ÚvodAktualityČeský volejbal – Historie 60.let
Letní sporty

Český volejbal – Historie 60.let

  • 7. února 2021
Zlatá éra československého volejbalu pokračuje dál především zásluhou mužů, kteří získávají v roce 1966 druhý titul Mistrů světa a ze dvou olympiád (OH 1964 v Tokiu, OH 1968 v Mexico City) přivážejí stříbrné a bronzové medaile.

Historie 60.let

Tuto excelentní sbírku doplňují muži trojicí stříbrných a ženy dvojicí bronzových medailí z MS a ME. První medaile získávají také naše výběry juniorů a juniorek do 21 let (za 3. místa na prvním juniorském ME 1966 v Budapešti) a muži Spartaku ZJŠ Brno v roce 1968 získávají poprvé prestižní Pohár mistrů evropských zemí (PMEZ).

1960

V tomto roce má premiéru PMEZ v kategorii mužů, ženy o rok později. Náš mistr z předchozího roku (Slavia VŠ Praha) je vyřazen ve 2. kole Rapidem Bukurešť a prvními držiteli putovního poháru se stávají volejbalisté CSKA Moskva. Na přelomu října a listopadu hostí Brazílie Mistrovství světa. Do bojů o medaile se zapojuje 14 družstev mužů a 10 družstev žen. Základní skupiny se hrají v Sao Paulu a Bello Horizonte, společné finále v Rio de Janeiro. Naši volejbalisté odlétají na šampionát v roli obhájců titulu z Paříže 1956 a prohrávají pouze se Sověty ve finálové části turnaje. Rozhodující duel sleduje v hale Maracaná na 20 tisíc diváků odcházejících se zklamáním po hladké výhře SSSR, když ve 3. sadě uhrává náš výběr pouhé 4 míče! Pochvala našim reprezentantům náleží naopak za bojovnost v utkání s bronzovými Rumuny. Přestože v pátém setu prohrávají již 0:7, dokáží ještě průběh zápasu otočit! Ženy ve skupině prohrávají hladce úvodní duel se SSSR, ale stejně hladké vítězství nad Peruánkami je posouvá do šestičlenného finále. V něm porážejí postupně Brazílii, Polsko i USA a až na závěr prohrávají s Japonskem. Kromě bronzových medailí získávají titul „nejsympatičtějšího týmu turnaje“. Nervy drásající finále žen SSSR - Japonsko (3:2, pátý set 16:14) řídí náš rozhodčí Leopold Jebáček z Brna.

1961

V nejvyšší domácí soutěži se stále hledá optimální počet účastníků a v tomto roce dochází k jejich navýšení z 10 na rekordních 14 družstev mužů a 12 družstev žen. V mužském maratonu vítězí Dukla Kolín, v ženském Taran Střešovice. Úspěchy našich volejbalistů v 50. letech přivádějí na kurty mladou krev a ve Sportovních hrách mládeže (jejichž finále je současně přeborem republiky) startuje rekordní počet více jak 150 tisíc chlapců a dívek. Další tisíce hrají volejbal s rodiči rekreačně pro zábavu. Druhou Letní světovou univerziádu hostí bulharská Sofie a naši reprezentanti se vrací domů s bronzovými medailemi zásluhou akademiků, kteří v konkurenci 8 týmů (bez účasti SSSR) obsazují 3. místo za Rumuny a Bulhary. Akademický výběr žen ČSSR končí na posledním 6. místě.

