ÚvodAktualityMamuti v Česku: kde si je prohlédnete pěkně zblízka?
Památky

Mamuti v Česku: kde si je prohlédnete pěkně zblízka?

Poslechněte si audio verzi článku
Legendární zvířata, která žila v době ledové na území dnešní Evropy, Asie i Severní Ameriky, známe hlavně díky obrazům Zdeňka Buriana a z knížek Eduarda Štorcha. A také díky seriálu Mach a Šebestová, kde pračlověk pan Huml vařil mamuty s koprovou omáčkou. Jenže jak to s mamuty bylo doopravdy a kde se s nimi můžete potkat?
Před 25 tisíci lety mamuti žili například v okolí Dolních Věstonic pod Pálavou, v Předmostí u Přerova i jinde na Moravě a v Čechách. Nejjednodušší proto bude vypravit se tam – a také do muzeí pravěku a galerií, kde jsou k vidění díla pánů Buriana a Štorcha. Možností je víc než dost! Stopy po mamutech se totiž objevují i dnes: například v roce 2024 objevili archeologové kosterní pozůstatky nejméně tří mamutů a nástroje jejich lovců ze starší doby kamenné při výzkumu nedaleko centra Brna v okolí Vídeňské, Polní a Vojtovy ulice. Unikátní je zejména množství nalezených kostí. Archeologové se domnívají, že šlo o místo, kde lidé ulovené mamuty zpracovávali a v blízkosti se pravděpodobně nacházelo nějaké sídliště. Zužitkované části zvířat si odnesli, nevyužité kosti nechali na místě.
 

Mamuti na Moravě

Neexistuje lepší způsob pro seznámení s mamuty než osobní setkání; alespoň si trochu poopravíte představy o jejich „mamutích“ rozměrech. Pokud jste z Moravy a nemáte to daleko do Brna, pak si naplánujte výlet do pavilonu Anthropos se stálou expozicí o historii člověka; mamuta si tu prohlédnete pěkně ze všech stran v životní velikosti, a to dokonce dospělý kus i mládě. Protože Moravské zemské muzeum opatruje rozsáhlou sbírku obrazů, kreseb a studií Zdeňka Buriana, ve stejné budově je i jejich dlouhodobá výstava. Mamuty a další výjevy ze života pralidí či rekonstrukce dávno vymřelých zvířat a předků člověka tu uvidíte v mnoha podobách.

archeopark pavlovDo nejmenších podrobností se s mamuty seznámíte v ArcheoparkuPavlově. Dozvíte se, jak probíhal jejich lov, že legendární obrovské jámy se nikdy nevykopávaly a že je lidé nelovili jen kvůli masu, ale také kvůli kostem a klům, které sloužily pro výrobu nářadí a ozdob. Velmi oblíbená je mezi dětmi i dospělými naučná stezka, která vede od pavlovského Archeoparku kolem několika osad lovců mamutů do Dolních Věstonic. Archeostezka vezme zájemce na 3,5 km dlouhou cestu krásnou krajinou na úbočí Pavlovských vrchů a představuje místa archeologických nálezů světového významu. Ve Věstonicích nedávno vznikl nový Dům přírody Pálavy, kde je hlavním motivem expozic člověk a jeho vliv na krajinu.

Mamuty do třetice uvidíte také v celoročně otevřeném muzeu Zdeňka Buriana ve Štramberku, kde malíř prožil část života.
 

Mamuti pod širým nebem

Dalšího mamuta potkáte přímo v terénu, a sice na naučné stezce Předmostím až do pravěku poblíž Přerova. Trasa vede světoznámým archeologickým nalezištěm, objeveným už na konci 19. století. Hlavním lákadlem je mamutík Tom, stojící poblíž silnice z Předmostí do Čekyně. Je to prcek, ale na druhou stranu skutečně existovali mamuti, kteří s omezenými zdroji potravy dorůstali výšky maximálně 180 cm, a ti byli ještě menší než přerovský exemplář.

Pěknou procházku s malými dětmi slibuje také naučná stezka Po stopách lovců mamutůBoršicích u Uherského Hradiště. Kilometr dlouhá trasa prochází místy nálezů paleolitického osídlení, lemují ji dřevěné sochy zvířat a lovců mamutů v životní velikosti, uvidíte také stopy zvířat a posvátný šamanský sloup, nechybí ani krytá posezení.

