ÚvodAktualityVěda a historie není nuda: doktor Janský a tajemství krevních skupin
Kultura

Věda a historie není nuda: doktor Janský a tajemství krevních skupin

Poslechněte si audio verzi článku
Současná medicína zná čtyři krevní skupiny (jsou označovány jako 0, A, B, AB). Jejich objevitelem je český neurolog a psychiatr Jan Janský, který výsledky svých výzkumů zveřejnil v roce 1907. Jan Janský jako první zjistil, že lidská krev se dá rozdělit do čtyř skupin. Díky němu lidé přestali umírat při transfuzích a ze světa se rázem stalo bezpečnější místo pro život.
Jan Janský se narodil 3. dubna 1873 na pražském Smíchově, kde měl jeho tatínek zavedený obchod. Jan absolvoval smíchovské akademické gymnázium, Smíchov reprezentoval i v cyklistických závodech a po maturitě se zapsal na Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy.

Byl vynikající student, ale bez známostí, a tak místo vysněné chirurgie či gynekologie nastoupil na pražskou psychiatrickou kliniku v Kateřinské ulici, nazývané U Kateřinek. Vedl ji psychiatr a neuropatolog Karel Kuffner (1858–1940), považovaný za zakladatele české vědecké psychiatrie. Zavedl komplexní vyšetřování nemocných a na klinice během svého působení založil biochemickou, histologickou a likvorologickou laboratoř. Ve své době patřila k nejdokonalejším – a právě tady Jan Janský v roce 1907 objevil čtyři krevní skupiny. Zemřel v září 1921 v pouhých osmačtyřiceti letech.
 

Má duševní nemoc vliv na kvalitu krve?

Jako k řadě dalších revolučních objevů i u Janského sehrála roli náhoda. Když jedna z pacientek kliniky U Kateřinek v noci rozbila okno a podřezala si žíly, sice přežila, ale ztratila dost krve. Její manžel se nabídl jako dárce. Oficiálně zakázaná transfuze dopadla dobře, pacientka přežila. Jenže ve stejné době se Janský dozvěděl o praktickém lékaři v Černošicích, který krev zdravé matky dal jejímu zraněnému synovi, ale ten zemřel. Janskému začaly transfuze vrtat hlavou: někdy dopadaly dobře, u řady pacientů se ale dostavily problémy a někteří dokonce zemřeli. Proč? A nemohla by na úspěšný přenos krve míst čistě náhodou vliv duševní choroba?
 

Janský v laboratoři



A tak se doktor Janský pustil do zdlouhavého průzkumu vztahu mezi aglutinací čili shlukováním krve a duševními poruchami. Od 3 160 pacientů a zaměstnanců kliniky odebral několik kapek krve, opakovaně mísil sérum nemocných a zdravých lidí a pečlivě zaznamenával výsledky. Po dlouhých pokusech sice došel k závěru, že vztah mezi duševní nemocí a krví neexistuje, ale podařilo se mu klasifikovat čtyři krevní skupiny. Také narazil na pacienta, jehož krev se srážela se všemi ostatními vzorky, a mimoděk odhalil existenci do té doby neznámé čtvrté krevní skupiny, dnes označované jako AB.

Své poznatky shrnul do vědeckého pojednání a v listopadu roku 1906 před členy Spolku českých lékařů zveřejnil jeho závěry – a tím pro něj bylo téma krve uzavřené. Nadále se věnoval psychiatrii a neurologii, ve světovém měřítku patřil k průkopníkům likvorologie, tedy nauky o mozkomíšním moku. Podle něj nese jméno Janského-Bielschowského nemoc, dědičná smrtelná porucha, při níž je porušen metabolismus tuků ovlivňující psychomotorický vývoj dítěte v předškolním věku.
 

