ÚvodAktualityKalendář 2024: Podzimní výlovy rybníků 2024
Gurmánská turistika

Kalendář 2024: Podzimní výlovy rybníků 2024

Tak jako slunce a voda patří k létu, sníh a mráz k zimě, tak vypouštění a výlovy rybníků patří k podzimu. Vůně bahna, grogu či svařeného vína, rybářské sítě plné ryb a praktické ukázky rybářského řemesla dělají z výlovů vděčný divácký zážitek.
Výlov rybLetošní výlovy ovlivnily zářijové povodně, například výlov rybníka Rožmberk je odložený na neurčito a bude probíhat bez doprovodných akcí pro veřejnost. Stále je ale množství rybníků kde budou výlovy veřejné a stojí za to přijít se na zajímavou akci podívat. Výlovy začínají časně zrána, zpravidla okolo sedmé hodiny. Desítky postav v gumových pláštích a vysokých botách za ranních mlh roztáhnou sítě a vydají se do studeného bahna, aby později naplnili kádě na břehu tunami ryb. Zájemci z řad diváků si potom rybu mohou odnést domů již vykuchanou nebo i živou.

Hlavním centrem výlovů jsou tradičně jižní Čechy, zejména Třeboňsko, kde před půl tisíciletím Jakub Krčín přetvořil rozlehlé bažiny na stovky rybníků, ve kterých se od té doby chovají ryby. Každý rok jich rybáři vyloví stovky tun. V roce 2024 chystá Rybářství Třeboň výlov tří rybníků. 9. – 10. října bude vyloven Ponědražský rybník. První zmínka o tomto rybníce je z roku 1439 a jedná se o dvanáctý největší rybník Třeboňska. 11. – 14. listopadu se bude lovit Záblatský rybník a 18. – 21. listopadu Velký Tisý. Tento rybník je hluboký pouze jeden metr, ale má řadu ostrůvků a romantických zákoutí.

Rybářství Hluboká začne letos výlovem rybníka Blatec Dívčice ve dnech 24. – 25. října. Následovat bude výlov Munického rybníka 27. – 29. října a při této příležitosti se můžete těšit i na Rybářské slavnosti! Den začne tradičně prvním zátahem v 7 ráno. Přivstane si i dětský pěvecký sbor Slavíčci ze ZŠ Hluboká, den zpestří několika vystoupeními country kapela Kobři a šéfkuchař Vladimír Tůma připraví Schwarzenberský rybí salát z renesanční kuchyně. Rybník Dehtář přijde na řadu 31. října až 5. listopadu. Rybník na území obce Žabovřesky je sedmý největší v Jihočeském kraji. A nakonec rybník Volešek, 11. – 13. listopadu

Jihočeský kraj je výlovy rybníků nejznámější, ale není jediný. Již od pátku do neděle 18. – 20. října se chystá tradiční slavnostní výlov rybníka Hrubý v Šumvaldě u Uničova v Olomouckém kraji. Zkusit štěstí můžete i v bohaté rybí tombole! V sobotu 26. října si užijete výlov rybníka a Rybářské slavnosti v Kácově ve Středočeském kraji. Prodávat se zde budou živé ryby, rybí speciality, ale i bůček z udírny, chybět nebudou studené i teplé nápoje a pro dobrou náladu zahraje živá hudba. U Františkových Lázní bude 27. – 28. října vyloven rybník Amerika. Svou práci předvedou desítky rybářů, těšit se můžete na kapry, amury, štiky, pstruhy, tolstolobiky i rybí speciality včetně uzených ryb. V Plzeňském kraji se bude 7. – 8. listopadu lovit jeden z nejznámějších západočeských rybníků, rybník Regent. Kromě ryb můžete na hladině i v okolí rybníka pozorovat vodní ptactvo.

Výlov na TřeboňskuKapři z podzimních výlovů jsou určeni především pro vánoční prodej. Čerstvé ryby si mohou lidé koupit na sádkách. Mezi oblíbená prodejní místa patří Sádky Třeboň v bezprostřední blízkosti hráze rybníka Svět. Zde je otevřeno celoročně během týdne od 9:00 do 16:00 (pauza 11:30 – 12:00) a v sobotu od 9:00 do 11:00 hodin. V sortimentu prodejny je kapr, amur bílý, štika obecná, candát obecný a další chutné ryby. Doplňkově prodejna nabízí i prodej zvěřiny, koření a marinád. Stejně tak je celoročně veřejnosti otevřená prodejna ryb Sádky Šaloun – Lomnice nad Lužnicí, a to od pondělí do čtvrtka od 8:00 do 16:00 a v pátek od 9:00 do 17:00 hodin. Také Rybářství Hluboká nabízí celoroční prodej živých ryb na adrese Tyršova 681 v Hluboké nad Vltavou. Otevřeno mají přes týden od 12:00 do 15:30 hodin. Kdo má rád atmosféru podzimních výlovů, může si ryby zakoupit přímo na hrázích rybníků, kde bude fungovat stánkový prodej

