ÚvodAktualityČeský volejbal – Historie 90.let
Letní sporty

Český volejbal – Historie 90.let

  • 7. února 2021
V těchto letech dochází k nebývalé expanzi a komercionalizaci světového volejbalu, ve kterém se kromě klasických šestek začíná prosazovat „plážový“ volejbal dvojic – beachvolejbal.

Historie 90.let

Nadřazenost komerčních zájmů v šestkovém volejbalu se promítá do úpravy pravidel, mění se hráčské specializace, požadavky na hráče i herní taktika. Pro náš volejbal se podstatnou změnou stává otevření státních hranic a odchod nejlepších hráčů do zahraničních angažmá, který je spojený s výkonnostním propadem domácích nejvyšších soutěží. Extraligové kluby se stávají plně profesionálními a ekonomická soběstačnost se stává pro mnohé problémem. Je nutné najít a udržet dostatek sponzorů a dalších finančních zdrojů pro pokrytí finančních požadavků trenérů a hráčů vč. prvních zahraničních posil. Přes všechny tyto problémy získáváme zásluhou volejbalistek další dvě sady medailí (stříbrnou a bronzovou na „domácích“ ME v Brně 1993 a 1997). Největším úspěchem mužů se stává 4. místo na ME 1999. Z evropských a světových šampionátů získávají naše mládežnické výběry po 3 medailích, kterým dominuje stříbro z ME juniorek 1992 a bronz z MS juniorů 1993. Na mezinárodní scéně se prosazují také naše reprezentační BV-páry ziskem 3 zlatých, 2 stříbrných a 2 bronzových medailí z ME. Zásluhou páru Palinek - Pakosta má náš beach zastoupení na OH 1996 s 13. místem mezi 24 kvalifikovanými páry z celého světa.

1990

Na Mistrovství světa mužů v Brazílii startuje po úspěšné kvalifikaci v předchozím roce také náš tým, ženy na šampionátu v Číně chybí. V prvním utkání naši volejbalisté prohrávají hladce s domácím celkem (za přítomnosti 25 tisíc převážně domácích diváků), následně v pěti setech se Švédskem a šťastná výhra 3:2 nad Jižní Koreou je posouvá do dalších bojů. Čtvrtfinálovým soupeřem se stává Itálie a prohra 0:3 znamená účast v bojích o 9. - 12. místo. V nich vítězíme po boji nad Kanadou (3:2), Švédům vracíme nečekanou porážku ze skupiny (3:0) a obsazujeme konečnou 9. příčku. Jak ukáže historie, lepšího umístění na MS naši volejbalisté již nikdy nedosáhnou. Z Mistrovství Evropy juniorek v Rakousku přivážejí naše děvčata ze Salcburku bronzové medaile, chlapci končí v západoněmeckém Frankfurtu ještě na potěšitelném 4. místě.

1991

Finálový turnaj Mistrovství Evropy mužů v SRN pro náš tým začíná a končí v Hamburku dohráním základní skupiny. Z „brazilského“ výběru zůstávají pouze 4 hráči a na omlazený kádr čekají ve skupině celky Francie, Bulharska, Itálie, Nizozemska a Jugoslávie. Výkon i výsledky družstva jsou katastrofální, když uhráváme jediný set a společně s celky Francie, Řecka a Švédska končíme na děleném 9.  -  12.  místě. Zápasy o nejspodnější příčky evropského žebříčku se již nehrají. Zastoupení máme také na Mistrovství Evropy žen v Itálii, kde naše reprezentantky postupují ze skupiny bez porážky trojicí výher s celky SRN (3:1), Polska (3:2) a Jugoslávie (3:0). Finálovou část zahajují v Bari prohrou s Nizozemskem, prohrávají relativně hladce 0:3, ale stejně tak mohly vyhrát, nebýt těch koncovek (-14,- 14,- 13). Následuje cenné pětisetové vítězství nad Polskem a po něm vidina Říma s finálovými boji o medaile. Přichází však nečekaná sprcha v podobě Rumunek a jejich relativně snadné výhry 3:1. V bojích o 5.  -  8. místo porážíme Bulharky 3:1 a v opakovaném duelu Rumunky kupodivu hladce 3:0. Pátá příčka z předchozího šampionátu v SRN je obhájena. Zastoupení máme také na všech čtyřech mládežnických MS: junioři končí na MSJ v Káhiře na 7. místě, juniorky na domácí půdě v Brně na 6. místě, kadeti obsazují na MSK v portugalském Portu 4. místo a kadetky v Lisabonu 5. místo.

