ÚvodAktuality7 věcí, které nevíte o… tom, co nás spojuje s Británií a královnou Alžbětou
Památky

7 věcí, které nevíte o… tom, co nás spojuje s Británií a královnou Alžbětou

Poslechněte si audio verzi článku
S Kudy z nudy se tentokrát vypravíme do Velké Británie a také na zajímavá místa, která Českou republiku na dálku spojují s Anglií a Skotskem. Připomene si návštěvu královny Alžběty II., Shakespearovu Zimní pohádku, Skotské hry i hrady, zámky a další památky, inspirované britskými vzory. Vydejte se s námi do Británie!
Jihočeský zámek Hluboká
Hrad Windsor

1. Alžběta II. v České republice

První oficiální návštěva britského panovníka v České republice se odehrála v březnu 1996. Britská královna Alžběta II. a její manžel princ Philip přijeli na třídenní státní návštěvu na pozvání tehdejšího prezidenta Václava Havla. V Praze si prohlédli Karlův most, Staroměstskou radnici a Pražský hrad, během návštěvy zavítali i do Brna. Královna se tehdy rovněž setkala s vdovami po českých letcích, kteří za druhé světové války sloužili v britském Královském letectvu / Royal Air Force. Alžběta II. (1926–2022) vládla přesně 70 let a 214 dní. V čele Spojeného království stála od 6. února 1952 a díky její dlouhověkosti Británie oslavila stříbrné, zlaté, diamantové a safírové jubileum. Jako doposud jediný britský panovník slavila i platinové jubileum, tedy 70 let na trůnu. Kdyby vydržela ve funkci až do léta 2024, zlomila by tím rekord Ludvíka XIV., francouzského Krále Slunce. Ten zatím se 72 roky a 110 dny drží titul nejdéle vládnoucího panovníka na světě.
 

2. Thunovský palác aneb britské velvyslanectví

Podívat se do Thunovského paláce v Thunovské ulici na Malé Straně, v němž již od roku 1919 sídlí velvyslanectví Spojeného království, není samozřejmost. Pro zájemce se reprezentační sály barokního paláce a místnosti, kde přebývala královna Alžběta II., princ Charles nebo Margaret Thatcherová, poprvé otevřely v roce 2014, a Dny otevřených dveří se opakují jen výjimečně. Pokud chcete vidět velvyslanectví jinak než z ulice, sledujte náš kalendář akcí.

Velvyslanectví České republiky v Londýně sídlí společně se slovenským velvyslanectvím na křižovatce ulic Kensington Palace Gardens a Bayswater Road v budově v brutalistním stylu. Stavba z roku 1965 architektů Jana Bočana, Jana Šrámka a Karla Štěpánského z ateliéru Beta Prague Project Institute získala cenu od Královského institutu britských architektů za nejlepší budovu ve Spojeném království vytvořenou zahraničními architekty.
 

3. Čechy a Shakespearova Zimní pohádka

I když znáte Británii jen málo a zběžně, víte o ní rozhodně víc než Britové, kteří by se spolehli na informace z děl Williama Shakespeara. Ve hře Zimní pohádka totiž slavný dramatik popisuje Čechy jako zemi na mořském pobřeží, což rozveselovalo už jeho současníky. Příznivci Shakespearova díla hledají vysvětlení v časech krále Přemysla Otakara II., kdy území ovládané českým králem skutečně dosahovalo až k Jaderskému moři, jiní vše svádí na tiskovou chybu anebo záměr. Nesmyslný zeměpisný údaj prý Shakespeare použil naschvál, aby zdůraznil nereálnost a fantastičnost celého příběhu.
 

