ÚvodAktualityČeské značky: velký historický přehled legendárních značek
Zážitky

České značky: velký historický přehled legendárních značek

Poslechněte si audio verzi článku
Baťa, Škoda, Kofola, Moser nebo Pilsner Urquell: to jsou nejúspěšnější české značky, které zná celý svět. Vydejte se s Kudy z nudy za příběhy tradičních českých značek po časové ose! Podíváme se hluboko do historie i do současnosti, a představíme vám ikonické a legendární firmy, které ve svých oborech představují špičku.
Fascinující příběhy českých značek, které vám představujeme na Kudy z nudy, vás provedou všemi obory lidské činnosti. Vydejte se s námi prozkoumat historii výroby skla, automobilů, čokolády, sušenek, piva a dalších výrobků a oborů. Zná je celý svět a my na ně právem můžeme být hrdí!
 

České sklo: luxusní, úžasné a krásné

Historie některých tradičních značek začala už před stovkami let. České sklo, jehož ruční výroba je od roku 2023 zapsána na seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO, reprezentuje například sklárna NovosadHarrachova. Nejstarší zmínky o ní pochází z roku 1712, a jde určitě i jednu z nejstarších skláren nejenom v Čechách, ale i na světě.
 
Hodně dlouhou historii má sklářství z Nového Boru a také Sklárna KvětnáBílých Karpatech, jedna z nejdéle fungujících skláren na našem území. Do první poloviny 19. století sahá historie značky skla Kavalierglass ze Sázavy i sklárny RücklNižboru, jen o pár desítek let mladší je značka MoserKarlových Varů a sklárna Crystal BohemiaPoděbrad.
 

Další staré značky

Jednoduché to má jedna z nejstarších českých porcelánek: letopočet vzniku si pamatovat nemusíte, značka Thun 1794 ho má přímo v názvu. Stejně jako ve Skutči na staré ševcovské tradice navázala společnost Botas, v Karlových Varech se od roku 1807 připravuje bylinný likér značky Becherovka a v Mikulášovicích se už více než sto let vyrábí slavný nožík rybička. Mezi nejpopulárnější a všeobecně známé české výrobky patří i ohýbaný nábytek značky Ton: poprvé se představil na průmyslové výstavě v roce 1841 a vzápětí zaplavil celý svět.
 
Také výroba nejznámějšího ležáku na světě už za sebou má pěknou řádku let: první várku tradičního piva značky Pilsner Urquell uvařil sládek Josef Groll v plzeňském pivovaru 5. října 1842. V polovině 19. století se začala psát historie klavírů značky Petrof, značky minerálních vod Mattoni 1873 a také slavných oplatek značky Fidorka, spojených s Opavou. Hodně hluboké kořeny mají i farmaceutická společnost značky Zentiva, značka Brano anebo textilní tradice Slezského Manchesteru a značek Hedva či Tonak aneb novojičínské TOvárny NA Klobouky.
 

Značky s puncem monarchie

Ševcovská rodina Baťů ze Zlína začala s podnikáním a budováním značky Baťa ještě v 19. století. Během několika desítek let dokázala vybudovat z nenápadné obuvnické továrničky firmu s celosvětovým dopadem. S jejich příběhem se nejlépe seznámíte ve Zlíně, který Baťové změnili z vcelku bezvýznamného provinčního městečka v moderní metropoli s řadou nevídaných vymožeností. Podobný rozvoj za sebou má současná firma TatraKopřivnice i Škoda AutoMladé Boleslavi, naše nejúspěšnější tradiční značka.
 
Obchodní partneři Laurin a Klement začali společně vyrábět jízdní kola a motocykly v roce 1895, o deset let později pak dokončili první dva automobily Voiturette. Dnes se Škodovka řadí mezi značky, počítané za české rodinné stříbro.
 
Ve stejném roce jako pánové Laurin a Klement zahájil v Jizerských horách výrobu korálků, knoflíků a dřevěných perlí Johann Schowanek; v roce 1908 založil továrnu v Jiřetíně a posléze výrobu přesunul do Albrechtic. Dnes tu můžete navštívit továrnu, kde se vyrábějí dřevěné hračky značky Detoa. Kořeny v časech Rakouska-Uherska mají i značky Rudolf Jelínek, Kofola, čokoláda značky Orion, Lentilky a Hašlerky, anebo Moravská gobelínová manufaktura z Valašského Meziříčí, kterou v roce 1898 založil akademický malíř Rudolf Schlatauer. Ještě v 19. století se zrodila značka Budvar: první várku piva uvařil sládek Antonín Holeček v říjnu 1895.
 

Značky první republiky

Na vznik samostatného Československa v roce 1918 nemusíte na Kudy z nudy vzpomínat jen v jako na výjimečný den v naší historii! Zajímavý pohled nabízí i pestrá mozaika společností a značek, které v mladé republice začaly růst jako houby po dešti.
 
Těsně před první světovou válkou například začal brněnský lékárník Josef Veselý vyrábět Francovku značky Alpa, jejíž výroba se však naplno rozjela až v roce 1918. Po druhé světové válce se Alpa, roztok se stejně tajným receptem jako například bylinný likér Becherovka, přesunula do Velkého Meziříčí. Dodnes se tu kromě francovky vyrábějí masážní gely, pleťové vody a opalovací krémy, balzámy na rty, kolínské vody a další kosmetické přípravky.
 
Výrobou granátů a ručních zbraní začal v roce 1922 příběh značky Jawa a jejího zakladatele, průmyslníka a konstruktéra Františka Janečka. V době první republiky vznikla také naše nejznámější a největší optická firma Meopta se sídlem v Přerově; od roku 1933 se tu vyráběly zvětšovací přístroje pro vyvolávání fotografií, objektivy a příslušenství pro profesionály i amatéry. Se jménem Josefa Sodomky je spojená tradice českého automobilového designu, zatímco značka Aero Vodochody je jen o půl roku mladší než Československo. První letoun pro nově založenou československou armádu v Aeru vyrobili už v roce 1919.
 
Určitě znáte i cestovní kancelář Čedok, stavebnice Merkur z roku 1920 anebo značku Tesla, jeden z prvních elektrotechnických podniků na území tehdejšího Československa, založený pod názvem Elektra na začátku roku 1921. O rok později na Slovácku vznikla konzervárenská dílna na výrobu marmelád, povidel, šťáv a lihovin, předchůdce dnešní značky Hamé. Ve třicátých letech vznikly dnešní Polabské mlékárny.
 

Značky válečné a poválečné

Mezi nejznámější české značky patří ETA, výrobce elektrických spotřebičů. Společnost založená v roce 1943 v Hlinsku se na samém začátku věnovala výrobě telefonních rozdělovačů pro říšskou armádu. Po válce přišly na řadu přístroje pro domácnost v čele s populární žehličkou se stojánkem; už během roku 1945 se jich tu vyrobilo 200 tisíc. V roce 1945 se také rozjela výroba traktorů značky Zetor, na konec druhé světové války sahají také kořeny značky Bohemia Sekt. Víte, že první lahve červeného sektu otevřeli v roce 1945 američtí vojáci, nakonec skoupili celou první šarži a vypili ji na oslavu osvobození Plzně? Celkem se prý tehdy během oslav vypilo 37 tisíc lahví. Později sekt dostal název Black Widow, Černá vdova, a to podle amerických bombardérů operujících nad Plzeňskem.
 
Až po druhé světové válce se ve Šternberku začal odvíjet příběh hodinek značky Prim. Výroba se už dávno přesunula jinam, ale pověst města hodin Šternberku vrátila Expozice času.
 
