ÚvodAktualityČesko mezi řádky: lvice Elsa, Opava, Afrika a Joy Adamsonová
Příroda

Česko mezi řádky: lvice Elsa, Opava, Afrika a Joy Adamsonová

Poslechněte si audio verzi článku
Stejně jako film Volání divočiny patřil k nejsledovanějším pořadům v televizi, bestsellerem se stala i knížka Příběh lvice Elsy. Víte, že autorkou vyprávění o neobyčejném přátelství lvice a dospělé ženy je Joy Adamsonová, rodačka z Opavy?
Spousta lidí netuší, že Joy Adamsonová se narodila v Opavě v rodině sudetských Němců, a to 20. ledna 1910. Spisovatelka, malířka a ochránkyně zvířat, kterou po celém světě proslavily knížky o lvici Else, se původně jmenovala Friederike Victoria Gessnerová. Pocházela ze známé podnikatelské rodiny: její pradědeček Carl Weisshun vybudoval papírnu v Žimrovicích, jeho jméno dodnes připomíná unikátní Weisshuhnův kanál, papírenský náhon u Hradce nad Moravicí. V Opavě a v údolí řeky Moravice u Kružberku strávila malá Friederike dvanáct let, po rozvodu rodičů v roce 1922 se přestěhovala k babičce do Vídně. Dlouho nemohla najít své životní poslání a povolání. Vystudovala hru na klavír a zhruba do dvaceti let se vracela do rodného kraje; jezdila především do rodinné vily v osadě na Stoupách, která byla v místě dnešní Kružberské přehrady. Poté, co vilu zatopila voda, se už do českých zemí nevrátila.

V roce 1937 odjela společně s prvním manželem Viktorem von Klarvill do Afriky, a to kvůli hrozícímu válečnému konfliktu, protože její muž měl židovský původ. Už při plavbě na lodi se prý seznámila se švýcarským botanikem Peterem Ballym. Právě ten začal Friederice říkat Joy, radost, a také ji naučil znát africkou květenu. Joy začala kreslit a stala se z ní skvělá malířka: její rozsáhlý cyklus portrétů příslušníků keňských kmenů je vystavený v Keňském národním muzeu v Nairobi.

I přes několik rozchodů druhé manželství trvalo až do roku 1944, kdy se Joy seznámila s britským ochráncem přírody Georgem Adamsonem. Po boku známého strážce zvěře, který také patřil k zakladatelům moderních afrických národních parků, Joy dál malovala, a to nejenom přírodu, ale i zvířata a mizející africkou kulturu. Mimo jiné taky jako první žena pocházející z českých zemí vystoupila na Kilimandžáro a v roce 1956 začala pečoval o malou lví holčičku, kterou její muž George přinesl jednoho dne domů.

Život Joy Adamsonové se navždy změnil: kvůli špatně provedenému potratu nemohla mít děti, a možná proto se do malé lvice tak zamilovala. Dala jí jméno Elsa, pečlivě si zapisovala všechny poznatky o její výchově a shromažďovala také fotografie. Své deníky a bohatou fotodokumentaci později využila při psaní knížek. Ostatně její dům na břehu jezera Naivasha byl zvířecím sirotčincem. Kdekoli se objevilo osiřelé nebo nemocné zvíře, Joy se ho ujala. O lvici Else se rozepsala v knižní trilogii Born Free, Living Free a Forever Free, která v češtině vyšla souhrnně pod názvem Příběh lvice Elsy. Podle knížek bylo natočeno několik filmů a seriálů, například snímek Volání divočiny (Born Free, 1966), kde manžele Adamsonovy představovali Virginia McKennaová a Bill Travers. Film, který obletěl celý svět, získal dva Oscary za původní hudbu a za píseň Born Free.

Kromě Příběhu lvice Elsy v češtině vyšly také další knížky: Adamsonová v nich popisovala například soužití s levharticí Penny či gepardicí Pippou. Známá je i její autobiografie, která česky vyšla v roce 1984 pod názvem Volání divočiny. Její knížky byly přeloženy do desítek jazyků a dnes je zná celý svět.

Krutou ironií je, že i když manželé Adamsonovi dlouho pracovali s divokými šelmami, oba byli zavražděni lidmi. Joy zabil 3. ledna 1980 v keňské rezervaci Shaba její bývalý sluha, George byl zabit o devět let později při potyčce s pytláky. Stihl ještě napsat a vydat vydal knihu Můj život s Joy. Jejich životní osudy a natáčení známého filmu Volání divočiny popisuje dokument z roku 2011 Elsa – lvice, která změnila svět.