4. Hrad Windsor, tři šlechtici a tři zámky

Hrad Windsor v hrabství Berkshire není jen oblíbené sídlo britské královny, ale také nejstarší a po Pražském hradě druhý největší obývaný hrad na světě. Společně s Buckinghamským palácem v Londýně a palácem Holyrood v Edinburghu Windsor patří mezi tři oficiální královské rezidence. Královna tu se svou rodinou tráví většinu volných víkendů. Bývá tu také během Velikonoc a v červnu, kdy probíhají dostihy Royal Ascot. Traduje se, že právě Windsor byl předobrazem pro novogotický zámek Hluboká se spoustou zdobných detailů, arkýřů, věží a věžiček se zubatým cimbuřím. Skutečnost je ale ještě zajímavější: když kníže Jan Adolf II. ze Schwarzenbergu s manželkou Eleonorou a také s hrabětem Františkem Arnoštem Harrachem a knížetem Lichtensteinem cestovali po britských ostrovech, nepřivezli si inspiraci pro jeden, ale hned tři zámky v českých zemích. Už v roce 1839 totiž hrabě Harrach zahájil stavbu Hrádku u Nechanic, romantického sídla ve stylu windsorské gotiky, o něco později pak kníže Liechtenstein přistoupil k historizujícím úpravám zámku Lednice.
 

5. Letohrádek z Kew u zámku Veltrusy

Rozsáhlý krajinářský park kolem zámku Veltrusy s dančí oborou zdobí řada půvabných pavilonů a můstků. K nejhezčím patří Velký templ aneb Chrám obránců vlasti a přátel zahrad a venkova. V roce 1794 jej postavil architekt Matěj Hummel, který pro neobvyklou stavbu s kruhovým půdorysem našel inspiraci v Kew Garden v Anglii. Vnitřní síň je zakončena kopulí, interiér zdobí bohatá štuková výzdoba v bílé barvě na modrém podkladě.
 

6. Skotské hry na zámku Sychrov

Už jsme někdy zažili Skotské hry, které podobně jako tartan, kilt, skotské dudy a whisky patří ke kulturnímu dědictví Skotska? Možnost máte přímo u nás doma, protože jedny z největších skotských her v Evropě se od roku 2001 každý rok v srpnu konají na zámku Sychrov. Vedle typického folkloru se skotskými dudy, bubny a kilty si užijete skotské tance, originální sportovní disciplíny i skotské speciality včetně národní pochoutky všech Skotů, jíž je haggis. Připravuje se ze skopového jazyka, srdce, loje i plic, a výsledek chutná jako něco mezi naší zabijačkovou tlačenkou a jitrnicí.
 

7. Anglická hořká aneb Becherovka

Likér jménem English Bitter, Anglická hořká, obsahuje vodu z Karlových Varů, líh, přírodní cukr a několik desítek druhů bylin a koření, pocházejících z dalekých kontinentů i z okolí. Starý název se ale už nepoužívá, dnes se výsledek nazývá Becherovka. U jejího zrodu stál obchodník Josef Vitus Becher (1769–1840), který se v krámku U Tří skřivanů mimo jiné věnoval výrobě alkoholu. Recept na nový likér mu prý před odjezdem v roce 1805 daroval anglický lékař Christian Frobrig, který na cestách doprovázel knížete von Plettenberg. Josef Becher recept dva roky testoval a v květnu 1807 začal ve svém krámku prodávat první lahvičky; výsledku dal název Anglická hořká a označil jej za žaludeční kapky. Není divu, že ve městě, kam většina lázeňských hostů přijížděla s neduhy zažívacího traktu, se Becherův vynález ujal mnohem úspěšněji než fádní vývary z bylin a koření nebo žaludeční diety.
 

Víte, že…?

