ÚvodAktualityČeské značky: Stavebnice Merkur z Police nad Metují
Kultura

České značky: Stavebnice Merkur z Police nad Metují

Poslechněte si audio verzi článku
Pro řadu z nás není Merkur jen kemp na Novomlýnských nádržích pod Pálavou nebo jedna z planet sluneční soustavy, ale také název populární kovové stavebnice. Doma je v Polici nad Metují, kde má oblíbená hračka dokonce své vlastní muzeum. V roce 2020 značka oslavila rovných sto let od svého vzniku.

Návrat do doby před sto lety

MerkurPředchůdcem Merkuru byla stavebnice Inventor, kterou v roce 1920 začal v Polici nad Metují vyrábět Jaroslav Vancl. Název měl v dětech probudit zájem o vynálezy, z jednoduchých součástek se dal postavit báječný hravý svět, od autíček přes jeřáby až po letadla nebo třeba větrný mlýn. Tehdy jste ke hře ještě nepotřebovali šroubovák: dílky se totiž spojovaly jen kovovými háčky, teprve po pěti letech je vystřídaly matičky a šroubky. Kromě spojovacího systému se po pěti letech změnilo i jméno a na světě se tak objevila první stavebnice Merkur.

Byl to Vanclův originální nápad nebo našel inspiraci u jiných výrobců? Nevíme, jisté je jen to, že si kovovou stavebnici nechal ještě před vyrobením prvního kousku patentovat po celé Evropě a dokonce i v USA, stejnou péči pak věnoval i registraci ochranných známek.

Muzeum MerkurZa první republiky Merkur vyráběl kromě klasických stavebnic i stavebnice budov, elektrických modelů a další doplňkové sady. Oblíbené byly zejména plechové elektrické vláčky, ale na rozdíl od stavebnice si obchody přály dostávat již smontované. K dětem se rozjely lokomotivy, inspirované populární rychlíkovou lokomotivou Mikádo se služebními, osobními a nákladními vozy, záhy doplněné větší rychlíkovou lokomotivou. Šlo o nejrozšířenější a nejoblíbenější typ elektrických vláčků v tehdejším Československu.
 

Merkur kdysi a nyní

Podobně jako jiné firmy se i Merkur potýkal s problémy. Za druhé světové války výrobu zpomalil a nakonec zastavil nedostatek barevných kovů, po obnovení výroby v roce 1947 přišlo znárodnění. Sortiment ale zůstal téměř stejný – s výjimkou tolik oblíbených vláčků, které se přestaly vyrábět v roce 1968.



Asi nejvíc to s Merkurem bylo nahnuté v 90. letech, kdy stačilo málo a podnik málem přestal existovat. Firmu v likvidaci zachránil Jaromír Kříž, začal inovovat a navrhovat nové sestavy i výrobní sortiment, vrátily se i kdysi oblíbené vláčky. Společnost Merkur Toys vyráběla kromě mnoha variant oblíbených stavebnic stovky různých druhů vagonů a lokomotiv, železniční mosty a další stavby, parní stroje, tříkolky a koloběžky, dětské bagry a další druhy nářadí, plechové hračky na pískoviště nebo sáňky.

Jenže Jaromír Kříž odešel do důchodu a Merkuru se přestávalo dařit. Společnost ale potřebovala investice, modernizaci i novou obchodní strategii, a tak se rodina Křížových rozhodla výrobu stavebnice i související kovovýrobu prodat. Role nového záchranáře se ujal majitel obchodní skupiny HFI Group Richard Hrbáč. Ten se hračkám věnuje už od vysokoškolských studií, kdy pomáhal jedné manufaktuře s dřevěnými hračkami na zahraničních veletrzích. Pod skupinu HFI Group, která dosahuje třičtvrtěmiliardového obratu a Hrbáč ji buduje pětadvacet let, spadá také dovozce hraček Olymptoy, výrobce dřevěných hraček Woodyland a logistická firma Clever Logistic.
 

Stavebnice Merkur po sto letech a zlaté české ručičky

Jak Richard Hrbáč uvedl v rozhovoru pro Forbes, Merkur vnímá jako nejikoničtější značku českého předrevolučního hračkářského průmyslu. Podařilo se vyvinout novou řadu menších a snadněji sestavitelných stavebnic, protože jak se ukázalo, původní řada byla nejen pro dnešní generaci dětí složitá. Malí stavitelé, zvyklí u konkurenčních stavebnic na postup popsaný po jednotlivých krocích, si s Merkurem zkrátka nevěděli rady. Nové stavebnice možná jsou jednodušší, ale dál mají většinu součástek z kovu, udržují tradiční postupy výroby a většina materiálu a práce pochází z tuzemska. Ke stoletému výročí značka uvedla také novou stavebnici, kde je část návodu přenesená do digitálního prostředí. Výroční stavebnice se stala nejprodávanější položkou značky Merkur.