1992

Olympijský rok nenabízí našim seniorským reprezentacím žádné další akce, pouze juniorské výběry dostávají možnost předvést své kvality na MEJ. Chlapci obsazují v Poznani 4. místo po těsné prohře se Španěly (po nevyužitém vedení 2:0), děvčata přivážejí z Mistrovství Evropy juniorek v Řecku stříbrné medaile, když prohrála po boji 2:3 pouze s vítězným celkem Společenství nezávislých států (bývalý SSSR a budoucí Rusko).

1993

Nejvýznamnější událostí roku se stává “domácí“ Mistrovství Evropy žen v ČR, které je svěřeno Brnu, a utkání druhé ze dvou základních skupin se hrají ve Zlíně. Tým s oficiální zkratkou ČR+SR (státy jsou již rozdělené, ale ČSFV ještě ne) začíná v hale Rondo sice nervózně, ale vítězně (Bulharsko a Itálie shodně 3:1, Lotyšsko 3:0). Teprve Chorvatky přerušují vítěznou sérii (2:3) a o postupu mezi nejlepší čtyřku rozhoduje střetnutí s Nizozemskem, které prohráváme 2:3, nicméně uhrané dva sety stačí k postupu do semifinále. O vyrovnanosti naší skupiny svědčí stejný bodový zisk u čtyř celků a o jejich pořadí rozhoduje nejen poměr setů, ale u prvých dvou dokonce poměr bodů: Itálie (sety 12:8), ČR+SR (12:8), Chorvatsko (10:8), Nizozemsko (12:11). Jsou to nervy až do konce bojů ve skupině, ale to není vše, co naše děvčata fanouškům připravila. V semifinále nastupují proti Ukrajině a hrají pětisetové drama se šťastnou koncovkou (22:20 v 5. sadě). Ve finále nás čekají Rusky, ale ty jsou již nad naše síly (0:3, sety -15,-3,-6). Stříbrné medaile však mají cenu zlata, protože znamenají přímý postup na mistrovství světa. K medailím získáváme ještě individuální ocenění: Lucie Václavíková je vyhlášena nejlepší univerzální hráčkou šampionátu a Ester Volicerová nejpohlednější hráčkou, tedy Miss šampionátu. Na Mistrovství Evropy mužů ve Finsku se našim daří pouze v úvodních dvou zápasech s výhrami nad Švédy (3:1) a Bulhary (3:2). Následuje série pěti porážek (Nizozemsko 1:3, Itálie 0:3, Francie 2:3, Ukrajina 0:3, Polsko 1:3) a konečné 8. místo. Mimořádným úspěchem se stávají bronzové medaile juniorů z Mistrovství světa juniorů v Argentině, ve stejné soutěži dívek v Bratislavě končí náš tým na 8. místě.