Když se v roce 1948 spojilo několik desítek větších i menších sklářských podniků, firem a továren z Jablonecka, Liberecka a Turnovska, vznikla značka Preciosa. Jméno je odvozené z ženského rodu latinského přídavného jména preciosus – vzácný, výjimečný, vznešený. Poválečnou historii má i značka Gumotex, gramodesky z Loděnice, kosmetika značky Dermacol anebo Pribináčky aneb Pramen zdraví z Posázaví. V roce 1976 se pak zrodila první hračka značky Igráček.
 

Značky přelomu druhého a třetího tisíciletí

Sklem jsme začali, sklem končíme: ačkoli jsou společnosti Pačinek Glass a Lasvit součástí dlouhé sklářské historie severních Čech, obě vznikly až v roce 2007. V posledních desetiletích se také objevili výrobci deskových her a 3D tiskáren, kosmetiky značek Ryor a Manufaktura a řada zajímavých nakladatelství. Na staré tradice navázali mladí výrobci dětských hraček, jízdních kol, obuvi, lyží, sportovních potřeb, hudebních nástrojů anebo outdoorového oblečení. Určitě jste si už také někdy pochutnali na dobrotách značky Marlenka nebo značky Emco, propadli jste fenoménu Turistických známek, možná jezdíte v autech značek Gordon Roadster nebo Kaipan a znáte také značky luxusních svíček anebo postele značky Linet. Zkrátka poznávejte s Kudy z nudy příběhy zajímavých českých značek!
České značky: Mattoni 1873

České značky: Mattoni 1873

Co spojuje tradiční minerální vody značek Mattoni, Magnesia, Poděbradka, Dobrá voda a Hanácká Kyselka s pramenitou vodou Aquila a nápoji Pepsi, Mirinda či 7UP? Všechny patří jediné společnosti, a to Mattoni 1873. Firma, která do roku 2019 používala název Karlovarské minerální vody, se tak vrátila ke kořenům, tedy k Heinrichovi Mattonimu a roku 1873, kdy se začala psát historie dnešní společnosti.

7 věcí, které nevíte… o 28. říjnu 1918 a vzniku samostatného československého státu

7 věcí, které nevíte… o 28. říjnu 1918 a vzniku samostatného československého státu

28. října slavíme Den vzniku samostatného československého státu. Ten den byla v Praze poprvé oficiálně vyhlášena samostatnost pro národy bývalého Rakousko-Uherska. Co této historické události předcházelo a kudy vedly klikaté cesty ke vzniku nové země? Projděte se s Kudy z nudy událostmi, které předcházely vzniku Československa v roce 1918.

Josef Sodomka – průmyslník a designér špičkových automobilových karoserií

Josef Sodomka – průmyslník a designér špičkových automobilových karoserií

Vysoké Mýto je město s bohatou karosářskou historií. Jejím hlavním představitelem se stal Josef Sodomka (7. června 1904, Vysoké Mýto – 9. února 1965, Vysoké Mýto), podnikatel a designér. Byl pokračovatelem rodinné firmy, která se z původní výroby kočárů přeorientovala na produkci špičkových automobilových karoserií.

František Janeček – průmyslník a zakladatel značky JAWA

František Janeček – průmyslník a zakladatel značky JAWA

Konstruktér a vynálezce František Janeček (23. ledna 1878, Klášter nad Dědinou – 4. června 1941, Praha) měl na kontě desítky patentů a vynálezů, světovou slávu jeho podniku ale přinesly až motorky značky Jawa. První motocykl této značky představil v roce 1929 na Mezinárodním autosalonu v Praze.

Tomáš Baťa a firma Baťa – světové obuvnické impérium ze Zlína

Tomáš Baťa a firma Baťa – světové obuvnické impérium ze Zlína

Tomáš Baťa (3. dubna 1876, Zlín – 12. července 1932, Otrokovice) byl zakladatel světového obuvnického impéria a jeden z nevětších podnikatelů své doby. Král obuvi a starosta Zlína (1923–1932) se stal průkopníkem v oblasti moderních technologií a organizace výroby, ale také reklamy, marketingu a péče o zaměstnance.

Nejznámější ležák na světě – Pilsner Urquell

Nejznámější ležák na světě – Pilsner Urquell

Přes širokou nabídku speciálů, svrchně kvašených piv a radlerů jsou v tuzemsku oblíbená především piva plzeňského typu v čele s pivem Pilsner Urquell. Světlý plzeňský ležák vyniká sytější barvou, plnou chutí, intenzivní hořkostí a výrazným chmelovým aroma. Stal se legendou mezi pivy a podle něj se nazývá celá pivní kategorie Pils, Pilsner, celosvětově nejrozšířenější druh piva.

České sklo – synonymum kvality a tradice s puncem UNESCO

České sklo – synonymum kvality a tradice s puncem UNESCO

Sklo je fascinující a krásný materiál ve všech svých podobách. Jeho ruční výroba od roku 2023 zapsána na reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. České sklo tak potvrdilo svou světovou úroveň a pověst! Jeho zvláštní postavení v Evropě od středověku vytvářel rozsah výroby i široká škála výrobků od průzračně čistého stolního skla, často broušeného, rytého a malovaného, přes bižuterii až po obří křišťálové lustry či autorský design současných uměleckých objektů.

České pivo – nejlepší pivo na světě

České pivo – nejlepší pivo na světě

Prastaré receptury i prvotřídní kvalita domácích surovin včetně regionálních pramenů lahodné vody jsou zárukou vynikajících vlastností výrobků více než 100 českých pivovarů. Průměrná roční spotřeba piva se České republice již delší dobu drží nad hranicí 160 litrů (tedy 320 půllitrů piva) na osobu, což je nejvíce na celém světě.

Tatra veteran museum Bítov Kultura

Tatra veteran museum Bítov

Výstava historických osobních automobilů značky Tatra zahrnuje i takové unikáty jako Tatru 87, která do povědomí veřejnosti vstoupila hlavně díky filmu Šakalí léta nebo originál vozu, ve kterém se před kamerou proháněl sám Josef Abrhám.

Prohlídka pivovaru Pilsner Urquell Zážitky

Prohlídka pivovaru Pilsner Urquell

Věděli jste, že ležák Pilsner Urquell inspiroval více než dvě třetiny všech světových piv, dodnes označovaných jako pils, pilsner, pilsener? Přijďte na prohlídku pivovaru Plzeňský Prazdroj a poznejte příběh legendy zrozené v roce 1842.

Sklárna Rückl v Nižboru – výroba skla na vlastní oči Zážitky

Sklárna Rückl v Nižboru – výroba skla na vlastní oči

Nahlédněte do světa unikátní výroby tradičního ručně broušeného českého křišťálu a tvořte spolu s mistry ve sklárně Rückl, která je tu s vámi již více než 120 let. Během prohlídek sklárny máte možnost spatřit jednotlivé fáze a tradiční techniky výroby skla a také vyzkoušet foukání a broušení skla.

Škoda Muzeum Mladá Boleslav Kultura

Škoda Muzeum Mladá Boleslav

Automobilka Škoda Auto se jako jedna z mála může pochlubit více než stodvacetiletou nepřerušenou výrobní tradicí. Muzeum vám představí její příběh, který se od roku 1895 odehrává v Mladé Boleslavi.

Zetor Gallery Brno – dočasně uzavřeno Kultura

Zetor Gallery Brno – dočasně uzavřeno

Zetor Gallery je nová víceúčelová hala, která přiblížuje fanouškům traktorů tradiční českou značku Zetor. V prosinci 2022 se návštěvníkům do odvolání uzavřela.

Botas – legendární značka bot Zážitky

Botas – legendární značka bot

Firma Botas ze Skutče byla na trhu od roku 1963 až do ledna 2023, kdy byla výroba nových i kultovních sportovních bot ukončena. Důvodem byl drahý provoz a zvýšené náklady na energie. Nicméně značku koupila zlínská obuvní firma Vasky a uvidí se, jak bude s výrobou pokračovat.

