ÚvodAktuality30 let od sametové revoluce: Národní muzeum ve víru oslav
Kultura

30 let od sametové revoluce: Národní muzeum ve víru oslav

  • 10. listopadu 2019
Interaktivní výstava, vysílání speciálního rozhlasového studia a také několik premiér, například slavnostní otevření první nové stálé expozice v historické budově nebo podzemního tunelu, který obě budovy propojí: to všechno čeká Národní muzeum během oslav 30. výročí sametové revoluce.
V říjnu 2018 v rámci stého výročí vzniku Československé republiky se historická budova Národního muzea v Praze otevřela po několikaleté rekonstrukci. Oslavy ale pokračují i rok poté. Třicáté výročí od sametové revoluce v roce 2019 je vynikající příležitostí nejenom pro otevření první nové stálé expozice v historické budově, ale také pro bezbariérový a bezpečný tunel, kterým můžete procházet do nové muzejní budovy. Jedním z vrcholů pražských oslav listopadu 1989 bude i videomapping, promítaný na fasádu historické budovy. Kdo ho chce vidět, musí dorazit na Václavské náměstí v neděli 17. listopadu do 20 hodin – a raději o hodně dřív, protože zájemců budou tisíce.
 

Znáte všechny novinky?

Připomeňme si letem světem, co následovalo po loňském slavnostním říjnovém otevření: až do konce roku se návštěvníci do nově otevřené budovy mohli podívat zdarma. Postupně se otvíraly také výstavy: aktuálně si v historické budově můžete prohlédnout Labyrint informací a ráj tisku, Tutanchamon RealExperience a výstavu Rytíři nebes, věnovanou československým letcům ve Velké Británii. Vítanou a atraktivní novinkou také bylo zpřístupnění prosklené kupoleneobvyklým výhledem na panorama města nebo prosklené dvorany. Otevření prvních nových stálých expozic slíbilo Národní muzeum až na letošní podzim, ale už na jaře se první návštěvníci mohli podívat do obnoveného sálu s kostrou „velryby“ aneb plejtváka myšoka. Spuštěna byla také kašna před Historickou budovou s barevným osvětlením a od května muzeum nabízí pětidenní vstupenku do devíti muzejních objektů po celé Praze.

Sečteno a podtrženo se od loňského slavnostního otevření do Národního muzea vypravilo více než 660 tisíc návštěvníků. A do konce roku 2019 jich určitě hodně přibude, protože Národní muzeum v listopadu chystá další novinky a překvapení.
 

Nová expozice, výstavy i rozhlasové studio

V pondělí 18. listopadu muzeum slavnostně otevře první stálou expozici, věnovanou českým a slovenským dějinám 20. století. Událostem druhé poloviny 80. let minulého století, listopadovým dnům roku 1989 a období do prvních svobodných voleb v červnu 1990 se bude věnovat samostatná výstava Sametová revoluce; k vidění budou například originální dobové transparenty a další předměty, které má Národní muzeum ve sbírce. Navazující výstava v nové budově představí plakátovou sbírku z let 1989–1990, která patří mezi nejbohatší v Česku.

Ve stejný den se také chystá otevření několik let budovaného tunelu pod Vinohradskou třídou, který umožní bezbariérový průchod mezi historickou budovou Národního muzea a novou muzejní budovou. Na opravených plochách mezi muzejními budovami si prohlédnete interaktivní výstavu věnovanou událostem roku 1989 a od 18. listopadu pak bude přímo od muzea po sedm dní vysílat speciální studio Českého rozhlasu. To bude den po dni připomínat, co se dělo v listopadu před třiceti lety.

Příjemnou zprávou je, že na týden od 18. 11. do 24. 11. připravilo Národní muzeum volný vstup do svých objektů. V neděli 17.11. však bude Národní muzeum pro veřejnost uzavřeno.
 

Komentované prohlídky a akce v listopadu

V Národopisném muzeu Národního muzea v listopadu pokračuje cyklus tradičních podvečerů s představením národopisných oblastí České republiky. Do historické budovy Národního muzea se můžete vypravit třeba 12. listopadu na dvě kratší přednášky o autorech a námětech exlibris, drobných grafik původně užívaných k označení vlastnictví knihy. V sobotu 23. listopadu jste zváni na komentované prohlídky výstavy Rytíři nebes, a to v 11, 13 a 15 hodin pro rodiny s dětmi a v 16 hodin pro dospělé.

Poslední listopadovou akcí bude doprovodný program k výstavám, připomínajícím třicet let od sametové revoluce s interaktivními hrami, výtvarnými workshopy, komentovanými prohlídkami nové budovy Národního muzea a čtením z knihy Pižďuchové od Václava Havla. Přijít na ni můžete v sobotu 30. listopadu.
 

Víte, že?

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea v Praze Kultura

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea v Praze

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.

