Rok české hudby a Smetana 200

Roky končící čtyřkou mají v české hudbě podobný význam, jako osmičkové roky pro národ a stát. Až podivuhodně často vycházejí na výročí narození, úmrtí, či vytvoření stěžejních děl nejvýznamnějších českých skladatelů.

Tipy na akce Roku české hudby na Kudy z nudy Celá ČR

Jeden takový čtyřkový rok před sto lety odstartoval tradici oslav Roku české hudby. Stalo se tak u příležitosti stého výročí narození Bedřicha Smetany. Tématem Smetanovy doby bylo hledání české identity v bouřlivě se rozvíjejícím světě. Stejné téma zůstává aktuální i v dnešní době, kdy od jeho narození uplyne 200 let. Bedřich Smetana do této diskuse přispěl jazykem, který je dodnes srozumitelný pro celý svět.

Letošní ročník Roku české hudby se ponese v duchu hlavního sdělení: Hudba jsme my. Vedle klasické hudby nabídne i další žánry: od lidové hudby přes jazz až po alternativu. Špičkové umělecké programy, objevitelské počiny, výstavy, divadla a akce pro širší veřejnost i nastupující generace představují jen malou ochutnávku všeho, co tento rok přináší.

K Roku české hudby se může připojit každý z nás. Návštěvou, pořadatelstvím, hrou, představením, ale i obyčejným poslechem hudby, která dodnes určuje to, kým jsme.

Tipy pro fanoušky hudby

Kam za hudbou, na koncert, kde poznat jedinečné hudební expozice? Žádný strach o to je postaráno. Máme pro vás tipy od klasiky až po jazz. A rozhodně na místa, kde se určitě nudit nebudete…

Zprávy ze světa hudby

Užijte si kulturní zážitky v Česku

Máte rádi hudbu a divadlo? Chodíte rádi na festivaly a koncerty? Pojďte za kulturou s námi!

O projektu

Rok české hudby se poprvé uskutečnil před sto lety v roce 1924 a jeho tématem byly oslavy stého výročí narození Bedřicha Smetany.

Od té doby se konal s několika výjimkami v každém roce, končícím číslovkou čtyři a postupně přitom v omezené míře rozšiřoval svůj dramaturgický záběr.V Roku české hudby 2024 chceme poprvé poukázat na šíři a pestrost všech žánrů hudby, vzniklé či teprve vznikající na našem území. Rádi bychom tak učinili v podobě výrazně se odlišující od Roků české hudby, které se uskutečnily v době bipolárního světa a Evropy rozdělené na východní a západní.

Letošní ročník Roku české hudby se ponese v duchu hlavního sdělení: Hudba jsme my. Vedle klasické hudby nabídne i další žánry: od lidové hudby přes jazz až po alternativu. Špičkové umělecké programy, objevitelské počiny, výstavy, divadla a akce pro širší veřejnost i nastupující generace představují jen malou ochutnávku všeho, co tento rok přináší.