Prohlídky porcelánky Thun Nová Role Kultura

Prohlídky porcelánky Thun Nová Role

Zajímá vás tradiční výroba českého porcelánu? Potom navštivte prohlídkový okruh a návštěvnické centrum společnosti Thun 1794 a.s., kde se seznámíte s tradičními postupy výroby porcelánu přímo v autentickém prostředím výrobních závodů, kde přímo uvidíte, jak výrobky vznikají.

Po stopách porcelánu, skla a likéru v Karlovarském kraji Zážitky

Po stopách porcelánu, skla a likéru v Karlovarském kraji

Zajímá vás historie i současná výroba porcelánu, skla a světoznámého likéru Becherovka? Do světa fabrik můžete nahlédnout v Karlovarském kraji, a to díky novému produktu cestovního ruchu pod mezinárodním názvem Porcelán & Glass Fabrik Tour, který je určený široké veřejnosti i školám.

Vila Stiassni v Brně-Pisárkách Kultura

Vila Stiassni v Brně-Pisárkách

Městská vila manželů Alfreda a Hermine Stiassnych s velkoryse koncipovanou zahradou, postavená mezi lety 1927-28 podle návrhu Ernesta Wiesnera, je jedním z dokladů mezinárodního významu brněnské meziválečné architektury.

Rodinný pivovar Bernard – Návštěvnické centrum a prohlídka pivovaru Zážitky

Rodinný pivovar Bernard – Návštěvnické centrum a prohlídka pivovaru

Nebudeme vám ukazovat žádný skanzen. Vezmeme vás do opravdového provozu. Na vlastní chuť a čich se seznámíte se surovinami, které k výrobě piva používáme. Dozvíte se třeba, k čemu potřebujeme skořápky pravěkých řas rozsivek, ochutnáte slad, dozvíte se, co je mladina... A ještě mnohem více.

Baťova vila ve Zlíně Zážitky

Baťova vila ve Zlíně

Vila Tomáše Bati se začala stavět v roce 1909 a dokončena byla v roce 1911. Nechal si jej postavit geniálni podnikatel Tomáš Baťa, zakladatel Baťových obuvnických závodů. Chtěl pro sebe a svou rodinu vybudovat příjemné sídlo, kde by mohl odpočívat a stále vidět svou továrnu.

České sklo

České sklo

Nad českým tradičním i moderním sklem budete žasnout.. Ruční výroba skla byla zařazena v prosinci 2023 na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

České značky: Albatros, Euromedia, Paseka, Argo, Jota, Host a další česká nakladatelství

České značky: Albatros, Euromedia, Paseka, Argo, Jota, Host a další česká nakladatelství

Máte rádi knížky? My na Kudy z nudy ano, ať už jde o beletrii pro děti i pro dospělé, poezii, pohádky, kuchařky, učebnice nebo cestopisy. Aby knížky vycházely a dostaly se v pořádku až do rukou čtenářů, k tomu jsou potřeba nakladatelství. Pojďte se proletět světem papírových i elektronických knížek a audioknih, seznámit se s největšími nakladatelskými domy i s oceněními, která autoři za svá díla dostávají.

České značky: Tomáš Baťa a jeho slavná obuvnická firma ze Zlína

České značky: Tomáš Baťa a jeho slavná obuvnická firma ze Zlína

Společnost Baťa je významná česká firma s dlouholetou tradicí, spojovaná zejména s výrobou a prodejem obuvi. Její zakladatel Tomáš Baťa (1876–1935), podnikatel a vizionář, zavedl do obuvnického průmyslu nové trendy i principy úspěšného managementu. Jeho zásluhou se také Zlín proměnil z provinčního maloměsta v moderní centrum plné úžasných funkcionalistických a industriálních budov.

České značky: proč se Tatranky jmenují podle Tater a po kom mají jméno Fidorky?

České značky: proč se Tatranky jmenují podle Tater a po kom mají jméno Fidorky?

Za vším hledej ženu, v případě Fidorek ženu a oplatku: leckde se sice dočtete, že zakladatelem slavné oplatkářské firmy Opavia byl Kašpar Melchior Baltazar Fiedor, syn řezníka z Moravské Ostravy. Jenže byla to jeho žena Amálie, která nad otevřeným ohněm v kleštích pekla tradiční lázeňské oplatky a v opavských parcích je pak prodávala kolemjdoucím.

České značky: Fenomén deskových her aneb Česko jako herní velmoc

České značky: Fenomén deskových her aneb Česko jako herní velmoc

Sedíte doma a už vám vážně docházejí nápady, co byste mohli podniknout? Vyzkoušejte deskové hry – a tím nemyslíme šachy, dámu nebo go, ale skutečně moderní deskovky, které v posledních desetiletích zažívají svůj zlatý věk.

České značky: mýdla, krémy, balzámy, svíčky a oleje značky Manufaktura

České značky: mýdla, krémy, balzámy, svíčky a oleje značky Manufaktura

Manufaktura je kosmetika inspirovaná českou tradicí a přírodou, plná ruční práce a příběhů. Z lahviček s tělovými mléky, sprchovými gely, krémy, oleji, šampony a balzámy voní okvětní lístky růží, meruňky, sedmikrásky, lesní ovoce i pivo. Podobně to voní i v prodejnách Manufaktury, které lákají svou pohodovou atmosférou. I díky nim Manufaktura patří mezi nejoblíbenější české společnosti.

České značky: traktory značky Zetor a zajímavosti o traktorech

České značky: traktory značky Zetor a zajímavosti o traktorech

I když Zetor nebyl první traktor, který jezdil po našich polích, s touto značkou je spojená novodobá historie zemědělských strojů. Od začátku až do dnešních dnů se vyrábějí v Brně. Pojďte se s Kudy z nudy seznámit s historií slavné značky.

České značky: Turistické známky

České značky: Turistické známky

Také si z výletů a dovolených vozíte jako památku turistické známky, malá dřevěná kolečka s čísly a obrázky? Češi je sbírají už téměř 30 let, zdaleka nejde ale jen o suvenýry z cest. V Rýmařově v Moravskoslezském kraji, kde společnost Turistické známky sídlí, od roku 2020 můžete navštívit Návštěvnické centrum a muzeum Turistických známek, od roku 2021 kavárnu a od roku 2022 restauraci.

Technické muzeum v Brně Památky

Technické muzeum v Brně

Muzeum se zabývá dokumentací vývoje vědy a techniky a průmyslové výroby v širokém rozsahu téměř tří desítek oborů – počínaje řemeslnou výrobou a konče moderní výpočetní technikou.

České značky: společnost EFKO-Karton a fenomén Igráček

České značky: společnost EFKO-Karton a fenomén Igráček

Nejsou tak populární jako hračky Lego nebo Playmobil, ale přesto je zná celé Česko: řeč je o Igráčcích, malých figurkách představujících nejrůznější profese a činnosti. Kdo si s nimi nehrál jako dítě, ten je alespoň znal od kamarádů. Dnes je kromě dětí mají rádi i sběratelé, navíc Českem řadu let kolovala výstava Fenomén Igráček. Seznamte se s jeho výrobcem, společností EFKO-karton, na Kudy z nudy!

České značky: Dino, Walachia, Fatra, Makura a další výrobci dětských hraček

České značky: Dino, Walachia, Fatra, Makura a další výrobci dětských hraček

Rádi navštěvujete muzea hraček a milujete stavebnice, panenky, Igráčky, vláčky, domečky pro panenky, plyšáky, autodráhy, stolní hry a další hračky? Na Kudy z nudy vám představíme známé firmy a nejznámější výrobce českých hraček. Řečeno společně se slavnými medvědy od Kolína: pojďte, budeme si hrát!

