ÚvodAktualityČeské značky: na výlet v botaskách aneb botách značky Botas
Zážitky

České značky: na výlet v botaskách aneb botách značky Botas

Poslechněte si audio verzi článku
Botasky, sportovní obuv s ozdobným proužkem na boku, jsou tak slavné, že tak říkáme pevným šněrovacím botám od řady jiných firem. A hlavně botasky, původně určené profesionálním sportovcům, jsou oblíbené i pro volný čas a nosíme je běžně na procházky a výlety.
Kdybychom na portálu Kudy z nudy mohli prozkoumat vaše botníky, v řadě z nich bychom určitě našli originální botasky – sportovní boty, ušité ve východočeské Skutči.

Jejich příběh začal v docela obyčejných ševcovských dílnách už v 16. století, i když tehdy samozřejmě nešlo o sportovní botky. Bohaté ševcovské tradice ale potvrzují například artikuly pro cechmistry a mistry ke zvelebení skutečského obuvnictví, vydané roku 1534.
 

Zrod botasek mapuje muzeum ve Skutči

Krok za krokem můžete příběh botasek a dalších bot sledovat v Městském muzeu ve Skutči: expozice obuvnictví vás provede nejstaršími dějinami ševcovského cechu, nahlédnete do světničky venkovského řemeslníka z doby před sto lety i do polní dílny na opravu obuvi. Ta připomíná velké objednávky bot pro armádu, na kterých kdysi Skuteč bohatla. Otevřeno tu je každý den a téměř 365 dní v roce od pondělí do neděle od 9 do 17 hodin s hodinovou polední přestávkou.

Už za první republiky putovaly výrobky ze skutečských obuvnických dílen a továren daleko za hranice. V roce 1949 po sloučení několika znárodněných obuvnických provozů vznikl podnik Botana. Původně měl vyrábět hlavně pánskou vycházkovou obuv, doplněnou speciálními botami pro lyžaře a bruslaře. Jenže volný čas a rozvíjející se sportovní odvětví si vynutily změnu sortimentu, a tak se od roku 1962 firma zaměřila na sportovní obuv. A také se přejmenovala: z Botany se stal Botas, což znamenalo Bota-sportovní a zároveň Bota-Skuteč.
 

Boty pro vrcholový sport i pro volný čas

Botasky nosily generace sportovců v řadě odvětví, od boxerů přes hokejisty a lyžaře až po krasobruslaře. Boty z Botasu obouvali slavní sourozenci Romanovi, krasobruslaři, kteří v letech 1962 až 1964 ovládli mistrovství světa v krasobruslení, olympionici Věra Čáslavská, Emil Zátopek nebo Jiří Raška, česká a slovenská nohejbalová reprezentace nebo běžci na lyžích.

Boty ze Skutče nakonec přežily i sametovou revoluci a v devadesátých letech Botas ročně šil statisíce párů obuvi pro tenis, basketbal, kopanou a lehkou atletiku pro firmy Puma, Adidas či Salomon. Botky ze Skutče tak zavazovaly takové hvězdy jako Diego Maradona nebo Marlene Oteyová.
 

Báječně barevné modely řady Botas 66

Legendou se stala modelová řada výrazně barevných modelů botasek Botas 66, provázená reklamním sloganem „Pomozte i vy udržet klasický český produkt na nohou!“ Základem školního projektu studentů Vysoké školy uměleckoprůmyslovéPraze se stal dávný a úspěšný kultovní model CLASSIC s typickým svislým zoubkovaným páskem a logem se třemi hvězdami, jehož dějiny se začaly psát už v roce 1966.

Modelová řada bot a doplňků získala řadu prestižních cen za design, zvítězila například v soutěži Czech Grand design 2009. Postupně vznikly zhruba dvě stovky různých barevných vzorů, často vyráběných jen v malých sériích, dokonce včetně speciálů pro děti nebo vegany. 
 

Botas nekončí

Počátkem roku 2023 však přišla smutná zpráva, ve Skutči byla uzavřena výroba obuvi značky Botas. Důvodem bylo podle Františka Nestávala, spolumajitele společnosti Benal, která Botas vlastnila, výrazné zdražení energií i nedostatek kvalifikovaných pracovních sil i výpadek exportu do Ruska. Firma byla navíc od ledna 2023 v likvidaci. Hledal se, kdo by závodní výrobu i značku převzal. Zájem projevila značka Vaskyzlínského rodáka Václava Staňka. A opravdu se podařilo a v dubnu Staněk oznámil, že Vasky zakoupily ochrannou známku Botas, její domény, vzory a výrobní postupy. Nicméně budovy ve Skutči předmětem prodeje nebyly. Vasky by však rády ve Skutči šicí dílnu znovu otevřely. 
 

