ÚvodAktualityProkopská pouť v Příbrami oslaví práci horníků
Zdroj foto: Město Příbram
Památky

Prokopská pouť v Příbrami oslaví práci horníků

  • 5. července 2024
V Příbrami se chystá další ročník tradiční Prokopské pouti. Letos se pouť uskuteční v neděli 7. července 2024. Vstup do expozic Hornického muzea Příbram na Březových Horách bude v tento den za symbolické vstupné jednu korunu. Nebudou chybět ani stánky a pouťové atrakce, které naleznete v areálu dolu Marie a na nám. J. A. Alise.
Prokopská pouť v PříbramiO víkendu 6. a 7. července se Březové Hory stanou hlavním dějištěm Prokopské pouti, která se v novodobé historii koná již po 35. Připraveny jsou tradiční průvody čepobití a Hornická paráda, chybět nebude ani program na náměstí J. A. Alise, v Hornickém muzeu nebo na dole Marie. 

Program Prokopské pouti začíná v sobotu 6. července ve 14.00, a to jak na březohorském náměstí J. A. Alise, tak na nedalekém dole Marie. Těšit se můžete na bohatý program, který bude probíhat až do večerních hodin. Chybět nebude hudba, tanec, divadlo, ohňová show nebo například možnost návštěvy hasičské expozice či vystoupení Sokolů. Ve večerních hodinách vyjde první z pouťových průvodů, tzv. čepobití. Průvod bude vycházet ve 21:00 z náměstí T. G. Masaryka a cílem je již zmiňované náměstí J. A. Alise.

 

Slavnostní neděle a vstupné za korunu

prokopská pouťV neděli 7. 7. 2024 se v Příbrami koná tradiční Prokopská pouť. Od 9:00 hodin se návštěvníci mohou těšit na průvod horníků a hutníků ve slavnostních uniformách, který vychází z náměstí T. G. Masaryka směrem k Prokopskému kostelu, kde se poté uskuteční polní mše. Od 14:00 hodin se v areálu Hornického muzea Příbram na nádvoří Ševčinského dolu odehrají dobové scénky na téma boje o stříbro k zakoupení parního těžního stroje v roce 1914. Program zahájí fanfáry Souboru svatohorských trubačů. Vstup do jednotlivých expozic včetně fárání do podzemí Hornického muze bude po celý den za symbolickou 1 Kč. Muzeum bude otevřeno po celý den, tedy od 9:00 do 18:00 hodin.

Březové horyHlavní program Prokopské pouti čeká příchozí tradičně v neděli, letos tedy 7. července 2024. Jedná se o největší a nejslavnější českou hornickou pouť, kterou každoročně doprovázejí různá kulturní vystoupení, kostýmované průvody, dobové scénky, pouťové atrakce a staročeské trhy. Od 9:00 hodin se návštěvníci mohou těšit na průvod horníků a hutníků ve slavnostních uniformách, který vychází z náměstí T. G. Masaryka směrem k Prokopskému kostelu, kde se poté uskuteční polní mše. Od 14:00 hodin se v areálu Hornického muzea Příbram na nádvoří Ševčinského dolu odehrají dobové scénky na téma boje o stříbro k zakoupení parního těžního stroje v roce 1914. Vystoupí Divadlo Tomáše Bílka. Program zahájí fanfáry Souboru svatohorských trubačů. V neděli bude také do všech expozic v areálech na Březových Horách vstupné jen za 1 Kč! Prohlédnete si jednotlivé industriální objekty s poutavými expozicemi, sfáráte do podzemí nebo se projedete hornickými vláčky.
 

Největší a nejslavnější

hornické muzeum příbramProkopská pouť je největší a nejslavnější česká hornická pouť, kterou doprovázejí různá kulturní vystoupení, kostýmované průvody, dobové scénky, pouťové atrakce a staročeské trhy. Počátky pouti sahají hluboko do minulosti, kdy příbramští havíři oslavovali svého patrona sv. Prokopa. Tradice pouti byla obnovena v roce 1990 a dnes se jí účastní horníci a hutníci nejenom z České republiky, ale též zástupci partnerských báňských měst, hornických spolků a těžařských organizací z dalších zemí Evropy.

S pořádáním Prokopské pouti souvisí také dopravní omezení. Až do neděle 7. července (do 22:00) je pro dopravu uzavřeno nám. J. A. Alise, ulice Mariánská, Prokopská a K Dolu Marie. Objízdná trasa vede ulicemi ul. Ke Korábu, Pahorková a Kladenská. Linky MHD Příbram pojedou po objízdné trase ulicemi Politických vězňů, Kladenská, K Dolu Marie, Rožmitálská a neobslouží zastávky: „Příbram, Březové Hory, Domov seniorů“, „Příbram, Březové Hory, nám.“, „Příbram, Březové Hory, Mariánská“
Hornické muzeum Příbram – fárání do podzemí a cesta důlním vláčkem Kultura

Hornické muzeum Příbram – fárání do podzemí a cesta důlním vláčkem

Národní kulturní památka Hornické muzeum Příbram patří k největším hornickým muzeím v tuzemsku i v Evropě. Ke zhlédnutí nabízí více než 70 stálých expozic a několik kilometrů historického podzemí.

