ÚvodAktualityCo nezmeškat v lednu: ledové sochy, zimní prohlídky hradů a zámků i závody na lyžích
Zážitky

Co nezmeškat v lednu: ledové sochy, zimní prohlídky hradů a zámků i závody na lyžích

  • 14. prosince 2023
Kdekdo by si myslel, že po smršti adventních trhů a koncertů, vánočních akcí, předsilvestrovských i silvestrovských výstupů a dalších akcí koncem roku se dostaví nudný studený leden. Kdepak, Česko žije dále: přece byste si nenechali ujít nové ledové sochy, bláznivé zimní závody, koncerty a světové muzikály anebo třeba Ptačí hodinku? Podívejte se na tipy portálu Kudy z nudy.

Ledové a sněhové sochy

Velké pozornosti se jako každý rok těší ledové sochy. Od 13. ledna do 4. února 2024 se můžete těšit na Ledové sochy na Pustevnách. Každý rok čekává na umělce 40 tun ledu, letos jej budou zpracovávat na ústřední téma "Noemova archa". Většinou na Pustevnách bývají dva stany, kde jsou sochy vystaveny včetně světelných a zvukových efektů. Nechybí ani ledový bar, fotopoint či sněhové sochy.

Otazníky je obklopen sněhový KrakonošJilemnici: to, zda obří socha na hlavním náměstí vyroste nebo ne, záleží na sněhové nadílce a přízni počasí. Obvykle vyrůstá na jilemnickém Masarykově náměstí v polovině ledna. V roce 2023 Jilemnice překvapila a místo Krakonoše na náměstí byl hrabě Jan Nepomuk Harrach. Během posledních let vyrůstá v polovině ledna Krakonoš ze sněhu také ve Špindlerově Mlýně.

Ledové sochy poprvé vyrostly i v Praze, konkrétně v Riegrových sadech je k vidění až do dubna výstava Ige Magic. První ročník této unikátní výstavy je inspirován známými pohádkami. Můžete se tu setkat například s s tygrem Diegem, mamutem Mannym z Doby ledové, s včelkou Májou, Olafem z Ledového království. 
 

Zima v duchu sportovním: běhy, běžky, spřežení

Zimní BlaníkV lednu se koná mnoho sportovních akcí, ať už na lyžích nebo bez. Tak například v sobotu 20. ledna můžete vyrazit na 50. ročník tradičního běhu na Blaník. V Deštném v Orlických horách se od 23. do 27. ledna koná tradiční závod psích spřežení Šediváčkův long 2020. Na start závodu sjede tradičně kolem 700 tažných psů a více než 100 musherů, které čeká 300 km dlouhá pěti etapová trať nevyzpytatelnou a krásnou přírodou Orlických hor

Nevšední kratochvílí budou 20. ledna Mezinárodní závody na starých dřevěných lyžích v Orlických horách. Lyžníci i telemarkové hvězdy svahů z Krkonoš, Orlických hor, Beskyd a dalších míst předvedou v dobových kostýmech a krojích své umění na závodech ve slalomu a jasankrosu. Závodů se může zúčastnit každý, kdo má dřevěné lyže a odvahu. S běžkami zkuste o víkendu 27. a 28. ledna Jilemnickou 50, jeden z legendárních běžkařských závodů v Krkonoších.

Od 18. do 21. ledna můžete zavítat do Pece pod Sněžkou, kde se bude konat festival Skialpujfest. Nabitý program nabídne celodenní workshopy s respektovanými a zkušenými horskými vůdci, odborné přednášky, testy vybavení, společné výlety nebo Noc tuleních pásů, což je největší skialpový závod v Česku.
 

Lednové koncerty a muzikály

Nový rok bude zahájen tradičním Novoročním koncertem České filharmonie, který se uskuteční v Dvořákově síni Rudolfina v pondělí 1. ledna 2024 v 15:00 a 20:00 hodin. V Obecním domě na Novoročním koncertě zahraje ve stejný den Filharmonie Hradec Králové. Na své domovské scéně pak zahrajě Noc v opeře 6. a 13. ledna. Hudba Hradní stráže a Policie ČR chystá svůj Novoroční koncert na 6. ledna do Lanškrouna. Až 11. a 12. ledna uvítá nový rok Janáčkova filharmonie v Ostravě.