Obuvnické rarity z muzea ve Skutči

  • Mezi skvosty Městského muzea ve Skutči patří největší ručně šitá polobotka, s délkou 1 080 milimetrů rekordmanka v Česku i v celé Evropě.
  • Největším exponátem v obuvnické expozici je kopírovací stroj na dřevěná kopyta, vyrobený začátkem 20. století v Lipsku. Víte, že podle dochovaného expedičního deníku na přelomu 19. a 20. století putovala kopyta od firmy Horák Skuteč do Zlína do firmy Antoníny Bati, kde se používala pro výrobu valašských papučí?
  • V muzeu si můžete pustit několik dokumentárních filmů o výrobě v Botasu v letech 1966 až 1976, které se podařilo získat z archivu Krátkého filmu v Praze, dokumenty o dějinách obuvnictví a videa z ruční výroby bot. Pro děti tu mají pexesa, kvízy a postřehové hry, na historické ruční razičce si na památku můžete vyrazit do kousku usně znak dávné ruční výroby.
České značky: Tomáš Baťa a jeho slavná obuvnická firma ze Zlína

České značky: Tomáš Baťa a jeho slavná obuvnická firma ze Zlína

Společnost Baťa je významná česká firma s dlouholetou tradicí, spojovaná zejména s výrobou a prodejem obuvi. Její zakladatel Tomáš Baťa (1876–1935), podnikatel a vizionář, zavedl do obuvnického průmyslu nové trendy i principy úspěšného managementu. Jeho zásluhou se také Zlín proměnil z provinčního maloměsta v moderní centrum plné úžasných funkcionalistických a industriálních budov.

České značky: Vasky, Footshop, Kave, Bohempia a dál přes prestižky a botasky až po baťovky

České značky: Vasky, Footshop, Kave, Bohempia a dál přes prestižky a botasky až po baťovky

Kůže nevoněla jen dávným ševcovskými mistrům, neodolatelně vábí i mladé. Třeba Václav Staněk založil značku ručně šitých bot Vasky už v osmnácti letech a po pěti letech ukazuje, že řemeslo je umění, kterým se navíc dá uživit a navíc že je sexy. A není v tom sám: lidí, kteří se pustili do výroby kožených bot, designových tenisek, kožených batohů a dalších doplňků, je na českém trhu celá řada. A jejich výrobky a příběhy mají šmrnc!

Botas – legendární značka bot Zážitky

Botas – legendární značka bot

Firma Botas ze Skutče byla na trhu od roku 1963 až do ledna 2023, kdy byla výroba nových i kultovních sportovních bot ukončena. Důvodem byl drahý provoz a zvýšené náklady na energie. Nicméně značku koupila zlínská obuvní firma Vasky a uvidí se, jak bude s výrobou pokračovat.

Regionální muzeum Skuteč Kultura

Regionální muzeum Skuteč

Stálé expozice regionálního muzea přibližují historii i současnost tradičních řemesel Skutečska – kamenictví a obuvnictví.

Český design, který byste měli znát: boty, svíčky, móda i sklo

Český design, který byste měli znát: boty, svíčky, móda i sklo

Existuje lepší pozvánka na Designblok, největší výběrovou přehlídku designu a módy ve střední Evropě, než pár českých úspěchů ve světě? Než se od 17. do 21. října vypravíte na Výstaviště v Praze-Holešovicích, proleťte se s portálem Kudy z nudy světem voňavých svíček a krásných stylových bot či módy.

Obuvnické muzeum ve Zlíně – Princip Baťa: Dnes fantazie, zítra skutečnost Kultura

Obuvnické muzeum ve Zlíně – Princip Baťa: Dnes fantazie, zítra skutečnost

Expozice Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně s názvem "Princip Baťa: Dnes fantazie, zítra skutečnost" se nachází v budově 14 bývalého továrního areálu.

České značky: velký historický přehled legendárních značek

České značky: velký historický přehled legendárních značek

Baťa, Škoda, Kofola, Moser nebo Pilsner Urquell: to jsou nejúspěšnější české značky, které zná celý svět. Vydejte se s Kudy z nudy za příběhy tradičních českých značek po časové ose! Podíváme se hluboko do historie i do současnosti, a představíme vám ikonické a legendární firmy, které ve svých oborech představují špičku.