České značky: porcelánka Thun 1794

České značky: porcelánka Thun 1794

Rok založení jedné z nejstarších českých porcelánek si pamatovat nemusíte: akciová společnost Thun 1794 ho má přímo v názvu. V Nové Roli a Lesově dodnes vyrábí nejenom překrásné jídelní, kávové a čajové soupravy, ale i svícny, porcelán do hotelů a pro děti anebo lázeňské pohárky.

České značky: Pramen zdraví z Posázaví aneb legenda jménem Pribináček

České značky: Pramen zdraví z Posázaví aneb legenda jménem Pribináček

Chuť dětství: to je kombinace tvarohu a smetany a Pribináček, jemný smetanovo-tvarohový krém. O jeho obrovskou reklamu se postarala filmová pohádka Ať žijí duchové. Proslýchá se, že společnost Pribina to tenkrát stálo jen pár kartonů Pribináčků pro mlsný filmový štáb. Seznamte se s ním na Kudy z nudy!

České značky: Rudolf Jelínek, slivovice a ovocné destiláty z Vizovic

České značky: Rudolf Jelínek, slivovice a ovocné destiláty z Vizovic

Na Valašsku a ve Vizovicích zná jméno Rudolf Jelínek téměř každý. Historie vizovické palírny, která je dnes největším světovým výrobcem ovocných destilátů, navazuje na tradice staré stovky let. Není divu, ovocným stromům a zejména švestkám se na východní Moravě dařilo už ve středověku.

RetroAutoMuzeum Strnadice Kultura

RetroAutoMuzeum Strnadice

RetroAutoMuzeum ve Strnadicích u Maršovic, nedaleko Bystřice připomíná pamětníkům vozy, které je provázely jejich životy, i ty, o nichž pouze snili. Těm později narozeným pak dá na okamžik zakusit, jaký byl motoristický život jejich rodičů či prarodičů.

České značky: sklárna Rückl

České značky: sklárna Rückl

Sklárna Rückl v Nižboru je proslulá výrobou broušeného křišťálu. Navazuje na 300 let dlouhou tradici a specializuje se na exkluzivní ruční produkci. V rukou zdejších návrhářů sklářů a brusičů se zrodily křišťálové trofeje Český lev i oceňované designové kolekce Ronyho Plesla, mimořádně oblíbené jsou komentované prohlídky. Dokonce tu narazíte i na stopy seriálu Synové a dcery Jakuba Skláře!

České značky: Stavebnice Merkur z Police nad Metují

České značky: Stavebnice Merkur z Police nad Metují

Pro řadu z nás není Merkur jen kemp na Novomlýnských nádržích pod Pálavou nebo jedna z planet sluneční soustavy, ale také název populární kovové stavebnice. Doma je v Polici nad Metují, kde má oblíbená hračka dokonce své vlastní muzeum. V roce 2020 značka oslavila rovných sto let od svého vzniku.

České značky: Lasvit aneb láska, světlo, sklo a design

České značky: Lasvit aneb láska, světlo, sklo a design

Název složený z českých slov pro lásku a světlo. Dokonalé řemeslo, moderní technologie, inspirativní design a světelné instalace, dělané na míru pro dané místo a konkrétního zákazníka. Světlo, které vytváří jedinečnou atmosféru, často umí měnit barvu a reagovat na hudbu či pohyb. Sklářské klenoty, které obdivují lidé v desítkách zemí po celém světě: to všechno je Lasvit, český designér a výrobce zakázkových světelných instalací, sbírek ready-to-shine a skla pro architekturu. Seznamte se.

Znáte příběhy českých značek?

Znáte příběhy českých značek?

Portál Kudy z nudy vám pravidelně představuje příběhy nejrůznějších tradičních českých značek. Tak například se dozvíte zajímavosti o firmě Baťa, Thonet, Botas, či Moser, anebo o automobilkách Škoda, Tatra nebo Kaipan. České značky, které prověřil čas anebo ty úplně nové a moderní vám nyní přinášíme v souhrnném přehledu, v němž naleznete všechny dosavadní články z webu Kudy z nudy.

České značky: skleničky, karafy, mísy a džbány ze sklárny Květná 1794

České značky: skleničky, karafy, mísy a džbány ze sklárny Květná 1794

Ručně foukané nápojové sklo nejvyšší kvality, jedinečné designové kolekce a tradice sahající na konec 18. století: to je česká sklárna Květná 1794. Pojďte se podívat do Květné, dříve zvané Blumenbach!

České značky: Petrof vyrábí klavíry a piana již více než 150 let

České značky: Petrof vyrábí klavíry a piana již více než 150 let

Hraje na ně a zná je celý svět: značka Petrof má ve světě klavírů podobně skvělý zvuk jako Steinway či Bechstein. Na malý výlet do dějin společnosti se ale musíme vydat hluboko do minulosti. Začalo to v roce 1857, kdy osmnáctiletý Antonín Petrof odešel na zkušenou do Vídně a začal se učit řemeslu stavitele klavírů.

České značky: národní pivovar Budvar a České Budějovice

České značky: národní pivovar Budvar a České Budějovice

České pivo a pivní tradice jsou vyhlášené v celém světě. Dokonce jako jedna z mála zemí máme i svůj národní pivovar, a to Budějovický Budvar. Seznamte se s ním na Kudy z nudy, prohlédněte si návštěvnické středisko a vydejte se také tam, kde se Budvar čepuje – třeba do Masných krámů v Českých Budějovicích. Jihočeská metropole totiž s Budvarem žije doslova každý den.

České značky: na vodu s kajaky, kánoemi a rafty z Gumotexu

České značky: na vodu s kajaky, kánoemi a rafty z Gumotexu

Jedete v létě na vodu? Ať už si troufnete na peřeje, chystáte se na báječnou plavbu s partou přátel nebo se vydáte s rodinou jen tak na klidnou vodu, můžete si být jistí tím, že někde v okolí určitě uvidíte nafukovací kanoe, kajaky a rafty z Gumotexu. Anebo na nich dokonce sami pojedete? Seznamte se s tradiční českou značkou, která existuje už více než 70 let.

České značky: vydejte se po skleněných stopách do Nového Boru

České značky: vydejte se po skleněných stopách do Nového Boru

Na severu Čech najdete kraj, kde se již po staletí snoubí jedinečná příroda s vášní pro sklářskou tradici a řemeslo. Jedním z jeho srdcí je Nový Bor: středověké sklářské hutě jako vystřižené z pohádek tu už sice nenajdete, ale můžete navštívit větší i menší sklářské manufaktury, dílny a sklářské galerie. Dokonce tu mají i Sklářské muzeum.

České značky: GZ Media z Loděnice aneb vinylová deska, ta musí být z Česka

České značky: GZ Media z Loděnice aneb vinylová deska, ta musí být z Česka

Legendární kulaté gramodesky se v Loděnici, obci v polovině cesty mezi Prahou a Berounem, vyrábějí od roku 1951. Přestože se zdálo, že jejich čas nenávratně končí a vystřídají je jiné nosiče, popularita starých vinylů stále trvá. Společnost GZ media jich letos vyrobí osmdesát milionů. Slogan Vinylová deska, ta musí být z Česka tak platí víc než kdy dřív.

