ÚvodAktuality30 let od sametové revoluce: Národní muzeum ve víru oslav
Kultura

30 let od sametové revoluce: Národní muzeum ve víru oslav

  • 10. listopadu 2019
Interaktivní výstava, vysílání speciálního rozhlasového studia a také několik premiér, například slavnostní otevření první nové stálé expozice v historické budově nebo podzemního tunelu, který obě budovy propojí: to všechno čeká Národní muzeum během oslav 30. výročí sametové revoluce.
V říjnu 2018 v rámci stého výročí vzniku Československé republiky se historická budova Národního muzea v Praze otevřela po několikaleté rekonstrukci. Oslavy ale pokračují i rok poté. Třicáté výročí od sametové revoluce v roce 2019 je vynikající příležitostí nejenom pro otevření první nové stálé expozice v historické budově, ale také pro bezbariérový a bezpečný tunel, kterým můžete procházet do nové muzejní budovy. Jedním z vrcholů pražských oslav listopadu 1989 bude i videomapping, promítaný na fasádu historické budovy. Kdo ho chce vidět, musí dorazit na Václavské náměstí v neděli 17. listopadu do 20 hodin – a raději o hodně dřív, protože zájemců budou tisíce.
 

Znáte všechny novinky?

Připomeňme si letem světem, co následovalo po loňském slavnostním říjnovém otevření: až do konce roku se návštěvníci do nově otevřené budovy mohli podívat zdarma. Postupně se otvíraly také výstavy: aktuálně si v historické budově můžete prohlédnout Labyrint informací a ráj tisku, Tutanchamon RealExperience a výstavu Rytíři nebes, věnovanou československým letcům ve Velké Británii. Vítanou a atraktivní novinkou také bylo zpřístupnění prosklené kupoleneobvyklým výhledem na panorama města nebo prosklené dvorany. Otevření prvních nových stálých expozic slíbilo Národní muzeum až na letošní podzim, ale už na jaře se první návštěvníci mohli podívat do obnoveného sálu s kostrou „velryby“ aneb plejtváka myšoka. Spuštěna byla také kašna před Historickou budovou s barevným osvětlením a od května muzeum nabízí pětidenní vstupenku do devíti muzejních objektů po celé Praze.

Sečteno a podtrženo se od loňského slavnostního otevření do Národního muzea vypravilo více než 660 tisíc návštěvníků. A do konce roku 2019 jich určitě hodně přibude, protože Národní muzeum v listopadu chystá další novinky a překvapení.
 

Nová expozice, výstavy i rozhlasové studio

V pondělí 18. listopadu muzeum slavnostně otevře první stálou expozici, věnovanou českým a slovenským dějinám 20. století. Událostem druhé poloviny 80. let minulého století, listopadovým dnům roku 1989 a období do prvních svobodných voleb v červnu 1990 se bude věnovat samostatná výstava Sametová revoluce; k vidění budou například originální dobové transparenty a další předměty, které má Národní muzeum ve sbírce. Navazující výstava v nové budově představí plakátovou sbírku z let 1989–1990, která patří mezi nejbohatší v Česku.

Ve stejný den se také chystá otevření několik let budovaného tunelu pod Vinohradskou třídou, který umožní bezbariérový průchod mezi historickou budovou Národního muzea a novou muzejní budovou. Na opravených plochách mezi muzejními budovami si prohlédnete interaktivní výstavu věnovanou událostem roku 1989 a od 18. listopadu pak bude přímo od muzea po sedm dní vysílat speciální studio Českého rozhlasu. To bude den po dni připomínat, co se dělo v listopadu před třiceti lety.

Příjemnou zprávou je, že na týden od 18. 11. do 24. 11. připravilo Národní muzeum volný vstup do svých objektů. V neděli 17.11. však bude Národní muzeum pro veřejnost uzavřeno.
 

Komentované prohlídky a akce v listopadu

V Národopisném muzeu Národního muzea v listopadu pokračuje cyklus tradičních podvečerů s představením národopisných oblastí České republiky. Do historické budovy Národního muzea se můžete vypravit třeba 12. listopadu na dvě kratší přednášky o autorech a námětech exlibris, drobných grafik původně užívaných k označení vlastnictví knihy. V sobotu 23. listopadu jste zváni na komentované prohlídky výstavy Rytíři nebes, a to v 11, 13 a 15 hodin pro rodiny s dětmi a v 16 hodin pro dospělé.

Poslední listopadovou akcí bude doprovodný program k výstavám, připomínajícím třicet let od sametové revoluce s interaktivními hrami, výtvarnými workshopy, komentovanými prohlídkami nové budovy Národního muzea a čtením z knihy Pižďuchové od Václava Havla. Přijít na ni můžete v sobotu 30. listopadu.
 

Víte, že?

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea v Praze Kultura

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea v Praze

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.

Památník Jana Palacha Všetaty Kultura

Památník Jana Palacha Všetaty

Památník Jana Palacha ve Všetatech připomíná zoufalý čin studenta historie a politické ekonomie Filozofické fakulty UK, který se v roce 1969 upálil na protest proti rezignaci lidí po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy.

