Vysočina nabízí zimní prohlídky ledových vodopádů, procházky zamrzlými lomovými jezírky, ledové lezení na uměle vytvořené ledové stěně ve Víru, komentované prohlídky kostela na Zelené hoře a běžkařské trasy skrze krásnou zimní krajinu Vysočiny.
Ledopády lze vidět zejména na Želivce mezi Želivem a Sedlickou hydroelektrárnou, u bývalého lomu Štěnice nedaleko Hamrů nad Sázavou a ve Víru, kde se nachází uměle vytvořená ledová stěna.
Devět skal je nejvyšším vrcholem Žďárských vrchů a druhým nejvyšším vrcholem Českomoravské vrchoviny. Vrchol je známý pro své skalní formace a byl vyhlášen za přírodní památku.
CHKO Žďárské vrchy je považována za jednu z posledních nedotčených oáz klidné a čisté přírody v srdci Česka a je pramennou oblastí několika českých i moravských řek a rybničných soustav.
Na Vysočině najdeme několik významných přírodních rezervací, jako je přírodní rezervace Údolí Doubravy či Údolí Brtnice, a také přírodní památka Míchova skála.
Vysočina nabízí mnoho běžkařských tras, které vedou například srdcem Žďárských vrchů, přes Jihlavské vrchy a počínaje stanice Olešná na Moravě prochází moravskou částí Vysočiny až do Žďáru nad Sázavou.
Přírodní rezervace Ranská jezírka se nachází hluboko v lesích rezervace Ransko a je tvořena systémem lesních jezírek, které vznikly zatopením prohlubní po těžbě železných limonitových rud.
Zimní prohlídky na Zelené hoře jsou prováděny každé úterý a čtvrtek v 10:00, 12:00 a 14:00 hodin. Otevírací doba se však může lišit během vánočních svátků nebo z provozních důvodů.
Ledová stěna Vír je uměle vytvořený ledopád uznaný jako cvičný terén Českého horolezeckého svazu, který slouží k nácviku ledového lezení.
Na Vysočině lze objevit například skalní útvary na Devíti skalách nebo zvětrávání žuly na přírodní památce Míchova skála.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.