České značky: Škodovka, splněný sen vizionářů Laurina & Klementa

České značky: Škodovka, splněný sen vizionářů Laurina & Klementa

Mladoboleslavská společnost Škoda Auto patří k automobilkám s nejdelší tradicí světě. V letech 2020 a 2021 si připomněla řadu zajímavých výročí: 125 let od svého vzniku, 120 let od zahájení úspěšného působení ve světě motorismu, 115 let od okamžiku, kdy představila svůj první automobil, 40 let od vítězství kupé Škoda 130 RS v šampionátu Mistrovství Evropy cestovních vozů na okruzích a také 30 let od vstupu do koncernu Volkswagen.

České značky: JAWA a František Janeček

České značky: JAWA a František Janeček

Značka, která patřila mezi české rodinné stříbro, je spojená se jménem průmyslníka a konstruktéra Františka Janečka. Zakladatel firmy se narodil před 140 lety, v roce 1878, ovšem motorky původně vyrábět nechtěl. Příběh značky Jawa začal v roce 1922 výrobou granátů a ručních zbraní.

České značky: ETA, spolehlivý parťák vašich domácností

České značky: ETA, spolehlivý parťák vašich domácností

V roce 2023 společnost ETA oslavila krásných 80 let. Vysavače, fény, žehličky, varné plotýnky nebo mixéry byly celou tu dobu součástí našich domácností! Pojďte s námi zavzpomínat a nahlédnout do kuchyní našich babiček, jestli tam takový zapomenutý poklad někde neleží!

České značky: na výlet v botaskách aneb botách značky Botas

České značky: na výlet v botaskách aneb botách značky Botas

Botasky, sportovní obuv s ozdobným proužkem na boku, jsou tak slavné, že tak říkáme pevným šněrovacím botám od řady jiných firem. A hlavně botasky, původně určené profesionálním sportovcům, jsou oblíbené i pro volný čas a nosíme je běžně na procházky a výlety.

České značky: Tonak aneb přijeďte si pro svůj vysněný model

České značky: Tonak aneb přijeďte si pro svůj vysněný model

Když je zima, kdekdo si rád nasadí čepici. Anebo raději sáhnete po baretu, čelence, klobouku, cylindru či po buřince? Nekonečný příběh pokrývek hlav rozmanitých barev a střihů píše už řadu generací novojičínský Tonak – TOvárna NA Klobouky. Navíc ve městě na vás čekají dvě celoročně otevřené atraktivní kloboučnické expozice. Vyzkoušejte, co bude slušet právě vám!

České značky: Hedva Český Brokát, Tonak, gobelínka a další textilní tradice slezského Manchesteru

České značky: Hedva Český Brokát, Tonak, gobelínka a další textilní tradice slezského Manchesteru

Klobouky Hückel, hedvábné kravaty Schiel, gobelíny nebo nádherně zdobené brokáty z Jeseníků znal celý svět. Zná je vlastně i dnes, jen pod jinými názvy – i vám určitě něco říkají jména společností Tonak anebo Hedva Český Brokát. S Kudy z nudy tentokrát prozkoumáme zlatou éru českého textilnictví, zajímavá muzea a na několika místech se dokonce podíváme přímo do výroby.

České značky: rádia, televizory, magnetofony a elektrotechnika Tesla

České značky: rádia, televizory, magnetofony a elektrotechnika Tesla

Tesla je tradiční český výrobce, který se specializuje hlavně na výrobu vysílacích zařízení a vojenské elektrotechniky. Předchůdcem současné akciové společnosti byl jeden z prvních elektrotechnických podniků na území tehdejšího Československa, založený pod názvem Elektra na začátku roku 1921.

České značky: Josef Průša, král 3D tisku

České značky: Josef Průša, král 3D tisku

Nekorunovaný král 3D tisku Josef Průša a jeho společnost Prusa Research patří mezi největší výrobce 3D tiskáren a jejich náplní na světě. S jejich produkty pracují firmy a instituce ve více než 160 zemích světa včetně SpaceX Elona Muska či NASA, pověstná je i Farma a nasazení, s nímž se firma pustila do výroby ochranných pomůcek při epidemii covidu-19.

České značky: Pačinek Glass

České značky: Pačinek Glass

Obří skleněný lustr s tvarem Ježíšovy trnové koruny, andělé anebo křišťálový relikviář svaté Zdislavy pro papeže Františka: to je jen výběr z krásných děl, která se rodí v rukou uměleckého skláře Jiřího Pačinka. Jedinečný sklářský areál, složený ze sklárny, magické Skleněné zahrady a neobyčejné galerie nazvané Křišťálový chrám můžete navštívit v Kunraticích u Cvikova.

České značky: Preciosa

České značky: Preciosa

Inspirujeme k vytváření křišťálového světa, říká o sobě společnost Preciosa. Pod její značkou se do světa hrnou nejenom tradiční české perle a perličky, broušené křišťálové šperky, dekorace a šperkové kameny ze syntetických krystalů, ale také unikátní svítidla, světelné instalace a skleněné zátky. Kde můžete skleněné poklady značky Preciosa vidět na vlastní oči?

České značky: Sporten, Lusti, Choc, LTB, Staki a Jasanky aneb lyže a prkna z České republiky

České značky: Sporten, Lusti, Choc, LTB, Staki a Jasanky aneb lyže a prkna z České republiky

Lyže jsou prkna, která znamenají svět: svět plný zimních radovánek, pohybu, vášně a lyžování. Pojďte se podívat k tradičním i novým výrobcům sjezdových i běžeckých lyží, snowboardů, speciálních lyží a doplňkového vybavení. A začínáme přímo v kolébce českého lyžování: v Praze.

České značky: sklárny Kavalierglass

České značky: sklárny Kavalierglass

Podobný zvuk jako Moser pro Karlovy Vary má pro Sázavu jméno Kavalier. Zdejší sklárny vyrábějí jak designové kolekce, tak průmyslové a laboratorní sklo, ale i pekáče, zapékací misky, konvice a další nádoby z varného skla značky Simax; něco z jejich sortimentu se dá objevit v téměř každé české domácnosti.

České značky: Marlenka

České značky: Marlenka

Kdo někdy ochutnal sladký dezert, připravený podle staré arménské receptury, měl by znát i příběh firmy, která ho vyrábí. Stojí za ní Gevorg Avetisyan, rodák z Jerevanu, a sladké dobroty vyráběné ve Frýdku-Místku dnes dobývají celý svět.

České značky: TON a slavné thonetky aneb židle, které padaly z Eiffelovky

České značky: TON a slavné thonetky aneb židle, které padaly z Eiffelovky

Šest ručně ohýbaných bukových kulatin, dva šrouby a deset vrutů: když je složíte dohromady, vznikne ikonická thonetka aneb židle číslo 14, nejprodávanější židle historie. Ohýbaný nábytek z továren Michaela Thoneta se poprvé představil na průmyslové výstavě v roce 1841 a vzápětí zaplavil celý svět. Jen slavných čtrnáctek bylo v letech 1860 až 1930 po celém světě prodáno více než 50 milionů.

České značky: hebké kouzlo čokolády

České značky: hebké kouzlo čokolády

Starou čokoládovnu Orion na pražských Vinohradech připomínají už jen jména zastávek autobusů nebo náměstí U Orionky. Víte, že u zrodu slavné značky stál František Maršner, když si v Kladně zřídil obchod cukrářským zbožím a o pár let později se svou ženou Albínou začal ve sklepní dílně na pražských Vinohradech vařit turecký med?

České značky: Emco

České značky: Emco

K létu patří dlouhé líné snídaně a ochutnávání dobrot, na které jindy není čas. Vyzkoušejte třeba ovocné a ořechové tyčinky, cereální sušenky, mrazem sušené ovoce, krekry, kukuřičné a celozrnné lupínky, kaše, křupavé müsli a další dobroty, které vyrábí společnost Emco. Vznikla v roce 1990 a už dlouho patří mezi naše nejvýznamnější potravinářské společnosti. Znáte její příběh?

