ÚvodAktualityJaké výstavy chystá Národní galerie Praha na rok 2025?
Kultura

Jaké výstavy chystá Národní galerie Praha na rok 2025?

  • 16. ledna 2025
Národní galerie Praha připravila pro rok 2025 řadu zajímavých výstav, komentovaných prohlídek, přednášek, diskuzí, i programu pro rodiny s dětmi. K velkým výstavám roku 2025 patří ve Veletržním paláci Mlčící jaro: umění a příroda 1930–1970 a Aleš Veselý: Retrospektiva – Alešville, ve Valdštejnské jízdárně bude ve výstavě Ženy, mistryně, umělkyně: 1300–1900 představena umělecká tvorba žen od středověku až po 19. století.
Národní galerieNež se podíváme na výstavy roku 2025, začneme oslavou. Národní galerie Praha ve dnech 8.- 9. 2. 2025 oslaví 229. výročí založení Společnosti vlasteneckých přátel umění, která byla její předchůdkyní. V tyto dny bude vstup do všech sbírkových expozic Národní galerie zdarma. Připraven bude program, který návštěvníkům přiblíží důležitá díla i artefakty a zásadní dary a nákupy, kterými byly sbírky v průběhu času rozšiřovány. K prohlídce zvou expozice ve Veletržním paláci, Schwarzenberském paláci, Šternberském paláci i Klášteře sv. Anežky České.

do 30. 3. 2025 je možné navštívit ve Veletržním paláci výstavu Libuše Jarcovjáková. Retrospektivní výstava této oceňované české fotografky vás provede více než půl stoletím její tvorby. Zachycuje první volné cykly z Prahy v 70. letech minulého století, práci s romskou, vietnamskou a kubánskou menšinou v osmdesátých letech 20. století, návštěvy Japonska, odchod do Západního Berlína i pád železné opony a návrat do Prahy v devadesátých letech. 

Při jarním Openingu 27. 3. 2025 budou zahájeny dvě výstavy. Výstava Ozvěny Benátského bienále: Eva Koťátková: Srdce žirafy v zajetí je o dvanáct kilo lehčí přináší projekt, kterým Národní galerie reprezentvala Českou republiku na 60. bienále v Benátkách. Multidisciplinárním přístupem reflektuje témata jako práva zvířat a ekologii. Se začátkem jara přichází i výstava zabývající se vztahem člověka k přírodě v období přibližně od 30. let minulého století do začátku normalizace. Výstava Mlčící jaro: umění a příroda 1930–1970, bude ve Veletržním paláci k vidění od 28. 3. do 31. 8. 2025. Zaměří se především na československé sochařství tohoto období v širším kontextu střední Evropy. Díla ze sbírek Národní galerie v Praze doplní regionální galerie, i zápůjčky z Polska, Slovenska a Německa.

Od 30.5. až do 2. 11. 2025 bude možné ve Valdštejnské jízdárně navštívit výstavu Ženy, mistryně, umělkyně: 1300–1900. Prozkoumejte uměleckou tvorbu žen od středověku až do konce 19. století, z oblasti střední Evropy, Nizozemí a území dnešní Itálie. Jaké měly tyto umělkyně sny a touhy? V jakém prostředí tvořily? Rozsáhlá výstava zahrne malířství, sochařství, kresbu, grafiku i užité umění.

Září přinese další retrospektivní výstavu, tentokrát jedné z klíčových osobnosti českého poválečného umění. Výstava s názvem Alešville představí ve Velké dvoraně Veletržního paláce souhrnné dílo sochaře Aleše Veselého. Vývoj jeho sochařského umění, ale i dosud neznámé kresby, grafiky a obrazy z padesátých let i expresivní strukturální malby z let šedesátých. Chybět nebudou svařované objekty, dřevěné a železné objekty či kresby a modely nerealizovaných projektů zamýšlených do pouště.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Ozvěny Benátského bienále – Eva Koťátková

28. 3.27. 7.
Ozvěny Benátského bienále – Eva Koťátková

Repríza nejprestižnější přehlídky umění přiváží do Prahy kolaborativní projekt Evy Koťátkové Srdce žirafy v zajetí je o dvanáct kilo lehčí, který reprezentoval Českou republiku na 60. bienále umění v Benátkách. Výstava je k vidění ve Veletržním paláci 28. 3. – 27. 7. 2025.

