Byl to nezaměnitelný typ. S vyhrnutými rukávy, smyslem pro humor a očima, které svět sledovaly s tichým údivem.
Gerald Durrell (1925–1995) nebyl jen
britský přírodovědec a beletrista. Byl to hlavně
vášnivý ochránce přírody, který celý život zasvětil záchraně ohrožených druhů. V roce 1959 založil na
britském ostrově Jersey v Lamanšském průlivu
první zoologickou zahradu na světě, která neexistovala kvůli návštěvníkům, ale kvůli samotným zvířatům. Jeho přístup byl revoluční: nešlo mu o to, předvádět tvory v klecích, ale porozumět jim a pomoci přežít.
„Zvířata jsou naši společníci na této planetě,“ říkal.
„A jestli je necháme zmizet, ztratíme i kus sebe.“
Mezi zvířecí druhy, které zachránil, patří i
růžoví holubi. Rozleťte se s nimi a s
Kudy z nudy do
pražské zoo a po stopách
Geralda Durrella!
Zlatí netopýři a růžoví holubi – humor i záchrana

O tom, jak založil
vlastní zoologickou zahradu a přikoupil k ní
zchátralý zámek, píše Durrell v
knížce Zoo na zámku (Menagerie manor, 1964). S osobitým humorem v ní líčí své zkušenosti i veselé příhody s nejrůznějšími zvířaty, přičemž z každé stránky září jeho velké profesionální znalosti. Protože založení zoo a její provoz spolkly veškeré rodinné finance, Durrell se začal intenzivně věnovat psaní. Kromě
psaní nových knih natáčel
rozhlasové a televizní pořady, na cestách po světě sháněl sponzory a svou zoologickou zahradu řídil hlavně na dálku.
Jedna z jeho nejslavnějších knih z té doby se jmenuje
Zlatí netopýři a růžoví holubi (Golden Bats and Pink Pigeons, 1977). Vypráví o expedici na
Mauricius, Rodrigues a Réunion –
tři ostrovy v Indickém oceánu, které jsou domovem unikátní, ale ohrožené fauny. Durrell popisuje svá dobrodružství s obvyklým vtipem a šarmem, ale za humorem je cítit naléhavost. Pohodové čtení zvlášť pro milovníky přírody oživují knižní obálky a ilustrace od
Adolfa Borna.
Ostrov Mauricius je neodmyslitelně spojený s
dodem alias
dronte mauricijským neboli
blbounem nejapným, nelétavým ptákem, kterého se lidem podařilo velmi rychle vyhubit. Blboun ale zdaleka nebyl zdaleka jediným tvorem, který na jejich přítomnost na Mauriciu doplatil. Vyhuben byl i
holub lesní, a málem také
holub růžový, blízký příbuzný slavného vyhynulého doda. V době, kdy na světě přežívalo sotva pár desítek jedinců, Durrell a jeho tým ve spolupráci s místními odborníky spustili záchranný program, který se později stal vzorem pro celý svět.
Proč růžový holub téměř vymizel?

Vzácná zvířata na ostrově zdecimovali především zavlečení predátoři, tedy kočky, krysy, opice a prasata. Protože byli drontové nelétaví, měli hnízda s vejci na zemi, kde se k nim tito nenasytní savci mohli snadno dostat. Námořníci byli o něco chytřejší: hbitě zjistili, že jejich maso je dost nechutné, a tak s lovem rychle přestali.
Raritou se postupně stal i růžový holub. Jak uvádí
ředitel pražské zoo Miroslav Bobek, když
Gerald Durrell v roce 1976 poprvé navštívil
Mauricius, jeho záměrem bylo dovézt holuby růžové do své zoo na ostrově Jersey. To se mu podařilo, a jak prozíravý čin to byl, se plně ukazuje až v současnosti. Krom toho
Gerald Durrell prostřednictvím svého
Jersey Wildlife Preservation Trust podporoval záchranu holuba růžového přímo na ostrově. Dodnes tam s podporou tohoto trustu – nyní již nikoli Jerseyského, nýbrž Durrellova – funguje
Gerald Durrell Endemic Wildlife Sanctuary.
Právě díky Durrellovi a jeho spolupracovníkům se zázrak podařil:
růžoví holubi přežili, a jako druh se dokonce začali pomalu zotavovat. Dnes je jejich populace stabilizovaná, i když stále zůstávají ohroženým druhem. Zlatí netopýři z titulku knihy na tom takové štěstí neměli. Ale růžoví holubi přežili – a stali se symbolem naděje.
Česká stopa: růžoví holubi v pražské zoo
Gerald Durrell se s
růžovými holuby v
Praze nikdy nesetkal, ale jeho odkaz se sem dostal: do
Evropy totiž přivezl jejich předky. V roce 2000 se
pražská zoologická zahrada stala
první českou institucí, která získala tyto vzácné ptáky do chovu. Byla to malá, ale důležitá událost. Od té doby se růžoví holubi stali součástí chovného programu a připomínkou, že
i malá zoo uprostřed Evropy může hrát důležitou roli v globální ochraně přírody. Ostatně
Zoo Praha dlouhodobě patří k předním světovým zoo, které se aktivně podílí na záchranných projektech.
Růžový holub je jen jedním z příběhů – ale o to výjimečnějším, že je spojený se
slavným britským přírodovědcem a také připomíná, jak důležitá je
trpělivá, vědecky podložená a citlivá péče.
Když
Gerald Durrell psal své knihy, doufal, že pobaví. Ale ještě víc chtěl, aby se čtenáři začali dívat na svět kolem sebe jinýma očima. Aby si všimli, že s každým zmizelým druhem mizí i příběh, na který se časem zapomene. Růžový holub přežil. Ne kvůli štěstí, ale kvůli odhodlání. Kvůli lidem, kteří věřili, že i nejkřehčí tvor má právo na svůj kousek planety. A dnes jeho tiché vrkání zní jako vzkaz: ještě to jde.
Zajímavosti o holubech růžových, Mauriciu i blbounech nejapných

