V říjnu 2018 v rámci stého výročí vzniku Československé republiky se
historická budova Národního muzea v
Praze otevřela po několikaleté rekonstrukci. Oslavy ale pokračují i rok poté.
Třicáté výročí od sametové revoluce v roce 2019 je vynikající příležitostí nejenom pro
otevření první nové stálé expozice v historické budově, ale také pro
bezbariérový a bezpečný tunel, kterým můžete procházet do
nové muzejní budovy. Jedním z vrcholů
pražských oslav listopadu 1989 bude i
videomapping, promítaný na fasádu historické budovy. Kdo ho chce vidět, musí dorazit na
Václavské náměstí v neděli 17. listopadu do 20 hodin – a raději o hodně dřív, protože zájemců budou tisíce.
Znáte všechny novinky?
Připomeňme si letem světem, co následovalo po loňském slavnostním říjnovém otevření: až do konce roku se návštěvníci do nově otevřené budovy mohli podívat zdarma. Postupně se otvíraly také
výstavy: aktuálně si v historické budově můžete prohlédnout
Labyrint informací a ráj tisku,
Tutanchamon RealExperience a
výstavu Rytíři nebes, věnovanou československým letcům ve Velké Británii. Vítanou a atraktivní novinkou také bylo zpřístupnění
prosklené kupole s
neobvyklým výhledem na panorama města nebo prosklené dvorany. Otevření prvních nových stálých expozic slíbilo Národní muzeum až na letošní podzim, ale už na jaře se první návštěvníci mohli podívat do
obnoveného sálu s kostrou „velryby“ aneb plejtváka myšoka. Spuštěna byla také
kašna před Historickou budovou s barevným osvětlením a od května muzeum nabízí
pětidenní vstupenku do devíti muzejních objektů po celé Praze.
Sečteno a podtrženo se
od loňského slavnostního otevření do Národního muzea vypravilo více než 660 tisíc návštěvníků. A do konce roku 2019 jich určitě hodně přibude, protože Národní muzeum v listopadu chystá další novinky a překvapení.
Nová expozice, výstavy i rozhlasové studio
V
pondělí 18. listopadu muzeum slavnostně otevře
první stálou expozici,
věnovanou českým a slovenským dějinám 20. století. Událostem druhé poloviny 80. let minulého století, listopadovým dnům roku 1989 a období do prvních svobodných voleb v červnu 1990 se bude věnovat samostatná
výstava Sametová revoluce; k vidění budou například originální dobové transparenty a další předměty, které má Národní muzeum ve sbírce. Navazující výstava v nové budově představí plakátovou sbírku z let 1989–1990, která patří mezi nejbohatší v Česku.
Ve stejný den se také chystá otevření několik let budovaného
tunelu pod Vinohradskou třídou, který umožní bezbariérový průchod mezi
historickou budovou Národního muzea a
novou muzejní budovou. Na opravených plochách mezi muzejními budovami si prohlédnete
interaktivní výstavu věnovanou událostem roku 1989 a od
18. listopadu pak bude přímo od muzea po sedm dní vysílat
speciální studio Českého rozhlasu. To bude den po dni připomínat, co se dělo v listopadu před třiceti lety.
Příjemnou zprávou je, že
na týden od 18. 11. do 24. 11. připravilo Národní muzeum volný vstup do svých objektů. V neděli 17.11. však bude
Národní muzeum pro veřejnost uzavřeno.
Komentované prohlídky a akce v listopadu
V
Národopisném muzeu Národního muzea v listopadu pokračuje cyklus tradičních podvečerů s představením národopisných oblastí České republiky. Do
historické budovy Národního muzea se můžete vypravit třeba 12. listopadu na dvě kratší přednášky o autorech a námětech exlibris, drobných grafik původně užívaných k označení vlastnictví knihy. V sobotu 23. listopadu jste zváni na komentované prohlídky
výstavy Rytíři nebes, a to v 11, 13 a 15 hodin pro rodiny s dětmi a v 16 hodin pro dospělé.
Poslední listopadovou akcí bude
doprovodný program k výstavám, připomínajícím třicet let od sametové revoluce s interaktivními hrami, výtvarnými workshopy, komentovanými prohlídkami nové budovy Národního muzea a čtením z knihy Pižďuchové od Václava Havla. Přijít na ni můžete v sobotu 30. listopadu.
Víte, že?
- S pětidenní vstupenkou do historické budovy Národního muzea se zdarma podíváte třeba do nové budovy Národního muzea s právě probíhající výstavou Doba genová.
- Už jste viděli anebo se chystáte navštívit výstavu Tutanchamon RealExperience? Pak by vás mohlo zajímat, že je součástí projektu ke stému výročí české egyptologie, podobně jako výstava Na březích Nilu v Náprstkově muzeu. Program vyvrcholí příští rok v červnu výstavou Sluneční králové.
- Život na západní Ukrajině ve východní Haliči představuje výstava Stará Ukrajina Františka Řehoře; k vidění je v Národopisném muzeu.
- V Národním památníku na Vítkově čekají tři výstavy: Podkarpatská Rus – součást našich dějin, výstava tušových štětcových maleb Otty Matouška, bývalého ruského legionáře a důstojníka čs. armády, který byl v roce 1943 zatčen za odbojovou činnost a uvězněn v koncentračním táboře Flossenbürg, a výstava o Slovenském národním povstání.
- V Českém muzeu hudby si na malé výstavě Návraty ’89 připomenete listopad 1989 jako počátek éry návratů, kdy se z vyhnanství a exilu vraceli umělci umlčení komunistickým režimem a s různou mírou úspěchu navazovali na svou před-exilovou kariéru. Podívat se můžete i na výstavu Import / Export / Rock’n’Roll a výstavu věnovanou zimě, vánočním svátkům a koledám.
- Novinkou je Památník Jana Palacha ve Všetatech na Mělnicku, otevřený letos v říjnu. Jan Palach se upálil v roce 1969 na protest proti rezignaci lidí po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. Národní muzeum zřídilo novou expozici v jeho rodném domě, ve vedlejší budově si připomenete Palachův osud a dobu, ve které žil.