České značky: dokonalé hudební nástroje aneb co Čech, to muzikant

České značky: dokonalé hudební nástroje aneb co Čech, to muzikant

Muzikální nadání bylo pro Čechy tak charakteristické, že se kdysi naší zemi říkalo konzervatoř Evropy a zrodilo se i okřídlené úsloví „co Čech, to muzikant“. Na dávné tradice navázali výrobci hudebních nástrojů a o nejednom z nich platí, že jde o největší výrobce svého druhu v Evropě. Kde tedy slavné kousky přicházejí na svět?

České značky: Vasky, Footshop, Kave, Bohempia a dál přes prestižky a botasky až po baťovky

České značky: Vasky, Footshop, Kave, Bohempia a dál přes prestižky a botasky až po baťovky

Kůže nevoněla jen dávným ševcovskými mistrům, neodolatelně vábí i mladé. Třeba Václav Staněk založil značku ručně šitých bot Vasky už v osmnácti letech a po pěti letech ukazuje, že řemeslo je umění, kterým se navíc dá uživit a navíc že je sexy. A není v tom sám: lidí, kteří se pustili do výroby kožených bot, designových tenisek, kožených batohů a dalších doplňků, je na českém trhu celá řada. A jejich výrobky a příběhy mají šmrnc!

České značky: Kaipan, česká auta s exotickým designem

České značky: Kaipan, česká auta s exotickým designem

Česká republika patří mezi automobilové velmoci:, zatím ale žádná značka nepotvrzuje rčení o zlatých českých ručičkách tolik jako Kaipan. Seznamte se s příběhem originálních sportovních aut ze Smržovky. Z počátečního projektu zapáleného nadšence se vyvinula manufaktura na automobily, které budí pozornost všude, kde je potkáte, na silnicích, výstavách i motoristických srazech.

České značky: Zentiva aneb od středověké lékárny k moderním lékům

České značky: Zentiva aneb od středověké lékárny k moderním lékům

Historie farmaceutické společnosti Zentiva sahá hodně hluboko: k lékárně U Černého orla, která na Malé Straně v Praze fungovala už v roce 1488. Nyní Zentiva vyvíjí, vyrábí a prodává zhruba 500 druhů generických a volně prodejných přípravků, má několik výrobních závodů a zaměstnává více než 4 500 lidí.

České značky: Sfinx a sladký život s Lentilkami, Bon Pari a Hašlerkami

České značky: Sfinx a sladký život s Lentilkami, Bon Pari a Hašlerkami

Od rodiny Kneslových až ke Sfinxu a Nestlé: taková byla cesta Lentilek, jedné z nejznámějších a nejoblíbenějších cukrovinek. Seznámíme vás také s historií bonbonů Bon Pari a Hašlerek, které se původně vyráběly v pražské továrně Orion.

České značky: Alpa a přípitek s rytířem Brtníkem z Brtníku

České značky: Alpa a přípitek s rytířem Brtníkem z Brtníku

Znáte francovku Alpa, malý kousek ve sbírce českého rodinného stříbra? Používali ji zápasník Gustav Frištenský a fotbalový brankář František Plánička, proslavila ji i filmová pohádka Ať žijí duchové – ovšem její hrdina, rytíř Brtník z Brtníku, ji popíjel a používat znamenitý nápoj na mazání kloubů mu připadalo krajně pošetilé.

České značky: příběh hodinek PRIM a výlety do míst, kde objevíte zajímavé hodiny

České značky: příběh hodinek PRIM a výlety do míst, kde objevíte zajímavé hodiny

Když se 11. 11. 2011 na minutu přesně v 11 hodin ve Šternberku otevřela Expozice času, pro město to znamenalo mnohem víc než pouhé otevření nového muzea. Vrátila se mu totiž pověst města hodin, o kterou přišlo po zrušení hodinářské expozice na zdejším hradě.

České značky: Brano, které zavírá samo

České značky: Brano, které zavírá samo

Firma Brano je už řadu let zastoupená v žebříčku nejúspěšnějších českých rodinných firem. Její příběh se začal odvíjet v roce 1862 založením továrny na drobné železářské zboží. Za první republiky se v Brance u Opavy začaly vyrábět hydraulické zavírače dveří a zrodil se ikonický reklamní slogan Brano zavírá samo. Dnes společnost dodává komponenty řadě automobilek od Jaguaru po Bentley a hevery značky Brano jezdí v polovině evropských aut.

České značky: Aero Vodochody, jedna z nejstarších leteckých značek na světě

České značky: Aero Vodochody, jedna z nejstarších leteckých značek na světě

Společnost Aero je jen o půl roku mladší než Československo. První letoun pro nově založenou československou armádu v Aeru vyrobili už v roce 1919. Za sto let existence opustilo brány závodu více než dvanáct tisíc strojů, například letouny Ae-45, MiG-15, MiG-19 nebo také L-29 Delfín, což byl vůbec první proudový letoun kompletně navržený a vyráběný v Československu. Pojďte se se značkou Aero Vodochody seznámit zblízka!

České značky: Bohemia Sekt a tajemství výroby nejoblíbenějších sektů

České značky: Bohemia Sekt a tajemství výroby nejoblíbenějších sektů

Česko je rájem šumivých vín! Sektem si tradičně připíjíme při rodinných i pracovních oslavách a samozřejmě nesmí chybět ani o Vánocích a na Silvestra. Domácí dlouhodobě nejoblíbenější značkou sektů je Bohemia Sekt sídlící ve Starém Plzenci. Sekty vyrábí už víc než 80 let a každý milovník šumivých bublinek by se sem měl vypravit na exkurzi. A věřte, že projít si výrobu sektů společně s věrnými dlouholetými pracovníky je opravdu zážitek!

České značky: luxusní svíčky Ketts Candles, Meadows, Perfumed Prague, St. Territory a Maty’s

České značky: luxusní svíčky Ketts Candles, Meadows, Perfumed Prague, St. Territory a Maty’s

Voní po alpském sněhu, ovocném koláči se skořicí nebo bergamotu, červeném cedru a bílém vavřínu. Jejich dřevěné knoty praskají jako polínka v krbu. Hoří pomaleji, prozáří váš domov a i temné časy s nimi budou trochu laskavější. Seznamte se s domácími výrobci krásných svíček Ketts, Meadows, Perfumed Prague, St. Territory a Maty’s.

České značky: Gordon Roadster, moderní elegantní auto ve stylu 30. let

České značky: Gordon Roadster, moderní elegantní auto ve stylu 30. let

Vzpomeňte si na časy, kdy české země bývaly velmocí ve vývoji automobilů. Třeba díky malosériovému výrobci sportovních vozů Gordon. Malá česká automobilka vznikla v roce 1997 a vyrábí jediný model nazvaný jednoduše Roadster. Tak elegantních aut moc nenajdete – a už vůbec ne takových, která by se vyráběla v České republice.

České značky: Alpine Pro, Moira, Tilak, Hannah, Sir Joseph, Hudy a Bushmann, aneb outdoorové vybavení z České republiky

České značky: Alpine Pro, Moira, Tilak, Hannah, Sir Joseph, Hudy a Bushmann, aneb outdoorové vybavení z České republiky

Inspirace, zážitky a skvělá místa pro adrenalin i odpočinek, těch na Kudy z nudy najdete tisíce. Aby vás ale nezaskočil déšť, vítr, zima nebo neschůdný terén, o to se musíte postarat sami. Pomocné ruce vám podají firmy, zaměřené na outdoorové vybavení a oblečení pro ty, kteří milují svobodu a cestování, objevování a dobrodružství.