V roce 2024 se v
Zoo Praha vylíhlo
šest mláďat holubů růžových. Ten rok šlo o
jediné odchovy v kontinentální Evropě. První mláďata pražská zoo odchovala už v roce 2001, pouhý rok poté, co vzácné ptáky z Mauricia získala. Holuby růžové přitom není kvůli agresivitě samců snadné spárovat, mnoho z nich navíc nedokáže svá mláďata odchovat. Náhradními pěstouny se tak proto často stávají
hrdličky zahradní.
Významným milníkem se stal i rok 2019, kdy pražská zoo odchovala pět mláďat zcela přirozeně. Dnes se růžoví holubi chovají mimo britské ostrovy pouze v pěti evropských zoologických zahradách.
„V chovu holuba růžového jsme nyní spolu s britskými zoologickými zahradami svého druhu velmocí“, říká
ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.
„Dokonce se nyní jedná o tom, že by se odchovaní holubi růžoví posílali z Evropy na Mauricius přes Prahu. Pokud by k tomu skutečně došlo, byla by to určitě ta nejlepší splátka vděku, který vůči Geraldu Durrellovi pociťujeme.“

Živočich, který se na rozdíl od růžových holubů dnešní doby nedožil, je
Dronte mauricijský (Raphus cucullatus), také známý jako
blboun nejapný anebo
dodo. Byl to endemit, žil tedy pouze na
ostrově Mauricius. Nelétavý pták byl velký asi jako krocan, vážil kolem deseti kilogramů a jeho podoba se dochovala pouze na kresbách, malbách a v popisech ze 17. století. Vyhubený byl už roku 1662, tedy dávno předtím, než mohl proběhnout jeho vědecký výzkum. Protože na ostrově neexistovali predátoři, křídla mu postupně zakrněla a pro let byla nepoužitelná. Právě proto, že nelétaví ptáci měli hnízda na zemi a byli snadno polapitelní, jim čeština přidělila nelichotivé slangové označení blboun.
Objevte příběh vzácného růžového holuba a jeho záchranu v pražské zoo, která je symbolem naděje díky snahám Geralda Durrella.
Gerald Durrell byl britský přírodovědec a beletrista, vášnivý ochránce přírody a zakladatel první zoologické zahrady na ostrově Jersey, zaměřené na ochranu zvířat.
Růžový holub z ostrova Mauricius je vzácný a skutečný pták, který se stal symbolem naděje a úspěšného záchranného programu.
Pražská zoo se stala první českou institucí, která získala růžové holuby do chovu a přispěla k stabilizaci jejich populace.
Endemit je druh živočicha nebo rostliny, který žije výhradně v omezené geografické oblasti, jako například dronte mauricijský na ostrově Mauricius.
Růžové holuby na ostrově Mauricius ohrozili především zavlečení predátoři, jako jsou kočky, krysy, opice a prasata, kteří požírali jejich vejce.
Knihu 'Zlatí netopýři a růžoví holubi', ve které Gerald Durrell popisuje svá dobrodružství a záchranu ohrožených druhů.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.