Elsa změnila i samotnou Joy. Opakovaně se nechala slyšet, že nejraději ve svém životě měla právě babičku a lvici Elsu. Podle svého přání nechala svůj popel rozprášit na hrobě milované lvice. Obě tak odpočívají na stejném místě v rezervaci Meru.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Joy Adamsonová – žena, která změnila pohled na divoká zvířata

Joy Adamsonová – žena, která změnila pohled na divoká zvířata

Spisovatelka, malířka a ochránkyně zvířat Joy Adamsonová (20. ledna 1910, Opava – 3. ledna 1980, Shaba, Keňa, Afriku) je autorkou slavných knih o lvici Else. Napsala ale řadu dalších knížek o životě v Africe. Právě její knihy a filmy, podle nich natočené, dokázaly probudit civilizovaný svět k odpovědnosti za ničení divoké přírody. Díky Joy se na Afriku přestalo pohlížet jako na lovecký ráj a začalo se sem jezdit na „lovy beze zbraní“, z nichž si lidé místo trofejí vozí domů nádherné fotografie divoké přírody.

Weisshuhnův kanál – papírenský náhon u Hradce nad Moravicí Památky

Weisshuhnův kanál – papírenský náhon u Hradce nad Moravicí

Weisshuhnův kanál sloužil v minulosti jako papírenský splav a dodnes je v provozu. Byl postaven na přelomu 20. století z popudu podnikatele Carla Weisshuhna pro chod továrny a papírnu v Žimrovicích.

Česko ve filmu: výlety na místa, kde se natáčely české filmy s Oscarem – Ostře sledované vlaky, Amadeus nebo Kolja

Česko ve filmu: výlety na místa, kde se natáčely české filmy s Oscarem – Ostře sledované vlaky, Amadeus nebo Kolja

Zatímco Oscar aneb Cena Akademie (Academy Award) se v USA poprvé uděloval v roce 1929, zahraniční filmy začali Američané oceňovat až od roku 1948; tu první získal de Sicův film Děti ulice. Samostatná kategorie pro filmy v jiném než anglickém jazyce ale vznikla až v roce 1956. Oscara za nejlepší cizojazyčný film se dosud podařilo získat dvěma československým a jednomu českému filmu: v roce 1965 to byl Obchod na korze Jána Kadára a Elmara Klose, roku 1967 zvítězily Ostře sledované vlaky Jiřího Menzela a v roce 1996 Kolja Jana Svěráka.

Řeka Moravice – bystrá říčka z Hrubého Jeseníku Příroda

Řeka Moravice – bystrá říčka z Hrubého Jeseníku

Moravice pramení v Moravskoslezském kraji, v Hrubém Jeseníku, zhruba 3 km jižně od Pradědu ve výšce 1135 m n.m. Horní úsek je sjízdný při jarním tání nebo po větších deštích, spodní úsek je závislý na vypouštění vody z přehrady.

Opava

Opava

Historické centrum Slezska na soutoku dvou zlatonosných řek bylo odedávna centrem vzdělanosti a místem, kde se psaly dějiny. Navzdory těžkým bojům na sklonku 2. světové války se tu zachovala řada cenných památek počínaje gotikou a konče architektonickými skvosty první poloviny 20. století.

Kružberk

Kružberk

Malá obec Kružberk nedaleko Budišova nad Budišovkou v okrese Opava se dostala do širšího povědomí až po dobudování Kružberské přehrady. Díky ní, a také proto, že se jedná o zdroj kvalitní pitné vody, je zde zvýšená ochrana prostředí. Kružberk a jeho okolí je tak jedním z nemnoha míst, kde je příroda dosud čistá a neposkvrněná. Proto je vítaným cílem návštěvníků a rekreačních turistů.

Vodní nádrž Kružberk Památky

Vodní nádrž Kružberk

Vodárenská nádrž na řece Moravici u Kružberka byla vybudována v letech 1948 až 1955 jako první údolní nádrž v povodí řeky Odry.

Hradec nad Moravicí

Hradec nad Moravicí

Jižně od Opavy leží město, které známe především díky romantickému zámku – a je to škoda. Zapomíná se totiž na celou řadu zajímavostí v okolí, od vyhlídek a rozhleden přes křížovou cestu a kalvárii až po řeku Moravici, jejíž údolí od Kružberku po Hradec patří k nejkrásnějším říčním údolím v Česku.