1994

Z reprezentačních celků dospělých hájí jméno již samostatné České republiky na MS pouze ženy. Na Mistrovství světa žen v Brazílii přilétají s nadějemi, že se s titulem vicemistryň Evropy dokáží prosadit i ve světovém měřítku, ale nemají to lehké. Ve skupině jsou týmy Japonska a USA (tedy absolutní světové špičky), se kterými prohrávají hladce 0:3 a s Američankami uhrávají pouhé 4 míče. Po snadném vítězství nad Keňou jim los přisuzuje k utkání o postup do čtvrtfinále Rusky. Obrovská smůla! V osudí byly ještě celky Nizozemska a Německa, které na předchozím ME v Brně skončily za námi. Po prohře 1:3 se náš tým vrací domů s děleným 9. - 12. místem. Na Mistrovství Evropy juniorů a juniorek končí chlapci v Turecku na 9. místě a dívky v Maďarsku na 8. místě. V celku juniorek jsou budoucí hvězdy naší beachové reprezentace Celbová a Dosoudilová. BV-pár Hudcová-Štorková získává na Mistrovství Evropy v portugalském Espinho stříbrné medaile – naše první medaile „z písku“.

1995

V dalším soutěžemi nabitém roce máme v těch prestižních zastoupení pouze na ME dospělých, na mládežnických MS kadetů a MS juniorů naše výběry chybí. V zahajovacích zápasech na Mistrovství Evropy mužů v Řecku se našim daří – porážejí 3:2 Rusy a 3:0 Rumuny, ale tím výčet úspěchů končí. Následné prohry s Bulhary (1:3), Italy a Poláky (shodně 0:3) znamenají dělené 9.  -  12. místo konečného pořadí. Úplně stejně dopadají naše volejbalistky na Mistrovství Evropy žen v Nizozemsku. Úvodem prohra 1:3 s Itálií, těsná výhra 3:2 nad Tureckem a pak již jenom hladké třísetové prohry s Chorvatskem, Bulharskem a Nizozemskem. Konečné 9. - 12. místo. Mezinárodní reputaci českého volejbalu zachraňují opět beachvolejbalisté: pár Džavoronok - Fikar končí na Mistrovství Evropy mužů na 2. místě za bratry Lacigovými ze Švýcarska a přiváží stříbrné medaile. Šampionát se hraje systémem 5 turnajů, jeden z nich „doma“ v Doksech u Máchova jezera, kde náš pár vítězí stejně jako na úvodním turnaji v Itálii.

1996

Olympijský rok našim seniorským reprezentacím „šestek“ opět nic neříká, výsledky předchozích dvou let je neopravňují ani ke vzdáleným myšlenkám na kvalifikaci. Na Olympijských hrách v Atlantě má ale svou premiéru beachvolejbal a v něm máme zastoupení zásluhou páru Palinek - Pakosta, který musel nejdříve nasbírat potřebný počet bodů na turnajích světové série. A jeho účast na olympijském turnaji není jen formální - 13. místo mezi nejlepšími 24 páry světa je považováno za velký úspěch. A beach nám v tomto roce přináší další úspěchy: pár Palinek - Pakosta získává na Mistrovství Evropy v italské Pescaře zlaté medaile a pár Celbová  - Dosoudilová přiváží z tohoto šampionátu stříbrné medaile. Na mládežnických ME „šestek“ máme zastoupení pouze v kategorii juniorek, které končí na Mistrovství Evropy v turecké Ankaře na 10. místě.

1997

Mistrovství Evropy žen se koná opět v Česku. Volejbalistky se odměňují skvělým 3. místem s bronzovými medailemi. Ve skupině poráží Rumunsko, Itálii a Německo shodně 3:0, prohrávají 0:3 s Chorvatskem, 1:3 s Ukrajinou a tato bilance znamená 2. místo ve skupině a postup do semifinále. Tam prohráváme jednoznačně 0:3 s Ruskem, ale po stejně hladké výhře nad Bulharskem končíme na 3. místě - před námi celky Ruska a Ukrajiny. Mistrovství Evropy mužů pořádá Nizozemsko a  náš výběr se vrací po 12 letech do míst zatím posledního medailového úspěchu. Začátek skupiny v Eindhovenu se nám daří a odnáší to Francie (3:1). Následují tři prohry za sebou: s Bulharskem 2:3 po boji, s domácím Nizozemskem hladce 0:3 a s Ukrajinou opět po boji 2:3. Druhá výhra nad Finskem 3:2 znamená 4. místo ve skupině a boje o 5. - 8. místo. V nich porážíme hladce Slováky, ale závěrečná stejně hladká prohra s Ruskem znamená konečné 6. místo a první pozitivní zápis do volejbalových análů samostatné České republiky. V tomto roce máme také zastoupení takřka na všech mládežnických šampionátech „šestek“ - pauzírují pouze junioři. Na MS juniorek v Polsku končí naše hráčky na 6. místě, stejně jako chlapci na MS kadetů v Íránu. Na MS kadetek v Thajsku obsazují dívky 9. místo a slovenský Púchov hostí společné ME kadetů a kadetek. Chlapci končí na pěkném 4. místě, dívky osmé. BV-pár Celbová - Dosoudilová rozšiřuje svou sbírku o bronzové medaile z Mistrovství Evropy v italském Riccione.