  • Víte, že český původ měla jedna z anglických královen? Jmenovala se Anna Lucemburská (1366–1394), byla dcerou českého krále a římskoněmeckého císaře Karla IV. a jeho čtvrté manželky Alžběty Pomořanské, a v patnácti letech se provdala za anglického krále Richarda II. Jejich manželství trvalo dvanáct let a česká princezna si prý ostrovní národ získala svojí dobrotou natolik, že se jí začalo říkat „dobrá královna Anna“. Když v osmadvaceti letech zemřela na mor, Richard nechal ze žalu zbourat královský zámek Sheen, kde Anna skonala.
7 věcí, které (možná) nevíte o… Evropské unii

7 věcí, které (možná) nevíte o… Evropské unii

Česká republika se stala součástí Evropské unie 1. května 2004. Jak stará je vize sjednoceného starého světadílu, kolika jazyky vlastně Evropská unie hovoří a kdy slaví svátek? A z jakého materiálu jsou originální dárky, které Česko reprezentují na jednáních?

Věda a historie není nuda: po stopách starých Keltů

Věda a historie není nuda: po stopách starých Keltů

Udatní válečníci, zruční řemeslníci a zemědělci, první stavitelé cest i špitálů: to všechno byli Keltové. Národy označované Řeky jako Keltoi, Keltai nebo Galatai a Římany jako Celti, Celtae a Galli kdysi ovládaly půlku Evropy a podrobit si je nedokázali ani Římané. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, kde objevíte stopy po Keltech u nás.

Zámek Hrádek u Nechanic – kousek Anglie ve východních Čechách Památky

Zámek Hrádek u Nechanic – kousek Anglie ve východních Čechách

Zámek Hrádek u Nechanic je jednou z nejvýznamnějších romantických staveb na území České republiky. Zámek vznikl v letech 1839-1857 ve stylu windsorské gotiky, jako reprezentační sídlo šlechtického rodu Harrachů. Zámecké interiéry mají převážně novorenesanční vzhled.

Věda a historie není nuda: historie golfu, slavné osobnosti a tipy, jak odstartovat golfovou kariéru

Věda a historie není nuda: historie golfu, slavné osobnosti a tipy, jak odstartovat golfovou kariéru

Co všechno je a není golf? Kde v českých zemích létaly první golfové míčky? Které z našich osobností hrály golf? A jak postupovat, když si chcete golf vyzkoušet sami, na vlastní pěst? Stačí se vypravit s Kudy z nudy na golf a užívat si relaxaci, čerstvý vzduch a také krásně upravená golfová hřiště. Protože golf, to je mimo jiné silná motivace pro cestování!

Zámek Hluboká nad Vltavou – neogotický klenot přístupný po celý rok Památky

Zámek Hluboká nad Vltavou – neogotický klenot přístupný po celý rok

Zámek Hluboká je ideálním výletním cílem pro milovníky historie, nenapravitelné romantiky a na své si zde přijdou i vyznavači sportovních aktivit. Zámek vděčí za svoji současnou podobu rodu Schwarzenberků a mnohdy bývá označován jako nejhezčí zámek České republiky.

Co přinese rok 2024: nejočekávanější a nejvyhledávanější akce i festivaly

Co přinese rok 2024: nejočekávanější a nejvyhledávanější akce i festivaly

Čeká nás rok bohatý na kulturní, sportovní i společenské události! Můžete se těšit na ledové sochy, závody v běhu na lyžích, světový šampionát v snowboardcrossu, folklorní pořady o životě našich předků, Slavnosti Svobody, Smetanovu Litomyšl, vinařské akce, automobilové závody... atd. Po celý rok proběhnou desítky dalších, každoročně opakovaných akcí a portál Kudy z nudy o nich bude samozřejmě informovat podrobněji, avšak již nyní pro vás připravil malou ochutnávku!

Věda a historie není nuda: Junák – český skaut a jeho dlouhá cesta

Věda a historie není nuda: Junák – český skaut a jeho dlouhá cesta

Dobrých zpráv není nikdy dost, a tak jednou z nich začneme: počet skautů a skautek v Česku od roku 2006 nepřetržitě roste. Junák – český skaut je nejenom dlouhodobě největší výchovnou organizací pro děti a mládež v České republice, ale u nás také roste nejrychleji ze všech zemí v Evropě. Počet jeho členů aktuálně šplhá k číslu 75 000. Společně s ostatními skauty na celém světě i ti naši tradičně slaví Mezinárodní den skautů a skautek každý rok 24. dubna.