Nobelova cena

Díky Janskému tak nyní v lékařských slovnících je u hesla transfuze uvedeno „…podání krve získané od jednoho člověka dárce druhému člověku příjemci. Předpokladem převodu je kompatibilita v krevní skupině AB0 systému a Rh faktoru.“

V té době Janský nevěděl, že téměř ve stejné době se stejných výsledků dobral vídeňský lékař Karl Landsteiner (1868–1943). Také v jeho okolí transfuze z neznámých důvodů příliš často končily smrtí, a tak se od roku 1896 začal zabývat imunitním chováním krve, odebrané od kolegů a dokonce i své vlastní. Odhalil tři krevní skupiny, A, B a C (dnes 0), ale protože vycházel sice z menšího počtu vzorků, na vzácnou skupinu AB nenarazil. Ostatně i Janský ji objevil jen v několika vzorcích.

Čtvrtou skupinu do Landsteinerova výzkumu po čase doplnili jeho kolegové Decastello a Sturli, v roce 1940 pak Landsteiner spolu s Alexandrem Wienerem objevil Rh faktor. Význam Landsteinerova výzkumu vyjádřilo v roce 1930 udělení Nobelovy ceny za fyziologii a medicínu.

Je to jen hra na možná, ale kdyby Janský v roce 1930 ještě žil, patrně by Nobelovu cenu převzali společně. Jako silný kuřák ale trpěl anginou pectoris a předčasně zemřel v roce 1920 při pobytu v Černošicích, kde s rodinou rád trávil volné chvíle.
 

Jak to s tou krví vlastně je?

  • Klíčem pro určení krevní skupiny je antigen, který reaguje protilátkami. Antigeny se u jednotlivých krevních skupin liší a pokud krvi chybí antigen, který obsahuje krev dodaná při transfuzi, odmítne ji.
  • Stručně řečeno: skupina A obsahuje protilátky anti B, skupina B protilátky anti A. Skupina AB neobsahuje žádné protilátky, a je tedy univerzální příjemce, ale nikoli dárce. Skupina 0 obsahuje protilátky anti A i anti B; člověk s krví 0 je univerzální dárce, ale sám může dostat jen 0.
  • U nás se nejčastěji vyskytuje krevní skupina A.
  • Objev krevních skupin pomohl zachránit spousty životů, bohužel ale nezachránil životy tisíců vojáků na bojištích první světové války. Když se Janský v roce 1914 nechal naverbovat jako vojenský lékař a chtěl provádět transfuze přímo na frontě, rakouské úřady mu to zakázaly. Není se čemu divit, bylo to riziko a na následky transfuze do té doby umíraly asi tři čtvrtiny pacientů.
  • Pro označení krevních skupin se od třicátých let 20. století užívá Landsteinerovo značení A, B, AB a 0.
  • O životě Jana Janského natočil v roce 1953 natočil Martin Frič film Tajemství krve s Vladimírem Rážem v hlavní roli, a to na motivy stejnojmenné novely Vladimíra Neffa.
  • Janský byl velkým propagátorem dárcovství krve. Na jeho počest je dobrovolným dárcům krve v České republice a na Slovensku udělována medaile prof. MUDr. Jana Janského.
  • Výročí 100 let od smrti doktora Janského jsme na portálu Kudy z nudy zařadili jak do přehledu fascinujících objevů české vědy, tak do reprezentativního výběru stovkových výročí roku 2021.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Významné dny naší historie: co se stalo v listopadu?

Významné dny naší historie: co se stalo v listopadu?

Výročí Sametové revoluce 1989 a objevení relikviáře svatého Maura, Den válečných veteránů a také Den boje za svobodu a demokracii, výročí objevu relikviáře svatého Maura anebo prvního ročníku Velké pardubické: to je jen výběr z významných a zajímavých výročí, které přináší listopad, jedenáctý měsíc v roce. Projděte se listopadovými dny s Kudy z nudy!

Krevní skupiny – nejvýznamnější objev české medicíny

Krevní skupiny – nejvýznamnější objev české medicíny

Za nejvýznamnější objev české medicíny se považuje dělení krevních skupin, k němuž v r. 1907 dospěl Jan Janský.

Týden Akademie věd ČR 2025

3. 11.9. 11.
Týden Akademie věd ČR 2025

Festival je oslavou Akademie věd a jeho pátý ročník se uskuteční od 3. do 11. listopadu 2025 v jejím sídle na Národní třídě, ale především na různých pracovištích AV ČR. Je určen jak studentům středních škol, tak široké veřejnosti.