České značky: Bike Fun International, 4Ever, Leader Fox, BP Lumen, Maxibike, Pells a Festka aneb kola z České republiky

České značky: Bike Fun International, 4Ever, Leader Fox, BP Lumen, Maxibike, Pells a Festka aneb kola z České republiky

Jízdní kolo oslavilo už 200 let: první prototyp poprvé představil v roce 1817 německý vynálezce Karl Drais. Dnes na nich jezdíme do práce i ve volném čase, závodíme, posilujeme, relaxujeme a zkrátka si život s bicyklem užíváme plnými doušky. Česko navíc je významným výrobcem a vývozcem moderních bicyklů, horských kol i elektrokol. Pojďte se seznámit s několika zajímavými značkami.

České značky: Ryor, česká kosmetika s dotekem přírody

České značky: Ryor, česká kosmetika s dotekem přírody

Česká rodinná firma vyrábí od roku 1991 kosmetiku s přírodními extrakty, a to jak moderní produkty s nejnovějšími aktivními látkami, tak přípravky, které vznikly již v době vzniku firmy a mají své stálé zákazníky. Právě proto je nabídka tak široká: najdete v ní přes 200 výrobků na pleť pro tělo, vlasy i pro líčení. A název Ryor? Zní cizokrajně, ale je rovněž ryze český. Vznikl podle první použité parfémové kompozice RYbíz-ORanž.

České značky: Crystal Bohemia

České značky: Crystal Bohemia

Poděbradské sklárny Crystal Bohemia mají na kontě dvě zajímavá nej: jsou to nejstarší sklárny ve středních Čechách a současně jsou největším výrobcem olovnatého křišťálu v České republice. Své výrobky vyvážejí do celého světa a znáte je také díky skleněným medailím, které sklárny přichystaly pro účastníky závodu Jizerská 50.

České značky: puky a hokejky značek Gufex, Rubena, Swerd, Bohemia Sport, Odin Hockey a Stoon

České značky: puky a hokejky značek Gufex, Rubena, Swerd, Bohemia Sport, Odin Hockey a Stoon

Milujete hokej, sami ho aktivně hrajete anebo alespoň fandíte u televize? A napadlo vás někdy, jakou historii za sebou má? Kdy vznikla hokejová pravidla, kde se hrál první zápas a jak se vyvíjely hokejky a puky coby nejdůležitější části hokejové výbavy? Pojďte s portálem Kudy z nudy navštívit známé české výrobce hokejového vybavení!

České značky: Linet aneb postele z amerických snů a filmů

České značky: Linet aneb postele z amerických snů a filmů

Když se řekne Linet, možná se vám vybaví česká varianta toho, čemu se říká americký sen, tedy vybudování špičkového průmyslového subjektu s mimořádnou mezinárodní reputací prakticky z ničeho. Zdravotní lůžka od české firmy se dokonce objevila v populárním americkém seriálu Dům z karet / House of Cards anebo v bondovce Casino Royale.

České značky: automobily Tatra z Kopřivnice

České značky: automobily Tatra z Kopřivnice

Tatrovky zdaleka nejsou jen ikonické náklaďáky, které se úspěšně účastní jedné z nejnáročnějších automobilových soutěží Rallye Dakar. Mezi legendy kopřivnické automobilky patří také Tatra 11, Hadimrška, proudnicové tatrovky, slavná šestsettrojka a další vozy, které objely celý svět. Zblízka se s nimi můžete seznámit přímo v Kopřivnici, v muzeu automobilů Tatra.

České značky: Detoa, dřevěné hračky z Jizerských hor

České značky: Detoa, dřevěné hračky z Jizerských hor

Líbí se vám dřevěné hračky? A chtěli byste vidět, jak stavebnice, panenky, hrkadla, vláčky, auta, hry, hlavolamy i divadla vznikají? Řešením je prohlídka továrny na výrobu dřevěných hraček, kterou najdete v Jizerských horách.

České značky: Kofola, Vinea a Targa Florio aneb když je milujete, není co řešit

České značky: Kofola, Vinea a Targa Florio aneb když je milujete, není co řešit

Původně měla jmenovat Kofocola. V roce 2001 nastartovala reklamní kampaň se sloganem Když ji miluješ, není co řešit, který si získal srdce nejen zamilovaných. Vánoční reklama se živým „zlatým“ prasátkem (ano, s těmi zuby zahnutými nahoru) nás od roku 2003 věrně provází adventní dobou. Zkrátka Kofola: báječná, bublinková a skrz naskrz česká. A společně s Kofolou také další pochoutky – máte rádi třeba Vineu anebo Ondráškovku? I ty patří do skupiny Kofola.

České značky: Josef Sodomka a tradice automobilového designu

České značky: Josef Sodomka a tradice automobilového designu

Pojďte se vypravit za příběhy automobilového designu a seznámit se s mistry českého karosářství. Znáte jména jako Sodomka, Olah, Uhlík, Jech, Brožík, Petera či Kabaň? Možná ne, ale určitě znáte značky, pro které pracovali či pracují: jde o pestrou škálu renomovaných společností od Škodovky až po Rolls-Royce.

České značky: pivovar Plzeňský Prazdroj a ležák Pilsner Urquell

České značky: pivovar Plzeňský Prazdroj a ležák Pilsner Urquell

Do pivovaru Plzeňský Prazdroj se každý rok přijde podívat téměř milion návštěvníků. Láká je nejenom seznámení s historií pivovarnictví a oblíbené pivní značky, moderní návštěvnické centrum a zajímavá prohlídka spojená s ochutnávkou, ale i další zážitky a místa – pivovarské muzeum, historické sklepy anebo prastaré plzeňské podzemí. Poznejte jedinečný příběh ležáku, který inspiroval více než dvě třetiny všech světových piv, dodnes označovaných jako pils, pilsner či pilsener.

České značky: příběh skla značky Moser

České značky: příběh skla značky Moser

Sklo značky Moser mělo štěstí: na rozdíl od jiných slavných českých značek se téměř po celou dobu své existence hřálo na výsluní zájmu a reprezentovalo skutečný luxus. Již od roku 1863 používá Moser výhradně bezolovnatý křišťál. Žádný jiný materiál přitom nevyžaduje od sklářů tolik zručnosti a znalostí, jako právě on.

České značky: Mikulášovice, Mikov a slavný nůž rybička

České značky: Mikulášovice, Mikov a slavný nůž rybička

Nebýt nožířské výroby a firmy Mikov, byly by Mikulášovice jen jedním z řady městeček ve šluknovském výběžku. Jenže právě tady má svůj počátek nožířský průmysl v Čechách a Mikulášovicím se dokonce podle německého města proslulého výrobou nožů a nůžek začalo říkat český Solingen.

České značky: lepší pohled na svět s Meoptou a přes brýle

České značky: lepší pohled na svět s Meoptou a přes brýle

Optika je zajímavý a zábavný obor, plný překvapení. Není divu, že bez optických hraček v podobě krasohledů, laserových bludišť, neonových show a dalších vychytávek se neobejde žádné moderní science centrum. Víte, kde se všechny tyto báječné věci vyrábějí?

České značky: Sklárna v Harrachově zve na prohlídky, pivo i foukání skla

České značky: Sklárna v Harrachově zve na prohlídky, pivo i foukání skla

Sklářská huť, která vznikla na panství hraběcího rodu Harrachů, proslavila české sklo po celém světě. Co by asi její zakladatelé říkali dnes, kdyby sem přišli na exkurzi, vykoupali se v pivních lázních a v pivovarské restauraci si nechali načepovat ležák přímo z pivovarských tanků?

