
Při toulkách s portálem
Kudy z nudy a
Radiožurnálem se v
seriálu Česko mezi řádky tentokrát podíváme na
Ostravsko.
Ivan Landsmann se narodil v
Novém Jičíně a dlouhé roky pracoval v podzemí na
Karvinsku, nejprve jako horník, pak jako předák vedl geologický průzkum. V autobiografickém románu
Pestré vrstvy podal strhující svědectví o životě horníků. S mimořádným vypravěčským talentem popsal drsnou robotu na šachtě i normalizační zmar, který posléze vystřídalo rozčarování z vysněné emigrace. Popsal vlastně jen to, co sám zažil: v létě 1985 se pokusil emigrovat do Kanady, po dvou měsících ale musel zemi opustit. Při mezipřistání v Amsterodamu požádal o politický azyl a tam se seznámil s písničkářem
Jaroslavem Hutkou. Na jeho popud také začal psát, zpočátku jen kvůli překonání traumat způsobených samotou a emigrací.

Tak se náhodou odkryl Landsmannův vypravěčský talent. Rukopis dokončil v roce 1986, ale
kniha Pestré vrstvy vyšla až v roce 1999 v
nakladatelství Torst. Ve stejném roce román zvítězil v prestižní anketě
Lidových novin o nejlepší knihu roku. Později podle něj vznikla úspěšná inscenace v
Divadle Petra Bezruče v
Ostravě, herci pak v
areálu Dolu Hlubina natočili i její filmovou verzi.
Landsmann napsal ještě další knihy,
Fotr (2000),
Vězení na svobodě (2002),
Šestý smysl (2008) a
Smetanová revoluce (2014). První dvě zachycují tvrdý život exulanta, třetí jeho návrat do vlasti a čtvrtá je tragikomický příběh bývalého horníka, který v nové době ztratil půdu pod nohama a s nevalným úspěchem se snaží podnikat. Všechny Landsmannovy postavy mluví autentickým ostravským dialektem a hornickým slangem:
„Haviř je nejblbějši člověk na světě. Pan buh mu skoval robotu pod zem a aji tam ju našel,“ tvrdí například sebeironicky jedna z postav románu Pestré vrstvy.
Ivan Landsmann (1949-2017) byl český spisovatel a bývalý horník, který se proslavil svým románem Pestré vrstvy.
Román Pestré vrstvy je autobiografické vyprávění o životě horníků ve světle Landsmannových zkušeností z práce v podzemí na Karvinsku.
Román Pestré vrstvy byl v roce 1999 vyhlášen jako nejlepší kniha roku v anketě Lidových novin a později byl adaptován do divadelní i filmové podoby.
Hornické muzeum v Ostravě je největší hornické muzeum v České republice, rozprostírající se na 10 ha. Toto muzeum se nachází na Landeku a je známé svými geologickými, archeologickými a hornickými expozicemi.
Landek Park Ostrava je areál v bývalém Dolu Anselm, kde se dnes nachází historie hornictví, sport, relaxační zóny a kemp.
Technotrasa je virtuální stezka spojující technické atraktivity Moravskoslezského kraje a zahrnuje památky průmyslové revoluce, vojenské či zemědělské objekty.
Po nezdařené emigraci se Ivan Landsmann při mezipřistání v Amsterodamu pokusil o politický azyl, seznámil se s písničkářem Jaroslavem Hutkou a na jeho popud začal psát.
Projekt 'Česko mezi řádky' organizovaný v rámci portálu Kudy z nudy a Radiožurnálem nabízí objevování míst známých z literatury, tentokrát s důrazem na Ostravsko.
Původní osada Karviná zanikla v důsledku těžby černého uhlí.
Pokles terénu v Karviné připomíná nakloněný barokní kostel sv. Petra z Alkantary.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.