Věda a historie není nuda: heydrichiáda

Věda a historie není nuda: heydrichiáda

Hrdinské činy veteránů mohou lidem dodat odvahu a sílu i po desítkách let – například odstranění nacistického vraha Reinharda Heydricha, které se odehrálo v roce 1942. Období teroru od začátku jeho působení přes atentát a represe, které nacisté rozpoutali po jeho smrti, se označují jako heydrichiáda.

7 věcí, které nevíte o… ukradených, zmizelých a znovunalezených pokladech

7 věcí, které nevíte o… ukradených, zmizelých a znovunalezených pokladech

Sedm předmětů spojuje sedm originálních příběhů. O chamtivosti, zločinech, krádežích a návratech po letech, ale také o opětovném objevování něčeho, co bylo považováno za bezcenné, zapomenuté a navždy ztracené. Možná byste se měli rozhlédnout po okolí: třeba se někde blízko také ukrývá netušený poklad!

České značky: Bohemia Sekt a tajemství výroby nejoblíbenějších sektů

České značky: Bohemia Sekt a tajemství výroby nejoblíbenějších sektů

Česko je rájem šumivých vín! Sektem si tradičně připíjíme při rodinných i pracovních oslavách a samozřejmě nesmí chybět ani o Vánocích a na Silvestra. Domácí dlouhodobě nejoblíbenější značkou sektů je Bohemia Sekt sídlící ve Starém Plzenci. Sekty vyrábí už víc než 80 let a každý milovník šumivých bublinek by se sem měl vypravit na exkurzi. A věřte, že projít si výrobu sektů společně s věrnými dlouholetými pracovníky je opravdu zážitek!

Po stopách šlechtických rodů: se Schwarzenbergy po jižních Čechách na kole

Po stopách šlechtických rodů: se Schwarzenbergy po jižních Čechách na kole

Jak již název výletu napovídá, navštívíme mnoho památek – Český Krumlov, Zlatou Korunu, Holašovice, Hlubokou nad Vltavou a České Budějovice. Délka cyklovýletu je 62 km, takže si užijete skvělý den v sedle kola a po zajímavých památkách.

Evropská cesta historickými divadly Kultura

Evropská cesta historickými divadly

Císařská cesta spojuje historická divadla přístupná veřejnosti, která představují to nejcennější, co se nám v oblasti historické divadelní architektury zachovalo.

Pozorovatelna StB Kajka ve věži chrámu sv. Mikuláše Kultura

Pozorovatelna StB Kajka ve věži chrámu sv. Mikuláše

Ve věži Chrámu sv. Mikuláše na Malostranském náměstí v Praze se nacházela pozorovatelna Státní bezpečnosti s názvem Kajka, která zde působila v letech 1952 – 1989. Dnes je zde rekonstruovaný byt věžníka, který spravuje Prague City Tourism.

#světovéČesko a starobylé město Počátky na Vysočině

#světovéČesko a starobylé město Počátky na Vysočině

Kopcovitá krajina se spoustou lesů a rybníků, mimořádně čistý vzduch, cesty lemované alejemi stromů a řada památek, to jsou Počátky, městečko na Vysočině, na rozhraní Čech a Moravy. Ráz zdejší krajiny a malebné městečko může zcestovalým turistům připomínat italskou obec Greve in Chianti, jejímž charakteristickým znakem je asymetrické náměstí, stejně jako v Počátkách. Historické jádro města na Vysočině se dochovalo bez větších zásahů, v blízkých lesích objevíte zajímavý wellness resort.

