ÚvodAktualityKvětnové povstání v Praze: konec Protektorátu a stavění barikád
Památky

Květnové povstání v Praze: konec Protektorátu a stavění barikád

Nejen hlavní město si v prvních májových dnech připomíná Květnové povstání, kterým vyvrcholil odboj proti německým okupantům za II. světové války. Po osvobození Ostravska a Opavska vypuklo povstání spontánně 1. května 1945 v Přerově a postupně i v dalších městech po celém území Česka. K velkým nepokojům v Praze došlo dne 5. května 1945, kdy vypuklo tzv. Pražské povstání.
květnové povstáníPražským povstáním vyvrcholil odboj proti německým okupantům, který vypukl spontánně 1. května 1945 v Přerově a později i v dalších městech po celém území Česka. Povstalcům se podařilo přimět Němce ke kapitulaci, zabránit mnohonásobně většímu krveprolití a vyprovokovali i rychlejší zásah Rudé armády.
 
Dne 5. května vypuklo povstání v hlavním městě Praze. Česká národní rada vydala prohlášení o konci Protektorátu a o převzetí vládní a výkonné moci. I zde probíhalo nejdříve demonstrace, které však brzy přešly do otevřeného odporu. Povstalci v Praze i na celém území Čech a Moravy se zmocňovali zbraní, obsazovali pošty, železnice a důležité silniční křižovatky. K odbojovým a partyzánským skupinám se přidávaly tisíce povstalců z řad českého obyvatelstva, bývalí vojáci a četnictvo. Okupantům bylo bráněno, aby uskutečnili odvoz strojů, zařízení, a dopravních prostředků do Německa, aby nedocházelo k ničení továren atd. Povstalci také znemožňovali plynulé zásobování fronty i organizovaný ústup wehrmachtu.

vojáciOdpor obyvatelstva pokračoval i po podpisu bezpodmínečné kapitulace Německem 8. května 1945, kdy bylo snahou německých jednotek vzdát se americké armádě, protože ze sovětského zajetí panovaly značné obavy. Jednotky SS terorizovaly na Příbramsku české obyvatelstvo ještě 11. května 1945. Téhož dne položilo život při otevřeném střetnutí s Němci 13 českých partyzánů. Údaje o obětech českého povstání se liší, v Praze  si vyžádalo zhruba 3 700 lidských životů, na českém a moravském venkově zahynulo přibližně dalších 8 000 občanů.


Voláme všechny Čechy! aneb bitva o rozhlas

český rozhlasPřesně před 79 lety před 12. hodinou do budovy Českého rozhlasu v Praze vtrhly ozbrojené jednotky SS, aby zabránili českému vysílání, které se od rána linulo ze všech rozhlasových přijímačů v zemi, místo německého. Jakmile si vojáků všiml hlasatel Zdeněk Mančal, hned zhasl světlo a do mikrofonu mluvil česky jen v šeru, aby na sebe neupozornil. Na německé vojáky čekala i další nástraha – nevyznali se v labyrintu chodeb budovy, ani v mnohých technických místnostech rozhlasu. Čeští zaměstnanci navíc od rána seškrabovali německé nápisy. V jednu chvíli byli Němci jen dva metry od studia, ve kterém se živě vysílalo, ale netušili kde jsou, naštěstí jej přešli a bloudili chodbami dál... Na pomoc českému vysílání přijížděli mezitím čeští policisté a další povstalci. V prudkých bojích na Vinohradech a v okolí se naplno rozhořelo Pražské povstání.
 

Barikády i obrněné vozidlo

barikády prahaPo výzvách Českého rozhlasu začali Pražané v noci na 6. května stavět stovky barikád. Hromady dlažebních kostek a všech možných pevných předmětů stály napříč ulicemi, aby poskytly povstalcům úkryt před střelbou a znemožnily pohyb německé vojenské techniky. Na Vinohradské třídě vyrostly před rozhlasem dvě barikády a v blízkém okolí dalších dvacet. Mezitím povstalci zdokonalili svou organizovanost a zajišťovali spojení a vyzbrojování svých jednotek.


povstání květenPovstalcům se podařilo ukořistit asi deset improvizovaných obrněných vlaků, stejné množství obrněných vozidel a dvě baterie protiletadlových děl. Mimo Prahu povstalci zablokovali nebo zajali většinu německých posádek. Není bez zajímavosti, že na budově Staroměstské radnice najdete pamětní desku, která připomíná památku statečných Čechů, kteří se před 79 lety pustili do bojů s německými okupanty. Barikády v ulicích stavělo 100 tisíc lidí. Obrněné vozidlo, které povstalci ukořistili a používali při bojích v ulicích Prahy, neslo čestný název Československý rozhlas.
Armádní muzeum Žižkov – Vojenský historický ústav Praha Kultura

Armádní muzeum Žižkov – Vojenský historický ústav Praha

Armádní muzeum Žižkov se po kompletní rekonstrukci otevřelo v říjnu 2022. V expozici si prohlédnete vojenské dějiny od prvopočátků do současnosti. Zažijte pocity, které prožívali naši vojáci v zákopech 1. světové války, vstupte rovnou do vřavy bojů.

Galerie Vinohradská 12 – mini muzeum Českého rozhlasu Kultura

Galerie Vinohradská 12 – mini muzeum Českého rozhlasu

Pro všechny přátele a příznivce rozhlasového vysílání jsou v suterénu historické rozhlasové budovy na pražských Vinohradech otevřeny návštěvní prostory Českého rozhlasu s názvem Galerie Vinohradská 12.