1962

Na Světovém festivalu mládeže a studentstva v Helsinkách startuje naposledy náš elitní výběr mužů a vítězí s již „nesvazáckým“ věkovým průměrem 27 let. V kategorii žen nás reprezentují juniorky a končí na 3. místě. V polovině října hostí podruhé Moskva Mistrovství světa s účastí 20 družstev mužů a 14 družstev žen. Vylučovací boje vidí diváci v Moskvě, Leningradu, Kyjevu a Rize, finálové v novém moskevském Paláci sportů v Lužnikách. Mužský titul získávají domácí volejbalisté, ženský putuje do Japonska. Muži ČSSR prohrávají hladce se Sověty a nečekaně i s Rumuny (1:3). O našem stříbru a rumunském bronzu rozhoduje pro nás příznivější poměr setů a všechny týmy na stupních vítězů mají zajištěnou účast na OH 1964. Ženám se obhajoba brazilského bronzu nedaří a klesají na 5. místo po prohrách s Bulharskem, SSSR, Polskem a Japonskem. Získáváme ještě individuální ocenění zásluhou Karla Pauluse a Libuše Herštové po jejich vyhlášení nejlepšími hráči v poli.

1963

Třetí LSU se koná v brazilském Porto Alegre. Odlétají na ni pouze volejbalisté a vrací se domů se stříbrnými medailemi po jediné prohře s akademiky SSSR, bronz získává domácí výběr. Mistrovství Evropy bylo původně přiděleno Budapešti, ta však nabízí nepřijatelný červencový termín a FIVB šampionát přesouvá do Bukurešti. Hraje se na přelomu října a listopadu za účasti 17 družstev mužů a 13 družstev žen v městských halách v Bukurešti, Brašově, Craiově, Kluži, Konstanci, Tirgu Mureš a Bukurešti, kde turnaj vrcholí finálovými boji. Výkony a výsledky zápasů obou našich týmů přinášejí velké zklamání. Muži po čtyřech prohrách končí na dosud nejhorším 5. místě. Rumuni získávají na domácí půdě poprvé a naposledy zlaté medaile. Naše ženy absolvují v rámci přípravy na ME předolympijský turnaj v Japonsku. Na ME postupují do finále již se dvěma prohrami ze skupiny, ve finále nestačí na celky Polska, Rumunska a NDR, a pět porážek znamená 6. místo. Za propadem stojí nejen střídání generací v družstvu žen, ale především špatný příjem podání obou našich celků. Na šampionátu sudí poprvé posuzují čistotu odbití prsty nejen vizuálně (zrakem), ale nově i sluchem, a jak je později konstatováno, nadmíru přísně. Téměř každé odbití prsty je posuzováno jako dvojdotek, všichni hráči jsou donuceni přijímat podání a vybírat míče v poli výhradně „bagrem“ a ten naši muži ani ženy neovládají.

1964

Do Tokia, dějiště XVIII. OH, odlétají naši volejbalisté (ženy se nekvalifikovaly) koncem září se 14ti-denním předstihem na aklimatizaci. Premiéra olympijského turnaje ve volejbalu mužů se hraje v hale Komazawa za účastí 10 družstev, která se o medaile utkávají systémem “každý s každým”. Již při prvním vystoupení našich hráčů dochází k dramatu, po kterém odcházejí Maďaři poraženi až po pětisetové bitvě. Náš tým je oslaben o smečaře Labudu, do konce her hospitalizovaného s podezřením na žloutenku. Také další utkání s Bulhary je napínavé, znovu pětisetové a opět s dobrým koncem pro nás. Pak již naši procházejí turnajem bez větších problémů až do rozhodujícího duelu o zlato se Sověty. Po dvou prohraných setech další dva vyhráváme, v pátém vedeme 5:2, ale závěr patří soupeři. Jenže i týmy SSSR a Japonska mají na kontě po jedné porážce (Sověti od Japonců, Japonci od nás) a o konečném pořadí rozhoduje celkový poměr setů. Ten mají Sověti nejlepší a Japonci nejhorší. Stříbro pro ČSSR je považováno za dosud největší úspěch československého volejbalu, když zlato viselo v Tokiu jenom na vlásku!

