ÚvodAktualityCísař František Josef: 100. výročí úmrtí
Památky

Císař František Josef: 100. výročí úmrtí

  • 18. listopadu 2016
Večer 21. listopadu 1916 zemřel ve vídeňském zámku Schönbrunn František Josef I., rakouský císař, český a uherský král. Zatímco výstavy v Rakousku v tento den symbolicky končí, u nás se bude vzpomínat dál. Portál Kudy z nudy vás zve například do Olomouce, do Terezína a na zámky Zákupy a Konopiště.
František Josef I., narozený 18. srpna 1830, se stal jedním z nejdéle vládnoucích panovníků na světě a dožil se nejvyššího věku ze všech habsburských panovníků. Zemřel v úctyhodném věku 86 let – a když obě číslice prohodíme, vyjde nám doba jeho vlády, tedy 68 let.
 

1848: nástup na trůn

Příběh vlády Františka Josefa I. začal v Olomouciprosinci 1848, když na radu předsedy vlády Schwarzenberka abdikoval jeho strýc Ferdinand I. Dobrotivý. Ke známé historické události došlo v rezidenci olomouckých arcibiskupů, v Arcibiskupském paláci. Do místa, kde se tehdy osmnáctiletý císař ujal vlády, se můžete podívat od konce října do konce března jen na objednávku. Za vidění ale stojí i samotné město, kam se císař později ještě několikrát vrátil, hlavně při pořádání vojenských manévrů. Víte například, že roku 1851 se jich zúčastnil i ruský car Mikuláš I. a o dva roky později zažila Olomouc opět za účasti obou těchto panovníků největší manévry ve své historii? Znovu se tu rakouský mocnář zastavil v roce 1866 na své cestě po územích postižených rakousko-pruskou válkou.
 

Za strýčkem do Zákup

Zajímavé osudy čekaly i posledního korunovaného českého krále, Ferdinanda I. Dobrotivého – ano, toho, který se vzdal vlády ve prospěch Františka Josefa. Ačkoliv mu lékaři již v dětství předpovídali krátký život, žil ještě 27 let, a to převážně v Čechách. Společně se svou ženou Marií Annou bydlel na Pražském hradě, Pražané ho potkávali při procházkách po Příkopech a Národní třídě, dětem rozdával bonbony a chudým almužnu. Praze postupně věnoval na 450 000 zlatých. Zemřel v červenci 1875 na Pražském hradě.

Známá jsou i letní sídla abdikovaného panovníka, zámky Ploskovice a Zákupy. Právě do Zákup se o víkendu 19. a 20. listopadu můžete vypravit na mimořádné prohlídky spojené s povídáním o každodenním životě císaře Františka Josefa I. Začínají v 10, 11, 12, 13 a 14 hodin a Františka Josefa I. poznáte jako předposledního majitele zámku. Povídat se bude jak o jeho dětství, nástupu na trůn, sňatku s bavorskou princeznou Sissi a soukromém životě, tak o jeho zálibě v lovectví.
 

Císař na Konopišti

Lásku k lovu ostatně sdílel se svým následníkem Františkem Ferdinandem d´Este. Jeho osudy také dobře známe: v červnu 1914 se zúčastnil manévrů rakouské armády v Bosně a společně s manželkou Žofií se stal obětí atentátu v Sarajevu. Měsíc poté vyhlásil František Josef I. Srbsku válku, ovšem jejího konce se už nedožil.

Na stařičkého mocnáře se bude vzpomínat také na zámku Konopiště, který František Ferdinand d´Este koupil společně s panstvím roku 1887. Díky následníkově zálibě ve sběratelství a také díky dědictví po jeho italských předcích se na Konopišti dochovala řada vzácných předmětů, dokumentujících historii Habsburků. Řadu z nich můžete vidět při vzpomínkové akci ke 100. výročí úmrtí císaře Františka Josefa I., která se koná ve výroční den úmrtí císaře, v pondělí 21. listopadu. Dobové zajímavosti a archiválie, doprovázené poutavým vyprávěním o životě Františka Josefa I., budou k vidění od 10 do 18 hodin každou celou hodinu, nutná je rezervace předem.
 

Za císařem do Terezína

Císaře, který provedl své země následky revolučního roku 1848, válkami s Francií, Itálií i Pruskem a prvními roky první světové války tu poznáte díky tisícovkám uměleckých předmětů. Vystaveny jsou jak sériově vyráběné suvenýry, tak unikáty, které prošly přímo jeho rukama. Kuriozitou na závěr je busta stařičkého mocnáře, která od letošního srpna zdobí náves v Pohledi na Havlíčkobrodsku. Víte, že jde o vůbec první obec, která v Česku vztyčila někdejšímu císaři pomník?
Zámek Zákupy – prohlídky zámeckých interiérů i krajinářského parku Památky

Zámek Zákupy – prohlídky zámeckých interiérů i krajinářského parku

Zámek Zákupy v severních Čechách nabízí prohlídku jedinečných souborů vybavení císařských salonů z poloviny 19. století. Uvidíte téměř 160 let staré papírové tapety, lustry, garnýže, závěsy a nábytek s původními potahy.