Kromě výlovů se na podzim pořádají i další rybářské akce  i řada rybářských závodů. Jedním z nejsledovanějších je Evropský šampionát v lovu kaprů Stairs2Hell, který se koná 5. – 12. října na dolní Novomlýnské nádrži v srdci jižní Moravy. Letošní ročník je otevřen pro 100 dvou až tříčlenných týmů, které během náročných 138 hodin poměří své síly. Aby byl závod napínavý až do samotného konce, hodnotí se součet hmotností tří nejtěžších ulovených kaprů.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Rybník Olšina a expozice v rybářské baště Příroda

Rybník Olšina a expozice v rybářské baště

Rybník Olšina vybudovaný na počátku 15. století je jedním z nejvýše položených chovných rybníků v Čechách (731 m n. m.) a v současné době je pod správou Vojenských lesů a statků (VLS). Okolo něj vede krásná naučná stezka. V unikátní rybářské baště naleznete expozici rybářství a myslivosti.

Expozice Rybářství v Národním zemědělském muzeu

1. 1.31. 12.
Expozice Rybářství v Národním zemědělském muzeu

Rybářství je moderní, interaktivní expozice prezentující tradici českého rybníkářství, která byla roku 2015 oceněna 2. místem v národní soutěži Gloria musaealis. Expozici Rybářství najdete v prvním patře pražské budovy muzea vedle dalších expozic věnovaných přírodním zdrojům.

Munický rybník u Hluboké nad Vltavou Příroda

Munický rybník u Hluboké nad Vltavou

Munický rybník se nachází jižně od Hluboké nad Vltavou a součástí větší rybniční soustavy, kterou dříve tvořilo 6 samostatných rybníků. Svou rozlohou patří mezi největší z nich.

Naučná stezka Cesta kolem Světa Příroda

Naučná stezka Cesta kolem Světa

Vydejte se na Cestu kolem Světa… Nemusíte ale jezdit daleko! Navštivte krajinu Třeboňska a naučnou stezku kolem rybníka Svět v jižních Čechách.

Třeboňská rybniční soustava Příroda

Třeboňská rybniční soustava

Základ třeboňské rybniční soustavy tvoří rybníky propojené stokami, vybudované podél řeky Lužnice severojižním směrem mezi městy Třeboň a Veselí nad Lužnicí. Tvoří ji Zlatá stoka, Stará řeka, Nová řeka, rybník Rožmberk, Rožmberská bašta a rybník Svět.

Rybník Rožmberk u Třeboně – velikán mezi rybníky Příroda

Rybník Rožmberk u Třeboně – velikán mezi rybníky

Rybník Rožmberk je nejen největší český rybník, ale také největší rybník na celém světě. Někdy je nazýván Jihočeským mořem. V letech 1584–90 jej vybudoval proslulý rybníkář Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan. Rybník Rožmberk leží 2 km severně od města Třeboně.

Jedovnické rybníky Letní sporty

Jedovnické rybníky

Jedovnice jsou ve svém blízkém i dalekém okolí známé svými rybníky. Současný rybník Olšovec je vyhledávaným místem pro odpočinek a rekreaci s kempem. V jeho okolí vyrostla řada chat a táborů.

Rybník Svět – sedmý největší rybník Třeboňska Příroda

Rybník Svět – sedmý největší rybník Třeboňska

Oblíbeným střediskem rekreace a vodních sportů, ale i místem vhodným pro turistiku, cykloturistiku a odpočinek je jihočeský rybník Svět. Na jednom konci hráze láká k návštěvě lázeňské město Třeboň, na druhém novogotická Schwarzenberská hrobka.

Zlatá stoka – umělý kanál na Třeboňsku Příroda

Zlatá stoka – umělý kanál na Třeboňsku

Umělý kanál Zlatá stoka, vystavěný v letech 1505–1520, je mistrovským dílem Štěpánka Netolického. Dnešní funkcí je zabezpečení cirkulace vody z řeky Lužnice k jednotlivým rybníkům.

Rybářský den na zámku Ohrada 2025

31. 10.
Rybářský den na zámku Ohrada 2025

Rybářský den, který se uskuteční 31. 10. 2025 na zámku Ohrada a v jeho okolí, je letos spjat s výlovem rybníka Bezdrev.

Třeboňský kapr – pochoutka s chráněným označením původu

Třeboňský kapr – pochoutka s chráněným označením původu

Značka Třeboňský kapr se těší své oblibě nejen u nás, ale i za hranicemi už více než sto let. Již na konci 19. století byli kapři z Třeboňska dováženi na trhy v Německu a ve Vídni. Mezinárodně je označení Třeboňský kapr chráněno od roku 1967. Třeboňský kapr užívá od roku 2007 jedno z významných ochranných označení Evropské unie, které je určené pro zemědělské a potravinářské výrobky. Tato ochranná značka nese název chráněné zeměpisné označení a vztahuje se na produkty, jejichž kvalita, pověst či jiná vlastnost úzce souvisí s místem původu.