Mamut Dolní MoravaObří interaktivní atrakce pro děti v podobě 13 metrů vysokého mamuta je dominantou Relax a sport resortu Dolní Moravy a zároveň největším modelem mamuta na světě! Mimochodem, o mamutech víme díky vědcům kdeco – například že nevyhynuli tak dávno, jak se donedávna tvrdilo, a že za jejich zánik lidé nemohou. V roce 2010 přišli vědci z Durnhamské univerzity v Anglii s tvrzením, že mamuti vyhynuli následkem klimatických změn, které vedly ke snížení rozlohy pastvin. Poslední mamuti patrně vyhynuli před čtyřmi až pěti tisíci lety na sibiřském Wrangelově ostrově.
 

Mamuti v Čechách

mamut NMS mamutem se můžete setkat i v Praze. Na zajímavou cestu pravěkem od prvohor do čtvrtohor vás zve expozice Okna do pravěku Národního muzea v historické budobě. Jedná se o jednu z nejmodernějších přírodovědeckých expozic v Evropě. Čeká vás na dva tisíce exponátů především z oblasti paleontologie, ale i mineralogie. To, co hledáte, najdete v sekci čtvrthory – obří model mamutice s mládětem nebo unikátní kostra srstnatého nosorožce, která je jedinečná především tím, že se dochovala celá.

Na výpravu do doby lovců mamutů láká i menší Muzea Eduarda Štorcha a Karla ZemanaOstroměři. V expozici jsou k vidění filmově a knižně zpracované pravěké scénky, které se staly společným prvkem života a díla obou slavných rodáků, část je věnovaná pravěkému osídlení Ostroměřska. Muzeum doplňuje naučná stezka; zavede vás k rodným domům obou umělců, ke staré zemanské tvrzi anebo ke slovanskému hradišti, místu, které mohlo být pro Eduarda Štorcha jedním ze zdrojů inspirace. Druhé Muzeum Eduarda Štorcha objevíte v Lobči, kam jezdíval na letní byt.

Další mamuty můžete vidět v celoročně otevřené Galerii Zdeňka Buriana v Zoo Dvůr Králové a mamuta jako živého potkáte na Vysočině, na Hamerském vycházkovém okruhu u Hamrů nad Sázavou. Originální sochu vytvořil Michal Olšiak a obřímu mamutovi na ní z bažiny kouká jen hlava s mohutnými kly. Nenechte si ujít ani další překvapení; nedaleko benzínové pumpy vítá návštěvníky obce žabošnek Hamroň, přímo u silnice ze Žďáru nad Sázavou na Havlíčkův Brod najdete obřího koně a stranou v polích číhá na výletníky mírumilovný Mamlas.

Známé i neznámé skvosty archeologie
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Jeskyně Šipka – místo objevu Šipecké čelisti ve Štramberku Příroda

Jeskyně Šipka – místo objevu Šipecké čelisti ve Štramberku

Nejkrásnějším krasovým útvarem Štramberského krasu je zcela určitě volně přístupná jeskyně Šipka. Jeskyně se spolu se Štramberkem dostala do českého, ale i světového povědomí po objevu spodní čelisti neandertálského dítěte, tzv. Šipecké čelisti.

Mezinárodní den archeologie

Mezinárodní den archeologie

Každoročně třetí sobotu v říjnu nabízejí archeologické organizace napříč celým světem odborný program a aktivity pro veřejnost. Archeologické lokality v Česku se pravidelně zapojují do této akce pořádáním komentovaných prohlídek v terénu a dalších programem v muzeích a výzkumných insitucích. Organizací Mezinárodního dne archeologie usilují badatelé o zvýšení povědomí o archeologii. Nabízejí veřejnosti možnost zapojit se do mnoha různorodých aktivit. Především je ale Mezinárodní den archeologie oslavou oboru , neboť zdůrazňuje myšlenku, že archeologie je všude kolem nás.

Karel Absolon – nejslavnější český archeolog a objevitel Punkevních jeskyní

Karel Absolon – nejslavnější český archeolog a objevitel Punkevních jeskyní

Karel Absolon (16. června 1877, Boskovice – 6. října 1960, Brno) byl krasový badatel a jedna z velkých postav evropské archeologie první poloviny 20. století. Jeho jméno je spojené s objevováním jeskyní Moravského krasu, zpřístupněním dna propasti Macocha a vodní trasy po ponorné říčce Punkvě, nálezem Věstonické venuše či vybudováním Pavilonu Anthropos v Brně.