1998

Na společném Mistrovství světa v Japonsku máme zastoupení pouze v kategorii mužů. Do Tokia odlétá náš výběr po 8 letech od 9. místa z Brazílie a s jistými nadějemi na postup z jedné ze šesti základních skupin. Ta naše se zdá být „hratelná“, jenže předpoklady jsou jedna věc a samotná hra věc druhá. V Sendai prohrává náš výběr postupně s Nizozemci, Číňany i Ukrajinci, obsazuje poslední místo ve skupině a domů se vrací s děleným 19. - 24. místem. Že nešlo o silnou skupinu, dokazuje konečné umístění našich soupeřů (6. Nizozemsko, 10. ČLR, na děleném 13. - 16. místě Ukrajina). Naši junioři a juniorky získávají bronzové medaile na Mistrovství Evropy, chlapci využívají domácí prostředí v Brně, děvčata je přivážejí z Belgie. BV-pár Celbová - Dosoudilová získává na Mistrovství Evropy na řeckém ostrově Rhodos podruhé titul Mistryň Evropy a další zlaté medaile. Zlato získává také mládežnický pár M. Tychnová – Stehnová na Mistrovství Evropy kategorie do 18 let (U18) v Řecku.

1999

Na Mistrovství Evropy mužů v Rakousku se naši volejbalisté dostávají přes kvalifikaci, hranou v předchozím roce. Skupinu nemáme lehkou a již úvodní duel s Jugoslávií prohráváme. Následuje pětisetové drama s favorizovanými Nizozemci, které překvapujeme obrovskou bojovností a po pěti setech (rozhodující 18:16) nad nimi nečekaně vítězíme! Další „bomba“ exploduje v utkání s Francií. Po našich dvou vyhraných setech se soupeř vrací do hry, vyrovnává skóre a o výsledku rozhoduje nervy drásající tie-break, a v něm stav 9:7, pak 11:12 a 13:13. Poslední dva míče však patří našim reprezentantům, což spolu s výhrou znamená postup do bojů o medaile. Tam již na soupeře nestačíme, prohráváme nejprve s Ruskem 0:3, v boji o bronz opakovaně s Jugoslávií. V kvalifikaci prohrály s Polskem, Rumunskem, Chorvatskem a Nizozemím, za sebou nechaly pouze celek Lotyšska. Těžké vysvětlit, co se to s tím nadějným týmem z předchozího ME stalo?! V tomto roce má ČR zastoupení ještě na pětici mládežnických šampionátů, absentují opět junioři. Na MS juniorek v Kanadě obsazuje náš výběr 7. místo. Na MS kadetů v Saudské Arábii končí chlapci na 8. místě, dívky na MS kadetek v Portugalsku na 9. místě. Společné Mistrovství Evropy kadetů hostí Polsko, naši chlapci získávají bronzové medaile, dívky končí na 7. místě. BV- pár Celbová - Dosoudilová přiváží z Mistrovství Evropy na španělském ostrově Malorca bronzové medaile.