1965

FIVB schvaluje novou mezinárodní soutěž mužů Světový pohár s termínem konání vždy v roce následujícím po OH. První ročník poháru se má konat v Paříži, ale je přeložen do Polska. Startuje 11 družstev, ze skupiny ve Štětíně postupují naši volejbalisté do finále společně s NDR. Finále nejlepší šestky se hraje v Paláci sportu v Lodži, naši prohrávají v pětisetových bitvách se SSSR a Polskem, vítězí nad Japonci, Rumuny a se započtenou výhrou nad NDR ze skupiny to stačí na 3. místo za SSSR a Polskem. Při turnaji testuje FIVB nová pravidla, přijatá kongresem v rámci OH v Tokiu. Kvalitu závěrečných bojů znehodnocuje řídící jury rozhodnutím, že finálové zápasy mohou řídit pouze „neutrální“ rozhodčí, tedy ze zemí vyřazených v základních skupinách. Nejtěžší zápasy turnaje pak rozhodují sudí bez zkušeností s vrcholovým volejbalem, jejich verdikty jsou plné omylů a do nových pravidel vnášejí spíše tmu, než vyjasnění.

1966

V tomto roce začíná stěhování nejvyšší domácí soutěže z antuky do hal. Základní kola I. ligy se hrají ještě venku, závěrečné boje o titul a udržení již pod střechou. Z premiéry ME juniorů v Budapešti přivážejí oba naše výběry bronzové medaile. Na přelomu srpna a září hostí ČSSR Mistrovství světa mužů. Základní skupiny vidí diváci v Praze, Českých Budějovicích, Jihlavě a Nitře, finálové boje v nové Sportovní hale Parku kultury a oddechu Julia Fučíka v Holešovicích. Od zisku titulu Mistrů světa v Paříži uběhlo 10 let a naši reprezentanti i veřejnost vidí velkou šanci tento triumf v domácím prostředí zopakovat. Touha a předsevzetí jsou patrné i na výkonu našich hráčů. Přestože v základní skupině prohrávají s Čínou již 0:2 na sety, dokáží průběh utkání otočit a získat další vítězství. Ve finálové skupině přichází rozhodující utkání se Sověty, výsledek pětisetové bitvy je opět na vážkách, ale díky nevšední bojovnosti našeho celku opět se šťastným koncem. Na zisku zlatých medailí již nic nemění závěrečná prohra s Japonskem (2:3). Již oddělené MS žen je přeloženo na rok následující, když se pořadatelství zříkají postupně Peru, Mexiko a ujímá se jej Japonsko s podmínkou odkladu.

1967

V lednu pořádá Japonsko odložené MS žen, ale jen s účastí 6 celků, když turnaj bojkotují kvalifikovaná družstva zemí socialistického bloku. Důvodem se stává neudělení vstupních víz výpravě KLDR. Mistrovský titul získávají Japonky a všichni účastníci mají zajištěnou účast na OH 1968. FIVB vyhlašuje kvalifikaci pro zbývající volná místa a kvalifikační turnaj se koná v září v jugoslávském Slavonskim Brodu. Naše volejbalistky na něm porážejí všechny soupeřky včetně favorizovaných celků NDR a Polska a zajišťují si účast v Mexiku. Společné Mistrovství Evropy pořádá na přelomu října a listopadu Turecko, skupiny se hrají v Adaně, Ankaře, Izmíru a Istanbulu, kde turnaj vrcholí finálovými zápasy. V kategorii mužů startuje 20 družstev, naši reprezentanti svou skupinu v Izmíru vyhrávají se ztrátou jediného setu s Italy, kteří spolu s námi postupují do závěrečných bojů. Ve finále mají naši hráči problémy v zápasech s Poláky a Maďary, naštěstí s dobrým koncem. Teprve v závěrečném boji o zlato prohrávají se SSSR a opět po pětisetovém boji. Ženy hrají svou skupinu v Adaně a do finále postupují s prohrou 2:3 s Polkami. Druhá porážka od SSSR znamená zisk bronzových medailí.