Interaktivní muzeum pravěku Trilopark v Praze Zážitky

Interaktivní muzeum pravěku Trilopark v Praze

Objevujte pravěk v Triloparku! Děti si sáhnou na skutečné dinosauří zuby a pravé fosilie. V interaktivních dílnách odhalí tajemství práce paleontologa prostřednictvím zábavných aktivit. A co je nejlepší? Každý si odnese vlastnoručně vytvořený suvenýr a reálnou fosilii! Perfektní pro školy i rodiny.

Druhý život venuše – výstava v Archeoparku Pavlov

25. 4.30. 11.
Druhý život venuše – výstava v Archeoparku Pavlov

V roce 2025 slavíme 100 let od objevení Věstonické venuše, nejvýznamnějšího archeologického nálezu na našem území. Na výstavu Druhý život venuše láká Archeopark Pavlov od 25. dubna do 30. listopadu 2025. Druhou část výstavy, zaměřenou na umění a design, představí zámek v Mikulově.

Archeopark pravěku Všestary Památky

Archeopark pravěku Všestary

Archeopark Všestary se snaží interaktivní a názornou formou návštěvníky seznámit s životem v pravěku. Pravěk ožívá při Dnech živé archeologie, Tvůrčích dílnách i během běžných návštěvních dnů. Budova muzea i pravěká vesnice je uzpůsobena všem věkovým kategoriím, jednotlivců i školním exkurzím.

Dům přírody Pálavy v Dolních Věstonicích Kultura

Dům přírody Pálavy v Dolních Věstonicích

Dům přírody Pálavy v Dolních Věstonicích je návštěvnickým střediskem chráněné krajinné oblasti Pálava. Moderní expozice představuje druhovou pestrost vzácných rostlin i živočichů oblasti a ukazuje, jak lidé po tisíciletí utvářeli zdejší krajinu svým hospodařením.

Archeostezka Pavlov – Naučná stezka z archeoparku v Pavlově do Dolních Věstonic Příroda

Archeostezka Pavlov – Naučná stezka z archeoparku v Pavlově do Dolních Věstonic

Naučná stezka z archeoparku v Pavlově do Dolních Věstonic vás provede po nejvýznamnějších lokalitách spojených s lovci mamutů. Na pěti informačních panelech uvidíte, kde lovci tábořili a jaké nálezy jejich pobyt dokládají.

Na kole do minulosti Moravskou bránou – cyklostezka po stopách lovců mamutů Letní sporty

Na kole do minulosti Moravskou bránou – cyklostezka po stopách lovců mamutů

Projeďte se údolím Moravské brány na kole. Celkem 70 kilometrů dlouhá trasa vás provede významnými archeologickými místy v oblasti Hranic, Přerova a Lipníku nad Bečvou.

Moravské zemské muzeum Kultura

Moravské zemské muzeum

Moravské zemské muzeum je pamětí Moravy. Již více než 200 let zkoumá, uchovává a prostřednictvím výstav návštěvníkům zprostředkovává kulturní a přírodní bohatství, utvářené miliony let až po současnost. Ve sbírkách muzea se nyní nachází přes 6 a půl miliónu exponátů z různých oborů.

Jeskyně Pekárna – pravěké sídliště lovců sobů Příroda

Jeskyně Pekárna – pravěké sídliště lovců sobů

Na skalním ostrohu nad soutokem Říčky a Ochozského potoka se nachází známá archeologická lokalita, tunelovitá jeskyně Pekárna, proslulá nálezy pravěkých kamenných i kostěných nástrojů a hlavně rytin na kostech zvířat.

Hamerský vycházkový okruh v Hamrech nad Sázavou Příroda

Hamerský vycházkový okruh v Hamrech nad Sázavou

Hamry nad Sázavou leží v údolí řeky Sázavy. Projít se tu můžete po jedinečném „Hamerském vycházkovém okruhu", na kterém zhlédnete mnohé zajímavosti. Pod rukama sochaře Michala Olšiaka zde vyrostlo několik originálních soch.