Díky novým kolekcím menších stavebnic se tak značce podařilo vrátit zpět na trh. Stavebnice Merkur dnes nabízí většina hračkářství, e-shopy, ale koupíte je i na hradech a zámcích jako suvenýry.



A plány do budoucna? Merkur by se rád přiblížil dětem, které jsou dnes hlavně online. Na HitHitu se spouští kampaň kolem převodu Merkuru do virtuálního prostředí, je připravený projekt do 3D brýlí a stavebnice by se mohly vrátit i do škol. Starší generace si možná vzpomínají na časy, kdy Merkur býval součástí školních dílen. Návrat ke starým zvykům by pomohl zlepšit manuální zručnost, trpělivost a kreativitu našich dětí.
 

Muzeum Merkur v Polici nad Metují

Zajímavé osudy značky Merkur můžete odhalit v Muzeu Merkur v Polici nad Metují. Muzeum bylo poprvé otevřeno v roce 2006 a prohlédnete si tu jak nejstarší stavebnice z roku 1920, tak podobné stavebnice od jiných výrobců i spousty historických i současných exponátů. Pozornost přitahuje hlavně kolejiště s oblíbenými vláčky a obří Ocelové město od Jiřího Mládka, inspirované románem Julese Verna.



K vidění jsou i velké modely aut, mostů, budov a dalších vynálezů, které ze stavebnice Merkur staví dospělí modeláři. V historickém sklepě budovy muzea vznikla roku 2021 expozice zaměřená na důlní techniku, v níž se představuje Důl Jindřich s bezmála dva a půl metru vysokou těžní věží, vysokou pecí a důlním rypadlem. Přijďte a pohrajte si!
 

Zajímavosti o Merkuru

  • Proč Merkur v šedesátých letech přestal vyrábět vláčky, když o ně byl takový zájem? Oficiální verze tvrdí, že nemohly konkurovat novým výrobkům, ale ve skutečnosti se o všem rozhodlo jinde a výroba se plánovaně přesunula do tehdejší Německé demokratické republiky. Německé modely byly menší a navíc z umělé hmoty, takže se snáze rozbíjely. Výsledek? Hráli si s nimi hlavně dospělí a děti k nim nepustili.
  • Věda se občas dělala na koleně: když Ministerstvo zdravotnictví zastavilo oficiální výzkum, musel vynálezce kontaktních čoček Otto Wichterle experimentovat doma po pracovní době. Stavebnici Merkur využil k sestavení jednoduché aparatury a na Štědrý den 1961 odlil na neobvyklém „čočkostroji“ první čtyři kousky kontaktních čoček.
  • S Merkurem si pohrajete také v Praze. Mini expozici značky Merkur a velký hrací kout najdete v druhém patře Galerie ocelových figurín. V galerii uvidíte velkou Petřínskou rozhlednu od Jiřího Mládka i největší model ze sériově prodávaných stavebnic Merkur, maxirypadlo.
  • V Království železnic v Praze na Smíchově objevíte první učebnu Merkur. Pořádají se tu vzdělávací programy pro školy, zaměřené na rozvoj technických dovedností a na představení základních fyzikálních pravidel za použití stavebnice Merkur. Děti se seznámí například s elektrickým obvodem, vyzkouší si působení odstředivé síly a samy si sestaví a pochopí fungování dvojzvratné páky.
České vynálezy, které změnily svět

České vynálezy, které změnily svět

Vzpomenete si na některý ze slavných českých vynálezů? I když je Česko v porovnání s ostatními zeměmi světa poměrně malá země, dokázali naši vědci, inženýři a badatelé objevit principy a vynálezy, které přinesly užitek celému světu. Namátkou jmenujme například kontaktní čočky, hromosvod nebo lodní šroub… A jaké další vynálezy pocházejí z „českých dílen“? To vám prozradíme v našich dnešních tipech!

Modurit – český vynález pro loutkáře, výtvarníky a kreativní tvůrce

Modurit – český vynález pro loutkáře, výtvarníky a kreativní tvůrce

Modurit zná téměř každý: plastická, polotuhá a snadno tvarovatelná modelovací hmota pro tvořivou práci dospělých i dětí, z níž se dá vyrobit téměř cokoliv. Málokdo ale ví, že jde o ryze český vynález, který vznikl na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze.

Merkur v Polici nad Metují – muzeum a výroba originální kovové stavebnice Kultura

Merkur v Polici nad Metují – muzeum a výroba originální kovové stavebnice

Navštivte jedinečné muzeum, které mapuje historii a současnost nejznámější české hračky – stavebnice Merkur. V Muzeu jsou k vidění nejstarší stavebnice z roku 1920. Přijďte a pohrajte si!

