ÚvodČeská nejHistorickéPravěká sídliště u Pavlova a Dolních Věstonic – největší pravěká sídliště v České republice
Historické

Pravěká sídliště u Pavlova a Dolních Věstonic – největší pravěká sídliště v České republice

Světové prvenství mají pravěká sídliště u Pavlova a Dolních Věstonic, kde žili naši předkové před 25 000 lety. Jsou zde četné nálezy hlavně z doby lovců mamutů, mezi nimi i jeden z nejvýznamnějších Věstonická venuše.
Archeologické nálezy jsou zpřístupněny veřejnosti ve zdejších muzeích věnovaných archeologii. Jedním z nich je Archeopark pod Pálavou v Pavlově. Zde, na okraji Pavlova, naleznete terénní expozici lovců mamutů, v místě, kde se rozkládalo sídliště z období mladého paleolitu a které bylo v roce 2010 prohlášeno za národní kulturní památku. Uvidíte zde nejen osídlení z doby před 25 až 27 tisíci lety, ale také umělecké předměty, nástroje, rituální hroby. Největším lákadlem je experimentální archeologie, v expozicích uvidíte kosti mamutů a další nálezy z okolí Pavlova a nedalekých Dolních Věstonic. Rozsáhlé archeologické výzkumy zde zahájil pro Moravské muzeum v roce 1924 Karel Absolon a od roku 1945 v nich pokračoval Archeologický ústav ČSAV.

V Dolních Věstonicích se nachází Dům přírody, kde mají mimo Věstonické Venuše také nejstarší otisk lidského prstu, který se dochoval na jedné z plastik. Věstonická Venuše jedním z nejstarších a nejznámějších uměleckých děl celého světa. Vznikla v rukou mladopaleolitického člověka, jenž žil v okolí Dolních Věstonic před asi 29 až 25 tisíci lety.
 

Lovci mamutů z Pavlova a okolí

Nejstarší stopy lidského osídlení v oblasti pocházejí z doby tzv. mladého paleolitu (doba kamenná). V té době došlo k soustředění sídlišť a loveckých tábořišť na úpatí Pavlovských kopců mezi dnešními Dolními Věstonicemi a Pavlovem. Lidé zde využili příznivé geomorfologické situace – stádní zvěř totiž při svých migracích musela procházet úzkým koridorem mezi dnešní zříceninou Děviček a řekou, což skýtalo tehdejším obyvatelům krajiny jedinečné lovecké příležitosti.

Obec Pavlov dala jméno jednomu z kulturních okruhů mladší doby kamenné, který se nazývá pavlovien. Další významný objev byl učiněn teprve v nedávné době. Na úlomcích keramiky, nalezené v roce 1991, byly rozeznány otisky typické křížové vazby tkaniny, vyrobené snad z kopřivových vláken. Tyto výsledky nejnovějších výzkumů podstatně mění pohled na dovednosti a způsob života pravěkých lidí.

Četné archeologické nálezy, např. z Bulhar, od Pavlova a Dolních Věstonic, ze Stolové hory u Klentice a z Turoldu u Mikulova, jsou neolitického a eneolitického stáří. Z doby bronzové pocházejí např. nálezy z katastru Perné, Klentnice a Pavlova.
 

Po archeostezce z Pavlova do Dolních Věstonic

Bohatou dávnou historií kraje vás provede 3,5 km dlouhá archeostezka, která přiblížuje světoznámé archeologické lokality z doby lovců mamutů, kteří žili v okolí Pavlova a Dolních Věstonic před více než 30 000 lety. Právě odsud pocházejí nejstarší doklady o znalosti technologie pálení hlíny a výroby textilu na světě.

Archeostezka vede krásnou krajinou na úbočích pavlovských vrchů a představuje místa archeologických nálezů světového významu. Přímo v terénu na stezce uvidíte, kde se nacházela sídliště paleolitických lidí a kde byla objevena Věstonická venuše nebo tajemný trojhrob.
 

Keltové, Makromani i Římané

Keltské osídlení z doby laténské je doloženo nálezy neopevněných usedlostí poblíž vodních toků v katastrech obcí Klentnice, Milovice a Pavlov. V Dolních Věstonicích, Mikulově a Pavlově byla nalezena keltská kostrová pohřebiště.