Počátky změn ve volejbalu po listopadu 1989

Překotný polistopadový vývoj od socialismu a komunismu ke kapitalismu se nemohl neodrazit ve volejbalu a sportu vůbec. Události se rozběhly kvapíkem. Na prvním polistopadovém zasedání tehdejšího výboru VS ÚV ČSTV bylo navrženo, aby byl zvolen i jeho nový předseda, což bylo v rámci tehdy platných směrnic nereálné. Tehdejší situaci však vyřešil stávající předseda František Pěnkava tím, že odstoupil. Za předsedu porevolučního výboru byl zvolen Ing. Roman Leszczynski a výbor dostal jediný základní úkol. Připravit konferenci, která by legalizovala samostatný federální volejbalový svaz. Započal tedy proces federalizace ČSTV, znamenající postupný převod majetku a dalších atributů činnosti sportovních svazů do federální podoby. Tento proces přinesl volejbalu a sportovním svazům řadu kladných důsledků, které vycházely zvláště z jejich právní samostatnosti. Objevily se ale i negativní změny, např. ve financování svazů, jeho dílčím přesunem na MŠMT, zrušením publikace některých metodických materiálů, placených z centrálních zdrojů apod., s čímž se musely svazy do budoucna vyrovnávat.
Na urychleně svolané konferenci byl do čela federálního volejbalového svazu “České a slovenské volejbalové fegerace (ČSVF) zvolen dr. Jan Hronek. Oblast řízení soutěží, především v mezinárodní oblasti, doznala mnoha nových změn a dříve nepoznaných rysů činnosti. Jednalo se např. o  samostatně organizované mezinárodní styky v oblasti reprezentační, klubové i funkcionářské; příliv nových manažerů - zpočátku především zahraničních; zahájení sponzorských aktivit, včetně zavedení poplatků ČVS za přestupy hráčů; přeshraniční spolupráci u přihraničních týmů, která ale často vedla k odlivu mladých talentů i trenérů do zahraničních klubů.
V roce 1993 byl spolu s rozdělením Československa zrušen federální volejbalový svaz. Při rozdělení majetku, práv a povinností mezi dva svazy došlo k dohodě, že se Česká repulika stane ve všech patřičných mezinárodních organizacích nástupnickým státem bývalého Československa. Tato dohoda byla přijata orgány FIVB a CEV a tudíž byla Česká republika v následujících mezinárodních soutěžích nasazována na místa dříve zabezpečovaná federální reprezentací. Družstva Slovenské republiky začínala jako jejich zcela nový člen.
Po všech počátečních turbulencích pak mohlo a muselo začít budování téměř nového, ale nyní samostatného Českého volejbalového svazu ve zbrusu nových a neznámých socioekonomických podmínkách. Prvním předsedou svazu se stal v roce 1993 Ing. Pavel Kučera.

Brno - mekka evropského volejbalu

Organizační i marketingové zvládání obtíží i potřeb domácího pořadatelství mezinárodních soutěží v nových podmínkách předvádělo v 90. letech minulého století téměř bezchybně Brno. Tento fakt byl mnohdy označován sloganem „Brno – hlavní město, či Mekka, evropského (zvláště ženského) volejbalu“. Tento slogan byl často používán funkcionáři CEV, kteří do Brna na soutěže přijížděli.
Vždyť v celých devadesátých letech uspořádalo Brno 1 mistrovství světa, 3 mistrovství Evropy, 15 Spring Cup turnajů, 7 Turnajů osvobození (po změně názvu pak Liberation Cup), 5 turnajů Coca Cola cup. Vezmeme-li v úvahu, že Spring Cupy mívaly stejně družstev jako ME, jsou to zhruba dva velké turnaje ročně.
Úspěch této “brněnské etapy” byl zapříčiněn šťastnou souhrou více faktorů: Brno a okolí byly solidně vybaveny halami (Rondo, Královopolská, Mikulov, Tišnov). Výborně zde pracovala  skupina pořadatelů soutěží a rovněž tu vynikalo sportovně-diplomatické působení funkcionářů, zvláště pak dr. Jana Hronka.
Z těchto aktivit výrazně těžilo i ženské družstvo KP.