Mlčící jaro: umění a příroda 1930–1970

28. 3.31. 8.
Mlčící jaro: umění a příroda 1930–1970

Výstava Mlčící jaro: umění a příroda 1930–1970 ve Veletržním paláci se skrze umělecká díla zabývá vztahem člověka k přírodě v období přibližně od 30. let do začátku normalizace. Výstava bude k vidění od 28. 3. do 31. 8. 2025.

Aleš Veselý: Retrospektiva – Alešville

26. 9.22. 2.
Aleš Veselý: Retrospektiva – Alešville

Výstava s názvem Alešville v Národní galerii Praha je první souhrnnou retrospektivou sochaře Aleše Veselého, který patří mezi klíčové osobnosti českého poválečného umění. Výstava bude k vidění ve Veletržním paláci od 26. 9. 2025 do 22. 2. 2026.

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění Kultura

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Národní galerie Praha je státní organizací, která spravuje největší sbírku výtvarného umění v ČR. Hlavním cílem galerie je shromažďování, evidence, uchovávání, odborně zpracování a vědecký výzkum, ale také vystavování malířských, sochařských a grafických děl domácího i cizího umění.

Národní galerie v Praze – Schwarzenberský palác s expozicí starých mistrů Kultura

Národní galerie v Praze – Schwarzenberský palác s expozicí starých mistrů

Schwarzenberský palác představuje výběr mistrovských děl ze Sbírky starého umění od 16. do 18. století. Prohlédnete si zde například malby Petra Brandla a Karla Škréty, Albrechta Dürera, El Greca, Rembrandta či Lucase Cranacha.

Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století Kultura

Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století

Veletržní palác je sídlem Národní galerie v Praze od roku 1976. Stálá expozice umění Umění 19., 20. a 21. století seznamuje ve třech podlažích Veletržního paláce s vývojem českého i zahraničního výtvarného umění v kontinuitě posledních třech staletí.

Ženy, mistryně, umělkyně: 1300–1900

30. 5.2. 11.
Ženy, mistryně, umělkyně: 1300–1900

Výstava Ženy, mistryně, umělkyně: 1300–1900 představí v termínu 30. května až 2. listopadu 2025 ve Valdštejsnké jízdárně uměleckou tvorbu žen, a to od středověku až do konce 19. století.

Staří mistři I – Expozice Sbírky starého umění ve Schwarzenberském paláci

1. 1.31. 12.
Staří mistři I – Expozice Sbírky starého umění ve Schwarzenberském paláci

Expozice Staří mistři ve Schwarzenberském paláci představuje výběr nejvýznamnějších mistrovských děl ze Sbírky starého umění.

Libuše Jarcovjáková – oceňovaná česká fotografka

Libuše Jarcovjáková – oceňovaná česká fotografka

Libuše Jarcovjáková (* 5. května 1952, Praha) je legenda světové fotografie, která se vedle vlastní volné tvorby věnuje pedagogické činnosti. V roce 2024 Mezinárodní fotografický veletrh Paris Photo, který patří ke světově nejprestižnějším přehlídkám svého druhu, vybral ze stovek galerií do letošního ročníku také její snímek s názvem Model, vytvořený v roce 1992.

Národní galerie v Praze – Šternberský palác Kultura

Národní galerie v Praze – Šternberský palác

Ve Šternberském paláci byla od 11. prosince 2020 otevřena nová stálá expozice Staří mistři II, představující kolekce italské malby 14. a 15. století, nizozemského umění 17. a 18. století a středoevopské malířství 17. a 18. století.

Národní galerie Praha – Klášter sv. Anežky České Kultura

Národní galerie Praha – Klášter sv. Anežky České

V autentickém prostředí prvního kláštera klarisek v Čechách, založeného pravděpodobně roku 1231 sv. Anežkou Českou, dcerou krále Přemysla Otakara I., je zpřístupněna expozice středověkého a raně renesančního umění Národní galerie Praha.