Památník Jana Palacha Všetaty Kultura

Památník Jana Palacha Všetaty

Památník Jana Palacha ve Všetatech připomíná zoufalý čin studenta historie a politické ekonomie Filozofické fakulty UK, který se v roce 1969 upálil na protest proti rezignaci lidí po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy.

Sousoší Géniů v Národním muzeu Památky

Sousoší Géniů v Národním muzeu

Sousoší tvoří dvě nadživotní postavy okřídlených chlapeckých Géniů nesoucích v rukou svatováclavskou korunu a atributy v podobě pochodně a vavřínového věnce.

Další aktuality

Rostlinné symboly Vánoc a adventu – z domova i z tropických krajin

V neděli 1. prosince 2024 zapálíme první svíci na adventním věnci a zahájíme tím krásný předvánoční čas. K adventu i Vánocům patří už tradičně řada symbolů z rostlinné říše. Kromě vánočního stromečku naše domovy zdobí větvičky barborek, jmelí a za oknem rozkvétá brambořík. K vánoční výzdobě patří i řada tropických rostlin, například vánoční hvězda neboli pryšec překrásný, obrovské květy hvězdníku nebo vánoční kaktus. S mnoha těmito rostlinami se můžete setkat i při návštěvě trojské botanické zahrady. Víte, proč některé rostliny symbolizují právě čas adventu a Vánoc? Odkud zejména ty tropické pocházejí? A na co si při jejich pěstování dát pozor? Kromě seznámení s krásnými rostlinami nabízí Botanická zahrada Praha v letošním roce i originální vánoční dárky.
21. listopad 2024 10:00
Příroda, Praha

Kam v Praze na dobrý svařák? Tipy pro sváteční pohodu a hřejivé zážitky

Vánoční čas a vůně svařeného vína patří k sobě. Ať už budete na adventní víkendy či vánoční svátky v Praze jako turista nebo jste v hlavním městě doma, určitě se vám budou hodit tipy, kam vyrazit na dobré svařené víno, případně i punč. Užijte si advent a Vánoce v Praze! Kudy z nudy napoví, kde vám vánoční svařené víno nebo punč bude chutnat!
21. listopad 2024 8:00
Gurmánská turistika, Praha

Tajemství, zajímavosti a poklady katedrály sv. Víta na Pražském hradě

Symbol českého státu, korunovační chrám nebo hrobka přemyslovských knížat: tím vším je katedrála sv. Víta na Pražském hradě. Přestože základní kámen ke stavbě gotické katedrály položil král Jan Lucemburský už 21. listopadu 1344, teprve 28. září 1929 se lidem představila tak, jak ji známe dnes. Skutečně ji ale známe?
21. listopad 2024 5:11
Památky, Praha

10 tipů, kam v Praze vyrazit za nočním životem

Ať už jste místní, nebo do Prahy přijíždíte na dovolenou, a hledáte místo, kam vyrazit se večer pobavit, poradí vám portál Kudy z nudy. Hlavní město je plné hudebních, nočních klubů a barů. Stačí si vybrat a prožít noc plnou zábavy s partou přátel či partnerkou/partnerem. Můžete protančit noc, nebo jen posedět u nějakého dobrého pití.
20. listopad 2024 15:00
Zážitky, Praha

Vánoční trhy na náměstí Míru v Praze se již otevírají

Nejoblíbenější trhy v roce – Vánoční trhy v Praze se otevírají již tento týden. Jedná se především o menší lokální trhy v městských částech, jako jsou populární vánoční trhy na náměstí Míru, náměstí Republiky, Andělu a mezi prvními se otevřou také trhy na Tylově náměstí (I. P. Pavlova). Na ty největší pražské vánoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí si však musíte počkat do 2. prosince.
20. listopad 2024 14:00
Zážitky, Praha

Připomeňte si výročí zápisu Prahy na Seznam UNESCO pěknou procházkou

Historické centrum Prahy bylo 4. prosince 1992 společně s historickými centry Českého Krumlova a Telče zapsáno na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Historická jádra těchto měst byla vůbec našimi prvními památkami, zapsanými na tento prestižní Seznam. Oslavit toto významné výročí můžete pěknou procházkou po historických koutech hlavního města. Kam se vydat vám poradí Kudy z nudy.
20. listopad 2024 8:52
Památky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (23.11. – 24.11.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Den otevřených dveří v Českém muzeu hudby, Komentovaná procházka – Pražským hradem křížem krážem, Koláčové slavnosti v Levandulovém údolí, Kluziště Václavské náměstí, Prohlídka dolu Pepř a štoly Václav. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
20. listopad 2024 7:01
Zážitky, Praha

20 tipů, jak si užít Mikuláše v Praze

Mikulášské jízdy, Čerty na Čertovce, venkovní bruslení, Ježíškovu cestu a další zajímavé akce si můžete užít začátkem prosince, kdy bude městem opět chodit svatý Mikuláš se svou družinou. Přehled nejlepších akcí vám přináší Kudy z nudy.
18. listopad 2024 19:47
Zážitky, Praha