ÚvodAktualityArcheopark Pavlov zve na netradiční podzimní zážitky s mamuty
Kultura

Archeopark Pavlov zve na netradiční podzimní zážitky s mamuty

  • 16. září 2021
Hlavní sezóna v Archeoparku Pavlov je již za námi, pestrý doprovodný program však pokračuje i na podzim. Těšit se můžete hned na dvě akce. Netradiční výstava Jak jsme (lovili) kopali mamuty spojuje archeologii a analogovou fotografii. Akce Den architektury, která v říjnu otevírá zajímavé architektonické počiny po celé republice, se bude v archeoparku konat 19. října a všem zájemcům umožní v tento den vstup do muzea zdarma. V říjnu a listopadu pak bude archeopark otevřen od pátku do neděle, od 9:00 do 16:00. Poslední vstup do expozice je možný vždy 30 minut před koncem otevírací doby. Navíc otevře i v době státních svátků| 28. 10. a 17. 11. 2024|, a také v době podzimních prázdnin 29. 10. A 30. 10. 2024, vždy od 9:00 do 16:00.
archeopark pavlovPro všechny nedočkavé příznivce archeologie nachystali muzejníci z Archeoparku Pavlov mimořádné akce. Mezinárodní den archeologie se bude konat v sobotu 19. října  2024 a jako již tradičně bude hlavní tématem výstava originálu z podpálavských lokalit lovců mamutů.

Tématu se věnuje i výstava sezony, kterou můžete navštívit až do 24. 11. 2024. O tom, jak se lovili mamuti, bylo napsáno mnoho a dnes již každé malé dítě ví, že jáma na lov mamutů je čirou fantazií Zdeňka Buriana. O tom, jak se mamuti "kopou", však mnoho napsáno nebylo. Výstava představuje fotografie výzkumu mamutí skládky na lokalitě Dolní Věstonice I. Samotná skládka byla zkoumána v letech 1948–1950, 1966 –1969, 2022 a 2023 a rozsah prozkoumané plochy je jedním z největších na tomto typu lokality. Její malá část je dokonce zachována in situ v Národním muzeu.

Unikátním prvkem instalace je skládka mamutích kostí, jež zůstala po svém odkrytí na původním místě; umožňuje také vytvořit si představu o práci archeologů pracujících v terénu. Atraktivní muzejní prezentace podpořená moderní audiovizuální technologií a unikátní stavba archeoparku, oceněná prestižní cenou Stavba roku 2016, nabízejí návštěvníkům ve všech směrech exkluzivní zážitek.
Mamuti v Česku: kde si je prohlédnete pěkně zblízka?

Mamuti v Česku: kde si je prohlédnete pěkně zblízka?

Legendární zvířata, která žila v době ledové na území dnešní Evropy, Asie i Severní Ameriky, známe hlavně díky obrazům Zdeňka Buriana a z knížek Eduarda Štorcha. A také díky seriálu Mach a Šebestová, kde pračlověk pan Huml vařil mamuty s koprovou omáčkou. Jenže jak to s mamuty bylo doopravdy a kde se s nimi můžete potkat?

Druhý život venuše

25. 4.30. 11.
Druhý život venuše

Výstava Druhý život venuše v Archeoparku Pavlov. Tato soška z období lovců mamutů, objevená v Dolních Věstonicích, se stala nejen ikonou pravěké kultury, ale i významným symbolem mateřství, ženskosti, krásy a plodnosti.

Archeostezka Pavlov – Naučná stezka z archeoparku v Pavlově do Dolních Věstonic Příroda

Archeostezka Pavlov – Naučná stezka z archeoparku v Pavlově do Dolních Věstonic

Naučná stezka z archeoparku v Pavlově do Dolních Věstonic vás provede po nejvýznamnějších lokalitách spojených s lovci mamutů. Na pěti informačních panelech uvidíte, kde lovci tábořili a jaké nálezy jejich pobyt dokládají.

Vesnická památková rezervace Pavlov – za historií vinařské obce Pavlov Památky

Vesnická památková rezervace Pavlov – za historií vinařské obce Pavlov

Na úpatí nejvyššího vrcholu Pálavy, Děvína (550 m n. m.), leží obec Pavlov, kterou proslavuje především víno, památky a archeologie. Pavlov patří k nejstarším vinařským obcím a už v 15. století byl největší vinařskou obcí mikulovského panství.

Archeologické naleziště v Dolních Věstonicích – místo nálezu Věstonické venuše Památky

Archeologické naleziště v Dolních Věstonicích – místo nálezu Věstonické venuše

Obec Dolní Věstonice se proslavila nálezem 11 centimetrů vysoké sošky Věstonické venuše. I dnes se můžete podívat na vykopávky (základy sídlišť) na nalezišti Vysoká zahrada.

Pravěká sídliště u Pavlova a Dolních Věstonic – největší pravěká sídliště v České republice

Pravěká sídliště u Pavlova a Dolních Věstonic – největší pravěká sídliště v České republice

Světové prvenství mají pravěká sídliště u Pavlova a Dolních Věstonic, kde žili naši předkové před 25 000 lety. Jsou zde četné nálezy hlavně z doby lovců mamutů, mezi nimi i jeden z nejvýznamnějších Věstonická venuše.