Propagace volejbalu

1997 - rok žen

Návrat žen - tak by se dal charakterizovat tento rok. Bronz žen byl úspěchem roku, v Brně, kde čtyři roky předtím ženy získaly stříbro. Ale nebylo to vůbec  jednoduché. Tento rok naši zemi zasáhly povodně, a to nejvíce jih a východ Moravy. Odtud pocházela většina sponzorů. Pohroma tak zcela rozvrátila plánované ekonomické zajištění, nebylo daleko od odstoupení.  Nakonec se však vše podařilo zvládnout a ženy se za to odměnily skvělým výsledkem.

1998 - rok juniorů

Nejdůležitějšími událostmi v českém špičkovém volejbalu byla obě juniorská mistrovství Evropy. Oběma týmům - dívek i chlapců se podařilo získat bronz, juniorky si medaili přivezly z Belgie a junioři na ni dosáhli v Brně.

1999 - rok mužů

Nejvýznamnější volejbalovou událostí byla účast a umístění mužů na ME v Rakousku. Do Vídně je z Česka kousek, na utkáních tedy byly početné davy fanoušků, kterým hráči servírovali přímo infarktové stavy. Jugoslávii hráči doslova “vyrvali” třetí set, v pěti setech porazili Nizozemsko a ve vítězném utkání s Francií se rozhodovalo v tie-breaku. Poté však volejbalisté prohráli s Ruskem, druhé setkání s Jugoslávií se jim již nevydařilo a dosáhli na čtvrté místo.

Beachvolejbal

V roce 1990 jely dva páry Palinek-Zajíček a Gregor-Chromý vyzkoušet mezinárodní úroveň do Vídně na Vienna Beach Cup. Bylo zde 20 dvojic z Itálie, Rakouska, SRN a ČSFR. Naši získali krásné třetí a čtvrté místo.
Založení asociace beachvolejbalu jen potvrdilo, že beachvolejbal nebyl jen zpestřením hráčů šestkového volejbalu v letním období. Dost hráčů tento sport doslova uchvátil. Domácí okruh měl v roce 1991 po pěti turnajích a v roce 1992 zaznamenal zahraniční účast francouzského páru Jodard-Penigaud, který turnaj v Praze vyhrál. Největší událostí této sezóny bylo I. Mistrovství Československa v Beach Clubu Brno. Vítězný pár Palinek-Stejskal byl nominován na Světovou sérii v italském Lignanu. Do českého volejbalu v roce 1992 vstupují také ženy, startující na turnajích v Brně, Praze a Slavkově. Ve stejném roce byl beachvolejbal předveden na OH v Barceloně jako ukázkový sport a o rok později ho kongres MOV zařadil do programu následujících OH v Atlantě. Z tohoto důvodu byla schválena nutnost změny statutu, kdy v tomt směru došlo k začlenění ABV plně do ČVS.

Další aktuality

Vydejte se na trasy nejstarších dálkových pochodů

Patříte k aktivním sportovcům, kteří nejraději poznávají svět okolo sebe chůzí pěšky? Kudy z nudy pro vás připravilo tipy na výlety ve stopách dálkových pochodů, kam se můžete vypravit sami a kdykoli. Zkuste se projít okolo Prčice, Posázavím, Bezručovou Moravicí, Severní stopou anebo Kladským pomezím.
30. březen 2025 12:00
Letní sporty

Jaro na vodě: tipy, jak si užít odemykání řek a jarní divokou vodu

Brzy z jara, kdy jsou hladiny řek výš než obvykle, je ideální doba pro sjíždění jindy nesjízdných říček a řek. Zároveň se začínají odemykat i vodácké stálice, které mají v tuto dobu dost vody a zároveň menší vytíženost. Opravdovým zážitkem může být například sjezd Pekla, údolí řeky Metuje a přímo adrenalinové zážitky nabízí v tomto období proslulá Stvořidla na řece Sázavě. Zkušení vodáci si nenechají ujít sjezd řeky Kamenice či horní Jizery. Žádný vodák by neměl však přeceňovat svoje síly a zbytečně riskovat při zvýšených vodních stavech.
29. březen 2025 6:05
Letní sporty

