ÚvodAktualityČesko mezi řádky: lvice Elsa, Opava, Afrika a Joy Adamsonová
Příroda

Česko mezi řádky: lvice Elsa, Opava, Afrika a Joy Adamsonová

Poslechněte si audio verzi článku
Stejně jako film Volání divočiny patřil k nejsledovanějším pořadům v televizi, bestsellerem se stala i knížka Příběh lvice Elsy. Víte, že autorkou vyprávění o neobyčejném přátelství lvice a dospělé ženy je Joy Adamsonová, rodačka z Opavy?
Spousta lidí netuší, že Joy Adamsonová se narodila v Opavě v rodině sudetských Němců, a to 20. ledna 1910. Spisovatelka, malířka a ochránkyně zvířat, kterou po celém světě proslavily knížky o lvici Else, se původně jmenovala Friederike Victoria Gessnerová. Pocházela ze známé podnikatelské rodiny: její pradědeček Carl Weisshun vybudoval papírnu v Žimrovicích, jeho jméno dodnes připomíná unikátní Weisshuhnův kanál, papírenský náhon u Hradce nad Moravicí. V Opavě a v údolí řeky Moravice u Kružberku strávila malá Friederike dvanáct let, po rozvodu rodičů v roce 1922 se přestěhovala k babičce do Vídně. Dlouho nemohla najít své životní poslání a povolání. Vystudovala hru na klavír a zhruba do dvaceti let se vracela do rodného kraje; jezdila především do rodinné vily v osadě na Stoupách, která byla v místě dnešní Kružberské přehrady. Poté, co vilu zatopila voda, se už do českých zemí nevrátila.

V roce 1937 odjela společně s prvním manželem Viktorem von Klarvill do Afriky, a to kvůli hrozícímu válečnému konfliktu, protože její muž měl židovský původ. Už při plavbě na lodi se prý seznámila se švýcarským botanikem Peterem Ballym. Právě ten začal Friederice říkat Joy, radost, a také ji naučil znát africkou květenu. Joy začala kreslit a stala se z ní skvělá malířka: její rozsáhlý cyklus portrétů příslušníků keňských kmenů je vystavený v Keňském národním muzeu v Nairobi.

I přes několik rozchodů druhé manželství trvalo až do roku 1944, kdy se Joy seznámila s britským ochráncem přírody Georgem Adamsonem. Po boku známého strážce zvěře, který také patřil k zakladatelům moderních afrických národních parků, Joy dál malovala, a to nejenom přírodu, ale i zvířata a mizející africkou kulturu. Mimo jiné taky jako první žena pocházející z českých zemí vystoupila na Kilimandžáro a v roce 1956 začala pečoval o malou lví holčičku, kterou její muž George přinesl jednoho dne domů.

Život Joy Adamsonové se navždy změnil: kvůli špatně provedenému potratu nemohla mít děti, a možná proto se do malé lvice tak zamilovala. Dala jí jméno Elsa, pečlivě si zapisovala všechny poznatky o její výchově a shromažďovala také fotografie. Své deníky a bohatou fotodokumentaci později využila při psaní knížek. Ostatně její dům na břehu jezera Naivasha byl zvířecím sirotčincem. Kdekoli se objevilo osiřelé nebo nemocné zvíře, Joy se ho ujala. O lvici Else se rozepsala v knižní trilogii Born Free, Living Free a Forever Free, která v češtině vyšla souhrnně pod názvem Příběh lvice Elsy. Podle knížek bylo natočeno několik filmů a seriálů, například snímek Volání divočiny (Born Free, 1966), kde manžele Adamsonovy představovali Virginia McKennaová a Bill Travers. Film, který obletěl celý svět, získal dva Oscary za původní hudbu a za píseň Born Free.

Kromě Příběhu lvice Elsy v češtině vyšly také další knížky: Adamsonová v nich popisovala například soužití s levharticí Penny či gepardicí Pippou. Známá je i její autobiografie, která česky vyšla v roce 1984 pod názvem Volání divočiny. Její knížky byly přeloženy do desítek jazyků a dnes je zná celý svět.

Krutou ironií je, že i když manželé Adamsonovi dlouho pracovali s divokými šelmami, oba byli zavražděni lidmi. Joy zabil 3. ledna 1980 v keňské rezervaci Shaba její bývalý sluha, George byl zabit o devět let později při potyčce s pytláky. Stihl ještě napsat a vydat vydal knihu Můj život s Joy. Jejich životní osudy a natáčení známého filmu Volání divočiny popisuje dokument z roku 2011 Elsa – lvice, která změnila svět.