Další aktuality

Vánoce na Veselém Kopci zpestří jarmark

Víte, jaká byla podoba tradičních dárků a obyčeje provázející oslavu Štědrého večera od druhé poloviny 19. století do poloviny 20. století? Na Veselém Kopci u Hlinska se dozvíte například, jakou podobu měly dárky pro děti, které se nazývaly vrkoč, svět a zahrádka anebo z jakých jídel se skládala štědrovečerní večeře před 150 lety, nebo čím byly ozdobeny vánoční stromečky. Tradiční vánoční výstava Vánoce na Veselém Kopci probíhá do neděle 8. prosince 2024. Poslední den výstavy proběhne na Veselém kopci také oblíbený jarmark.
3. prosinec 2024 10:00
Památky, Pardubický kraj

Zámek Litomyšl letos láká návštěvníky poprvé do vánočně vyzdobené zámecké kuchyně

Pokud si kladete otázky, jak se slavily Vánoce ve šlechtických kruzích, případně jestli aristokraté mysleli také na své sloužící, pak jsou pro vás tím pravým prohlídky vánočně vyzdobenými interiéry zámku Litomyšl. Během prohlídky se můžete podívat do zámeckých interiérů i mimo hlavní sezónu. A jelikož před 135 lety zámek navštívil samotný císař František Josef I., přenesou vás tu také na vánoční císařský dvůr. V zámecké kapli nebude chybět ani vyřezávaný lidový betlém. Bonusem navíc bude také prohlídka nově zrekonstruované a vánočně vyzdobené zámecké kuchyně, která je pro veřejnost letos otevřena poprvé.
1. prosinec 2024 10:24
Zážitky, Pardubický kraj

Udělejte radost originálními dárky z Orlických hor a užijte si advent

V Orlických horách žije plno šikovných řemeslníků a najdete zde řadu překrásných ateliérů a dílen, kde si můžete kromě vlastní inspirace a zakoupení výrobků, řemeslo také doslova osahat. Pod dohledem řemeslných mistrů si můžete vyrobit právě tu vaši vlastní rolničku, vyrobit si misku či namalovat si hrneček.
1. prosinec 2024 9:53
Kultura, Pardubický kraj

V Pardubicích začínají vánoční trhy

Poslední listopadový den 30. 11. 2024 se rozzáří Pernštýnské náměstí a Pardubice po roce znovu navážou na tradici oblíbených vánočních trhů. Nádherná atmosféra na starobylém náměstí bude mít i tento rok svou dominantu v podobě svátečně nazdobeného vánočního stromu, který bude rozsvícen o „železné neděli”, tedy 1. prosince 2024 v 17 hodin za účasti zástupců statutárního města Pardubic. Mezi stánky lidových řemeslníků najdete nabídku staročeských jídel i nápojů či inspiraci na dárky pod vánoční stromeček. Zimomřivé návštěvníky zahřeje horká medovina. Dřevěné postavičky městečka Betléma budou doplněny o živá zvířata.
27. listopad 2024 12:00
Zážitky, Pardubický kraj

Hrad Svojanov zve o víkendech na vánoční prohlídky

Jak vypadaly Vánoce v minulosti a jaké se k nim váží zvyky? To všechno se dozvíte o víkendech od 30. listopadu do 15. prosince 2024 na hradě Svojanov. Nebude chybět ani tradiční vánoční výzdoba, stromeček a dárky pod ním. Nachystaný pro vás bude i pravý hradní punč.
27. listopad 2024 11:00
Památky, Pardubický kraj

Přijeďte o víkendu do Chrudimi na zabijačku

Víkend bude v Chrudimi plný kultury a dobrot. Tradiční Kateřinské posvícení s pravou zabijačkou, jarmarkem a dechovkou se letos koná na chrudimském Resselově náměstí v sobotu 23. listopadu 2024. Nebudou chybět tradiční české dobroty ani takzvané klobásníky, vdolečky plněné kysaným zelím, uzeným masem a klobásou. K pití bude svařené víno pro zahřátí, ale budou se také ochutnávat různá piva.
19. listopad 2024 6:00
Gurmánská turistika, Pardubický kraj

Dolní Morava se mění v zimní ráj plný zážitků a novinek pro lyžaře i výletníky

Už brzy se svahy na Dolní Moravě začnou ztrácet pod sněhovými vločkami a po rozzářené letní sezóně přeberou žezlo zimní radovánky. Horský resort Dolní Morava je právem označovaný za nejprogresivnější zimní středisko v Česku. A ani tato zima nebude výjimkou. Na všechny návštěvníky tu čeká řada novinek i prověřená zábava.
17. listopad 2024 6:00
Zimní sporty, Pardubický kraj

Tipy na podzimní akce ve východních Čechách

Do života původních obyvatel Hlinska nahlédnete v Souboru lidových staveb Vysočina. Otevřená je prohlídková trasa "Roubenky" a navštívit můžete i výstava Betlém vánoční. V České Třebové se tento víkend chystá velká událost – Jabkancová pouť. Ochutnali jste někdy ony proslavené jabkance? Letos budete mít opět příležitost. V Chrudimi pohladí po duši aktuální výstava loutek.
15. listopad 2024 8:53
Kultura, Pardubický kraj