Na Tři krále se do O2 Arény v Praze vrací velkolepá krasobruslařská show Popelka. V Plzni můžete ve dnech 12., 13. a 14. ledna vyrazit na rockový muzikál Jesus Christ Superstar do Divadla Josefa Kajetána Tyla

Světovou hudební show VIVALDIANNO Shining Venice můžete v lednu navštívit v Havířově, Brně a PrazeNový vizuální koncept překonal původní úspěšný projekt hudebníka a skladatele Michala Dvořáka, člena skupiny LUCIE. Propojuje hudbu, 3D videa, tanec, světelnou show a lasery v příběhu génia barokní hudby Antonia Vivaldiho.
 

Zimní prohlídky hradů a zámků

Ne všechny hrady a zámky v Česku ulehají k zimnímu spánku, některé fungují celoročně, další chystají speciální zimní prohlídkové okruhy. Vyrazit můžete například na Hlubokou, kde návštěvníci zavítají do devíti pokojů soukromých apartmá posledních čtyř generací majitelů hlubockého panství – Schwarzenbergů. Na Karlštejn je přístupná první prohlídková trasa Císařská rezidence Karla IV. Zimní prohlídky hradu Český Šternberk vás zavedou do patnácti bohatě zařízených místností.

Poutní místo Svatá Hora v Příbrami nabízí klasickou 50minutovou komentovanou trasu a nově zpracované muzeum umístěné částečně v bývalé jezuitské kryptě, kde jsou k vidění i nálezy z nedávné rekonstrukce. 
 

Sčítání ptáčků na krmítku

Ná závěr méně tradiční tip. Rádi pomáháte ptáčkům v zimě a chtěli byste se o nich dozvědět něco víc? Potom se zúčastněte akce České společnosti ornitologické nazvané Ptačí hodinka. Jedná se o celorepublikové pozorování ptáků na krmítkách, které se bude konat 5. až 7. ledna 2024.
Kam vyrazit za zábavou na brusle na zimní stadion nebo do přírody?

Kam vyrazit za zábavou na brusle na zimní stadion nebo do přírody?

Vytáhněte brusle a naostřete nože – nastal čas zimního bruslení. Ať už se rozhodnete točit piruety na rybníku nebo skákat dvojitého Axela na zimním stadionu, důležité je teple se obléknout a nebát se nějaké té modřiny. Podívejte se na naše dnešní tipy a vyberte si, kam se vydáte.

SkialpujFest a Noc tuleních pásů v Peci pod Sněžkou

23. 1.26. 1.
SkialpujFest a Noc tuleních pásů v Peci pod Sněžkou

Každý třetí lednový týden se horské středisko Pec pod Sněžkou promění v centrum skialpinismu. Festival Skialpujfest je určen úplně pro každého, a tak nezáleží na tom, jestli s tímto sportem teprve začínáte, nebo už jste zkušení skialpinisté.

Kdy a kde pozorovat ptáky? Pozorujte ptáky na zimovištích i v zahradě

Kdy a kde pozorovat ptáky? Pozorujte ptáky na zimovištích i v zahradě

Možná vám zima nepřipadá pro výlety za pozorováním ptactva právě ideální: je brzy tma, do kostí proniká lezavé vlhko, často mrzne nebo padá sníh… Na druhou stranu na zimu k nám přilétají severské druhy, na polích loví potravu dravci a na vodních tocích a plochách zastihneme řadu druhů zajímavých vodních ptáků. A každá, i ta nejmenší zahrádka se může stát místem pozorování domácích ptáků, kteří hledají potravu u krmítek. Najdou-li tam ptáci v zimě potravu, oblíbí si ji a během vegetace zde možná i zahnízdí.

Můj Smetana – cyklus Smetanových oper v Divadle J. K. Tyla v Plzni

28. 6.
Můj Smetana – cyklus Smetanových oper v Divadle J. K. Tyla v Plzni

Divadlo J. K. Tyla uvede celý cyklus Smetanových oper, neboť operní tvorba patří k hlavním pilířům pozoruhodného Smetanova skladatelského díla. Přímo z vlastního repertoáru to budou Prodaná nevěsta, Dalibor, Hubička, Čertova stěna a v rámci projektu Noc s operou v lochotínském amfiteátru Libuše.

Vivaldianno Shining Venice

9. 6.
Vivaldianno Shining Venice

Světová hudební show, slavící úspěchy napříč kontinenty se vrátila v nové verzi VIVALDIANNO Shining Venice.

Ptačí hodinka aneb Sčítáme ptáky na krmítku!