Elsa změnila i samotnou Joy. Opakovaně se nechala slyšet, že nejraději ve svém životě měla právě babičku a lvici Elsu. Podle svého přání nechala svůj popel rozprášit na hrobě milované lvice. Obě tak odpočívají na stejném místě v rezervaci Meru.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Joy Adamsonová – žena, která změnila pohled na divoká zvířata

Joy Adamsonová – žena, která změnila pohled na divoká zvířata

Spisovatelka, malířka a ochránkyně zvířat Joy Adamsonová (20. ledna 1910, Opava – 3. ledna 1980, Shaba, Keňa, Afriku) je autorkou slavných knih o lvici Else. Napsala ale řadu dalších knížek o životě v Africe. Právě její knihy a filmy, podle nich natočené, dokázaly probudit civilizovaný svět k odpovědnosti za ničení divoké přírody. Díky Joy se na Afriku přestalo pohlížet jako na lovecký ráj a začalo se sem jezdit na „lovy beze zbraní“, z nichž si lidé místo trofejí vozí domů nádherné fotografie divoké přírody.

Weisshuhnův kanál – papírenský náhon u Hradce nad Moravicí Památky

Weisshuhnův kanál – papírenský náhon u Hradce nad Moravicí

Weisshuhnův kanál sloužil v minulosti jako papírenský splav a dodnes je v provozu. Byl postaven na přelomu 20. století z popudu podnikatele Carla Weisshuhna pro chod továrny a papírnu v Žimrovicích.

Česko ve filmu: výlety na místa, kde se natáčely české filmy s Oscarem – Ostře sledované vlaky, Amadeus nebo Kolja

Česko ve filmu: výlety na místa, kde se natáčely české filmy s Oscarem – Ostře sledované vlaky, Amadeus nebo Kolja

Zatímco Oscar aneb Cena Akademie (Academy Award) se v USA poprvé uděloval v roce 1929, zahraniční filmy začali Američané oceňovat až od roku 1948; tu první získal de Sicův film Děti ulice. Samostatná kategorie pro filmy v jiném než anglickém jazyce ale vznikla až v roce 1956. Oscara za nejlepší cizojazyčný film se dosud podařilo získat dvěma československým a jednomu českému filmu: v roce 1965 to byl Obchod na korze Jána Kadára a Elmara Klose, roku 1967 zvítězily Ostře sledované vlaky Jiřího Menzela a v roce 1996 Kolja Jana Svěráka.

Řeka Moravice – bystrá říčka z Hrubého Jeseníku Příroda

Řeka Moravice – bystrá říčka z Hrubého Jeseníku

Moravice pramení v Moravskoslezském kraji, v Hrubém Jeseníku, zhruba 3 km jižně od Pradědu ve výšce 1135 m n.m. Horní úsek je sjízdný při jarním tání nebo po větších deštích, spodní úsek je závislý na vypouštění vody z přehrady.

Opava

Opava

Historické centrum Slezska na soutoku dvou zlatonosných řek bylo odedávna centrem vzdělanosti a místem, kde se psaly dějiny. Navzdory těžkým bojům na sklonku 2. světové války se tu zachovala řada cenných památek počínaje gotikou a konče architektonickými skvosty první poloviny 20. století.

Kružberk

Kružberk

Malá obec Kružberk nedaleko Budišova nad Budišovkou v okrese Opava se dostala do širšího povědomí až po dobudování Kružberské přehrady. Díky ní, a také proto, že se jedná o zdroj kvalitní pitné vody, je zde zvýšená ochrana prostředí. Kružberk a jeho okolí je tak jedním z nemnoha míst, kde je příroda dosud čistá a neposkvrněná. Proto je vítaným cílem návštěvníků a rekreačních turistů.

Vodní nádrž Kružberk Památky

Vodní nádrž Kružberk

Vodárenská nádrž na řece Moravici u Kružberka byla vybudována v letech 1948 až 1955 jako první údolní nádrž v povodí řeky Odry.

Hradec nad Moravicí

Hradec nad Moravicí

Jižně od Opavy leží město, které známe především díky romantickému zámku – a je to škoda. Zapomíná se totiž na celou řadu zajímavostí v okolí, od vyhlídek a rozhleden přes křížovou cestu a kalvárii až po řeku Moravici, jejíž údolí od Kružberku po Hradec patří k nejkrásnějším říčním údolím v Česku.

