Kdo si chce užít
Advent na Edenu, musí do
Centra Eden v
Bystřici nad Pernštejnem dorazit v
neděli 1. prosince od 9.30 do 17 hodin. Akce je určená především pro rodiny s dětmi, ale díky rozmanitému programu se zabaví každý. Vy starší sice možná vynecháte
sklepení s čerty, Mikulášskou nadílku anebo rukodělné adventní dílničky, zato by vás ale mohly zajímat
ukázky tradičních řemesel, degustační andělské menu anebo pivnice, kde se bude točit „domácí“ Mittrowský ležák a Porter 18%. A cena? Vstupenka pro dospělé stojí 120 Kč, pro děti od 6 do 15 let 80 Kč, děti do 6 let mají vstup zdarma.
Nejen pohádkový Eden
V areálu
Centra Eden můžete strávit celý den. Budete tak mít dost času prohlédnout si nejenom
Panský dvůr, kde budou probíhat programy pro děti nebo vánoční jarmark, ale i malý skanzen, takzvanou
Horáckou vesnici. Prostornou náves lemuje sedm úhledných roubenek, vesměs repliky staveb z 19. století. Kdo už v Edenu někdy byl, dobře ví, že v jejich interiérech se představují řemesla našich předků, a
Advent na Edenu nebude výjimkou. Dozvíte se například jak je to s adventními a vánočními tradicemi a vyzkoušíte si třeba draní peří nebo míchání koření. Děti zkrátka rozhodně nepřijdou: v jednotlivých chaloupkách na ně čekají pohádkové postavy od princezny přes vodníka či Jeníčka s Mařenkou až po Popelku: ta bude zkoušet, jak dnešní děti znají luštěniny. Největší překvapení ale čeká v pazderně: na seně si tu ustlal vlk z pohádky Červená karkulka. Pod lípami na nádvoří si prohlédnete zvířátka z betléma, ve 13 hodin pak tady začne Andělský průvod s koníky. Po jeho skončení se děti mohou na koních projet.
Z Edenu do srdce Vysočiny
Na vlakové nádraží v
Bystřici nad Pernštejnem to z Centra Eden je doslova pár kroků, do města k autobusovému nádraží je to o kousek dál. Zato si cestou prohlédnete
park miniatur, který se zvolna rozrůstá podél
Pohádkové aleje s řadou dřevěných soch. Autobusem nebo autem pak můžete pokračovat dál na sever, do hlubokého údolí
vodní nádrže Vír. Čekají vás výhledy, které byste na
Vysočině zřejmě nečekali: zalesněné strmé svahy prudce klesají do údolí řeky Svratky, vysoko nad sebou možná zahlédnete
rozhlednu Karasín. Pak už vás čeká jen Vír a cesta k přehradní hrázi, která zadržuje jezero o rozloze kolem 220 hektarů. Časy, kdy se tu dalo plavat, bruslit nebo rybařit pamatuje už jen málokdo:
nádrž uvedená do plného provozu roku 1958 se totiž o třicet let později změnila v zásobárnu kvalitní pitné vody pro velkou část Moravy a po vyhlášení ochranných pásem se už k jezeru nesmí.
Dokonce i na
Chudobínskou borovici, která vyhrála
titul Strom roku 2019 v celonárodní anketě pořádané Nadací Partnerství, se podíváte jen z dálky. K vyhlídce, odkud ji uvidíte jako na dlani, musíte dojít pěšky, a to po pohodlné asfaltce, která lemuje jižní břeh vírské nádrže. Z
Dalečína jsou to přibližně čtyři kilometry, v opačném směru od přehradní hráze o kilometr méně. Současně tudy vede
cyklostezka a naučná stezka, občas projede auto vodohospodářů nebo lesáků. Skvělý tip na klidný výlet, kde nebudete nikomu překážet!
Královna zatopeného údolí
Jiné stromy z ankety Strom roku mají většinou přesné adresy, vítězka roku 2019 ale takové štěstí nemá. Tři sta padesát let stará borovice je totiž jedinou památkou na
zaniklou obec Chudobín, která dnes leží na dně přehrady. Na starých fotografiích uvidíte strom stojící na skalnatém ostrohu nad vsí, dnes se ale jeho okolí mění podle množství vody v nádrži. V suchých létech pod skalou vzniká malá zátočina, naopak když je vody opravdu hodně, stojí borovice na maličkém ostrůvku uprostřed hladiny. Kdyby pod ní skutečně hrával čert na housle, jak vypráví stará pověst, musel by sem patrně občas jezdit na loďce – sednut by si totiž neměl kam.
Právě kouzelné místo patrně vyneslo chudobínskou borovici na první místo:
královna zatopeného údolí získala 4 394 hlasů, zatímco pro druhý
Žižkův dub u zámku v Náměšti nad Oslavou se jich našlo „jen“ 2 506.
Další vyhlídka na přehradu Vír a Stromy roku 2019
- K vodě se nesmí, podívejte se tedy na přehradu Vír z výšky: třeba z vyhlídky na skále Klubačice, kam z centra Víru vede červená značka.
- Třetí místo v anketě Strom roku letos patří Zámeckému dubu na zámku Žádlovice u Loštic, čtvrté Rohanově douglasce na zámku v Lomnici nad Popelkou a páté habru v zámeckém parku Přílepy u Kroměříže. Šestou příčku obsadil hradní buk na Chebském hradě a na sedmém místě se umístila další borovice zvaná Veselská víla; do pětiramenné borovice u vchodu do zámeckého parku ve Veselí nad Úhlavou se podle pověsti převtělila laskavá víla z Čertova jezera na Šumavě.
- Na osmém místě se umístil platan v brněnských Lužánkách, nejstarším veřejném parku ve střední Evropě, na devátém pak Muchova lípa v Lukavici. Asi 400 let starý strom prý byl modelem pro Alfonse Muchu a jedno z pláten slavné Slovanské epopeje. Malíř její korunu zachytil na obraze Přísaha omladiny pod slovanskou lípou.