ÚvodAktualityJako za Jana Žižky: Trocnov oživí husitská bitva
Památky

Jako za Jana Žižky: Trocnov oživí husitská bitva

  • 8. června 2025
Archeoskanzen Trocnov a areál Památníku Jana Žižky v jižních Čechách čeká v sobotu 14. června 2025 velkolepá bitva na motivy husitských válek. Program s názvem Válka a vojenství v době Jana Žižky oživí Trocnov také ukázkami středověkých řemesel, dobovou hudbou a nebude chybět ani dětská střelnice anebo zajímavé přednášky.
archeoskanzen TrocnovArcheoskanzen Trocnov se připravuje na středověký program, který v sobotu 14. června ukáže, jak se žilo a bojovalo na přelomu 14. a 15. století, za vlády Václava IV. s názvem Válka a vojenství v době Jana Žižky. Součástí historického dne bude rekonstrukce velké bitvy u Malešova (7. června 1424), ve které Jan Žižka zvítězil.

V areálu archeoskanzenu navodí tu správnou atmosféru přes 200 vojáků, kteří nejprve sehrají hypotetickou bitvu – jak by to dopadlo, kdyby Žižka prohrál a až poté v 16:00 proběhne rekonstrukce bity tak, jak se doopravdy odehrála.

husité trocnovOd dopoledne bude archeoskanzen oživen asi třicítkou různých řemeslníků, lidmi v kostýmech, kteří budou dobová řemesla a technologie předvádět. Návštěvníci se seznámí s tím, jak se žilo zemanům na konci 14. století, jak probíhaly přípravy na zimu, ale také jaký byl úděl ženy ve vrcholném středověku. 

V rámci vojenského programu se zájemci například dozví, jak vypadali husitští bojovníci, zda to byli pouze sedláci vyzbrojení cepy, jak je známe z filmů a obrázků, nebo mezi nimi bylo možné najít i plně vyzbrojené šlechtice s výstrojí, výzbrojí a oděním dle poslední módy. Dále uvidíte, jak probíhal boj v době Jana Žižky, jak těžká byla zbroj těžkooděnce a jak se v ní pohybovalo a nasedalo na koně, k čemu se využívalo kopí a jaké všechny významy toto slovo mělo nebo jak to bylo s rozvojem palných zbraní v husitských dobách. Nebudou chybět ukázky jezdectví, menší střety bojovníků a atmosféru doplní i dobová hudba a středověký koutek pro děti.
 

Co vše si prohlédnete v Archeoskanzenu Trocnov

archeoskanzen TrocnovArcheoskanzen Trocnov vzniká od roku 2020 a jeho výstavba je rozdělena do tří etap. Dokončení náročné stavby s vysokým podílem ručních prací a s použitím dobových technologií je plánováno do konce roku 2024. Záměrem je představit základní typologický a sociální rejstřík vesnických staveb středověkého období, předměty denní potřeby a tehdejší způsoby hospodaření. Archeoskanzen bude využíván pro doplnění výuky historie a vzdělávací akce pro školy i pro širokou veřejnost. Již nyní zde lze navštívit zemanský dvorec – obytný dům se sýpkou, stájí, stodolou a dalšími drobnými stavbami představující každodenní život níže postaveného šlechtice a jeho rodiny. Venkovská osada představí obydlí bezzemka, chalupníka i dvůr sedláka ukazují podobu jednotlivých typů vesnických staveb v předhusitském období.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Archeoskanzen Trocnov – ukázka středověkého vesnického života Památky

Archeoskanzen Trocnov – ukázka středověkého vesnického života

Nový areál v rodišti Jana Žižky z Trocnova přibližuje období konce 14. století, interaktivně ukazuje stavby a dobové stavební postupy. Věrná rekonstrukce historických objektů slouží k expozičním a vzdělávacím účelům. Archeoskanzen prezentuje vzhled staveb a život v období přelomu 14. a 15. století.

Snímek Jan Žižka láká k návštěvě Trocnova

Snímek Jan Žižka láká k návštěvě Trocnova

Snímek Jan Žižka se pomalu ale jistě po měsíci v kinech přibližuje v počtu diváků číslu 300 tisíc. Mnoho z nich život slavného vojevůdce zaujal natolik, že se rozhodli navštívit jeho rodiště v Trocnově. A že je tam co k vidění! Památník Jana Žižky z Trocnova jako národní kulturní památka nabízí venkovní naučnou stezku, pomník Jana Žižky nebo třeba muzeum s interaktivní multimediální expozicí. Od dubna 2023 budou mít návštěvníci jedinečnou možnost v Trocnově nově navštívit také právě budovaný archeoskanzen prezentující život ve středověku na přelomu 14. a 15. století.