Další aktuality

Letní shakespearovské slavnosti v Ostravě začínají

Nejstarší a největší divadelní přehlídka pod širým nebem v Evropě zaměřena na uvádění děl Williama Shakespeara se letos se uskuteční opět také v Ostravě. V pořadí již osmnáctý ročník festivalu letos zahájí Večer tříkrálový. Novou premiérou bude tento rok shakespearovský thriller Othello v režii Braňa Holička.
9. červenec 2025 11:00
Kultura, Moravskoslezský kraj

Poznejte Hukvaldy: hrad, který založily víly a kde si pohladíte lišku Bystroušku

Na hrad Hukvaldy se můžete vypravit od dubna až do konce října každý den mimo pondělí, ale nejlepší je výlet v době, kdy se tu něco děje. Bitvy o hrad střídají poutě, komedianti, koncerty i předvádění dobových řemesel. Vybrat si nejlepší akci, šitou právě pro vás, vám pomůže portál Kudy z nudy.
6. červenec 2025 12:00
Památky, Moravskoslezský kraj

Prázdniny v Zoo Ostrava: Přijďte se ochladit do klimatizovaného areálu a zůstaňte o hodinu déle

Areál Zoo Ostrava je zasazen v lokalitě Velkého ostravského lesa, a více než polovina jeho plochy je tak pokryta vzrostlými stromy. Ty – jak známo – fungují jako přirozené a velmi účinné klimatizační jednotky a v horkých dnech poskytují blahodárný stín zvířatům i návštěvníkům. K ochlazení slouží také mlžné sprchy a další prvky určené nejen pro zvířata, ale i pro lidi. Zájemci si mohou zpestřit prohlídku klimatizované zoo komentovanými setkáními u zvířat, projížďkou safari expresem nebo se vydat na jednu z botanických stezek. Během letních prázdnin je zoo otevřená až do 20 hodin.
5. červenec 2025 9:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

Nejlepší koupání na severní Moravě: tipy, kde se vykoupat v přehradě i na koupališti

Severní Morava láká ke koupání v mnohých vodních nádržích. K velmi oblíbeným patří Slezská Harta, Baška, Olešná, Karvinské moře a další místa. Na výběr jsou ale také příjemná koupaliště a vodní parky. Nechejte se inspirovat našimi "vodotipy", v letošním horkém, létě vám určitě přijdou vhod. Pak už zbývá jenom vzít si plavky, ručník a hurá k vodě!
3. červenec 2025 18:00
Letní sporty, Moravskoslezský kraj

Festival Beats for Love rozezní Dolní Vítkovice

Největší festival elektronické taneční hudby ve střední Evropě Beats for Love se koná v Dolní oblasti Vítkovice od středy 2. do soboty 5. července 2025. Fanoušky taneční hudby letos čekají čtyři dny plné vystoupení více než 180 zahraničních i českých DJs, umělců a performerů, kteří vystoupí na pódiích a v zónách areálu Dolních Vítkovic a následných afterparties. Letošní ročník slibuje nejsilnější line up v historii. A nebude chybět ani bohatý doprovodný program. Zažijte světovou premiéru, ikonická jména taneční hudby a ultramoderní techno stage, která předčí všechna očekávání!
1. červenec 2025 7:27
Životní styl, Moravskoslezský kraj

Vodáci o víkendu zahájí sezónu na Odře v Bohumíně

Vodáci v Bohumíně a jeho okolí netrpělivě stříhají metr. Už v sobotu 28. června 2025 dopoledne totiž odstartuje nová sezóna na řece Odře, a to tradičním odemykáním a hromadným sjezdem přes zdejší sedmikilometrové meandry. Sraz je před 10. hodinou ve Starém Bohumíně za hraničním mostem do Polska na břehu řeky, u nástupního místa pro vodáky.
26. červen 2025 12:00
Zážitky, Moravskoslezský kraj

10 tipů, jak si užít volný čas s dětmi v Moravskoslezském kraji

Chystáte se na výlet či příjemnou rodinnou dovolenou do Moravskoslezského kraje? Hledáte tipy na místa, kde by se líbilo jak dětem, tak i dospělým? Portál Kudy z nudy připravil výběr top aktivit, při kterých se budou bavit jak malí, tak velcí výletníci. Je libo výlet do aquaparku, za zvířátky, do muzea, na hrad či za trochou adrenalinu do lanového centra nebo na bobovku? Račte si vybrat.
24. červen 2025 12:18
Zážitky, Moravskoslezský kraj

Mláďata kolouchů nejen v Zoo Ostrava: jsou opuštěná, nebo ne?

Zoo Ostrava chová osm druhů jelenů. U poloviny z nich mohou návštěvníci pozorovat ve výbězích letošní mláďata. V prvních dnech po porodu nebývají koloušci vidět, jsou ukryti v trávě nebo pod keři, stranou od stáda i matky. Tato strategie ochrany mláďat před predátory funguje rovněž ve volné přírodě u našich srnců a jelenů (i zajíců a dalších savců). Lidé ji ale často mylně vyhodnotí, myslí si, že matka opustila mládě a je třeba ho zachránit. V převážné většině případů však není naše pomoc nutná. Naopak může způsobit nenávratné škody. Znalost zvířat a respektování jejich přirozeného chování je základem ochrany ohrožených druhů – v přírodě i v lidské péči!
22. červen 2025 9:00
Příroda, Moravskoslezský kraj