Až na jižní Moravu zasahoval od jihu vliv římského císařství. V druhé polovině 2. stol. n. l. v době markomanských válek zbudovali Římané nedaleko křižovatky obchodních cest nad soutokem Jihlavy, Svratky a Dyje opěrný vojenský tábor. Při archeologických výzkumech byly objeveny zbytky zděných staveb, velitelská budova a část kamenných lázní s vyhřívanou podlahou. Některé nálezy, např. součásti koňského postroje, části šupinových pancířů a bronzové vojenské vyznamenání, dokládají tehdejší přítomnost vysokých důstojníků X. legie, jejíž hlavní stan se od počátku druhého století nacházel v antické Vindoboně.

Nutno dodat, že během archeologických výzkumů zde byla zjištěna také přítomnost germánského markomanského sídliště.
Archeologické naleziště v Dolních Věstonicích – místo nálezu Věstonické venuše Památky

Archeologické naleziště v Dolních Věstonicích – místo nálezu Věstonické venuše

Obec Dolní Věstonice se proslavila nálezem 11 centimetrů vysoké sošky Věstonické venuše. I dnes se můžete podívat na vykopávky (základy sídlišť) na nalezišti Vysoká zahrada.

Věstonická venuše – nejstarší umělecký předmět z keramiky na světě

Věstonická venuše – nejstarší umělecký předmět z keramiky na světě

Za jednu z nejkrásnějších ukázek pravěkého umění považují znalci kyprou hliněnou krasavici nalezenou roku 1925 v bývalém sídlišti lovců mamutů na jižní Moravě. V současnosti je soška Věstonické venuše v držení Moravského zemského muzea v Brně v pavilonu Anthropos.

Regionální muzeum v Mikulově Památky

Regionální muzeum v Mikulově

Mikulovský zámek tyčící se na kraji CHKO Pálava je už několik desítek let sídlem Regionálního muzea v Mikulově.

Prozkoumejte nový Dům přírody Pálavy v Dolních Věstonicích

Prozkoumejte nový Dům přírody Pálavy v Dolních Věstonicích

Nechte se ohromit pestrostí pálavské přírody! Krásu zdejší krajiny, zajímavosti z archeologického výzkumu i zkušenosti místních obyvatel vám přiblíží od léta 2024 nová expozice Agentury ochrany přírody a krajiny ČR – Dům přírody Pálavy v Dolních Věstonicích.

Dům přírody Pálavy v Dolních Věstonicích Kultura

Dům přírody Pálavy v Dolních Věstonicích

Dům přírody Pálavy v Dolních Věstonicích je návštěvnickým střediskem chráněné krajinné oblasti Pálava. Moderní expozice představuje druhovou pestrost vzácných rostlin i živočichů oblasti a ukazuje, jak lidé po tisíciletí utvářeli zdejší krajinu svým hospodařením.

Výlety do pravěku: pravěká dálnice, mohyla a místa připomínají slavnou dobu Keltů

Výlety do pravěku: pravěká dálnice, mohyla a místa připomínají slavnou dobu Keltů

Nabízíme vám malé nahlédnutí do pravěku, do doby vybuchujících sopek a na dno pradávných moří. Zastavíme se v berounském Geoparku a u Keltů, projdeme se po pravěké dálnici a pozveme vás do několika pravěkých a keltských skanzenů.

Věda a historie není nuda: kde si prohlédnete nejstarší a nejvzácnější archeologické nálezy

Věda a historie není nuda: kde si prohlédnete nejstarší a nejvzácnější archeologické nálezy

Venuše, hlava Kelta, kel z Pavlova, náušnice z Velké Moravy, mumie egyptské princezny anebo meteorit z Opavy: muzea v České republice pečují o řady archeologických skvostů. Podívejte se na Kudy z nudy na prastaré skvosty archeologie, které si můžete prohlédnout v muzeích, archeoparcích či v místech, kde byly poklady nalezeny. Některé z nich jsou starší více než 10 000 let!

Chráněná krajinná oblast Pálava Příroda

Chráněná krajinná oblast Pálava

V severozápadním výběžku Panonské nížiny, v nejteplejší a téměř nejsušší oblasti České republiky, se nachází Pavlovské vrchy. Zdejší zem dodnes střeží dávná tajemství lovců mamutu, Keltů i zapomenuté osudy vojáků X. římské legie, kteří tu podle legendy začali s pěstováním vinné révy.