1968

V pořadí XIX. Olympijské hry hostí ve druhé polovině října hlavní město Mexika - Mexico City. Začínají měsíc a půl po okupaci ČSSR vojsky Varšavské smlouvy a naši sportovci se stávají miláčky publika. Rozlosování olympijského turnaje nabízí ženám jako prvního soupeře tým SSSR, a přestože mají obrovskou podporu publika, uhrávají jediný set. Další prohry s Japonskem, Polskem a Jižní Koreou posouvají náš tým na konečné 6. místo, neodpovídající ambicím, které po úspěšné kvalifikaci vylétly hodně vysoko. Muži ještě po sedmém utkání vévodí tabulce bez jediné porážky. Sověti prohrávají s volejbalisty USA a výhra Američanů 3:2 se stává největší senzací turnaje. Pak náš tým naráží na Poláky, kteří nám pouští pouze jeden set a závěrečný duel se Sověty je opět jasnou záležitostí ve prospěch soupeře. Získáváme bronzové medaile a pořadí za SSSR a Japonskem. To jsme dokázali 3:2 porazit, ale při stejném bodovém zisku nás předbíhá lepším poměrem setů.

1969

Ženská reprezentace má v tomto roce pauzu. První významnou akcí roku u mužů se stává Turnaj pěti kontinentů, který v dubnu pořádá FIVB v Uruguay (Montevideu) a Chile (Santiagu). Ve skupině, hrané v Santiagu de Chile, porážejí naši reprezentanti domácí celek, SSSR i Kubu shodně a nečekaně hladce 3:0, ve finále prohrávají 1:3 s NDR, poráží Uruguay, USA, Brazílii, Japonsko a opakovaně Sověty. Výsledné 2. místo za NDR je považováno za velký úspěch. Druhým vrcholem roku se stává zářijový druhý ročník Světového poháru mužů v Berlíně a v Lipsku. Na něm naši volejbalisté v omlazené sestavě obsazují 5. příčku po prohře s NDR ve skupině a dalších prohrách ve finálové části s Japonci, Sověty a Bulhary. Konečné pořadí medailistů: NDR, Japonsko, SSSR.

Politické a tělovýchovné pozadí

V roce 1965 se ČSTV pochlubil rekordní organizovaností (1,75 mil. členů) a jak bylo později konstatováno, podlehl sebeuspokojení a podcenil svou ideologickou úlohu a výchovnou práci. Vlivem politické „oblevy“ došlo v roce 1964 k navrácení historických názvů slavným pražským klubům. Z Dynama se opět stala TJ Slavia Praha, ze Spartaku ČKD Sokolovo TJ Sparta Praha, ze Spartaku ČKD Stalingrad nejprve TJ ČKD Praha a později TJ Bohemians. Nejvyšší volejbalová liga mužů a žen se v roce 1966 hrála částečně na antuce (základní kola) a závěr již v halách (tělocvičnách). Také došlo ke změně hracího období a po zkráceném průběhu 1. ligy 1968 byl na podzim odstartován další ročník 1968/69, hraný již systémem podzim-jaro a kompletně v halách. Pražská družstva se dostala do velkých problémů, protože v Praze bylo v té době použitelných hal a tělocvičen poskrovnu. Na jaře 1968 vznikly přípravné výbory k obnovení činnosti Sokola, Orla, DTJ a dalších „předúnorových“ organizací, které začaly s ČSTV vyjednávat o navrácení historických majetků. Obrodný proces byl i v tělovýchově zmařen srpnovou invazí „bratrských vojsk“ a následnou normalizací. V rámci federativního uspořádání státu (vzniku ČSFR) v roce 1969 došlo k ustavení samostatné České a Slovenské tělovýchovné organizace, které plně podpořily konsolidační úsilí KSČ. Z nejvyšší celostátní volejbalové soutěže mužů a žen (o 10 týmech) se stala 1. CL (často nazývaná extraligou), nejvyššími republikovými soutěžemi Národní ligy (v Čechách a na Moravě 1. ČNL a 2. ČNL).

