šindelem na kamenné podezdívce je zapsán na seznamu nemovitých kulturních památek a patří do souboru slezských dřevěných kostelů.

Dřevěný kostelík sv. Mikuláše v Nýdku Památky

Dřevěný kostelík sv. Mikuláše v Nýdku

Ve vzdálenosti 8 km od města Třinec v Moravskoslezském kraji leží obec Nýdek. Jednou ze zajímavých atrakcí obce je dřevěný kostelík z roku 1576, který je údajně nejstarší stavbou v obci.

Toleranční kostel ve Velké Lhotě Památky

Toleranční kostel ve Velké Lhotě

Unikátní roubená stavba s mansardovou střechou z roku 1783 se zajímavě řešeným vnitřním prostorem. V letech 1875–1895 byl zdejším farářem Jan Karafiát, autor pohádkové knížky Broučci.

Zvonice s obrácenými zvony v Kouřimi Památky

Zvonice s obrácenými zvony v Kouřimi

Obrácené zvony jsou v České republice pouze na dvou místech a jedním z nich je Kouřim. Po staletí se o církevních svátcích z jejích útrob rozeznívají zvony, zavěšené atypicky srdci vzhůru. Zvony se rozeznívají šlapáním.

Dřevěný kostelík sv. Bedřicha v Bílé Letní sporty

Dřevěný kostelík sv. Bedřicha v Bílé

Dřevěný kostelík sv. Bedřicha v Beskydské rekreační horské obci Bílá byl postaven v sedmdesátých letech 19. století podle plánu stavitele Antonína Kybasty z vůle olomouckého kardinála Fridricha Landráta, podle kterého bylo zvoleno také zasvěcení.

Dřevěná zvonice v Rovensku pod Troskami Zážitky

Dřevěná zvonice v Rovensku pod Troskami

Dřevěná zvonice v Rovensku pod Troskami, jejíž zvony jsou obráceny srdci vzhůru a do pohybu se uvádějí šlapáním, je patrně jediná svého druhu na světě.

Dřevěný kostel sv. Mikuláše v Hradci Králové Památky

Dřevěný kostel sv. Mikuláše v Hradci Králové

Dřevěný kostel stával původně v obci Habura na Slovensku. V roce 1740 tam však postavili kostel kamenný a dřevěný odprodali Malé Polaně. Ale i Malá Polana si časem postavila svůj kostel, a dřevěný kostelík koupilo město Hradec Králové. Dnes je umístěn v Jiráskových sadech na soutoku Labe a Orlice.

Další aktuality

Nejlepší koupání na severní Moravě: tipy, kde se vykoupat v přehradě i na koupališti

Severní Morava láká ke koupání v mnohých vodních nádržích. K velmi oblíbeným patří Slezská Harta, Baška, Olešná, Karvinské moře a další místa. Na výběr jsou ale také příjemná koupaliště a vodní parky. Nechejte se inspirovat našimi "vodotipy", v letošním horkém, létě vám určitě přijdou vhod. Pak už zbývá jenom vzít si plavky, ručník a hurá k vodě!
3. červenec 2025 18:00
Letní sporty, Moravskoslezský kraj

Festival Beats for Love rozezní Dolní Vítkovice

Největší festival elektronické taneční hudby ve střední Evropě Beats for Love se koná v Dolní oblasti Vítkovice od středy 2. do soboty 5. července 2025. Fanoušky taneční hudby letos čekají čtyři dny plné vystoupení více než 180 zahraničních i českých DJs, umělců a performerů, kteří vystoupí na pódiích a v zónách areálu Dolních Vítkovic a následných afterparties. Letošní ročník slibuje nejsilnější line up v historii. A nebude chybět ani bohatý doprovodný program. Zažijte světovou premiéru, ikonická jména taneční hudby a ultramoderní techno stage, která předčí všechna očekávání!
1. červenec 2025 7:27
Životní styl, Moravskoslezský kraj