Objevte perly kraje pod Pálavou: Mikulov, Venuše a vynikající víno

Objevte perly kraje pod Pálavou: Mikulov, Venuše a vynikající víno

Věstonickou Venuši není třeba představovat. Zato místo, kde byla pravěká keramická soška objevena, zná málokdo. Dolní Věstonice nedaleko Mikulova jsou obyčejná moravská ves, kam se turisti nehrnou. Přitom okolí nabízí mnoho: krásnou přírodu, hradní zříceniny a hlavně nekonečné vinice.

Mamuti v Česku: kde si je prohlédnete pěkně zblízka?

Mamuti v Česku: kde si je prohlédnete pěkně zblízka?

Legendární zvířata, která žila v době ledové na území dnešní Evropy, Asie i Severní Ameriky, známe hlavně díky obrazům Zdeňka Buriana a z knížek Eduarda Štorcha. A také díky seriálu Mach a Šebestová, kde pračlověk pan Huml vařil mamuty s koprovou omáčkou. Jenže jak to s mamuty bylo doopravdy a kde se s nimi můžete potkat?

Zbytky hradiště Vysoká zahrada v Dolních Věstonicích Památky

Zbytky hradiště Vysoká zahrada v Dolních Věstonicích

Sídliště starých Slovanů, z něhož bylo nalezeno rozsáhlé pohřebiště.

Naučná stezka Brána do Římské říše v Pasohlávkách Památky

Naučná stezka Brána do Římské říše v Pasohlávkách

Archeologická naučná stezce u Pasohlávek se věnuje historii Římanů na tamním území. Stezka je dlouhá 1,5 km a najdete na ní 10 zastavení. Zavede vás na místa unikátních archeologických nálezů v jedné z nejvýznamnějších archeologických nalezišť v ČR, Hradiska u Mušova.

Jeskyně, oppida, hradiště a archeoparky: 10 míst, kde se podíváte do pravěku

Jeskyně, oppida, hradiště a archeoparky: 10 míst, kde se podíváte do pravěku

Pravěké lovce znáte z obrazů Zdeňka Buriana i z muzeí. Co takhle se ale na jejich život podívat zblízka, přímo v místech, kde naši předkové žili? Portál Kudy z nudy pro vás nachystal několik výletů na místa, která patří k významných archeologickým nalezištím dokládajícím způsob života našich předků anebo do archeoparků, kde názorně uvidíte modely staveb a rekonstrukce života dávných obyvatel na našem území.

Historie žije! Stačí se rozhlédnout aneb poznejte naše nejstarší dějiny

Historie žije! Stačí se rozhlédnout aneb poznejte naše nejstarší dějiny

Národ, který se nedokáže poučit ze svojí historie, je odsouzen k zániku. Tak to alespoň tvrdili už staří Římané a všichni víme, jak to s nimi dopadlo. Protože se chceme jejich osudu vyhnout, máme k dispozici bezpočet muzeí a expozicí, které jsou věnovány historii a archeologii. Navíc máme tu výhodu, že na našem území se toho dělo za posledních pár tisíc let opravdu hodně – někdy možná až trochu moc – a tak mají badatelé co zkoumat a objevovat.

Mikulov, Pavlov, Dolní Věstonice – archeoparky, muzea a památky v krajině lovců mamutů se o víkendu otevírají

Mikulov, Pavlov, Dolní Věstonice – archeoparky, muzea a památky v krajině lovců mamutů se o víkendu otevírají

Spolu s astronomickým jarem ožívají pro návštěvníky expozice a památky Regionálního muzea v Mikulově. Plán pro letošek je přitom jasný – překonat loňskou rekordní sezónu. Hned na otevírací víkend 25. a 26. března si proto muzeum připravilo pro své první hosty celou řadu novinek. Hlavním turistickým tahákem bude kromě mikulovského zámku a synagogy opět unikátní Archeopark v Pavlově, který do svých itinerářů mohou vůbec poprvé zařadit i jarní výletníci.

Archeopark Pavlov Kultura

Archeopark Pavlov

Moderní interaktivní archeologická expozice věnovaná lovcům mamutů, s jedinečnou architekturou a geniem loci na svahu Pavlovských vrchů.