Věda a historie není nuda: Nobelovy ceny pro Česko, kdo je má a kdo je mohl mít?

Věda a historie není nuda: Nobelovy ceny pro Česko, kdo je má a kdo je mohl mít?

V didaktickém testu z češtiny mají maturanti uvést příjmení českého držitele Nobelovy ceny za literaturu. Mnozí si na Jaroslava Seiferta nevzpomenou, a tak tipují Čapka, Kafku, Máchu nebo Nerudu. Anebo Heyrovského, i když ten ji získal za chemii. Kolik Nobelových cen ale vlastně do Česka putovalo a čí jméno se objevilo mezi nominovanými?

Zdraví všude kolem nás: Lékařské expozice a mezinárodní dny plné zdraví

Zdraví všude kolem nás: Lékařské expozice a mezinárodní dny plné zdraví

Zdraví je prý to nejdůležitější, co v životě máme. Přejeme si ho pro sebe i pro své blízké, a je zkrátka všudypřítomné. Vypravte se za zdravím s Kudy z nudy! Představíme vám lékařské expozice a muzea medicíny, anatomie nebo patologie, a také mezinárodní a světové dny z našeho kalendáře, které se točí kolem tématu zdraví a první pomoci.

Světový den dárců krve a Světový den krve

Světový den dárců krve a Světový den krve

Krev nelze uměle vyrobit a dárců krve není nikdy dost. Právě proto má její dárcovství pro zdravotnictví takový význam. Světový den dárců krve si připomínáme každoročně 14. června od roku 2005, kdy byl zaveden z iniciativy Světové zdravotní organizace (WHO) a Mezinárodní federace Červeného kříže a Červeného půlměsíce. 14. června 1868 se totiž narodil rakouský biolog a lékař Karl Landsteiner, který za výzkumy typů lidské krve získal Nobelovu cenu.

7 věcí, které nevíte… o Českém červeném kříži

7 věcí, které nevíte… o Českém červeném kříži

Myšlenka nestranné pomoci všem vojákům zraněným ve válkách a dalším, kdo ji potřebují, se zrodila v polovině 19. století. Dnes, po více než 160 letech, je Červený kříž mezinárodní humanitární hnutí s 300 tisíci zaměstnanci a 90 miliony dobrovolnými členy ve více než 190 národních pobočkách po celém světě. Pojďte se na Kudy z nudy seznámit s historií i současností mezinárodního i Českého červeného kříže a dalšími zajímavostmi.

Seznamte se: české vynálezy baví, zachraňují a okouzlují svět

Seznamte se: české vynálezy baví, zachraňují a okouzlují svět

Používáme je každý den, jsou součástí našich životů a považujeme je za samozřejmost. Řeč je o vynálezech českých objevitelů, které odstartovaly ohromný technologický rozmach moderní doby. Čím vším Češi obohatili, pobavili a nadchli svět?

Věda a historie není nuda: přehlídka (ne)známých českých lékařů a vědců a jejich pozoruhodných objevů

Věda a historie není nuda: přehlídka (ne)známých českých lékařů a vědců a jejich pozoruhodných objevů

Z českých zemí pocházela řada lékařů, biologů, vědců a experimentátorů, kteří se zasloužili o rozvoj medicíny. Na mnohé z nich zapomněli i v jejich rodných městech, a to přesto, že v cizině jsou po nich pojmenované ulice i náměstí a na univerzitách stojí jejich sochy. Všechny vyjmenovat nedokážeme, ale některé ano.

Věda a historie není nuda: deset fascinujících objevů české vědy

Věda a historie není nuda: deset fascinujících objevů české vědy

Česká věda není Popelka, která by posledních sto let seděla v koutě. Úspěchů dosáhla zejména v technických a přírodovědných oborech – a možná vás překvapí, které objevy a vynálezy mají české kořeny.

7 věcí, které nevíte o... mozku

7 věcí, které nevíte o... mozku

Nejsložitější skládačka na Zemi je lidský mozek. Roste, pamatuje si i zapomíná, sní, vnímá, učí se, dá se trénovat a prý se blíží doba, kdy bude možná jeho transplantace. Nepředstavitelné? To je vlastně i jeho veličenstvo mozek jako celek. Pojďte se s ním seznámit!