CHKO Pálava Příroda

CHKO Pálava

V severozápadu Panonské nížiny, v nejteplejší a téměř nejsušší oblasti Česka, se nachází Chráněná krajinná oblast Pálava. Zdejší kraj dodnes střeží dávná tajemství lovců mamutů, Keltů i zapomenuté osudy vojáků X. římské legie, kteří tu podle legendy začali s pěstováním vinné révy.

Cesta do pravěku v Brně – pavilon Anthropos a rekonstrukce mamuta Kultura

Cesta do pravěku v Brně – pavilon Anthropos a rekonstrukce mamuta

Ojedinělé muzeum dokumentuje nejstarší dějiny osídlení Moravy a celého evropského kontinentu. Značnou pozornost dětí i dospělých přitahuje zejména 3,5 m vysoký model mamuta v životní velikosti, provázený mládětem. Rozsáhlá muzejní expozice patří k největším a nejmodernějším svého druhu v Evropě.

Muzeum Zdeňka Buriana ve Štramberku Kultura

Muzeum Zdeňka Buriana ve Štramberku

Cesta do pravěku, obrazy života pravěkého osídlení, to i mnoho dalšího od světoznámého malíře pravěku a dobrodružství Zdeňka Buriana láká od roku 1992 děti i dospělé do autorova muzea ve Štramberku.

Archeologické naleziště v Dolních Věstonicích – místo nálezu Věstonické venuše Památky

Archeologické naleziště v Dolních Věstonicích – místo nálezu Věstonické venuše

Obec Dolní Věstonice se proslavila nálezem 11 centimetrů vysoké sošky Věstonické venuše. I dnes se můžete podívat na vykopávky (základy sídlišť) na nalezišti Vysoká zahrada.

Štramberk

Štramberk

V horském městečku, rozloženém na strmých úbočích několika kopců, vás okouzlí půvabné uličky i dřevěné roubené domy z 18. a 19. století, díky nimž se Štramberku říká Valašský betlém. Vysoko nad městem se tyčí pozůstatky hradu a válcová věž zvaná Trúba s dřevěným ochozem a fantastickým výhledem.

Okna do pravěku – nová expozice Národního muzea Zážitky

Okna do pravěku – nová expozice Národního muzea

Historická budova Národního muzea zve na jednu z nejmodernějších přírodovědeckých expozic v Evropě s exponáty, které vás zavedou na dlouhou, ale velmi zajímavou cestu pravěkem od prvohor do čtvrtohor. Čeká vás na dva tisíce exponátů především z oblasti paleontologie, ale i mineralogie.

Dolní Věstonice

Dolní Věstonice

Malou obec na úpatí Pálavy a na břehu Novomlýnských nádrží proslavil nález světoznámé Věstonické venuše. Nejvýznamnější tábořiště člověka na Zemi z doby ledové připomíná archeopark v nedalekém Pavlově.

Pravěká sídliště u Pavlova a Dolních Věstonic – největší pravěká sídliště v České republice

Pravěká sídliště u Pavlova a Dolních Věstonic – největší pravěká sídliště v České republice

Světové prvenství mají pravěká sídliště u Pavlova a Dolních Věstonic, kde žili naši předkové před 25 000 lety. Jsou zde četné nálezy hlavně z doby lovců mamutů, mezi nimi i jeden z nejvýznamnějších Věstonická venuše.

Obří mamut v resortu Dolní Morava Zážitky

Obří mamut v resortu Dolní Morava

Obří interaktivní atrakce pro děti v podobě 13 metrů vysokého mamuta je novou dominantou Dolní Moravy a zároveň největším modelem mamuta na světě!

Muzeum Eduarda Štorcha Lobeč Kultura

Muzeum Eduarda Štorcha Lobeč

Navštivte muzeum jenž je věnované významnému spisovateli, novináři a archeologovi. Nachází se v malé obci Lobeč nedaleko Mšena.

Předmostím až do pravěku – naučná stezka v Přerově  Příroda

Předmostím až do pravěku – naučná stezka v Přerově

Světoznámé archeologické naleziště představuje důkazy prehistorického života na Zemi svým návštěvníkům. Naučná stezka Předmostím až do pravěku je součástí stejnojmenného projektu, který je postupně realizován společně s Dinoparkem Krasiejów nedaleko polského Ozimku.