Věda a historie není nuda: deset fascinujících objevů české vědy

Věda a historie není nuda: deset fascinujících objevů české vědy

Česká věda není Popelka, která by posledních sto let seděla v koutě. Úspěchů dosáhla zejména v technických a přírodovědných oborech – a možná vás překvapí, které objevy a vynálezy mají české kořeny.

Chemie je věda! Vydejte se za tajemstvím originálních českých vynálezů

Chemie je věda! Vydejte se za tajemstvím originálních českých vynálezů

Máte vadu zraku, ale neradi nosíte brýle? Pak pravděpodobně používáte jeden z nejvýznamnějších českých vynálezů: kontaktní čočky. Jejich otcem je Otto Wichterle. Je to ale trochu smutný příběh. Nadaný vědec vyrobil první čočky o Vánocích roku 1961 doma za pomoci stavebnice Merkur patřící jeho dětem. Vynález si nechal řádně patentovat, ale v tehdejším Československu nenašel využití a patent odkoupili Američané. Nasaďte čočky nebo brýle a jeďte se podívat na originál čočkostroje z Merkuru profesora Wichterleho, který je vystaven v pražském Národním technickém muzeu. Slavných chemiků je u nás ale daleko víc – Jaroslav Heyrovský, Antonín Holý či Gabriela Basařová.

České značky: dětská stavebnice Seva

České značky: dětská stavebnice Seva

Tradice, kvalita, kreativita, hravost a radost: taková slova provázejí stavebnici Seva už od roku 1979. V osmdesátých a devadesátých letech snad neexistovala jediná školka a družina, kde by neměli alespoň pár kousků, a samozřejmě spousta dětí měla „svou“ stavebnici doma. Dnes si s ní hrají už děti i vnoučata tehdejších dětí: Seva z roku 1979 a dnešní modely totiž jsou plně kompatibilní, a sada Seva Klasik se dokonce dodnes vyrábí v tradiční modro-bílé verzi se žlutými a červenými výplněmi.

Muzeum Benátecka – Zámek Benátky nad Jizerou Památky

Muzeum Benátecka – Zámek Benátky nad Jizerou

Muzeum Benátecka sídlí ve druhém patře zámku, kde pobýval hvězdář Rudolfa II. Tycho Brahe a slavný skladatel Bedřich Smetana. Muzeum je interaktivní. Součástí muzea jsou expozice dokládající historii Benátek nad Jizerou.

Kontaktní čočky – vynález Otty Wichterleho

Kontaktní čočky – vynález Otty Wichterleho

Otto Wichterle (1913–1998) byl světově proslulý český vědec a vynálezce, který měl na kontě přibližně 150 vynálezů a patentů. Nejznámější z nich jsou měkké kontaktní čočky, které profesor Wichterle poprvé vyrobil u sebe doma o Vánocích roku 1961 na přístroji, sestaveném z dětské kovové stavebnice Merkur.

Seznamte se: české vynálezy baví, zachraňují a okouzlují svět

Seznamte se: české vynálezy baví, zachraňují a okouzlují svět

Používáme je každý den, jsou součástí našich životů a považujeme je za samozřejmost. Řeč je o vynálezech českých objevitelů, které odstartovaly ohromný technologický rozmach moderní doby. Čím vším Češi obohatili, pobavili a nadchli svět?

Expozice Historie kontaktních čoček v Národním technickém muzeu Kultura

Expozice Historie kontaktních čoček v Národním technickém muzeu

Expozice mapuje historii kontaktních čoček a představuje světový přínos českého vědce Otto Wichterleho, který stál za vynálezem vhodného materiálu a způsobu výroby měkkých kontaktních čoček.

Galerie ocelových figurín Kultura

Galerie ocelových figurín

Galerie ocelových figurín je výstava ručně vyráběných, recyklovaných exponátů, které jsou inspirovány hrdiny z pohádek a sci-fi filmů, stejně jako celebritami, zvířaty a automobily. Nově výstavu můžete najít na adrese Celetná 15, kousek od Staroměstského náměstí.

Další aktuality

Muzeum Krkonoš ve Vrchlabí se na chvíli uzavře, pak ale nabídne vstup zdarma

Vrchlabské Návštěvnické centrum Krkonošského národního parku – Muzeu Krkonoš bude v týdnu od 25. listopadu do 2. prosince 2024 uzavřeno. Jedná se o standardní posezónní uzavírku nutnou k zajištění servisních prací. Zároveň na středu 4. prosince připravilo pro všechny zájemce vstupné zdarma. A to nejenom do vrchlabského, ale do všech poboček Krkonošského muzea Správy KRNAP!
22. listopad 2024 12:00
Kultura, Královéhradecký kraj