Vodní kolo a skluzavka v podzemí dolu Drkolnov v Hornickém muzeu Příbram Památky

Vodní kolo a skluzavka v podzemí dolu Drkolnov v Hornickém muzeu Příbram

Unikátní technická památka světového významu, vodní kolo o průměru 12,4 m. Součástí unikátní technické památky je atrakce pro děti i dospělé – jízda úpadnicí dlouhou 51 m do podzemí (jako po skluzavce).

Jízda hornickým vláčkem mezi Ševčinským a Vojtěšským dolem v Příbrami Zážitky

Jízda hornickým vláčkem mezi Ševčinským a Vojtěšským dolem v Příbrami

Jedná se o obnovenou historickou dráhu, vybudovanou po roce 1884 pro dopravu stříbrné a olověné rudy. Hornické muzeum Příbram zprovoznilo tuto ojedinělou technickou zajímavost a atrakci pro děti i dospělé na trase v areálu Ševčinského dolu na Březových Horách.

Další aktuality

Skalní hrad Drábské světničky zůstává i nadále uzavřený

Letos se jako i v minulých letech turistům neotevře skalní hrad Drábské světničky u Mnichova Hradiště ve Středočeském kraji. Lesy České republiky zde právě začínají s velkou rekonstrukcí, která má zajistit ochranu památky tak, aby nedocházelo k poškozování skal lidskou nohou.
7. duben 2025 14:00
Památky, Středočeský kraj

Romantické výletní tipy za příběhy šťastných lásek

Vydejte se s portálem Kudy z nudy na zamilované výlety po stopách idylicky žijících párů. Čekají na vás panovníci i následníci trůnu, poslední rakouský císař i slavný spisovatel!
6. duben 2025 12:27
Památky, Středočeský kraj

Vltavské vyhlídky: poznejte nejhezčí a turisty nejvyhledávanější vyhlídky na meandry Vltavy

Vrchovnice, Máj, Bednář, Zadka a spousty dalších bezejmenných míst – to jsou nekrásnější vltavské vyhlídky, které mají svoje kouzlo během celého roku. Víte, kde je hledat? A jak se dostanete tam, kam žádné značky nevedou? Poradíme vám na portálu Kudy z nudy.
5. duben 2025 11:16
Příroda, Středočeský kraj

Víte, že jedinou středočeskou zoo najdete v Chlebech?

Zoologická zahrada v obci Chleby severovýchodně od Nymburka je jednou z nejmenších českých zoologických zahrad. Na rozdíl od svých obřích konkurentů získala popularitu především díky bezprostřednímu kontaktu návštěvníků se zvířaty. K vidění je více než stovka vzácných a ohrožených zvířat z celého světa i „obyčejná“ domácí zvířata, která můžete hladit, krmit nebo se s nimi vyfotografovat.
5. duben 2025 10:00
Příroda, Středočeský kraj

Zámek Mnichovo Hradiště zve na prohlídku interiérů i zámeckého divadla

Zámek Mnichovo Hradiště na Mladoboleslavsku zahajuje letošní sezónu první dubnový víkend 5. a 6. dubna 2025. Návštěvníkům nabízí prohlídky zámeckých interiérů a okruh Kostel a kaple. Od května se pak otevře trasa Divadlo a Svatá aliance. Na mimořádnou prohlídku zákulisí a jevištní techniky zámeckého divadla se můžete těšit na státní svátek 1. května 2025.
5. duben 2025 6:00
Památky, Středočeský kraj

Muzeum v Jílovém u Prahy láká k návštěvě zlatých štol

V Regionálním muzeu v Jílovém najdete poutavou expozici historie těžby a zpracování zlata, na kterou navazuje naučná stezka Jílovské zlaté doly. Ta zájemce přivede až ke štolám sv. Josefa a sv. Antonína Paduánského v Dolním Studeném a také ke štole Halíře v Borku. Ve starých zlatých dolech probíhají v letní sezóně prohlídky. Zájemci do nich mohou nahlédnout o víkendech a svátcích od dubna do října.
4. duben 2025 6:00
Zážitky, Středočeský kraj

Zámek Loučeň zve na Velikonoce u Thurn Taxisů

Kněžna Marie strávila zimu na italském zámku Duino a vrací se oslavit svátky jara na Loučeň. Jako milovnice dětí a pohádek připravuje pro svá vnoučata i všechny děti z okolí velikonoční oslavy – první jarní slavnosti v této sezóně. Přijďte si i vy užít velikonoční prohlídky, které probíhají každý den od 5. do 27. dubna 2025 a prožijte jaro na knížecím dvoře!
3. duben 2025 16:00
Památky, Středočeský kraj

Stylové bydlení ve skalách a na skalách: skalní byty, hrady a tajemný Krvomlýn

Dovedete si představit, jak se žilo (anebo jak byste vy sami dokázali žít) v obydlí ne nepodobném jeskyni, které bylo vytesáno přímo do skály? Na první poslech to zní víc než romanticky, ale když přijde na praktické otázky, jako je neustálý chlad, nedostatek místa anebo napojení na elektrickou a vodovodní síť, začne brát romantika rychle za své. A kde můžete představy o skalním bydlení porovnat se skutečností? To vám prozradí Kudy z nudy.
3. duben 2025 10:00
Památky, Středočeský kraj