Archeostezka Pavlov – Naučná stezka z archeoparku v Pavlově do Dolních Věstonic Příroda

Archeostezka Pavlov – Naučná stezka z archeoparku v Pavlově do Dolních Věstonic

Naučná stezka z archeoparku v Pavlově do Dolních Věstonic vás provede po nejvýznamnějších lokalitách spojených s lovci mamutů. Na pěti informačních panelech uvidíte, kde lovci tábořili a jaké nálezy jejich pobyt dokládají.

Návštěvnické centrum Mušov – Brána do Římské říše Památky

Návštěvnické centrum Mušov – Brána do Římské říše

Návštěvnické centrum Mušov – Brána do Římské říše prezentuje mimořádnou archeologickou lokalitu Hradisko u Mušova a vše, co archeologie kdy zjistila o pobytu Římanů u nás.

Archeologický park Pavlov získal ocenění Stavba roku 2016

Archeologický park Pavlov získal ocenění Stavba roku 2016

Archeopark Pavlov získal titul Stavba roku. Titul udělila odborná porota Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství. Jedná se o nejprestižnější ocenění od profesionálů v oboru.

Mezinárodní den archeologie láká na speciální akce

Mezinárodní den archeologie láká na speciální akce

Mezinárodní den archeologie je oslavou archeologie a nadšení z objevování. Každoročně v říjnu se otvírají archeologická naleziště, muzejní expozice i jiné poklady všem. Přijďte si tedy užít svátek nejdobrodružnější vědy i vy a třeba se dozvíte odpovědi na své otázky! Nejrůznější akce se budou konat na různých místech napříč Českou republikou.

Otevřené sklepy Věstonice

Na podzim vinaři z podpálaví otevřou celkem 13 sklepů z Horních a Dolních Věstonic a nabídnou vám možnost ochutnávky svých vín.
Dolní Věstonice, Jihomoravský kraj

Rozsvícení vánočního stromu v Horních Věstonicích

Tradiční akce na začátku adventu.
Horní Věstonice, Jihomoravský kraj

Otevřené sklepy Věstonice

Na podzim vinaři z podpálaví otevřou celkem 13 sklepů z Horních a Dolních Věstonic a nabídnou vám možnost ochutnávky svých vín.
Horní Věstonice, Jihomoravský kraj

Jak jsme (lovili) kopali mamuty

Netradiční výstava, která spojuje archeologii a analogovou fotografii.
Pavlov, Jihomoravský kraj

11. martinské babské hody v Perné

Tradiční babské hody v Perné.
Perná, Jihomoravský kraj

Svatomartinská beseda u cimbálu

Setkání u cimbálu.
Dolní Dunajovice, Jihomoravský kraj

Lucky Cruisers Weekend

Sraz amerických automobilů od veteránů po současnou produkci se spalovacími motory. V rámci programu plného soutěží, vytříbeného cateringu a hudby.
Pasohlávky, Jihomoravský kraj

Domácí zabíjačka

Vinařství pod Pálavskými vrchy Jonáš a Holec srdečně zvou na domácí zabíjačku.
Bavory, Jihomoravský kraj

Archeologické naleziště v Dolních Věstonicích – místo nálezu Věstonické venuše

Obec Dolní Věstonice se proslavila nálezem 11 centimetrů vysoké sošky Věstonické venuše. I dnes se můžete podívat na vykopávky (základy sídlišť) na nalezišti Vysoká zahrada.
Dolní Věstonice, Jihomoravský kraj

Zbytky hradiště Vysoká zahrada v Dolních Věstonicích

Sídliště starých Slovanů, z něhož bylo nalezeno rozsáhlé pohřebiště.
Dolní Věstonice, Jihomoravský kraj

Archeostezka Pavlov – Naučná stezka z archeoparku v Pavlově do Dolních Věstonic

Naučná stezka z archeoparku v Pavlově do Dolních Věstonic vás provede po nejvýznamnějších lokalitách spojených s lovci mamutů. Na pěti informačních panelech uvidíte, kde lovci tábořili a jaké nálezy jejich pobyt dokládají.
Dolní Věstonice, Jihomoravský kraj

Dům přírody Pálavy v Dolních Věstonicích

Dům přírody Pálavy v Dolních Věstonicích je návštěvnickým střediskem chráněné krajinné oblasti Pálava. Moderní expozice představuje druhovou pestrost vzácných rostlin i živočichů oblasti a ukazuje, jak lidé po tisíciletí utvářeli zdejší krajinu svým hospodařením.
Dolní Věstonice, Jihomoravský kraj