Zámek Konopiště – za Františkem Ferdinandem na zámek Památky

Zámek Konopiště – za Františkem Ferdinandem na zámek

Současnou podobu dostal zámek na přelomu 19. a 20. století, kdy zámek vlastnil František Ferdinand d'Este, následník rakouského trůnu. Vypravte se na půvabné místo nedaleko Prahy, kde žil tento vášnivý lovec.

Arcibiskupský palác Olomouc Památky

Arcibiskupský palác Olomouc

Oficiální sídlo olomouckých biskupů a arcibiskupů, místo, kudy kráčely dějiny, i budova, která hostila mnoho významných osobností – to vše je Arcibiskupský palác v Olomouci, významný příklad barokní palácové architektury na Moravě.

Další aktuality

28. září otevřou i nepřístupné prostory své brány veřejnosti! Kam se podíváte?

Den české státnosti připomíná událost z roku 935, kdy byl ve Staré Boleslavi zavražděn svým bratrem kníže Václav. Dny otevřených dveří 28. září nabízejí možnost prohlédnout si zblízka fungování a interiéry těch institucí a zajímavých prostor, které jsou po většinu roku návštěvníkům nepřístupné.
19. září 2024 9:33
Památky

10 tipů na nejkrásnější malované stropy aneb ve stínu a na výsluní

Zvedněte hlavu a podívejte se na nad sebe! Na Kudy z nudy vás tentokrát provedeme kostely a zámky, a dokonce se podíváme i do měšťanských domů. Tam všude totiž objevíte překrásně vymalované stropy, nad nimiž budete žasnout. Obdivujte společně s námi krásu, která nám září nad hlavami mnohdy už stovky let!
16. září 2024 8:46
Památky

Kam za poznáním a klidem po nejznámějších poutních místech Česka?

Poutní místo je místo, které se, zpravidla díky určitému tradovanému zázraku, stalo cílem poutí. Nejvýznamnější poutní místa Česka jsou na Moravě Velehrad, Svatý Hostýn a Svatý Kopeček u Olomouce a Svatá Hora a Stará Boleslav v Čechách. Poutní místa mají svou atmosféru, své dějiny, jsou znamením hlubokých kořenů víry a zbožnosti našeho národa... Vydejte se i vy na svou pouť.
15. září 2024 10:58
Památky

Věda a historie není nuda: co nám prozradily exhumace slavných osobností

Existuje spousta způsobů, jak nahlédnout do historie. Někdo čte tlusté romány, jiný má rád historické filmy, další navštěvuje muzea, hrady a zámky. A pak jsou tu odborníci: historikové, lékaři, archeologové a antropologové, kteří prozkoumávají hroby a hrobky, staré kosti a další tělesné pozůstatky. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, co se jim podařilo vyluštit při exhumaci známých osobností z českých dějin.
13. září 2024 13:48
Památky

Věda a historie není nuda: kde si prohlédnete nejdražší a nejvzácnější církevní skvosty?

Co spojuje obří zlatý kočár, fascinující monstrance plné zlata a perel, relikviář vykládaný zlatem, stříbrem a drahými kameny, anebo reliéf s Pannou Marií a Ježíškem? Je to jejich astronomická hodnota, někdy potvrzená aukční síní, častěji však jen odhadovaná a šeptaná bokem. Vydejte se s portálem Kudy z nudy na přehlídku skutečných církevních pokladů.
11. září 2024 19:36
Památky

Svatoludmilská místa: inspirace na výlety do historie za svatou Ludmilou

Připomeňte si poutavý příběh ženy z počátku našich dějin. Sv. Ludmila byla manželkou prvního Přemyslovce, knížete Bořivoje I., matka Vratislava I. a babička sv. Václava. Je patronkou rodin, první českou i slovanskou světicí, jejíž jméno nesou kostely či instituce skoro po celém světě. Roku 921, v noci z 15. září došlo kvůli vzájemným neshodám s její snachou Drahomírou k Ludmilinu zavraždění, k čemuž vrahové použili její vlastní šátek. Zavzpomínejte na dobrou slovanskou kněžnu výletem do míst, která pamatují mnohé historické události.
11. září 2024 10:54
Památky

Kde najdete lesní zámky, zámečky, kuriozity a romantická zapomenutá místa v Česku?

Máte rádi staré, podivné a často i trochu tajemné stavby, skryté v lesním přítmí? Pak se společně s portálem Kudy z nudy vydejte na cestu po neobvyklých lesních zámečcích. Cestou objevíte například sedm havranů, zámek pro kočky nebo nejmladší hrad v Česku.
8. září 2024 10:31
Památky

7 věcí, které nevíte o… Dnech evropského dědictví / European Heritage Days (EHD)

Tři stovky měst a obcí, více než 700 památek a prohlídky většinou zdarma nebo za výhodné vstupné: to je nabídka Dnů evropského dědictví. Výjimečná a velmi oblíbená akce každý rok druhý týden v září v celé Evropě otevírá pro veřejnost ty nejzajímavější památky. Seznamte se se Dny evropského dědictví / European Heritage Days (EHD) na Kudy z nudy a podívejte se, co všechno nabízejí.
7. září 2024 9:42
Památky