Další aktuality

Unikátní plavení dřeva Schwarzenberským kanálem nabídne Hiršperský den

Na šumavské Zlaté stezce v osadě Jelení Vrchy čeká v sobotu 12. července 2025 všechny milovníky Šumavy a příznivce historie sousedská slavnost Hiršperský den. Osada Jelení Vrchy leží na území Národního parku Šumava v údolí Jeleního potoka a je částí obce Nová Pec. Původně dřevařská osada byla založena v roce 1794 a její historie je úzce spjata se Schwarzenberským plavebním kanálem, který umožňoval splavování dříví ze Šumavy až do Rakouska.
9. červenec 2025 14:00
Zážitky, Jihočeský kraj

V Borovanech se bude o víkendu vše točit kolem borůvek

Kdo zná jižní Čechy, ten ví, že zdejší lesy bývají v létě plné borůvek. Právě na proslulost sladkých lesních plodů vsadilo před sedmnácti lety město Borovany a uspořádalo první Borůvkobraní. Letošní Borůvkobraní bude probíhat o víkendu 12. – 13. července 2025. Modré kuličky vás tu budou provázet po celý víkend na každém kroku!
8. červenec 2025 16:00
Gurmánská turistika, Jihočeský kraj

Rožmberk, Láska nebo Hejtman: prozkoumejte rybníky v jižních Čechách

Teplé slunečné dny lákají ke koupání a navíc – jižní Čechy a rybníky, to je téměř synonymum. Ale ruku na srdce, kolik jihočeských rybníků a tůní opravdu znáte? Vydejte se na jejich průzkum s portálem Kudy z nudy. A nezapomeňte si s sebou ručník a plavky!
8. červenec 2025 9:00
Příroda, Jihočeský kraj

Navštivte unikátní soví voliéru na Borových Ladech na Šumavě

Na Borových Ladech na Šumavě můžete během léta navštívit největší soví voliéru u nás. Nad hlavami vám tu budou poletovat desítky různých sov. V informačním centru Bubo Bubo si můžete prohlédnout výra velkého, puštíka bělavého, kalouse ušatého, puštíka obecného, sýce rousného, sovu pálenou, holuba doupňáka a poštolku obecnou. Areál je otevřený od úterý do neděle od 10:00 do 16:30 hodin. Nenechte si ujít tento zajímavý zážitek, sovy lze navštívit pouze do září.
7. červenec 2025 10:00
Příroda, Jihočeský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z turistické oblasti Šumava

Na Šumavě je pořád co objevovat … Šumava, to je 68 460 ha skutečné přírody, stovky kilometrů cyklotras a sjízdných řek, desítky zajímavých výletů, několik nouzových nocovišť a našich deset tipů na dosud málo známá místa. Vydejte se na výlet domíst, které stojí za objevení. Mezi ně rozhodně patří zaniklá ves Zhůří, barokni zhámek Týnec u Klatov i Schwarzenberský plavební kanál.
6. červenec 2025 10:14
Příroda, Jihočeský kraj

Zámek v Českém Krumlově vystavuje v konírně unikátní historické povozy

Na pátém nádvoří zámeckého areálu v Českém Krumlově si můžete prohlédnout velmi zajímavou expozici knížecí konírny. Uvidíte unikátní a citlivě zrekonstruované postroje i historické dopravní prostředky, které se ve schwarzenberských sbírkách dochovaly.
4. červenec 2025 6:00
Památky, Jihočeský kraj

Koně, ryby, heligonky: Holašovice zvou na Selské slavnosti

Malované štíty stavení holašovické návsi se stanou o víkendu 25. až 27. července 2025 již po 26. dobovou kulisou Selských slavností, na které se každoročně sjíždí množství lidových umělců a řemeslných tvůrců. Pro návštěvníky bude připraven bohatý kulturní program, více než 200 stánkařů a také kyvadlová doprava z Českých Budějovic a zpět.
3. červenec 2025 13:30
Kultura, Jihočeský kraj

Do Blatné na zámek za daňky, růžemi i alpakami

Dnešní zámecký areál v Blatné patří nesporně mezi stavebně-historicky nejhodnotnější a architektonicky nejvýznamnější památky svého druhu u nás. Zámek nabízí několik prohlídkových tras a zdejší kavárna výborné zákusky. Víte, že Blatná je městem růží? Slavnost královny květin probíhá každoročně na přelomu června a července, ale výzdoba města zůstává mnohem déle. Ochutnat různé nápoje s růžovým podtextem je ve zdejších kavárnách možné nejen po celé léto. Svou dlouhou historií, svébytnou architekturou ve vzácně dochovaném prostředí parků a vodních ploch i současným stavem se zámek v Blatné řadí ke klenotům mezi hradními komplexy.
2. červenec 2025 6:24
Památky, Jihočeský kraj