10. 1.12. 1.
Ptačí hodinka aneb Sčítáme ptáky na krmítku!

Česká společnost ornitologická zve i letos širokou veřejnost k pozorování a sčítání ptáků na krmítkách během tzv. Ptačí hodinky. Program nazvaný Ptačí hodinka je určený všem zájemcům o přírodu a ptačí dění v jejich okolí.

Smetana 200 – dvousetleté výročí narození Bedřicha Smetany

1. 1.31. 12.
Smetana 200 – dvousetleté výročí narození Bedřicha Smetany

Smetana200 je otevřeným konceptem akcí všeho druhu s cílem připomenout výročí 200 let od narození Bedřicha Smetany v roce 2024. Posláním projektu je oslava české kultury a hudebnosti.

Další aktuality

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (1.6. – 2.6.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Den dětí v Zoo Ostrava 2024, Den dětí v Zoo Jihlava, Pradědečkův traktor v Národním zemědělském muzeu v Čáslavi, Den dětí v Safari Parku Dvůr Králové, Den dětí na Zubačce. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
27. květen 2024 7:00
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (1.6. – 2.6.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Průvodci divočinou 2024 v Národním parku Šumava, Aviatická pouť v Pardubicích 2024, Zahájení lázeňské sezóny ve Velkých Losinách, Česká národní banka – Encéčko slaví 2. narozeniny, Rumfest 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
27. květen 2024 7:00
Zážitky

Naplánujte si výlet vlakem – turistické vlaky a vláčky vyrazily do nové sezóny 2024

Na turistické tratě se na jaře opět vrátily po zimní přestávce vlaky a vláčky motoráčky. Nadšeným cestovatelům se tak nenabízejí jen lákavé nostalgické železniční trasy, ale také zajímavá místa v okolí. Vydejte se proto na výlet po půvabných lokálkách nejrůznějšími kouty Česka, nebo vezměte s sebou kolo a popojeďte speciálním cyklovlakem.
25. květen 2024 15:00
Zážitky

Plavební sezona 2024 na Vltavě je tady – parníky plují na Slapech, Orlíku i Lipně

Na vltavských vodách již začala plavební sezóna a je doslova v plném proudu. Parníkem se můžete projet napříč Slapy, Orlickou přehradou i Lipnem. Parníky jezdí před prázdninami většinou jen o víkendech, v červenci a srpnu pak bude fungovat denní provoz.
25. květen 2024 12:00
Zážitky

Dvanáct míst, kam vyrazit před vrcholnou sezonou aneb daleko od hlučících davů

Nechali jste se nalákat krásnými (a hlavně liduprázdnými) fotografiemi a vyrazili na výlet někam, kde pak kvůli davům není k hnutí? Žádné výletní místo není tak rozsáhlé, aby se tam vešli všichni, ale existuje cesta, jak se dalším nadšeným návštěvníkům vyhnout. Vypravte se na cesty dřív, než začne vrcholná turistická sezona!
24. květen 2024 14:00
Zážitky

Česko ve filmu: Tři princezny – nová štědrovečerní pohádka pro rok 2024

Milovníci pohádek se již nyní mohou těšit na novou štědrovečerní pohádku, tentokrát pod vedením režiséra Tomáše Pavlíčka. Bude se jednat o dobrodružné fantasy s názvem Tři princezny. Filmaři šikovně využijí spálenou krajinu Českého Švýcarska, oko divákovo ale zavedou i na další známé lokality, jako jsou Tiské stěny nebo lom Amerika.
23. květen 2024 10:00
Zážitky

Kalendář 2024: výlety za světy z písku a tipy na výstavy písečných soch

Objevte snové světy vystavené z písku! V dnešních několika tipech vás pozveme na místa, kde se potěšíte pohledem na obří písečné sochy. Vydat se za nimi můžete do Písku, Lednice, Pustevny anebo do Doks. Umělci ze všech koutů republiky pro vás vymodelovali detailně propracované skulptury inspirované historií, říší zvířat i bezmeznou fantazií.
23. květen 2024 6:00
Zážitky

Kam se vydat s dětmi za hračkami a pohádkami? Zveme vás na hravá místa!

Baví vás hračky, pohádky a stavebnice? Pak využijte některý z tipů portálu Kudy z nudy na hravé cestování s dětmi. Nabízíme vám skvělé atrakce, dobrodružné expozice, pohádkové prohlídky a výlety, kde si šikovné dětské tlapky přijdou na své.
21. květen 2024 16:00
Zážitky