ÚvodAktualityDřevěné kostelíky: kam se vypravit, než se podaří postavit nové Guty?
Památky

Dřevěné kostelíky: kam se vypravit, než se podaří postavit nové Guty?

  • 13. srpna 2018
Z unikátního dřevěného renesančního kostela Božího Těla z roku 1563 v Gutech zbyly po srpnovém požáru 2017 jen ohořelé trámy a torzo zvonu. Místní řemeslníci letos zpracovávají stovky kubíků dřeva, replika dřevěného kostelíka vyroste na původním místě příští rok. Pokud patříte k obdivovatelům podobných staveb, víte, kam se za nimi vydat?
Dřevěný kostelík GutyPamátka, která byla pro blízký Třinec rodinným stříbrem, to byl dřevěný kostel Božího těla v Gutech. Pocházel z 16. století, vybavení bylo z velké části původní a byly v něm obrazy dokonce z první poloviny 16. století. I když se připravuje stavba repliky kostela, historická ztráta je nevyčíslitelná.

V současné době řemeslníci z Tesařství Antonín Papšík zpracovali stovky kubíků dřeva, steny budou například z jedlových půlkulatin o průměru až šedesát centimetrů. Na konstrukci a stěny kostela padne asi 380 kubíků jedlového dřeva. Šindele, dlouhé sedmdesát centimetrů, spolknou přes 160 kubíků. Pokud se neobjeví komplikace, začne se stavět letos v září. Stavba by pak měla být hotová příští rok, tedy v roce 2019.
 

Toulky po horách i podhůří

Hodslavice jsou známé jako rodiště Františka Palackého a také jako místo, kde u hlavní cesty z Nového Jičína na Valašské Meziříčí stojí dřevěný kostel sv. Ondřeje, podle letopočtu 1551 na jednom z věžních trámů dokonce ještě starší než zničený kostel v Gutech. Poblíž objevíte hrob rodičů Františka Palackého, navštívit můžete i jeho památník v rodném domku.

Na rozdíl od gutského kostela skrytého mezi stromy je dřevěný kostel sv. Antonína Paduánského nepřehlédnutelný; společně s turistickou chatou doplněnou rozhlednou totiž stojí na 707 metrů vysoké Malé Prašivé nedaleko Frýdku-Místku, v místě se skvělou vyhlídkou do okolí. Na kole sem dojedete po pivovarské cyklostezce Radegast, pěšky po naučné stezce Prašivá. Výchozí bod je stejný: vesnice Vyšní Lhoty. A poutě? Ty se konají vždy v červnu v době svátku sv. Antonína.

Ke kostelu na Prašivé se vztahuje pověst o zázračně zachráněném hraběti z Oppersdorfu, majiteli frýdeckého panství. Ten založil také kostel Všech svatýchSedlištích, obci ležící severně od Frýdku-Místku. Kostelík postavený roku 1638 má šindelovou střechu, zvenčí jej obklopuje krytý ochoz, takzvaná sobota, a celý areál kostela s hřbitovem je ohraničen dřevěným parkánovým plotem. V nedalekých Řepištích najdete dřevěný kostel sv. Michaela Archanděla.
 

Který dřevěný kostel je nejkrásnější?

Některé beskydské kostelíky, vznikající v 19. století, se inspirovaly skandinávskými stavbami. Tak vznikl i krásný kostel sv. Bedřicha v Bílé, postavený z podnětu olomouckého arcibiskupa kardinála Bedřicha z Fürstenbergu v letech 1873-1875; traduje se, že model švédského kostela kardinál koupil na světové výstavě ve Vídni, případně že koupil celý a hotový kostel. Ve skutečnosti je autorem projektu stavitel Antonín Kybasta, který se nechal inspirovat severskou architekturou.

K nejmalebnějším dřevěným kostelům se řadí kostelík Povýšení svatého Kříže z přelomu 19. a 20. století v Bystřici nad Olší a kostel Panny Marie Sněžné ve Velkých Karlovicích, dokončený roku 1754. Stojí na netypickém půdorysu řeckého kříže a má složitou konstrukci obvodových stěn s celkem 24 úhly. V interiéru si zaslouží obdiv křišťálové lustry, které kostelu věnoval Salomon Reich, majitel nedaleké sklárny v Karolince.
 