Kašna Nové Mlýny v Dolních Věstonicích

V Dolních Věstonicích mají na návsi opravdovou raritu – je jí zmenšenina vodní nádrže Nové Mlýny a blízkého okolí. V průběhu dne se několikrát naplní vodou a znovu vyprázdní. Na dně kašny se tak odhalí původní poloha koryta Dyje na dně nádrží.
Dolní Věstonice, Jihomoravský kraj

Řeka Dyje – královna národního parku Podyjí

Jednou z největších řek na jižní Moravě je Dyje, která pramení v sousedním Rakousku pod názvem Thaya. Celková délka toku činí 311 kilometrů, z toho na našem území 235 km. Větší část říčního toku na území ČR je sjízdná, dohromady v délce 209 km.
Dolní Věstonice, Jihomoravský kraj

Pálavský anděl lásky

Pálavský anděl lásky stojí mezi vinicemi a poli nedaleko Dolních Věstonic. Socha, která je dílem Pavla Zouhara vznikla v roce 2018 na základě skutečné podoby mladé dívky.
Dolní Věstonice, Jihomoravský kraj

Kostel sv. Oldřicha a Metoděje ve Strachotíně

V jádru gotický kostel ze 13. století s pozdějšími úpravami. Patří k nejstarším gotickým kostelům v okrese Břeclav. Byl podstatně upravován v letech 1575 a 1872, kdy dostal nynější podobu.
Strachotín, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace

Penzion U hráze

Ubytování pod Pálavou se nachází v obci Dolní Věstonice na úpatí Pálavy.
Dolní Věstonice, Jihomoravský kraj

Penzion v Dolních Věstonicích

Penzion V Dolních se nachází pod Pálavou v malé obci Dolní Věstonice. Kompletně zařízený rodinný dům s uzavřenou zahradou, leží na úpatí Pálavských vrchů s krásným výhledem na vinohrady a Pálavu.
Dolní Věstonice, Jihomoravský kraj

Penzion Primášé v Dolních Věstonicích

Historie domu, v němž sídlí penzion, sahá až do roku 1869. Dům Primášé poskytuje zázemí 10 hostům v pěti pokojích. V historickém přízemí je degustační místnost s jídelnou, plně vybavená kuchyňka a dva pokoje.
Dolní Věstonice, Jihomoravský kraj

Penzion Husí plácek v Dolních Věstonicích – ubytování ve vinném sklepě

Chtěli byste vyzkoušet, jak se spí Na slámě? V Dolních Věstonicích není nic nemožné. Penzion Husí plácek nabízí mimo tradičních pokojů také ubytování v bývalé lisovně. Útulný pokojík ve vinném sklepě byl pojmenován Na slámě.
Dolní Věstonice, Jihomoravský kraj

Apartmán Na Petrůvce – ubytování pod Pálavou

Rodinný domek ve Strachotíně pro max. 6 osob, je ideální pro rodinnou dovolenou nebo aktivní víkend. Nachází se v bezprostřední blízkosti Novomlýnských nádrží v krásné krajině pod CHKO Pálava.
Strachotín, Jihomoravský kraj

Vinařství PPS Agro Strachotín

Vinařství PPS Agro Strachotín je tradičním výrobcem vín z vinařských obcí Popice, Pouzdřany a Strachotín, na úpatí Pálavských vrchů a Pouzdřanské stepi, kde pěstování a výroba vína má staletou tradici.
Strachotín, Jihomoravský kraj

Vinařství Červinka – vinohrady pod Pálavou

Vinice Vinařství Červinka se nacházejí v jedinečné lokalitě Horních Věstonic, na dotek od Pálavských vrchů z jejichž úpatí uvidíte Mušovská jezera. Hrozny vinné révy rostou na vápenitých svazích pálavských vrchů, které vínům dávají nezaměnitelnou chuť.
Horní Věstonice, Jihomoravský kraj

Fara sv. Rozálie v Horních Věstonicích

Původní budova fary v sousedství barokního kostela sv. Rozálie byla zrekonstruována a v roce 2014 nově vybavena. Nyní slouží k ubytování hostů přijíždějích do Horních Věstonic. Provozovatelem je Brněnské biskupství.
Horní Věstonice, Jihomoravský kraj