MS Brazílie 1960

Vrcholné soupeření světového volejbalu se poprvé přestěhovalo mimo starý kontinent a hrálo se kompletně v halách. Oba naše výběry se na něj pečlivě připravovaly v simulovaném prostředí přetopených tělocvičen v Praze s několika vrstvami trik pod teplákovými soupravami. Teploty odpovídaly brazilským, vlhkost ještě chyběla.
Muži odjížděli v roli obhájce titulu z Paříže 1956. Prohráli pak pouze s vítězným týmem SSSR a získali stříbrné medaile.
Ženy kromě bronzových medailí získaly ještě titul „nejsympatičtějšího týmu turnaje“.

Olympijské hry - Tokio 1964

Olympijské hry v Tokiu v roce 1964 byly první v historii, na kterých se představil šestkový volejbal. Premiéry se zúčastnilo 10 mužských a 6 ženských týmů. Československo mělo své zástupce pouze v mužském turnaji a v desetičlenné skupině, která se hrála systémem každý s každým, prohráli českoslovenští volejbalisté jediný zápas, Sovětskému svazu podlehli 2:3 na sety.
Jenže ani jejich přemožitel nebyl suverénní, jediný zápas ztratil s Japonskem poměrem 1:3 a získal stejný počet bodů jako naši reprezentanti. O zlaté medaili tak tehdy rozhodl lepší poměr bodů, který měl Sovětský svaz. Československo skončilo na druhém místě a tento výsledek dodnes zůstává historickým úspěchem českého i československého volejbalu.
“Byl to úžasný zážitek, že byl volejbal poprvé na olympijských hrách, že jsme se tam jako Československo dostali, že se to hrálo v Japonsku... A atmosféra byla úžasná. Navíc jsme poté další dva týdny jezdili s japonským národním družstvem po různých městech a hráli s nimi”, oprašuje padesát let staré vzpomínky člen stříbrného týmu Perušič (na snímku).

Mistrovství světa - Praha 1966

Mistrovství světa v Praze bylo poprvé odděleně od MS žen a poprvé s kvalifikacemi o účast na závěrečném turnaji omezeném počtem 22 družstev. Od našeho zisku titulu Mistrů světa v Paříži uběhlo 10 let, šampionát hráli naši volejbalisté před domácím publikem a tak není divu, že trenéři Václav Matiášek a Oldřich Kaplan již přípravu nepodcenili. Naši hráči prošli pražskou základní skupinou bez větších problémů a první velkou překážkou ve finálové skupině se stali Sověti. Výsledek byl dlouho na vážkách, ale bylo to znovu nasazení, bojovnost a touha po vítězství, které daly československému celku v pátém setu křídla a převahu. Po vítězném duelu 3:2 se Sověty nás čekala ještě nebezpečná družstva Rumunska, Bulharska, NDR a Japonska. Ovšem těžko zastavit rozjetý vlak, povzbuzovaný tehdy celým národem. A kdo se nedostal do hlediště, držel palce u televizních obrazovek. Již po výhře nad Němci se mohl fanoušek radovat - titul zůstává doma! Kromě zlatých medailí znamenalo vítězství také přímý postup volejbalistů na OH 1968.

Další aktuality

Vydejte se na trasy nejstarších dálkových pochodů

Patříte k aktivním sportovcům, kteří nejraději poznávají svět okolo sebe chůzí pěšky? Kudy z nudy pro vás připravilo tipy na výlety ve stopách dálkových pochodů, kam se můžete vypravit sami a kdykoli. Zkuste se projít okolo Prčice, Posázavím, Bezručovou Moravicí, Severní stopou anebo Kladským pomezím.
30. březen 2025 12:00
Letní sporty

Jaro na vodě: tipy, jak si užít odemykání řek a jarní divokou vodu

Brzy z jara, kdy jsou hladiny řek výš než obvykle, je ideální doba pro sjíždění jindy nesjízdných říček a řek. Zároveň se začínají odemykat i vodácké stálice, které mají v tuto dobu dost vody a zároveň menší vytíženost. Opravdovým zážitkem může být například sjezd Pekla, údolí řeky Metuje a přímo adrenalinové zážitky nabízí v tomto období proslulá Stvořidla na řece Sázavě. Zkušení vodáci si nenechají ujít sjezd řeky Kamenice či horní Jizery. Žádný vodák by neměl však přeceňovat svoje síly a zbytečně riskovat při zvýšených vodních stavech.
29. březen 2025 6:05
Letní sporty