V Třebechovicích je k vidění unikátní mechanický betlém

Třebechovické muzeum betlémů má ve svých sbírkách více než 400 betlémů zhotovených z nejrůznějších materiálů a pocházejících ze všech oblastí České republiky, velmi starých, ale i ze současnosti. Nejcennější a nejobdivovanější doma i ve světě je unikátní mechanický Proboštův betlém o rozměrech 7x3x2 m.
21. listopad 2024 6:00
Kultura, Královéhradecký kraj

Skiareál Špindlerův Mlýn letos nabízí skvělé sjezdovky a novou sezónní permanentku

Skiareál Špindlerův Mlýn se na zimní sezónu, která zde začne od 7. prosince 2024, intenzivně připravuje již několik měsíců. Lyžaře zde čekají skvělé sjezdovky, které byly oceněny v rámci prestižní soutěže World Ski Awards 2024 jako nejlepší z České republiky. Z nejnovějších sjezdovek se projedete na široké modré Vodárenské anebo po červené Přehradní či modré Lesní. Letošní novinkou je nový koncept sezónní permanentky Gopass Ski Flexi, který se bude líbit lyžařům-pohodářům, kteří ještě nevědí, kolik budou v sezóně lyžovat, ale chtějí využívat výhody a pohodlí sezónkaře.
18. listopad 2024 14:00
Zimní sporty, Královéhradecký kraj

Lyžařský areál ve Špinderově Mlýně nabízí Gopass Ski Flexi, který platí i v zahraničí

Skiareál Špindlerův Mlýn je oblíbenou českou Mekkou zimního lyžování. Zábavu na sněhu tady zažijí nároční i nenároční lyžaři a snowboardisté a také milovníci běžek a skialpinisté. Skiareál pořádá celou řadu akcí, a to včetně těch největších mezinárodních. Zahájení letošní lyžařské sezóny zde proběhne 7. prosince 2024, už teď je však možné koupit si zcela nový koncept sezónní permanentky Gopass Ski Flexi, který platí pro 10 středisek ve střední Evropě. K dostání je také Gopass Ski sezónka pro aktivní lyžaře.
17. listopad 2024 15:00
Zimní sporty, Královéhradecký kraj

V Kuksu vás čekají vánoční trhy i letošní poslední prohlídky

Ještě než začnou v obchodech fronty a masová hysterie nad nákupem vánočních dárků, proběhnou v obci Kuks poklidné vánoční trhy. Ty návštěvníkům nabídnou ruční výrobky s vánoční tématikou, náměty na vánoční dárky a horkou medovinu. Navíc můžete využít poslední příležitosti navštívit v tomto roce expozici Hospitálu Kuks. Trhy a prohlídky proběhnou o víkendech 16. až 17. listopadu a 23. až 24. listopadu 2024. Využijte poslední možnost k návštěvě hospitalu v této sezóně. Otevřeny budou všechny expozice Hospitalu Kuks od 9:00 do 16:00. Užijte si hospital v netradiční "skoro zimní" atmosféře!
14. listopad 2024 4:43
Gurmánská turistika, Královéhradecký kraj

Neobjevené Krkonoše: udělejte si krásnou podzimní procházku

Využijte poslední možnost toulat se barevnou přírodou našich nejvyšších hor, dokud ji opět nepokryje na několik dlouhých měsíců bílá sněhová peřina. Kudy z nudy vám tentokrát poskytne tipy na dosud málo objevená místa, kde nepotkáte davy turistů. Nezapomeňte si s sebou vzít dalekohled, bude se hodit, až se budete chtít rozhlédnout do daleka z některých zdejších vyhlídek.
11. listopad 2024 13:00
Letní sporty, Královéhradecký kraj

Bílý kůň zamíří s Martinem i letos pod Bílou věž v Hradci Králové

Opět po roce přiveze 11. listopadu 2024 bílý kůň na Velké náměstí v Hradci Králové pod Bílou věž Martina coby symbol přicházející zimní turistické sezóny. Ve dvě hodiny odpoledne odstartuje bohatý program pro všechny věkové generace. Ve stáncích přijdou návštěvníkům vhod svatomartinské rohlíčky či víno a mnoho dalších dobrot, oči potěší třeba živé ukázky kovářského řemesla.
10. listopad 2024 7:38
Kultura, Královéhradecký kraj

Tradiční Martinské trhy proběhnou v neděli v Hradci Králové

Tradiční jarmark – Martinské trhy proběhnou v Hradci Králové již popatnácté. Do Hradce se vneděli 10. listopadu 2024 sjedou řemeslníci z měst, obcí a vísek celé naší krásné vlasti, aby ve všech prostorách Adalbertina a přilehlého parkoviště od 9 do 16 hodin předvedli výrobky lidové tvorby a uměleckých řemesel. Prodávat se bude jak v budově, tak i v okolí budovy.
10. listopad 2024 7:22
Kultura, Královéhradecký kraj