Muzeum Policie ČR v Praze – bezpečnost versus kriminalita Kultura

Muzeum Policie ČR v Praze – bezpečnost versus kriminalita

Chcete zažít to správné dobrodružství kriminalistiky, poznat historii, vývoj a činnost bezpečnostních sborů na území bývalého Československa od doby jeho vzniku po současnost? Pak navštivte Muzeum Policie České republiky v areálu pražského Karlova.

Grabova vila v Libni Památky

Grabova vila v Libni

Reprezentační vila židovského velkoprůmyslníka Hermanna Graba byla postavena v polovině 90. let 19. století karlínským stavitelem a architektem Josefem Blechou, který se podílel na realizaci mnoha továrních i obytných budov v Libni.

Staroměstské náměstí v Praze – nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí Památky

Staroměstské náměstí v Praze – nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí

Staroměstské náměstí je jednou z povinných zastávek při návštěvě Prahy. V každou celou hodinu se shromáždí davy turistů před Staroměstskou radnicí, aby sledovali pochod apoštolů na historickém orloji. Jiní odpočívají na lavičkách nebo na zahrádkách kaváren a vdechují atmosféru tohoto místa.

Další aktuality

Při procházce Prahou pátrejte po tajemství kostelního kříže

Jedna z mnoha legend, provázející Nové Město v Praze od jeho vzniku až do současnosti, vypráví o zvláštním záměru jeho zakladatele: český král Karel IV. totiž chtěl z pěti novoměstských kostelů vytvořit pravidelný obrazec. Vydejte se s portálem Kudy z nudy za tajemstvím kostelního kříže!
23. listopad 2024 8:58
Památky, Praha

Tipy na odpočinek u Vltavy aneb užijte si zimu v Praze netradičně

Dopřejte si trochu odpočinku a zábavy v zimní Praze! I když se to může zdát během zimy docela nepravděpodobné, spousta zážitků vás čeká v Praze přímo u Vltavy nebo dokonce na řece samé. Tak schválně – vyberete si romantickou plavbu, večeři či saunu na lodi nebo Kayak Beach Bar?
22. listopad 2024 18:36
Životní styl, Praha

Vánoční výstava v Betlémské kapli bude letos plná vůní

V podzemních prostorách Betlémské kaple se opět otevře již tradiční vánoční výstava, která potrvá od 29. listopadu 2024 až do 2. 1. 2025. Tématem letošní výstavy jsou trochu netradičně "vůně", kterých jsou však Vánoce plné. Výstava probíhá denně, vždy od 9:00 do 18:00 hodin.
22. listopad 2024 14:00
Kultura, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (23.11. – 24.11.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Advent mezi traktory v Muzeu zemědělské techniky v Čáslavi, Den otevřených dveří v Českém muzeu hudby, Komentovaná procházka – Pražským hradem křížem krážem, Koláčové slavnosti v Levandulovém údolí, Prohlídka dolu Pepř a štoly Václav. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
22. listopad 2024 7:01
Zážitky, Praha

Cesty za uměním: Claude Monet, impresionismus a umělci v zahradách

Zahrady impresionistického malíře Clauda Moneta v Giverny jsou jednou z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí Francie. Monetovy obrazy najdete i v Národní galerii v Praze a dokonce si je můžete vystavit i doma. Pojďte se s Kudy z nudy vydat za Monetem a dalšími umělci, kteří propadli kouzlu zahrad!
22. listopad 2024 6:19
Kultura, Praha

Máte rádi francouzskou kulturu? Pak si nenechte ujít Festival francouzského filmu

Festivalu francouzského filmu se koná již tradičně v druhé polovině listopadu, letos od 21. do 27. 11. 2024. Již 27. ročník nabídne předpremiéry, soutěžní sekci, krátké filmy a připomene tvorbu Clauda Sauteta a Pierra Niney. V Praze se na francouzské filmy můžete vydat až do 27. listopadu 2024 do Kina 35 Francouzského institutu, do Lucerny, Světozoru a Edison Filmhubu. Festival se následně přemístí také do Brna, Českých Budějovic, Hradce Králové a Ostravy.
21. listopad 2024 15:30
Zážitky, Praha

Vánoční Sběratel láká na pivní známku, Freddie Mercuryho i Tatru 77

Originální dárky nejen pro sběratele budou mít možnost koupit návštěvníci vánočního veletrhu Sběratel. Ten se uskuteční 22. – 23. listopadu 2024 v pražském hotelu Olympik. Sejde se na něm přes 80 prodejců známek, mincí, pohlednic a dalších sběratelských rarit z celého světa.
21. listopad 2024 15:00
Zážitky, Praha

Rostlinné symboly Vánoc a adventu – z domova i z tropických krajin

V neděli 1. prosince 2024 zapálíme první svíci na adventním věnci a zahájíme tím krásný předvánoční čas. K adventu i Vánocům patří už tradičně řada symbolů z rostlinné říše. Kromě vánočního stromečku naše domovy zdobí větvičky barborek, jmelí a za oknem rozkvétá brambořík. K vánoční výzdobě patří i řada tropických rostlin, například vánoční hvězda neboli pryšec překrásný, obrovské květy hvězdníku nebo vánoční kaktus. S mnoha těmito rostlinami se můžete setkat i při návštěvě trojské botanické zahrady. Víte, proč některé rostliny symbolizují právě čas adventu a Vánoc? Odkud zejména ty tropické pocházejí? A na co si při jejich pěstování dát pozor? Kromě seznámení s krásnými rostlinami nabízí Botanická zahrada Praha v letošním roce i originální vánoční dárky.
21. listopad 2024 10:00
Příroda, Praha