Přestěhované kostely

Vedle původních horských kostelů zdobí řadu míst v Česku ty, které k nám přicestovaly z Podkarpatské Rusi. První byl patrně kostel sv. Archanděla Michaelazahradě Kinských na Petříně, který do Prahy přijel roku 1929 z Medvedovcí u Mukačeva. Z obce Velká Kopaňa nedaleko Chustu pochází kostel Všech Svatých, který před zánikem zachránil senátor Václav Klofáč v roce 1927 a o tři roky později se kostel přestěhoval do Dobříkova u Chocně. V roce 1936 přijel po železnici do Blanska pečlivě rozebraný dřevěný kostel sv. Paraskivy, který původně stával v obci Nižné Seliště nedaleko Chustu. Z Hliňance u Mukačeva pochází kostel sv. Prokopa a sv. Barbory v Kunčicích pod Ondřejníkem, několikrát se stěhoval také kostel sv. Mikuláše v Nové Pace, původně zasvěcený Zesnutí Přesvaté Bohorodice. Kuriozitou je kostel sv. Mikuláše v Hradci Králové, který pochází z východoslovenské Habury; tam si mimochodem před několika lety postavili jeho repliku.
 

Kde najdete další dřevěné kostely?

Podobně starý jako kostel v Gutech je kostelík sv. Mikuláše, postavený koncem 16. století v Nýdku.
Pěkný barokní dřevěný kostel sv. Petra a Pavla z roku 1766 najdete na hřbitově v Albrechticích, obci jižně od Karviné.

Při toulkách po Beskydech možná narazíte na nenápadný jednolodní dřevěný kostelík sv. Panny Marie na Gruni. Původně stával jako dominanta krajiny volně na hřebeni a býval vidět z velké dálky, dnes jej zakrývají vysoké stromy.

Cennou památkou je jediný zachovaný takzvaný toleranční kostel ve Velké Lhotě, horské obci jihovýchodně od Valašského Meziříčí. Hlavní vchod nesměl být obrácen k hlavní cestě a svatyně nesměla mít věž ani zvony, proto stavba s mansardovou střechou připomíná spíš roubený dům nebo stodolu. Zdejším farářem byl v letech 1875–1895 Jan Karafiát, autor pohádkové knížky Broučci.
Tři dřevěné kostely objevíte v okolí Velkých Losin. Kostel sv. Michaela v Maršíkově s osmibokou věží byl dokončen v roce 1609, kostel sv. Martina v Žárové je o dva roky mladší. Třetí, nejmladší, je dřevěný kostelík sv. Jana Nepomuckého v Klepáčově z roku 1783.

kostel sv. Martina v ŽárovéV Hrčavě, nejvýchodnější obci České republiky, v těsné blízkosti hranic se Slovenskem a Polskem, stojí kostel sv. Cyrila a Metoděje z roku 1936, zřejmě nejmladší z původních dřevěných kostelů na severní Moravě a ve Slezsku.

Dřevěné kostely se stavěly i jinde, například v Orlických horách je unikátem roubený kostel sv. Petra a Pavla v Liberku u Rychnova nad Kněžnou, pocházející z konce 17. století.
Kostel Nanebevzetí Panny Marie s dřevěnou zvonicí v obci Vyskeř Památky

Kostel Nanebevzetí Panny Marie s dřevěnou zvonicí v obci Vyskeř

Kostel Nanebevzetí Panny Marie je dominantou obce Vyskeř, která se rozkládá na úpatí čedičového vrchu v Českém ráji. Kostel stojí na místě původního dřevěného kostelíku z 14. století (první zmínka o kostele je z roku 1344). Teprve později byl přestavěn v gotickém slohu na malý kamenný kostel.

Roubený kostelík Veliny Památky

Roubený kostelík Veliny

Obec Veliny u Holic se pyšní areálem dřevěných církevních staveb. Největší dominantou je barokní dřevěný kostel sv. Mikuláše z roku 1752, součástí hřbitova je i zvonice a márnice z roku 1750.

Dřevěný kostelík v Albrechticích Památky

Dřevěný kostelík v Albrechticích

Hlavní pamětihodností Albrechtic u Českého Těšína je malebný dřevěný kostel zasvěcený sv. Petru a Pavlovi. Roubená stavba byla postavena v barokním slohu v roce 1766.

Dřevěný kostel Povýšení sv. Kříže v Bystřici Památky

Dřevěný kostel Povýšení sv. Kříže v Bystřici

Dřevěný kostel Povýšení sv. Kříže v Bystřici pochází z roku 1897. Jedná se o kostel s romantizujícím rázem, který patří k nejmalebnějším kostelům na celé Severní Moravě a ve Slezsku.

Dřevěná zvonice ve Rtyni v Podkrkonoší Památky

Dřevěná zvonice ve Rtyni v Podkrkonoší

Jedna z nejcennějších českých dřevěných zvonic je dominantou města Rtyně v Podkrkonoší. Starobylá dřevěná zvonice, polygonální stavba se třemi zvony, pochází z roku 1592 a měří na výšku téměř 30 metrů. Od zvonice je krásný výhled na město, do kraje a na Krkonoše.