Další aktuality

Letošní Letní Letná vás okouzlí – těšte se na českou novocirkusovou scénu

Program festivalu Letní Letná, který se letos koná 13. až 31. 8. 2025, zaručuje každý rok také přehlídku české novocirkusové scény. Dvaadvacátý ročník je příležitostí vidět poprvé dvě nové inscenace tuzemských umělců. Z tématu sousedských vztahů a života na sídlišti čerpá performerka a mimka Michaela Stará v představení Od vedle! Obrazotvornost obohatí Divoké husy, za nimiž na cirkusový výlet vezmou FysioART & MOVE Ostrava zejména děti. Vedle dvou premiér zve Letní Letná dále na řadu dalších tuzemských produkcí nového cirkusu, které u nás vznikly za poslední rok. Zahajovací inscenací pak bude působivé Stvoření. Mýtus o vzniku světa s pomocí akrobacie a ohně převypráví 13. srpna Blackout Paradox.
9. červenec 2025 10:00
Zážitky, Praha

Fascinace rostlinami a příběhy živoucích pokladů: Botanická zahrada v Troji zve na letní výstavu

Botanická zahrada hl. m. Prahy v Troji připravila na letní období lákavý program. Od 4. července do 31. srpna se na výstavě Fascinace rostlinami: Příběhy živoucích pokladů seznámíte se světem rostlin, které v průběhu dějin lidstvo obzvláště lákaly a jejich pěstování způsobilo hotový poprask. Ve výstavním sále i ve venkovních expozicích bude možno procházet historií pěstování vzácných nebo cizokrajných rostlin v našich klimatických podmínkách. Výstavu doprovodí i živé exponáty a historické artefakty spojené s dovozem a pěstováním rostlin. Během léta si návštěvníci užijí i rozkvetlou zahradu plnou letniček a letních trvalek.
9. červenec 2025 8:00
Příroda, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (12.7. – 13.7.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Moře u Mělníka – 6. ročník festivalu dobrého jídla, divadla a hudby, Aperol Spritz & Prosecco Festival 2025 – Beroun, Mirai Summer Fest, Prohlídky zámku Kačina s duchem Rudym, Bluestone Fest 2025. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
9. červenec 2025 6:02
Zážitky, Praha

Cesty za uměním: vévodkyně Markéta, démoni, kubistické zrůdy a nejošklivější díla světa

Markéta Pyskatá má smůlu – její portrét je ukázkou snad nejslavnější ošklivosti v dějinách malířství. Zdaleka ale není jediná. Ošklivá vévodkyně, démoni španělských malířů, kubistické obludy i české sochy, které pobouřily Evropu – tady je přehlídka uměleckých děl, která si na stěnu pověsí jen hodně odvážní sběratelé.
8. červenec 2025 10:02
Kultura, Praha

Objevte expozici českého kubismu v Bauerově vile!

Bauerova vila od Josefa Gočára nedaleko Kolína otevřela bránu pro veřejnost. Uměleckoprůmyslové museum v Praze v ní umístilo další expozici českého kubismu. Jedinečnou vilu, kterou architekt Josef Gočár navrhl pro velkostatkáře Adolfa Bauera v malé obci Libodřice na Kolínsku, otevřelo pro veřejnost Uměleckoprůmyslové museum v Praze.
8. červenec 2025 10:00
Kultura, Praha

Jak se žilo v zaniklém pražském Podskalí zjistíte v Podskalské celnici

Podskalská celnice na pražské Výtoni je jednou z posledních připomínek někdejšího života „lidí od vody“ – vorařů, dřevařů, pískařů či ledařů, kteří měli svůj domov v dnes již zaniklém Podskalí. Právě v této památné budově naleznete expozici, která připomíná život na Vltavě, stará řemesla i zaniklé Podskalí.
8. červenec 2025 7:00
Kultura, Praha

Tradiční Francouzský trh se letos bude konat opět na Kampě

Francouzský trh v Praze je na začátku léta oblíbenou a očekávanou akcí. Na francouzské speciality, hudbu i atmosféru se můžete těšit i letos, a to 10. až 13. července 2025. Po několika letech se opět vrací na tradiční místo, nedaleko Karlova mostu, na náměstí Na Kampě! Mimo francouzských lahůdek zde naleznete všemožné dobroty z celé Evropy.
7. červenec 2025 14:00
Gurmánská turistika, Praha

Léto v Praze si užijete na 100 %!

Proč odjíždět v létě k moři, když je v Praze v tomto období zrovna nejlépe? To si říká pravděpodobně jen malá část populace největšího a nejobydlenějšího města v České republice, a jen těžko k tomu přesvědčuje ty druhé. Léto v Praze však skutečně nabízí mnoho možností, jak si ho užít na 100 %, od koupání se v lomech, objevování lesoparků, potulování se po pražských uličkách a kavárnách, venkovních sportovních aktivit, až po akčnější zážitky.
6. červenec 2025 8:52
Letní sporty, Praha