Další aktuality

Unikátní plavení dřeva Schwarzenberským kanálem nabídne Hiršperský den

Na šumavské Zlaté stezce v osadě Jelení Vrchy čeká v sobotu 12. července 2025 všechny milovníky Šumavy a příznivce historie sousedská slavnost Hiršperský den. Osada Jelení Vrchy leží na území Národního parku Šumava v údolí Jeleního potoka a je částí obce Nová Pec. Původně dřevařská osada byla založena v roce 1794 a její historie je úzce spjata se Schwarzenberským plavebním kanálem, který umožňoval splavování dříví ze Šumavy až do Rakouska.
9. červenec 2025 14:00
Zážitky, Jihočeský kraj

V Borovanech se bude o víkendu vše točit kolem borůvek

Kdo zná jižní Čechy, ten ví, že zdejší lesy bývají v létě plné borůvek. Právě na proslulost sladkých lesních plodů vsadilo před sedmnácti lety město Borovany a uspořádalo první Borůvkobraní. Letošní Borůvkobraní bude probíhat o víkendu 12. – 13. července 2025. Modré kuličky vás tu budou provázet po celý víkend na každém kroku!
8. červenec 2025 16:00
Gurmánská turistika, Jihočeský kraj

Rožmberk, Láska nebo Hejtman: prozkoumejte rybníky v jižních Čechách

Teplé slunečné dny lákají ke koupání a navíc – jižní Čechy a rybníky, to je téměř synonymum. Ale ruku na srdce, kolik jihočeských rybníků a tůní opravdu znáte? Vydejte se na jejich průzkum s portálem Kudy z nudy. A nezapomeňte si s sebou ručník a plavky!
8. červenec 2025 9:00
Příroda, Jihočeský kraj

Navštivte unikátní soví voliéru na Borových Ladech na Šumavě

Na Borových Ladech na Šumavě můžete během léta navštívit největší soví voliéru u nás. Nad hlavami vám tu budou poletovat desítky různých sov. V informačním centru Bubo Bubo si můžete prohlédnout výra velkého, puštíka bělavého, kalouse ušatého, puštíka obecného, sýce rousného, sovu pálenou, holuba doupňáka a poštolku obecnou. Areál je otevřený od úterý do neděle od 10:00 do 16:30 hodin. Nenechte si ujít tento zajímavý zážitek, sovy lze navštívit pouze do září.
7. červenec 2025 10:00
Příroda, Jihočeský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z turistické oblasti Šumava

Na Šumavě je pořád co objevovat … Šumava, to je 68 460 ha skutečné přírody, stovky kilometrů cyklotras a sjízdných řek, desítky zajímavých výletů, několik nouzových nocovišť a našich deset tipů na dosud málo známá místa. Vydejte se na výlet domíst, které stojí za objevení. Mezi ně rozhodně patří zaniklá ves Zhůří, barokni zhámek Týnec u Klatov i Schwarzenberský plavební kanál.
6. červenec 2025 10:14
Příroda, Jihočeský kraj

Zámek v Českém Krumlově vystavuje v konírně unikátní historické povozy

Na pátém nádvoří zámeckého areálu v Českém Krumlově si můžete prohlédnout velmi zajímavou expozici knížecí konírny. Uvidíte unikátní a citlivě zrekonstruované postroje i historické dopravní prostředky, které se ve schwarzenberských sbírkách dochovaly.
4. červenec 2025 6:00
Památky, Jihočeský kraj

Koně, ryby, heligonky: Holašovice zvou na Selské slavnosti

Malované štíty stavení holašovické návsi se stanou o víkendu 25. až 27. července 2025 již po 26. dobovou kulisou Selských slavností, na které se každoročně sjíždí množství lidových umělců a řemeslných tvůrců. Pro návštěvníky bude připraven bohatý kulturní program, více než 200 stánkařů a také kyvadlová doprava z Českých Budějovic a zpět.
3. červenec 2025 13:30
Kultura, Jihočeský kraj

Do Blatné na zámek za daňky, růžemi i alpakami

Dnešní zámecký areál v Blatné patří nesporně mezi stavebně-historicky nejhodnotnější a architektonicky nejvýznamnější památky svého druhu u nás. Zámek nabízí několik prohlídkových tras a zdejší kavárna výborné zákusky. Víte, že Blatná je městem růží? Slavnost královny květin probíhá každoročně na přelomu června a července, ale výzdoba města zůstává mnohem déle. Ochutnat různé nápoje s růžovým podtextem je ve zdejších kavárnách možné nejen po celé léto. Svou dlouhou historií, svébytnou architekturou ve vzácně dochovaném prostředí parků a vodních ploch i současným stavem se zámek v Blatné řadí ke klenotům mezi hradními komplexy.
2. červenec 2025 6:24
Památky, Jihočeský kraj