Kostel Panny Marie Sněžné ve Velkých Karlovicích Památky

Kostel Panny Marie Sněžné ve Velkých Karlovicích

Roubená stavba ve stylu lidového baroka, dokončená roku 1754, má netypický půdorys řeckého kříže a složitou konstrukci obvodových stěn s celkem 24 úhly.

Dřevěný kostelík v Gutech Památky

Dřevěný kostelík v Gutech

V Gutech, městské části města Třince, stával dřevěný katolický kostel Božího těla z roku 1563 s katolickým hřbitovem. V noci z 1. na 2. srpna 2017 kostelík zničil požár. Od jara do podzimu 2020 se na místě shořelého kostelíka stavěla přesná replika, dokončena byla v květnu 2021.

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě Památky

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.

Kaple sv. Cyrila a Metoděje na Radhošti Památky

Kaple sv. Cyrila a Metoděje na Radhošti

Kaple se sousoším věrozvěstů Cyrila a Metoděje postavená v roce 1898 v byzantském slohu, kteří toto místo podle staré pověsti navštívili. Před kaplí stojí bronzové sousoší sv. Cyrila a Metoděje od Albína Poláška z roku 1931.

Dřevěný kostel z Podkarpatské Rusi v Nové Pace Památky

Dřevěný kostel z Podkarpatské Rusi v Nové Pace

Dřevěný kostel ze 17. století se až do doby první republiky nacházel na území Podkarpatské Rusi. Odsud jej do Nové Paky převezl roku 1930 sběratel Otto Kretschmer a do kostela byla umístěna Kretschmerova sbírka sakrálního umění. Dnes je stavba přístupná pouze po předchozí domluvě.

Dřevěný kostelík sv. Paraskivy v Blansku Památky

Dřevěný kostelík sv. Paraskivy v Blansku

Jedinou stavbu svého druhu na celé Moravě najdete v Blansku. Jedná se o dřevěný kostel sv. Paraskivy, který byl do tehdejšího Československa dovezen až z Podkarpatské Rusi. Setkávají se zde všechny generace při bohoslužbách, pobožnostech, koncertech, kulturních akcích, křtech, svatbách a pohřbech.

Dřevěný kostel sv. Michaela Archanděla v Řepištích Památky

Dřevěný kostel sv. Michaela Archanděla v Řepištích

Dřevěný jednolodní kostel se stěnami pokrytými šindelem na kamenné podezdívce je zapsán na seznamu nemovitých kulturních památek a patří do souboru slezských dřevěných kostelů.

Dřevěný kostelík sv. Mikuláše v Nýdku Památky

Dřevěný kostelík sv. Mikuláše v Nýdku

Ve vzdálenosti 8 km od města Třinec v Moravskoslezském kraji leží obec Nýdek. Jednou ze zajímavých atrakcí obce je dřevěný kostelík z roku 1576, který je údajně nejstarší stavbou v obci.

Toleranční kostel ve Velké Lhotě Památky

Toleranční kostel ve Velké Lhotě

Unikátní roubená stavba s mansardovou střechou z roku 1783 se zajímavě řešeným vnitřním prostorem. V letech 1875–1895 byl zdejším farářem Jan Karafiát, autor pohádkové knížky Broučci.

Zvonice s obrácenými zvony v Kouřimi Památky

Zvonice s obrácenými zvony v Kouřimi

Obrácené zvony jsou v České republice pouze na dvou místech a jedním z nich je Kouřim. Po staletí se o církevních svátcích z jejích útrob rozeznívají zvony, zavěšené atypicky srdci vzhůru. Zvony se rozeznívají šlapáním.

Dřevěný kostelík sv. Bedřicha v Bílé Letní sporty

Dřevěný kostelík sv. Bedřicha v Bílé

Dřevěný kostelík sv. Bedřicha v Beskydské rekreační horské obci Bílá byl postaven v sedmdesátých letech 19. století podle plánu stavitele Antonína Kybasty z vůle olomouckého kardinála Fridricha Landráta, podle kterého bylo zvoleno také zasvěcení.

Dřevěná zvonice v Rovensku pod Troskami Zážitky

Dřevěná zvonice v Rovensku pod Troskami

Dřevěná zvonice v Rovensku pod Troskami, jejíž zvony jsou obráceny srdci vzhůru a do pohybu se uvádějí šlapáním, je patrně jediná svého druhu na světě.

Dřevěný kostel sv. Mikuláše v Hradci Králové Památky

Dřevěný kostel sv. Mikuláše v Hradci Králové

Dřevěný kostel stával původně v obci Habura na Slovensku. V roce 1740 tam však postavili kostel kamenný a dřevěný odprodali Malé Polaně. Ale i Malá Polana si časem postavila svůj kostel, a dřevěný kostelík koupilo město Hradec Králové. Dnes je umístěn v Jiráskových sadech na soutoku Labe a Orlice.