Nicholas Winton – zachránce 669 dětí z předválečného Československa

Nicholas Winton – zachránce 669 dětí z předválečného Československa

S Prahou a Českou republikou je spojený jeden z nejdojemnějších příběhů o záchraně židovských dětí za druhé světové války. Mladý Angličan Nicholas Winton (19. května 1909, Hampstead, Londýn – 1. července 2015, Slough, Spojené království Velké Británie a Irska) v roce 1939 z okupovaného Československa zachránil 669 dětí. Dodnes se mluví o Wintonových vlacích a Wintonových dětech.

#světovéČesko a zámek Hluboká, Windsor střední Evropy

#světovéČesko a zámek Hluboká, Windsor střední Evropy

Pohádkové sídlo utkané ze snů krásné paní anebo perla jižních Čech, která se jako bílý svatební dort tyčí na skalním výběžku nad řekou Vltavou: tak se obvykle mluví a píše o Hluboké, jednom z našich nejkrásnějších zámků. O novogotickém skvostu se spoustou zdobných detailů, arkýřů, věží a věžiček se zubatým cimbuřím se také říká, že inspiraci k jeho nové podobě si kníže Jan Adolf II. ze Schwarzenbergu s manželkou Eleonorou, rozenou princeznou Liechtenstein, přivezli z Anglie. Skutečně ale byl předobrazem Hluboké královský zámek Windsor?

#světovéČesko objevuje labyrintárium Loučeň pro zábavu, relaxaci i meditaci

#světovéČesko objevuje labyrintárium Loučeň pro zábavu, relaxaci i meditaci

V zámeckých zahradách na Loučeni vše krásně kvete a voní. Člověk zde může obdivovat nejenom přírodu, park lze využít i jako místo odpočinku nebo naopak ke sportovním aktivitám. Milovníci originálních zážitků zde objeví největší Labyrintárium Evropy! Některé z bludišť byly inspirovány svými světovými bratříčky – například Prstový labyrint připomene IL Labirinto v italské Lucce, Kamenný labyrint je podobný The Bewarea Labirinth – Yzerfontein v Jižní Americe a tisové bludiště je na zámku Loučeň vystavěno v podobném duchu jako rakouské Iggarten Schönbrunn. Park má rovněž svého Minotaura, podobně jako Minotaurus – Cawdor Castle ve Skotsku... Celkově je na zámku Loučeň a v jeho zahradách k vidění dvanáct labyrintů a bludišť!

#světovéČesko a inspirace z Británie: léto v anglických parcích a zámcích

#světovéČesko a inspirace z Británie: léto v anglických parcích a zámcích

Pojďte s portálem Kudy z nudy objevovat tajemství anglických parků, kouzelné růže z venkovských zahrad britského venkova a také zámky, jejichž stavitelé nebo majitelé se inspirovali šlechtickými sídly staré dobré Anglie. „Velkou“ Hlubokou určitě znáte, ale co byste řekli malé Hluboké nebo letohrádku, který jako by se do Polabí přenesl ze zahrad kolem Stowe House v Buckinghamshire?

S padákem nad hlavou v Králíkách Památky

S padákem nad hlavou v Králíkách

V naší novodobé historii existuje celá řada témat, kterým zůstáváme my, jako obyčejní občané, ale také státní muzea, instituce a s nimi profesionální historikové, velmi mnoho dlužni. Jeden z těchto dluhů byl v červnu 2010 částečně splacen.

Další aktuality

10 tipů na nejkrásnější malované stropy aneb ve stínu a na výsluní

Zvedněte hlavu a podívejte se na nad sebe! Na Kudy z nudy vás tentokrát provedeme kostely a zámky, a dokonce se podíváme i do měšťanských domů. Tam všude totiž objevíte překrásně vymalované stropy, nad nimiž budete žasnout. Obdivujte společně s námi krásu, která nám září nad hlavami mnohdy už stovky let!
16. září 2024 8:46
Památky

Kam za poznáním a klidem po nejznámějších poutních místech Česka?