Model mamuta v životní velikosti v Zoo Ostrava Zážitky

Model mamuta v životní velikosti v Zoo Ostrava

V posledním roce bylo v areálu ostravské zoologické zahrady nainstalováno několik kosterních modelů v životní velikosti. Nejnovějším přírůstkem je kosterní model mamuta srstnatého, jehož vznik finančně podpořil Moravskoslezský kraj.

Naučná stezka Po stopách lovců mamutů v Boršicích Příroda

Naučná stezka Po stopách lovců mamutů v Boršicích

Lesík Chrástka v Boršicích je místem nálezů paleolitického osídlení a projít si zde můžete nově naučnou stezku. Stezka je pouze 1 km dlouhá a seznamuje návštěvníky s životem lovců mamutů.

Muzeum Eduarda Štorcha a Karla Zemana v Ostroměři Kultura

Muzeum Eduarda Štorcha a Karla Zemana v Ostroměři

V muzeu v Ostroměři nahlédnete do filmově a knižně zpracovaných pravěkých scenerií, jež se staly společným prvkem života a díla Eduarda Štorcha i Karla Zemana. Dále zde najdete expozici věnovanou pravěku Ostroměřska.

Naučná stezka Věstonická nádrž Příroda

Naučná stezka Věstonická nádrž

Naučná stezka vede kolem Střední nádrže vodního díla Nové Mlýny, která je významnou ptačí rezervací. Na šesti stanovištích získáte informace o ptácích a rybách Novomlýnských nádrží, o zaniklé obci Mušov nebo o obnově lužní krajiny.

Archeopark Pavlov Kultura

Archeopark Pavlov

Moderní interaktivní archeologická expozice věnovaná lovcům mamutů, s jedinečnou architekturou a geniem loci na svahu Pavlovských vrchů.

Brněnský šaman a jeho loutka – unikátní objev z doby lovců mamutů

Brněnský šaman a jeho loutka – unikátní objev z doby lovců mamutů

V 1891 roce se při hloubení kanálu na křižovatce ulic Francouzské (tehdy Franz-Josef Strasse) a Přadlácké v Brně narazilo na shluk velkých kostí a opracovaných kotoučů. Profesor Alexander Makowsky z německé techniky, vynikající mineralog, botanik a znalec pozůstatků pleistocenních zvířat nechal místo prověřit a objevil mamutí kel a ostatky člověka s mnoha dobovými milodary a "šamanskými" potřebami. Mezi nálezy vyniká soška z mamutoviny, sestavená ze tří částí: hlavy, trupu a levé ruky. Podobné sošky – loutky sloužily šamanům k různým performancím a jako lapače duchů.

Galerie Zdeňka Buriana v Safari Parku ve Dvoře Králové nad Labem Kultura

Galerie Zdeňka Buriana v Safari Parku ve Dvoře Králové nad Labem

Obrazy pravěkých a dávno vyhynulých monster fascinovaly v dětském věku snad každého z nás. V Galerii Zdeňka Buriana v Safari Parku si můžete tyto chvíle připomenout a svým ratolestem zároveň vysvětlit, že roztomilá zvířátka běhala po naší planetě už před desítkami milionů let.

Malé školní muzeum lovců mamutů v Přerově Kultura

Malé školní muzeum lovců mamutů v Přerově

Malé školní muzeum v nově upravených prostorách staré budovy ZŠ J. A. Komenského láká na postavy pravěkých lovců, ukázky replik dobových ztvárnění Venuše, typy pěstních klínů, pravěkých nožů nebo je srovnání mamutí stoličky mláděte se zubem dospělého jedince.

Socha Mamuta Michala Olšiaka Památky

Socha Mamuta Michala Olšiaka

Betonová socha hlavy mamuta se nachází nedaleko břehu řeky Sázavy, naproti přírodní památce Rozštípená skála. Roku 2006 ji zde vytvořil ji žďárský rodák, sochař Michal Olšiak.

Jeskyně Šipka – nejstarší pozůstatky neandrtálského člověka v České republice

Jeskyně Šipka – nejstarší pozůstatky neandrtálského člověka v České republice

V roce 1880 nalezl archeolog K. J. Maška ve vchodu do chodby nazývané Jezevčí ohniště vůbec první kosterní pozůstatky neandrtálského dítěte na světě. Objevena byla 26. srpna téměř na dně jeskyně, ve skalním výklenku v nejstarší kulturní vrstvě, na okraji ohniště.