Další aktuality

Bělský les v Ostravě zavoní pryskyřicí a pilinami – koná se zde Festival dřeva

Přijďte tuto sobotu poznat les a lesnické práce trochu jinak! V Ostravě, v areálu Bělského lesa, se koná vůbec největší lesnická akce v Moravskoslezském Kraji! Festival dřeva chce 14. září 2024 ukázat dřevo ve všech jeho podobách, mimo jiné i prezentaci zahradní a lesní techniky světových značek. Akce začíná v 11:00 hodin, začátek závodu dřevorubců je pak naplánován na 13:30 hodin.
11. září 2024 14:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

České značky: proč se Tatranky jmenují podle Tater a po kom mají jméno Fidorky?

Za vším hledej ženu, v případě Fidorek ženu a oplatku: leckde se sice dočtete, že zakladatelem slavné oplatkářské firmy Opavia byl Kašpar Melchior Baltazar Fiedor, syn řezníka z Moravské Ostravy. Jenže byla to jeho žena Amálie, která nad otevřeným ohněm v kleštích pekla tradiční lázeňské oplatky a v opavských parcích je pak prodávala kolemjdoucím.
11. září 2024 4:48
Životní styl, Moravskoslezský kraj

EHD 2024: Dny evropského dědictví na hradech a zámcích

Dny evropského dědictví (European Heritage Days, neboli EHD) budou v letošním roce zahájeny 7. září a trvat budou do 15. září. Tématem roku 2024 je „Památky spojují svět“ a zahájení proběhne v Klášterci nad Ohří. Již tradičně se k EHD připojují také objekty ve správě Národního památkového ústavu. Na Liberecku, Pardubicku a Královéhradecku jsou připraveny prodloužené prohlídky pod vedením osob nejpovolanějších – kastelánů, ale také koncerty, přednášky a šermířská klání.
6. září 2024 14:00
Kultura, Moravskoslezský kraj

Nový Jičín se na letošních slavnostech rozletí do světa za slavnými rodáky

Nový Jičín chystá již 29. městské slavnosti, které se konají vždy v době Dnů evropského kulturního dědictví. Program začne v pátek 6. a bude pokračovat i v sobotu 7. září 2024. Letošní téma oslav je Nový Jičín ve světě a svět v Novém Jičíně. Součástí programu bude, kromě výstav, koncertů, divadla a workshopů, i tradiční kostýmovaný průvod a alegorické vozy.
6. září 2024 12:37
Životní styl, Moravskoslezský kraj

Bike Valachy Bílá láká do sedla! Zazávodí si i rodinné týmy

Hned tři novinky přinese letos milovníkům horských kol tradiční závod Bike Valachy Bílá v sobotu 7. září ve Ski areálu Bílá. Pořadatelé rozšiřují závodní trasy ze dvou na pět, aby závod ještě víc přiblížili hobby cyklistům a rodinám s dětmi. Předpověď počasí slibuje na víkend mírné ochlazení s teplotami kolem 23°C, účastníky tak čeká opravdu příjemný sportovní zážitek okořeněný malebnými beskydskými terény s výhledy i hlubokými lesy s trasou částečně vedenou i po slovenském území.
5. září 2024 17:00
Letní sporty, Moravskoslezský kraj

Bunkr Na Trati je 25 let otevřen veřejnosti, láká na dokonalý historický zážitek

Muzeum v bunkru MO-S5 Na Trati ve Starém Bohumíně letos slaví 25 let od svého vzniku. Pěchotní srub, o který pečuje Klub vojenské historie Bohumín, je součástí populární moravskoslezské Technotrasy. Podívejte se s Kudy z nudy na zajímavosti o prvorepublikovém bunkru.
4. září 2024 9:00
Památky, Moravskoslezský kraj

Zažijte netopýří noc v ostravské Zoo

Již tradičně se na přelomu srpna a září koná na mnoha místech v řadě evropských zemích, včetně České republiky, akce pro širokou veřejnost věnovaná netopýrům, tzv. Evropská noc pro netopýry. Přijďte se seznámit s netopýry do Zoo Ostrava, ve středu 4. 9. 2024 se tam koná Mezinárodní noc pro netopýry.
2. září 2024 10:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

Zámek v Hradci nad Moravicí představí Poklady hradeckého zámku

Zámek Hradec nad Moravicí chystá pro své návštěvníky novou expozici s názvem Poklady hradeckého zámku. Dostupné budou sice až od sezóny 2025, ale malou ochutnávku nabídne zámek už 14. a 15. září při Dnech evropského dědictví. Jedná se o nové interiéry v Bílém zámku, kde bude vystavena mimo jiné obrovská sbírka orientálního umění. Příští rok bude vše k vidění při běžných prohlídkách.
1. září 2024 15:00
Památky, Moravskoslezský kraj