Další aktuality

Přijďte o Velikonocích do Zoo Ostrava – na Velikonoční pondělí bude otevřeno dříve

Pokud hledáte místo, kam byste během dlouhého velikonočního víkendu zamířili, můžete navštívit Zoologickou zahradu a botanický park Ostrava. Areál druhé největší zoo v Česku je otevřen každý den v roce a bude tomu tak i během svátečních dnů. O Velikonočním pondělí se brány zoo otevřou dokonce o hodinu dříve, tj. v 8:00 hodin. Probíhat budou komentovaná setkání a víkendové prohlídky skleníkového areálu.
19. duben 2025 6:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

Bludné balvany: kde se zastavili velcí cestovatelé ze severu?

Zatímco bludné kořeny patří do pohádek, pro bludné balvany to rozhodně neplatí. Přicestovaly k nám ze severu společně s tajícím ledovcem v pleistocénu, tedy starších čtvrtohorách, často urazily vzdálenost větší než tisíc kilometrů a zastavily se teprve tehdy, když led roztál. Dál už to zkrátka nešlo.
13. duben 2025 6:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

Jarní Jeseníky: vystoupejte za výhledy, které berou dech

Horský ráj s mnoha přírodními, historickými i technickými poklady – to jsou oblíbené moravské hory Jeseníky. Portál Kudy z nudy vám připomene místa, kde si na jaře „dobít baterky“. Znáte Uhlířský vrch, Malý Jezerník nebo Vozku?
11. duben 2025 10:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

Sezóna hradů a zámků v Moravskoslezském kraji: Janovice, Hradec nad Moravicí, Raduň, Sovinec a další

Památky Moravskoslezského kraje pomalu otevírají své brány! Už od 5. dubna 2025 zve na návštěvu například zámek Janovice, který vám nabídne zcela novou prohlídkovou trasu. Zámky Hradec nad Moravicí a Raduň se už nemohou dočkat Velikonoc, a tak vás provedou velikonočními interiéry od první dubnové soboty. Otevřeno budou mít ale nejen hrady a zámky – z industriálních památek se můžete podívat do Dolu Michal, který na letošek připravuje noční prohlídky a akce pro děti z mateřských škol.
2. duben 2025 18:00
Památky, Moravskoslezský kraj

Oslavte o víkendu Den ptactva v Zoo Ostrava

Pozvánka platí pro všechny Kosy, Pěnkavy, Hýly, Dudky, Ptáčky – v sobotu 5. dubna 2025 se v ostravské zoologické zahradě uskuteční tradiční oslavy svátku všech opeřenců. Tento den budou mít nositelé ptačích příjmení zvýhodněné vstupné do zoo a pro všechny návštěvníky bude připraven doprovodný ptačí program. Program bude připraven nejen pro milovníky ptactva, ale také rostlin – tento den budou zahájeny komentované prohlídky pěstebních skleníků.
2. duben 2025 12:28
Příroda, Moravskoslezský kraj

Legiovlak vyjíždí do nové sezony: letos jej zastihnete v Hradci Králové, Praze, Brně i Jihlavě

Nádraží Týniště nad Orlicí je první zastávkou legionářského vlaku při jeho letošním putování po městech České republiky. Široké veřejnosti je Legiovlak přístupný zdarma, ve všední dny od 8:00 do 18:00 hodin a o víkendu od 9:00 do 19:00 hodin. Setkáte se s ním ve Středočeském, Karlovarském, Ústeckém, Libereckém, Jihomoravském, Olomouckém, Královéhradeckém a Pardubickém kraji, i na Vysočině. Legiovlak si klade za cíl oživit povědomí o čs. legiích, jejich zásluhách na vzniku Československa a posilovat národní hrdost. Na své pouti po Čechách, Moravě a Slezsku bude od 1. dubna do 30. listopadu 2025.
1. duben 2025 6:00
Zážitky, Moravskoslezský kraj

Jeřábi tančí po polích i v Zoo Ostrava

Letošní zima dává našim končinám definitivní vale a vládu nad přírodou přejímá již velmi očekávané jaro. Ptáci, kteří se vyhnuli strastem daleké cesty a namísto pravidelné migrace zůstali raději v místech svého hnízdiště, na tom, jak se zdá, díky teplejší zimě vydělali. Jedná se například o pěvušky, drozdy či červenky. A také o jeřáby popelavé (Grus grus), jejichž zimování u nás bylo ještě před 10 lety raritou.
29. březen 2025 15:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

Velikonoční tipy 2025 v Ostravě a okolí

Kam vyrazit o Velikonocích v Ostravě a okolí? Naplánujte si skvělý program o prodlouženém víkendu, nechejte se inspirovat tipy z portálu Kudy z nudy, který vám tentokrát poradí, kam se vydat na výlet či zajímavou velikonoční akci v Ostravě a okolí.
16. březen 2025 9:42
Kultura, Moravskoslezský kraj