7 věcí, které nevíte o… pravěkých venuších

7 věcí, které nevíte o… pravěkých venuších

Znáte venuše? Venuše s velkým V může být římská bohyně smyslnosti, krásy a lásky nebo planeta sluneční soustavy. Jako venuše s malým v se však označují ženské figurky, vyrobené z kamene, hlíny, mamutoviny, kostí či paroží. Pravěké krásky okouzlily svět už před tisíci lety a fascinují nás dosud.

Archeopark Pavlov Kultura

Archeopark Pavlov

Moderní interaktivní archeologická expozice věnovaná lovcům mamutů, s jedinečnou architekturou a geniem loci na svahu Pavlovských vrchů.

Pavlov

Pavlov

Vinařskou obec objevíte na břehu Novomlýnských nádrží na východním úpatí nejvyššího vrcholu Pálavy Děvína. Pavlov proslavilo především víno, památky a archeologie; k výletům vedle řady vinařství a obecní vinotéky láká vinařská stezka, zřícenina hradu Děvičky a pozoruhodný archeopark.

Další aktuality

Znojemský hrad a rotunda zvou na prohlídky

Znojemský hrad a rotunda sv. Kateřiny zahajují novou sezónu o první dubnové sobotě 5. 4. 2025 a brány hradu se opět uzavřou až v neděli 26. října 2025. Otevřeno bude i na Velký pátek a celý duben je pak návštěva obou památek možná o víkendech.
2. duben 2025 10:00
Památky, Jihomoravský kraj

Jaro na Pernštejně otevírá hrad i zámecké zahrady

Hrad Pernštejn letos otevře svou bránu v sobotu 5. dubna 2025. Vybírat zde můžete ze dvou prohlídkových okruhů a dvou expozic, které je možné projít vlastním tempem bez průvodce. Určitě nesmíte minout ani unikátní Pernštejnskou zahradu.
1. duben 2025 14:00
Památky, Jihomoravský kraj

Ze sklepa do sklepa: Velké Bílovice zvou na košt přímo k vinařům

Největší ochutnávka vín čeká na návštěvníky 18. ročníku Ze sklepa do sklepa ve Velkých Bílovicích v sobotu 5. dubna 2025. Přes padesát vinařských sklepů se otevře v jediný den milovníkům vína a nabídne to nejlepší ze své úrody. Připraveny jsou pro vás koštovací skleničky, podrobná mapka všech otevřených vinařství, cimbálová muzika a bohatý večerní program plný moravského vína, jídla a hudby. Nemusíte se bát ani silniční kontroly – vypraveny budou zvláštní vinné autobusy.
1. duben 2025 8:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Stiassni, Tugendhat, Löw-Beer, Jurkovič, Arnold a další brněnské vily: Kde se potkává luxus, historie a zajímavé osudy

Brno je město, kde se architektura potkává s historií, osudy a sem tam i s trochu absurdním humorem. Ale pokud jde o vily, tak si přijdou na své jak zapálení milovníci architektury, tak i ti, kteří si prostě chtějí projít krásné domy a nasát atmosféru minulých století. Prohlédněte si s Kudy z nudy slavné, zapomenuté i nově otevřené brněnské vily!
1. duben 2025 7:34
Památky, Jihomoravský kraj

10 nejkrásnějších míst Národního parku Podyjí

Národní park Podyjí na Znojemsku společně se svým rakouským protějškem, národním parkem Thayatal, chrání zachovalé říčního údolí Dyje v bohatě zalesněné krajině. Výhledy na meandrující řeku patří k nejhezčím v Česku a právě vyhlídky jsou skutečným pokladem tohoto národního parku. Objevíte tu ale i zajímavé drobné památníky a stavby, vyhlídkové altány a malebná přírodní zákoutí. Takže, kam se v Podyjí podívat?
30. březen 2025 9:39
Příroda, Jihomoravský kraj

Mořská akvária brněnské zoo odkrývají další poklady: havýše – mořské krabice, které neumějí plavat

Brněnská zoo rozšířila kolekci neobvykle roztomilých, ale zároveň fascinujících rybek. Ke stávajícímu havýši rohatému nově přibyli další exotičtí zástupci: havýš žlutohnědý a havýš perličkový. Tito neobyčejní tvorové jsou skutečným přírodním bizárem. Mají tělo ve tvaru krabice, jejich krunýř tvoří kostěné destičky a celkově připomínají pohyblivé čtverce nebo trojúhelníky. Přijďte se na ně podívat!
30. březen 2025 6:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Lesy ČR zavádějí v moravských oborách mimořádná veterinární opatření

Ve všech devíti moravských oborách spravovaných Lesy České republiky podnik zavedl od pátku 28. března 2025 mimořádná veterinární opatření. Souvisejí s prevencí nákazy zvířat slintavkou a kulhavkou a s rozhodnutím Státní veterinární správy.
28. březen 2025 15:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Lužní lesy na Soutoku zaplavuje voda z Nových Mlýnů

Tradiční jarní zaplavování lužních lesů na Soutoku v Jihomoravském kraji mezi Lednicí a Břeclaví začalo 28. března 2025. Lesníci postupně zvedají stavítka a nechají rozlít vodu ze Staré Dyje do porostů. Po 22. dubnu se zase vše vrátí do normálu. Oblast tak postupně zalije voda z nádrže Nové Mlýny, která poteče průtokem 80 metrů krychlových za sekundu. Na záměrném povodňování se dohodli lesníci z Lesů ČR s vodohospodáři z Povodí Moravy. Doplní tak vodu v tamějších drobných vodních tocích, mokřadech a tůních.
28. březen 2025 14:00
Příroda, Jihomoravský kraj