Vodáci o víkendu zahájí sezónu na Odře v Bohumíně

Vodáci v Bohumíně a jeho okolí netrpělivě stříhají metr. Už v sobotu 28. června 2025 dopoledne totiž odstartuje nová sezóna na řece Odře, a to tradičním odemykáním a hromadným sjezdem přes zdejší sedmikilometrové meandry. Sraz je před 10. hodinou ve Starém Bohumíně za hraničním mostem do Polska na břehu řeky, u nástupního místa pro vodáky.
26. červen 2025 12:00
Zážitky, Moravskoslezský kraj

10 tipů, jak si užít volný čas s dětmi v Moravskoslezském kraji

Chystáte se na výlet či příjemnou rodinnou dovolenou do Moravskoslezského kraje? Hledáte tipy na místa, kde by se líbilo jak dětem, tak i dospělým? Portál Kudy z nudy připravil výběr top aktivit, při kterých se budou bavit jak malí, tak velcí výletníci. Je libo výlet do aquaparku, za zvířátky, do muzea, na hrad či za trochou adrenalinu do lanového centra nebo na bobovku? Račte si vybrat.
24. červen 2025 12:18
Zážitky, Moravskoslezský kraj

Mláďata kolouchů nejen v Zoo Ostrava: jsou opuštěná, nebo ne?

Zoo Ostrava chová osm druhů jelenů. U poloviny z nich mohou návštěvníci pozorovat ve výbězích letošní mláďata. V prvních dnech po porodu nebývají koloušci vidět, jsou ukryti v trávě nebo pod keři, stranou od stáda i matky. Tato strategie ochrany mláďat před predátory funguje rovněž ve volné přírodě u našich srnců a jelenů (i zajíců a dalších savců). Lidé ji ale často mylně vyhodnotí, myslí si, že matka opustila mládě a je třeba ho zachránit. V převážné většině případů však není naše pomoc nutná. Naopak může způsobit nenávratné škody. Znalost zvířat a respektování jejich přirozeného chování je základem ochrany ohrožených druhů – v přírodě i v lidské péči!
22. červen 2025 9:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

Zlatá tretra 2025 bude plná světových hvězd

Vydejte se s portálem Kudy z nudy za fantastickými výkony nejlepších světových i českých atletů. Letos již 64. ročník mítinku Zlatá tretra ze série IAAF World Challenge hostí Městský stadion Ostrava-Vítkovice, a to v úterý 24. června 2025. Na startu se představí 16 medailistů z olympijských her v Paříži a dohromady 40 držitelů medailí z významných šampionátů – MS, ME, HME i HMS. Fandit jim bude plný stadion!
20. červen 2025 12:30
Letní sporty, Moravskoslezský kraj

Ostrava Poruba ožije Festivalem v ulicích

Blížící se slunovrat přinese umění z celého světa po roce do ulic Ostravy-Poruby. V pátek 20. a v sobotu 21. června 2025 se západní městská část Ostravy promění v pulzující centrum kreativních odvětví z různorodých kultur v rámci 14. ročníku Festivalu v ulicích/Art&Life. Představí se na něm více než 200 umělců ze sedmnácti zemí světa. Těšit se můžete na hudební program, akrobatické kousky i dětskou zónu. Na své si přijdou všechny generace.
19. červen 2025 14:00
Kultura, Moravskoslezský kraj

Nejnavštěvovanější turistické cíle Moravskoslezského kraje: Dolní Vítkovice, zoo a Lysá hora

Největším turistickým lákadlem Moravskoslezského kraje je tradičně Dolní oblast Vítkovic, historický industriální areál v srdci Ostravy. Při prohlídce projdete bývalý Důl Hlubina a vyšplháte i na vrcholek vysoké pece, v níž se tavilo železo. Druhým nejoblíbenějším cílem je ostravská zoologická zahrada. Dále si turisté oblíbili klenot beskydských hor – Lysou horu či stezku Valaška tamtéž. Mezi hojně navštěvované cíle se řadí také Dinopark Ostrava nebo Muzeum nákladních automobilů Tatra v Kopřivnici.
16. červen 2025 17:54
Zážitky, Moravskoslezský kraj