Vydejte se po stopách šlechtických rodů – Rožmberků, Pernštejnů, Lucemburků, Valdštejnů a dalších

Vydejte se po stopách šlechtických rodů – Rožmberků, Pernštejnů, Lucemburků, Valdštejnů a dalších

Portál Kudy z nudy pátral v minulosti po dějinách rodu Rožmberků, Pernštejnů, pánů z Kunštátu a Poděbrad, Lucemburků, Valdštejnů a dalších rodů zapsaných v naší historii. Pojďte si připomenout nejvýznamnější památky, osobnosti i události. Vydejte se s námi na výlety po stopách šlechtických rodů.

Velká jména a události našich dějin: Alois Rašín, hrdina v Masarykově stínu

Velká jména a události našich dějin: Alois Rašín, hrdina v Masarykově stínu

Atentát: zvláštní slovo, které se v našich dějinách nejčastěji objevuje ve spojení se smrtí následníka trůnu Františka Ferdinanda d'Este v Sarajevu 1914 nebo v roce 1942, kdy se jeho obětí stal nenáviděný prominentní nacista a zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich. Atentát na ministra financí Aloise Rašína z 5. ledna 1923 je jediným dokonaným atentátem na vysokého ústavního činitele v našich dějinách.

Černošice

Černošice

Když se vypravíte vlakem z Prahy na Karlštejn, téměř celou cestu pojedete hustě osídleným údolím Berounky, kde se za sebou seřadila městečka a obce Dobřichovice, Řevnice, Zadní a Hlásná Třebáň. Hned za pražskou čtvrtí Radotín vás jako první na trase čekají Černošice.

100 let: abeceda stovkových výročí roku 2021

100 let: abeceda stovkových výročí roku 2021

Haškův Švejk, český volejbal, Millerův krteček, československé legie, Jiráskova stezka, chata Prašivá, národopisná slavnost Slovácký rok – to je jen malý výběr ze všech stovkových oslavenců. Portál Kudy z nudy všem přeje vše nejlepší a úspěšnou další stovku, ale hlavně nabízí podrobnější seznámení se všemi stovkovými jubilanty. Pojďte se s nimi seznámit do stovkové abecedy!

Karlova univerzita – první vysoké učení na sever od Alp a na východ od Paříže

Karlova univerzita – první vysoké učení na sever od Alp a na východ od Paříže

První vysoké učení na sever od Alp a na východ od Paříže založil český král a římský císař Karel IV. roku 1348. Patří tak k nejstarším evropským univerzitám. U zrodu Univerzity Karlovy stály čtyři fakulty – teologická, svobodných umění, právnická a medicínská.

Další aktuality

Víkend hmyzožravců se v Zoo Praha ponese ve znamení cvrčků i specialit z švábů a strašilek

Smažené, pečené, na sladko i na slano připravené cvrčky či moučné červy, ale také hmyzí salát a buchtu můžete tento víkend ochutnat v Zoo Praha. Oblíbený hmyzí festival nabídne netradiční gastronomické zážitky, speciální komentovaná krmení hmyzožravých zvířat či setkání s kudlankami a šváby. Ti nejpovolanější z prostředí hmyzí gastronomie vám představí benefity této zatím poněkud exotické kuchyně.
15. červenec 2025 16:16
Příroda, Praha

Letní slavnosti staré hudby propojí téma Familia

Letní slavnosti staré hudby opět prosytí Prahu krásnou hudbou staletí minulých, v podání špičkových interpretů. Ve dnech od 17. července do 5. srpna 2025 přináší slavnosti sedm jedinečných večerů, které letos propojuje téma Familia. V podání souborů Ensemble Polyharmonique, Concerto Scirocco, Sete Lágrimas, Tasto Solo, Collegium Marianum a dalších zazní hudba od středověku po vrcholné baroko a posluchači se mohou těšit na duchovní i světské skladby. Hudbu, která zněla na šlechtických dvorech, na francouzská středověká moteta, lidové písně, virtuózní sonáty i operní árie
15. červenec 2025 13:11
Kultura, Praha