České značky: Dermacol a příběh make-upu filmových hvězd

České značky: Dermacol a příběh make-upu filmových hvězd

I když od šedesátých let minulého století se ideály krásy mnohokrát proměnily, i naše maminky a babičky chtěly být půvabné a upravené. Pomáhala jim v tom ryze česká značka Dermacol: právě v jejích laboratořích vznikl jeden z prvních krycích make-upů na světě a už o pár let později ho používaly hollywoodské filmové hvězdy.

České značky: cestovní kancelář Čedok

České značky: cestovní kancelář Čedok

Značka, kterou zná každý cestovatel, se jmenuje Čedok: nejstarší česká cestovní kancelář působí na trhu od roku 1920. Kde měla první kancelář, co svým klientům nabízela, která neznámá místa pro nás objevila a kdy vyšel první katalog? A kam můžete s Čedokem cestovat dnes? Vydejte se s portálem Kudy z nudy za hranice všedních dní!

České značky: Becherovka, slavný bylinný likér z Karlových Varů

České značky: Becherovka, slavný bylinný likér z Karlových Varů

Karlovarská voda, líh, přírodní cukr a několik desítek druhů bylin a koření, pocházejících z dalekých kontinentů i z okolí Karlových Varů: výsledkem je ikonický bylinný likér Becherovka s harmonickou chutí a vůní. V Karlových Varech se vyrábí už přes 200 let.

Pronájem historické tramvaje v Plzni Zážitky

Pronájem historické tramvaje v Plzni

Hledáte něco mimořádného? Využijte unikátní možnosti pronájmu historické tramvaje v Plzni a zpestřete tak svou svatbu, podnikovou oslavu, reklamní akci či jinou příležitost, která si žádá něco opravdu výjimečného.

Vila Löw-Beer v Brně Památky

Vila Löw-Beer v Brně

Vila obývaná v letech 1913 až 1939 rodinou Alfreda a Marianny Löw-Beerových, rodičů Grety Tugendhat. Vila slouží jako muzeum s expozicí Svět brněnské buržoazie mezi Löw-Beer a Tugendhat, která přibližuje dějiny architektury i brněnských vyšších vrstev.

Rodný dům Ferdinanda Porscheho Kultura

Rodný dům Ferdinanda Porscheho

Kdekdo ví, že Ferdinand Porsche (1875–1951) projektoval legendární lidový automobil Volkswagen 1200 "Brouk" a rozjetím nové automobilky ve Wolfsburgu následně postavil na kola téměř celý svět. Mnohem méně je však známo, že se legendární konstruktér narodil ve Vratislavicích u Liberce.

Muzeum výroby dřevěných hraček Detoa Zážitky

Muzeum výroby dřevěných hraček Detoa

Detoa v Albrechticích v Jizerských horách je jedním z posledních výrobců dřevěných hraček v České republice, ale i v Evropě. V areálu můžete navštívit prohlídkovou trasu, na níž můžete vidět, jak se obyčejný špalík mění v dřevěný vláček, korále nebo oblíbenou postavičku Krtečka.

České značky: Polabské mlékárny a Milko

České značky: Polabské mlékárny a Milko

S výrobky značky Milko se setkáváme běžně. Víte, že se za touto značkou skrývají Polabské mlékárny? Podnik se sídlem v Poděbradech nabízí přírodní i ochucené tvarohy, smetanové i řecké jogurty, tvarohový dezert Termix, jogurty v islandském stylu skyr, tvarohové dezerty Ovofit, tvarohový krém se smetanou Tvaroháček, žervé, bio tvaroh s jogurtem Matylda, dipy ke grilování, čerstvé, polotvrdé, tvrdé i pařené sýry, sýry pastevecké i kozí, máslo nebo smetanu.

Lví stopa – cyklistická oslava české státnosti Letní sporty

Lví stopa – cyklistická oslava české státnosti

Na mapě republiky je z cyklistických tras vytvořen obraz českého dvouocasého lva v délce cca 2 000 km. Zapojte se do této cyklo akce a vytvořme největší obrazec státního symbolu na světě.

Další aktuality

100 tipů, kam s dětmi od Vánoc do Silvestra

Nabízíme vám spoustu tipů, jak zajímavě prožít období od Vánoc do Nového roku v Česku. Ve dnech od 25. do 31. prosince 2024 můžete v Praze tradičně sportovat zdarma. Zamířit lze také do zoo, do skanzenu nebo na hrady a zámky. K prohlídce vábí spousta zajímavých betlémů, vánoční výstavy anebo třeba ukládání ježibaby k zimnímu spánku v perníkové chaloupce.
9. prosinec 2024 20:12
Zážitky

50 tipů, jak si užít zlatou adventní neděli

Čekání na Štědrý den se pomalu zkracuje, děti se těší na Ježíška a přípravy na Vánoce vrcholí. Adventní nálada je patrná všude kolem nás. Nechte se pozvat na zajímavá místa, kde můžete strávit zlatou adventní neděli. V tomto čase se prostě vše točí kolem adventu a Vánoc.
9. prosinec 2024 12:02
Zážitky

Věda a historie není nuda: deset fascinujících objevů české vědy

Česká věda není Popelka, která by posledních sto let seděla v koutě. Úspěchů dosáhla zejména v technických a přírodovědných oborech – a možná vás překvapí, které objevy a vynálezy mají české kořeny.
9. prosinec 2024 10:00
Zážitky

Věda a historie není nuda: přehlídka (ne)známých českých lékařů a vědců a jejich pozoruhodných objevů

Z českých zemí pocházela řada lékařů, biologů, vědců a experimentátorů, kteří se zasloužili o rozvoj medicíny. Na mnohé z nich zapomněli i v jejich rodných městech, a to přesto, že v cizině jsou po nich pojmenované ulice i náměstí a na univerzitách stojí jejich sochy. Všechny vyjmenovat nedokážeme, ale některé ano.
9. prosinec 2024 9:54
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (14.12. – 15.12.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Advent v Národním zemědělském muzeu na Letné, Úštěcký advent aneb Vánoce jako od Josefa Lady, Vánoční jarmark ve Valašském muzeu v přírodě 2024, Vánoční návštěva Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm 2024, Vánoční jízdárenský jarmark ve Světcích. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
9. prosinec 2024 7:00
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (14.12. – 15.12.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Krušnohorské vánoční trhy na hradě Loket 2024, Knihex 14½, FMX Gladiator Games 2024, Slavnostní zahájení lyžařské sezony v Harrachově 2024, Vánoční jarmark Jilemnice. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
9. prosinec 2024 7:00
Zážitky

Vánoční tipy, kde můžete letos vidět živý betlém

Pokud máte rádi klasické Vánoce, určitě s nimi máte spojené i betlémy. Jestliže se nespokojíte s doma postaveným betlémem nebo výstavou betlémů, zkuste se vypravit za některým z živých betlémů a poznejte křesťanské tradice zobrazující události a postavy související s narozením Ježíše Krista.. Živé betlémy jsou pořádány tradičně například v Třešti, Starém Plzenci, Ústí nad Orlicí, na Svatém Hostýně nebo ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Nejvíce jich spatříte během vánočních svátků.
8. prosinec 2024 16:42
Zážitky

Jarní prázdniny 2025 – přehled pro pohodové i akční zážitky ze všech krajů ČR

Tipy pro jarní prázdniny plné inspirace a míst, kam vyrazit s dětmi za sportem, zábavou, odpočinkem anebo prostě jen na příjemný výlet. Portál Kudy z nudy vám přináší spousty nápadů z celé České republiky, kde si volný čas opravdu užije celá rodina! Poradíme vám, jak strávit volno venku a aktivně, kam za zábavou či zážitky a nechybí ani tipy pro případ, že by počasí tak úplně nevyšlo. Přejeme krásné prázdniny, ať už je strávíte kdekoliv!
8. prosinec 2024 11:50
Zážitky