Další aktuality

Seznamte se: velká jména českého a světového automobilismu

Vydejte se s Kudy z nudy na fascinující jízdu dějinami automobilismu a poznejte osobnosti, které stály u zrodu legendárních strojů, proslavily českou technickou zručnost a dobývaly světové tratě. Ukážeme vám konstruktéry, průkopníky i závodní esa, jejichž jména se zapsala zlatým písmem do historie motorismu. Pojďte objevit příběhy mužů i žen, kteří žili pro rychlost, inovace a vášeň k automobilům.
3. červenec 2025 8:31
Památky

Holandsko v Česku: dům, zahrady, větrné mlýny, sýry, dřeváky i keramika

Rozkvetlé tulipány, větrné mlýny, vodní kanály, sýry a dřeváky: tak znají Holandsko turisté. Víte, že holandské stopy objevíte i u nás? V Kroměříži můžete obdivovat Holandskou zahradu, ve Veltrusech Holandský domek a větrných mlýnů stojí po Česku tolik, že je nespočítáte ani na prstech obou rukou.
2. červenec 2025 6:08
Památky

Česko ve filmu: Osada Havranů, Karel Zeman a české filmy o pravěku

Zkuste na chvíli odložit smartphone, zapomenout na klimatizaci a skočit zpátky o pár tisíc let. Do doby, kdy se lidé domlouvali spíš pokřikem než mobilem, místo Uberu používali vlastní nohy, a jejich šatník se skládal hlavně z kožešin a pazourků. Tohle je pravěk – a český film si na něj docela potrpí. S Kudy z nudy se dostanete mezi mamuty, do Osady Havranů anebo k Lovcům mamutů.
1. červenec 2025 9:14
Památky

Archeologické léto nabízí procházky na archeologické lokality s odborníky

Archeologické léto probíhá i letos a příznivce archeologie a historie zve na zajímavé akce, během nichž odborníci odkrývají příběhy minulosti v akcích pro veřejnost po celé republice. Zájemci se můžou vydat na hrady, hradiště, pohřebiště, do archeoparků nebo navštívit právě probíhající výzkumy. Na více než 250 prohlídek je třeba se objednat předem, Archeologické léto probíhá během prázdnin 2025 a potrvá až do poloviny září 2025.
30. červen 2025 11:00
Památky

Vydejte se na výlet po stopách dávných Slovanů!

Poznejte dávnou historii českého území. Legenda o praotci Čechovi vypráví o zemi pusté, neobývané, mlékem a strdím oplývající. Pravda ovšem vypadá zcela jinak. Slovanské kmeny nepřišly na neobydlené území, ale usadily se na místech, kde již v minulosti žili Keltové a Germáni. Kudy z nudy vás dnes zve na výlet do míst, která souvisí se starodávnými legendami, slovanskými rituály a prvními kmenovými hradišti.
29. červen 2025 10:06
Památky

Věda a historie není nuda: staré lomy jako skvělá místa k výletům

Jak se mění české lomy? Kdysi ponurá měsíční krajina, dnes atraktivní koupání, zajímavá příroda, skvělá místa k odpočinku anebo naučné stezky: tak vypadá nový život starých povrchových lomů. Z několika stovek jsme na Kudy z nudy vybrali pouhý zlomek, ale věřte, že všechna vybraná místa stojí za návštěvu a bližší prozkoumání.
29. červen 2025 7:36
Památky

Zámky o prázdninách vítají děti: přijďte na pohádkovou prohlídku

Vydejte se s dětmi na výlet do minulosti a poznejte hrady oživlé historií a pohádkami. Portál Kudy z nudy vám přináší několik tipů na hrady a zámky, kde si děti užijí prázdninová dobrodružství!
27. červen 2025 6:00
Památky

Kam se vydat na výlet na hrady a zámky, kde není o prázdninách v pondělí zavřeno?

Čas prázdnin, a s ním i nárůst návštěvníků na hradech a zámcích, vedl kastelány k rozšíření otevírací doby. Právě s ohledem na dobu dovolených zůstane letos řada objektů otevřena i v pondělí. Jedná se například o zámky Lednice, Sychrov, hrad Trosky nebo hospitál Kuks. Otevřeno má ale i řada soukromých hradů a zámků.
24. červen 2025 7:07
Památky