Praha ožije po roce folklorem – centrum města čekají Pražské folklorní dny

Pražské folklorní dny oživí od čtvrtka 17. 7. do soboty 19. 7. 2025 pražskou kulturní nabídku. Cílem festivalu je představit návštěvníkům bohatství a krásu lidového umění. Stejně jako v předchozích letech i letošní festival slibuje pestrou podívanou. Akce se zúčastní velké množství hudebních a tanečních souborů ze 14 z celé Evropy, Asie, Jižní Ameriky a Afriky. Zavítejte na Ovocný trh či náměstí Republiky a nechte se unášet pestrobarevnými kroji tanečnic a tanečníků, lidovou hudbou a ukázkami tradic.
15. červenec 2025 12:00
Kultura, Praha

Letní shakespearovské slavnosti nabízí jedinečné zážitky plné emocí, humoru, vášně i lásky

Víte, že Letní shakespearovské slavnosti jsou nejstarší a největší divadelní přehlídkou pod širým nebem v Evropě zaměřenou na uvádění děl Williama Shakespeara? Letní shakespearovské slavnosti si můžete užít po celé leto! Představení se od konce června do začátku září 2025 hrají v Praze se na Pražském hradě v Nejvyšším purkrabství a na Letní scéně HAMU na Malostranském náměstí, v Olomouci v parkánu Uměleckého centra UP (Konvikt), v Brně se hraje na Špilberku a v Ostravě na Slezskoostravském hradě. Letní shakespearovské slavnosti letos přináší opět nové inscenace, včetně premiéry Othella v režii Braňa Holička, a to na Pražském hradě a v Lichtenštejnském paláci.
15. červenec 2025 9:36
Kultura, Praha

Kam zajít v Praze do letního kina?

Letní Praha nabízí spoustu možností, kam zajít na zajímavé filmy promítané pod širým nebem. Kam v Praze do letňáku? Vyrazit můžete do letního kina u Cross Clubu, na terasu DOXu, na terasy obchodních domů, do kina v zahradě Kinských, nebo do Holešovické tržnice. Oblíbený je i Kinobus, který promítá na různých místech.
14. červenec 2025 9:35
Kultura, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (19.7. – 20.7.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Slánský okruh 2025, Oživlý středověk v podhradí u hradu Zlenice 2025, Tanabata 2025, Setkání DeLoreanů a fanoušků filmu Návrat do budoucnosti v Andělském pivovaru, Pohoda Fest Chýně 2025. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
14. červenec 2025 6:01
Zážitky, Praha

Festival pouličního divadla Za dveřmi míří do Prahy

Pražský festival pouličního divadla Za dveřmi přiveze do Prahy už posedmnácté netradiční divadelní podívanou – na třech pražských lokalitách se můžete těšit na divadelní a hudební představení, performance, loutkoviště, kabinet kuriozit, workshopy, program pro děti nebo tančírnu. Od 9. do 15. července 2025 jste zváni do Holešovické tržnice, na Mariánské náměstí a na dvůr holešovického Holportu na ostrově Štvanice. Vstup na festival je tradičně zdarma.
9. červenec 2025 15:32
Zážitky, Praha

Letošní Letní Letná vás okouzlí – těšte se na českou novocirkusovou scénu

Program festivalu Letní Letná, který se letos koná 13. až 31. 8. 2025, zaručuje každý rok také přehlídku české novocirkusové scény. Dvaadvacátý ročník je příležitostí vidět poprvé dvě nové inscenace tuzemských umělců. Z tématu sousedských vztahů a života na sídlišti čerpá performerka a mimka Michaela Stará v představení Od vedle! Obrazotvornost obohatí Divoké husy, za nimiž na cirkusový výlet vezmou FysioART & MOVE Ostrava zejména děti. Vedle dvou premiér zve Letní Letná dále na řadu dalších tuzemských produkcí nového cirkusu, které u nás vznikly za poslední rok. Zahajovací inscenací pak bude působivé Stvoření. Mýtus o vzniku světa s pomocí akrobacie a ohně převypráví 13. srpna Blackout Paradox.
9. červenec 2025 10:00
Zážitky, Praha