Legendární plastová stavebnice Seva přišla na svět ve
Slané u Semil, v
Kovozávodech Semily. Podnik založený v roce 1959 se specializoval na výrobu domácích potřeb. Prakticky každá domácnost v tehdejším Československu odtud měla alespoň část vybavení, ať už šlo o
kávové mlýnky, kráječe nudlí, lisy na česnek, univerzální lisy na těsto, ruční šicí stroje, kuchyňské nebo osobní váhy a další. Kromě domácích potřeb se v Kovozávodech Semily vyráběly hračky: kdo si v dětství hrál se
stavebnicí Seva, možná si vzpomene i na
stavebnice Kombi, Alfa nebo
Mosaica Plastic, upomínkové malé
televizorky,
vědomostní hry,
magickou tabulku, po níž se kreslilo otáčením koleček, nebo
Monti Metal Systemy – vesměs precizně provedené a chytře vymyšlené hračky, které děti nejen zabavily, ale také je učily soustředění, trpělivosti, technickému myšlení a jemné motorice. Některé se vyrábějí dodnes: kromě Sevy je to třeba
stavebnice Bee Olympic Mozaic (dnes nazvaná
Mosaic Maxi/1), magická tabulka nebo
Magic Ball, lehoučký míček s foukačkou, který kromě zábavy plní i funkci pomůcky pro dechová cvičení.
Fenomén jménem Seva
Kdyby měla
stavebnice Seva rodný list, bylo by v ní uvedeno
datum 1. října 1979: právě tehdy byly Seva 1 a Seva 2 zavedeny do výroby. Jednička byla levnější, stála 38,50 korun a vyrobilo se jí 3 311 kusů. Dvojka byla oceněna na částku 54,50 Kčs a na začátek prodeje jí bylo vyrobeno 3 338 kusů. Podle výrobců je úžasné, že ve srovnání s tehdejší a dnešní měsíční hrubou mzdou je tehdejší a dnešní prodejní cena téměř na stejné úrovni.
Jestli se tehdejší Seva od té dnešní v něčem lišila, byly to tvary: dřív se daly stavět jen pravoúhlé, dnešním malým i větším stavitelům se ale žádné meze nekladou. Seva za posledních patnáct let prošla řadou inovací a rozrostla se nejenom o oblouky, kloubové spoje a převody, ale dokonce i o elektrické moduly. Dá se ovládat na dálku, bohatší než dřív je i barevná škála. Základ ale zůstal stejný:
modré kostičky, bílé spojovací kříže a různobarevné výplně. Jednotlivé díly se jednoduše zasunují do sebe, a protože se prodávají v různých velikostech, ze stavebnice se dá postavit prakticky cokoli od vozidel a strojů přes nábytek až po budovy.
A pár čísel?
Celkově se za více než 40 let existence prodalo přes dva miliony kusů stavebnice a továrna ze
Semil vyslala do světa 1,2 miliardy kostiček. Nyní se na výrobě Sevy podílí 104 lidí a 92 % výrobků jde na český trh.
Hrozící konec a nové začátky
Stačilo ale málo, aby Seva přestala existovat.
Kovozávody Semily se po privatizaci v roce 1993 změnily na
společnost Vista Semily, která začala kromě původního, mírně omezeného sortimentu vyrábět plastové díly pro automobilový průmysl. Když v roce 2005
firma Beneš a Lát rozbíhala ve
Slané u Semil novou slévárnu zinkových slitin a sháněla nové zaměstnance, ozvalo se asi pětkrát víc zájemců, než se čekalo – navíc všichni byli kvalifikovaní a mohli téměř ihned nastoupit. To se nestává každý den, a tak když lidé z firmy Beneš a Lát zjišťovali, jak je to možné, objevili nedalekou
Vistu – zadluženou a téměř před krachem. Pak už stačilo málo, aby se Vista se stala součástí podniku Beneš a Lát, a to nejenom jako
lisovna plastů coby zajímavý doplněk pro hlavní strojírenskou činnost, ale také včetně původního výrobního sortimentu – tedy
osobních a kuchyňských vah, stavebnic Seva a Monti System, Seko a dalších hraček.