10 tipů, kde si užít pumptrack

Už jste někdy vyzkoušeli pumptrack? Uzavřený, uměle vytvořený okruh pro jízdu na kole, který se projíždí bez šlapání? Okruh je tvořený vlnami a klopenými zatáčkami, které umožňují udržovat nebo dokonce zvyšovat rychlost jízdy pouhým "pumpováním", odtud se odvíjí název této cyklo disciplíny. Pokud nevíte, kde si takovou jízdu vyzkoušet, nechejte se inspirovat našimi tipy.
28. březen 2025 6:00
Letní sporty

Kalendář 2025: Vodácké sjezdy řek, závody pro veřejnost a další vodácké akce

Milovníci vodní turistiky se každoročně těší na řadu vodáckých akcí, které se pravidelně objevují ve vodáckém kalendáři a přinášejí bohaté zážitky. Jedná se o nejrůznější sjezdy divoké vody při vypouštění přehrad, závody pro širokou vodáckou veřejnost, jimž vévodí seriál otevřených klání nazvaný Český pohár vodáků anebo ekologické aktivity, které spojují příjemné s užitečným, jako je jarní čištění řek. Slavnostní chvíle zažijí vodáci při odemykání či naopak zamykání řek. Počítáte-li se do řad vodáckého národa, tyhle akce prostě nemůžete vynechat!
24. březen 2025 12:00
Letní sporty

Projeďte se na kole po dálkových cyklotrasách a trasách EuroVelo křížem krážem po Česku

Česká republika nabízí skvělé podmínky pro cykloturistiku. Stávající délka cyklostezek je přibližně 3 500 kilometrů, cyklotras je tu nepřeberné množství v délce zhruba 44 tisíc kilometrů a křižují se tu také čtyři mezinárodní cyklotrasy EuroVelo 4, 7, 9 a 13. Rozjet se tedy můžete všemi směry, stačí si jen vybrat podle náročnosti terénu.
22. březen 2025 9:36
Letní sporty

Deset řek, na kterých vodáci přivítají novou sezónu

Odemykání řek je ve vodáckém kalendáři spojeno s jarní divokou vodou, kdy na mnohdy první jízdu v brzkém jaru vyráží ti nejodvážnější milovníci vodního živlu. Starý vodácký rituál si skalní vodáci mohou i letos vychutnat na několika českých tocích, které budou slavnostně otevírat sezónu. Vytáhněte lodě ze zimního úkrytu a užijte si první letošní peřeje!
10. březen 2025 16:00
Letní sporty

Vyjeďte si na jarní cyklovýlet: 50 tipů na výlet po cyklostezkách a cyklotrasách

V klidu a pohodě nasedněte na kola a po upravených a dobře značených cyklostezkách se vydejte nasbírat své první jarní kilometry. Nemusíte být právě zdatní cyklisté, aby pro vás byl výlet příjemný a nezapomenutelný. Stačí využít některý z našich tipů.
7. březen 2025 18:00
Letní sporty

Kalendář 2025: Cyklistické závody a seriály od jara do podzimu

Jezdíte rádi na kole? A chtěli byste porovnat své síly s dalšími cyklisty, cyklistkami, nebo jen poznat nové trasy napříč Českem? Právě pro vás portál Kudy z nudy připravil přehled cyklistických seriálů a závodů. Startují většinou v dubnu a pokračují do podzimu. Stačí si vybrat, kam se zaregistrujete. A nebojte se, neopomněli jsme ani závody, kterých se mohou zúčastnit i malí jezdci a jezdkyně.
7. březen 2025 14:22
Letní sporty