10 tipů, kde si užít pumptrack

Už jste někdy vyzkoušeli pumptrack? Uzavřený, uměle vytvořený okruh pro jízdu na kole, který se projíždí bez šlapání? Okruh je tvořený vlnami a klopenými zatáčkami, které umožňují udržovat nebo dokonce zvyšovat rychlost jízdy pouhým "pumpováním", odtud se odvíjí název této cyklo disciplíny. Pokud nevíte, kde si takovou jízdu vyzkoušet, nechejte se inspirovat našimi tipy.
28. březen 2025 6:00
Letní sporty

Kalendář 2025: Vodácké sjezdy řek, závody pro veřejnost a další vodácké akce

Milovníci vodní turistiky se každoročně těší na řadu vodáckých akcí, které se pravidelně objevují ve vodáckém kalendáři a přinášejí bohaté zážitky. Jedná se o nejrůznější sjezdy divoké vody při vypouštění přehrad, závody pro širokou vodáckou veřejnost, jimž vévodí seriál otevřených klání nazvaný Český pohár vodáků anebo ekologické aktivity, které spojují příjemné s užitečným, jako je jarní čištění řek. Slavnostní chvíle zažijí vodáci při odemykání či naopak zamykání řek. Počítáte-li se do řad vodáckého národa, tyhle akce prostě nemůžete vynechat!
24. březen 2025 12:00
Letní sporty

Projeďte se na kole po dálkových cyklotrasách a trasách EuroVelo křížem krážem po Česku

Česká republika nabízí skvělé podmínky pro cykloturistiku. Stávající délka cyklostezek je přibližně 3 500 kilometrů, cyklotras je tu nepřeberné množství v délce zhruba 44 tisíc kilometrů a křižují se tu také čtyři mezinárodní cyklotrasy EuroVelo 4, 7, 9 a 13. Rozjet se tedy můžete všemi směry, stačí si jen vybrat podle náročnosti terénu.
22. březen 2025 9:36
Letní sporty

Deset řek, na kterých vodáci přivítají novou sezónu

Odemykání řek je ve vodáckém kalendáři spojeno s jarní divokou vodou, kdy na mnohdy první jízdu v brzkém jaru vyráží ti nejodvážnější milovníci vodního živlu. Starý vodácký rituál si skalní vodáci mohou i letos vychutnat na několika českých tocích, které budou slavnostně otevírat sezónu. Vytáhněte lodě ze zimního úkrytu a užijte si první letošní peřeje!
10. březen 2025 16:00
Letní sporty

Vyjeďte si na jarní cyklovýlet: 50 tipů na výlet po cyklostezkách a cyklotrasách

V klidu a pohodě nasedněte na kola a po upravených a dobře značených cyklostezkách se vydejte nasbírat své první jarní kilometry. Nemusíte být právě zdatní cyklisté, aby pro vás byl výlet příjemný a nezapomenutelný. Stačí využít některý z našich tipů.
7. březen 2025 18:00
Letní sporty

Kalendář 2025: Cyklistické závody a seriály od jara do podzimu

Jezdíte rádi na kole? A chtěli byste porovnat své síly s dalšími cyklisty, cyklistkami, nebo jen poznat nové trasy napříč Českem? Právě pro vás portál Kudy z nudy připravil přehled cyklistických seriálů a závodů. Startují většinou v dubnu a pokračují do podzimu. Stačí si vybrat, kam se zaregistrujete. A nebojte se, neopomněli jsme ani závody, kterých se mohou zúčastnit i malí jezdci a jezdkyně.
7. březen 2025 14:22
Letní sporty