A jak to, že se
Sevě daří v konkurenci jiných stavebnic a moderních hraček? Velkou roli v tom hraje nostalgie: dnešní rodiče stavebnici znají z dětství, ví, že „to fungovalo“ a rádi ji koupí i svým dětem. Rozvíjí tak jejich kreativitu a manuální zručnost, a hlavně je alespoň na chvíli dostanou od počítačů, tabletů a mobilů. A to se ve světě rodičů počítá!
Kterou stavebnici si vyberete?
Stavebnice Seva se už dávno nevyrábí jen ve variantě „jednička“ a „dvojka“. Celý sortiment je rozdělený do několika kategorií.
Základní řada Klasik je k dostání v různých velikostech, od malého balení až po velký set s 1 164 dílky. Pro holčičky je určena
růžová série Seva rodina (
Procházka, Vaříme, Kočárek a velká rodinná stavebnice s 1 172 dílky, ze kterých se dají sestavit třeba obývací pokoj, ložnice, kuchyň, kočárek a také panáčci Seváčci). Pro kluky je určena stylová maskáčová
stavebnice Seva Armáda, kde jsou kromě normálních i speciální dílky a dají se tak stavět
bojová vozidla, vrtulníky nebo speciální jednotky; největší balení této řady se jmenuje
Bitva a obsahuje 958 dílků. Oblíbené a skvělé pro rozšíření základních sad jsou stavebnice specializované na
zvířata, domečky a dopravu; v nabídce jsou například
sady Truck a Traktor. Atraktivní je i
sada Záchranáři a
Vesmír, s níž děti mohou stavět
měsíční stroje, družici nebo dokonce
raketoplán.
Stavebnice jsou vhodné jak pro malé děti od čtyř let, které z nich dovedou postavit jednoduché skládačky, tak pro ty odrostlejší (6 až1 0 let), které už zvládnou funkční modely s ozubenými převody nebo složitějšími dílky.
Stavebnice Seva byla poprvé zavedena do výroby 1. října 1979.
Od svého vzniku prošla stavebnice Seva řadou inovací, rozrostla se o oblouky, kloubové spoje, převody a elektrické moduly a je ovladatelná na dálku. Rozšířila se také její barevná škála.
Dnešní sortiment stavebnice Seva je rozdělený do několika kategorií, jako jsou základní řada Klasik, růžová série Seva rodina pro dívky a maskáčová stavebnice Seva Armáda pro chlapce.
Stavebnice Seva je oblíbená mezi dnešními rodiči hlavně kvůli nostalgii. Rodiče si ji pamatují z dětství, vědí, že funguje dobře a rádi ji koupí i svým dětem. Také rozvíjí kreativitu a manuální zručnost dětí.
Po privatizaci v roce 1993 se Kovozávody Semily změnily na společnost Vista Semily a začaly vyrábět plastové díly pro automobilový průmysl, čímž došlo ke změně primární činnosti.
Děti mohou pomocí stavebnice Seva stavět různé druhy modelů, od jednoduchých skládaček pro malé děti až po funkční modely s ozubenými převody a složitějšími dílky pro starší děti. Mohou stavět vozidla, stroje, nábytek, budovy a mnoho dalšího.
Retro muzeum Praha nabízí návštěvníkům možnost zažít atmosféru 70. a 80. let, navštívit expozice v brutalistní stavbě obchodního domu Kotva a během adventního času si užít dobovou vánoční dekoraci.
Muzeum stavebnice Merkur se nachází v Polici nad Metují.
V nabídce pro děti lze najít stavebnice specializované na zvířata, domečky, dopravu, sady Truck a Traktor, Záchranáři a Vesmír, a mnoho dalších.
Výstavy stavebnic Lego lze navštívit v různých místech České republiky, včetně Prahy, Tábora, Lipna, Špindlerova Mlýna a Jeseníku.