Sousoší Géniů v Národním muzeu Památky

Sousoší Géniů v Národním muzeu

Sousoší tvoří dvě nadživotní postavy okřídlených chlapeckých Géniů nesoucích v rukou svatováclavskou korunu a atributy v podobě pochodně a vavřínového věnce.

Další aktuality

Věda a historie není nuda: Klub Za starou Prahu chrání duši města už víc než sto let

Na počátku byl šok. Na přelomu 19. a 20. století se stará Praha pod tlakem modernizace měnila před očima. Ulice Starého Města mizely, historické domy se měnily v trosky, a mezi jejich ruinami vyrostl první velkoměstský bulvár: dnešní Revoluční třída. Zatímco někteří tleskali pokroku, jiní plakali nad ztrátou nenahraditelného dědictví. Právě tehdy vznikl Klub Za starou Prahu, spolek, který se zrodil z kulturního odporu a přežil všechny režimy. Seznamte se s ním na Kudy z nudy!
20. květen 2025 10:23
Památky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (24.5. – 25.5.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Středověké slavnosti na Hradčanech 2025, Dobříšské májové slavnosti 2025, Rumfest 2025, Historická bitva v Kolíně 2025, Hrabalovo Kersko 2025. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
19. květen 2025 6:00
Zážitky, Praha

Věda a historie není nuda: nejoblíbenější české sporty, rekordy a sportovní prvenství

Který sport se dá označit jako český národní sport? Které sporty jsou nejpopulárnější a jak často vlastně sportujeme? Které sportovní odvětví je nejstarší a kdy se konalo první fotbalové utkání? Na takové a další zvídavé otázky známe na Kudy z nudy odpovědi. Pojďte se s námi podívat do světa českého sportu, disciplín, zápasů a statistik.
18. květen 2025 17:39
Letní sporty, Praha

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Praha

Poznejte opomíjené krásy Prahy! Ve městě najdete vedle celosvětově proslulých historických památek řadu dalších zajímavých míst. Prohlédněte si Rothmayerovu vilu ve Střešovicích, Invalidovnu v Karlíně, Šternberský palác na Hradčanech, Galerii Josefa Sudka nebo Hvězdárnu Ďáblice. Projděte se Starým Městem a objevte Clam-Gallasův palác, který patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám Prahy a České republiky. Vezměte děti na nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě na Letné, prohlédněte si Národní památník na Vítkově s jezdeckou sochou Jana Žižky a fantastickým výhledem, anebo Prahu takovou, jaká byla v době panování Karla IV. v zajímavé expozici v domě U Zlatého prstenu.
18. květen 2025 10:27
Životní styl, Praha

V Bohnicích se chystá festival Mezi ploty, letos ve velkém stylu!

Na letošní festival Mezi ploty, který se v areálu Psychiatrické nemocnice Bohnice uskuteční 24. a 25. května 2025, přijedou desítky slavných umělců. Budou to například Richard Müller, Olympic, Xindl X, Visací zámek, Aneta Langerová, Michal Hrůza, Lenka Dusilová, Lenny, N.O.H.A., Kašpárek v rohlíku, Skyline, Jan Budař, Cirk La Putyka, Vilma Cibulková se souborem 3D Company i se souborem SpoluHra, Simona Babčáková, Lukáš Pavlásek nebo osobnosti show Na stojáka jako Adéla Elbel, Ester Kočičková a Tomáš Matonoha. Na 10 scénách v areálu se vystřídá na 100 hudebníků a divadelníků!
17. květen 2025 12:00
Kultura, Praha

Poslední příležitost vidět létající drahokkamy: výstava motýlů ve skleníku Fata Morgana pomalu končí

Už jenom poslední dva víkendy, tedy 17. a 18. 5. a následující týden a víkend 24. a 25. 5. 2025 si mohou návštěvníci Botanické zahrady hl. m. Prahy užít výstavu exotických motýlů. Přehlídka nazvaná Motýli: Kouzlo přitažlivosti je nedílnou součástí celoročního tématu vábení v přírodě a motýly představuje jako jedinečné a důležité opylovače. Trojská botanická zahrada má otevřeno každý den od 9 do 19 hodin, skleník Fata Morgana je v pondělí uzavřený.
16. květen 2025 18:00
Příroda, Praha

Vltavu u Žlutých lázní ovládnou o víkendu dračí lodě

Od pátku do neděle, 16. až 18. května 2025, se na Vltavě podél Žlutých lázní bude bojovat o Český pohár dračích lodí. Do areálu se sjede přes tisíc účastníků, aby se utkali v nejstarším závodě dračích lodí v České republice. Pražský festival dračích lodí je nejstarším závodem svého druhu na našem území.
16. květen 2025 10:00
Letní sporty, Praha

Svět knihy Praha slaví letos třicáté výročí svého trvání!

Na Výstavišti v Holešovicích se od 15. do 18. května opět dostane ke slovu literatura a to jak česká, tak světová. Do světa knih láká čtenáře 30. ročník knižního veletrhu a literární festival Svět knihy 2025. Programově pestrý ročník představí literární Portugalsko, širokou škálu žánrů a opět podpoří autory bojující za svobodu. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, na co všechno se můžete těšit.
16. květen 2025 6:00
Kultura, Praha