Festival Concentus Moraviae je unikátní kurátorským konceptem příprav programů: dramaturgové naplňují vybrané téma každého ročníku s mimořádnou invencí a silnou programovou vizí. Protože právě prožíváme Rok české hudby a hlavně rok 200. výročí narození Bedřicha Smetany, tvoří ústřední linii letošní dramaturgie hudba desítek významných českých skladatelů posledních dvou staletí v čele s hudbou Smetanovou. Jeho komorní tvorbu uslyšíte kompletní, z bohatého klavírního díla pak reprezentativní výběr. Podtitul letošního programu nese název Metamorfózy: Czech Smetana!
Proč Metamorfózy? Skladby totiž zazní také v podobě, ve které se s nimi seznamovali hudbymilovní zájemci před vynálezem reprodukované hudby: rozsáhlé orchestrální a operní partitury byly redukovány pro menší obsazení počínaje sólovým klavírem až po komorní ansámbly a hojně provozovány na domácích koncertech.
Zajímavý pohled na hudbu českých skladatelů „zvenku“ zprostředkuje rezidenční umělec festivalu, kterým je letos celosvětově respektovaný finský skladatel, klavírista a dirigent Olli Mustonen. Vystoupí na třech koncertech, na nichž zahraje Martinů, Smetanovu a Dvořákovu hudbu, tři jsou i jeho vlastní skladby, které na festivalu zazní. Na slavnostním zahajovacím koncertě v Kyjově dokonce proběhne světová premiéra jeho flétnového koncertu Sadunkertoja. Jedná se o finského vypravěče příběhů s mytickou atmosférou, je to někdo, kdo začne vyprávět příběh tak mocným a hypnotickým způsobem, že posluchače přenese do jiného světa – a právě taková je role flétny v novém koncertě Olli Mustonena. Nové dílo zazní společně s Prague Philharmonia a dánskou flétnistkou Janne Thomsen.
Nebude chybět ani Magdalena Kožená
Oficiální patronkou festivalu je mezzosopranistka Magdalena Kožená, v současné době nejúspěšnější česká umělkyně v celosvětovém měřítku. Dle svých slov má srdečný vztah k Brnu a kraji okolo něho, v němž jsou rozeseta překrásná festivalová města. Concentus Moraviae má mezi muzikanty po celé Evropě pověst velmi inspirativní hudební události, na kterou je třeba se vracet. Paní Magdalena na festivalu pravidelně vystupuje a nejinak tomu bude i letos, kdy společně s vynikajícím klavíristou Kirillem Gersteinem symbolicky uzavřou festival koncertem v brněnském Besedním domě.
Silným prvkem je letos klavír
Kyjovské zahájení 31. 5. a brněnský závěr 10. 7. 2024 rámuje přes tři desítky koncertních večerů, na kterých se představí špička českých interpretů s mimořádně silným klavírním akcentem (Jan Bartoš, Ivo Kahánek, Miroslav Sekera, Martin Kasík, Lukáš Klánský, Matouš Zukal a klavírní Duo Ardašev ad.). Výběr ze Smetanovy rané tvorby přednesou v rámci jednoho společného koncertu tři přední mladí pianisté Klára Gibišová, Nora Lubbadová a Alexandr Klement. Velmi atraktivní je také řada koncertů skvělých sólových instrumentalistů (Josef Špaček, Jan Mráček, Petr Nouzovský, Anna Paulová ad.), těšit se lze na Eben trio, Pavel Haas Quartet, Zemlinského, Bennewitzovo či Sukovo kvarteto, dechový Kalabis Quintet, a kromě mezzosopránu Magdaleny Kožené milovníky operních hlasů potěší Simona Šaturová a Jan Martiník.
Přesahem do jiných hudebních žánrů budou netrpělivě očekávané koncerty Ivy Bittové a Dua Jedlinský–Fischer, multižánrový Epoque Quartet či večery s uskupením ČaroTaJ. Osobitý akordeonista Aliaksandr Yasinski vystoupí s autorským programem na pohádkovém hradě Pernštejn. Specialitou 29. ročníku a další festivalovou metamorfózou bude trojice předních českých dirigentů v rolích instrumentalistů: Tomáš Netopil se představí jako houslista, Jiří Rožeň jako klavírista a Petr Popelka jako kontrabasista.
Červen s Hudbou na kole
Ročně lze v hledištích festivalových koncertů a při
doprovodných akcích napočítat 15 000 diváků. Hudební program je obohacován o řadu doprovodných akcí pro širší veřejnost. Jednou z nejoblíbenějších je Hudba na kole, která v letošním roce proběhne již podeváté. V sobotu 8. 6. 2024 budou v nádherné krajině Pálavy a Lednicko-valtického areálu rozesety „hudební zastávky“, na nichž bude zdarma znít lidová hudba, jazz, klasická hudba všech historických období, ale třeba také bluegrass nebo klezmer. Trasu si návštěvníci zvolí sami podle hudebního vkusu nebo podle počtu kilometrů, na který si troufají v sedle svých bicyklů. Na každé zastávce se čtvrthodinové koncerty opakují osmkrát denně. Letošní „smetanovský“ ročník festivalu bude doprovázet i dvojice skvostných a cenami ověnčených knih: mistrův životopis z pera Pavla Kosatíka a nádherná autorská kniha malířky a ilustrátorky Veroniky Bílkové.
A kde se tato skvělá hudba bude letos hrát?
Koncerty se letos budou konat například na zámku Žďár nad Sázavou (1.6.), Rájec-Jestřebí (3.a 22. 6.), Náměšť nad Oslavou (6. a 24.6.), Boskovice – zámecký skleník (7.6.), Slavkov u Brna (8. a 21.6.), Moravský Krumlov (9.a 27.6.), Mikulov (9.6.), Milotice (10.6.), hrad Pernštejn (10.6.), zámek Valtice (12.6.), Lysice (20.6.) nebo Velké Meziříčí (23.6.). Kromě toho se koncerty festivalu Concentus Moraviae odehrají také na nádvoří radnice v Ivančicích (14.6.), synagoze Lomnice (11.6.) nebo v Panském dvoře v Telči (19.6.) a na dalších místech. Podrobný program najdete na webových stránkách festivalu concentus-moraviae.cz.