Poutní místo je místo, které se, zpravidla díky určitému tradovanému zázraku, stalo cílem poutí. Nejvýznamnější poutní místa Česka jsou na Moravě Velehrad, Svatý Hostýn a Svatý Kopeček u Olomouce a Svatá Hora a Stará Boleslav v Čechách. Poutní místa mají svou atmosféru, své dějiny, jsou znamením hlubokých kořenů víry a zbožnosti našeho národa... Vydejte se i vy na svou pouť.
15. září 2024 10:58
Památky

Věda a historie není nuda: co nám prozradily exhumace slavných osobností

Existuje spousta způsobů, jak nahlédnout do historie. Někdo čte tlusté romány, jiný má rád historické filmy, další navštěvuje muzea, hrady a zámky. A pak jsou tu odborníci: historikové, lékaři, archeologové a antropologové, kteří prozkoumávají hroby a hrobky, staré kosti a další tělesné pozůstatky. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, co se jim podařilo vyluštit při exhumaci známých osobností z českých dějin.
13. září 2024 13:48
Památky

Věda a historie není nuda: kde si prohlédnete nejdražší a nejvzácnější církevní skvosty?

Co spojuje obří zlatý kočár, fascinující monstrance plné zlata a perel, relikviář vykládaný zlatem, stříbrem a drahými kameny, anebo reliéf s Pannou Marií a Ježíškem? Je to jejich astronomická hodnota, někdy potvrzená aukční síní, častěji však jen odhadovaná a šeptaná bokem. Vydejte se s portálem Kudy z nudy na přehlídku skutečných církevních pokladů.
11. září 2024 19:36
Památky

Svatoludmilská místa: inspirace na výlety do historie za svatou Ludmilou

Připomeňte si poutavý příběh ženy z počátku našich dějin. Sv. Ludmila byla manželkou prvního Přemyslovce, knížete Bořivoje I., matka Vratislava I. a babička sv. Václava. Je patronkou rodin, první českou i slovanskou světicí, jejíž jméno nesou kostely či instituce skoro po celém světě. Roku 921, v noci z 15. září došlo kvůli vzájemným neshodám s její snachou Drahomírou k Ludmilinu zavraždění, k čemuž vrahové použili její vlastní šátek. Zavzpomínejte na dobrou slovanskou kněžnu výletem do míst, která pamatují mnohé historické události.
11. září 2024 10:54
Památky

Kde najdete lesní zámky, zámečky, kuriozity a romantická zapomenutá místa v Česku?

Máte rádi staré, podivné a často i trochu tajemné stavby, skryté v lesním přítmí? Pak se společně s portálem Kudy z nudy vydejte na cestu po neobvyklých lesních zámečcích. Cestou objevíte například sedm havranů, zámek pro kočky nebo nejmladší hrad v Česku.
8. září 2024 10:31
Památky

7 věcí, které nevíte o… Dnech evropského dědictví / European Heritage Days (EHD)

Tři stovky měst a obcí, více než 700 památek a prohlídky většinou zdarma nebo za výhodné vstupné: to je nabídka Dnů evropského dědictví. Výjimečná a velmi oblíbená akce každý rok druhý týden v září v celé Evropě otevírá pro veřejnost ty nejzajímavější památky. Seznamte se se Dny evropského dědictví / European Heritage Days (EHD) na Kudy z nudy a podívejte se, co všechno nabízejí.
7. září 2024 9:42
Památky

Romantické zříceniny: ideální tip na podzimní výlet

Hradní zříceniny lákají všechny milovníky romantiky, historie, ale i ty, kteří jsou rádi na čerstvém vzduchu. Tak schválně, zkuste si představit, co všechno se muselo mezi ztichlými hradními zdmi kdysi odehrát. Kromě rytířských turnajů nebo hostin se tu klidně mohli schovávat loupeživí rytíři nebo bandité…
6. září 2024 16:30
Památky