ÚvodAktualityNa skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Mikulovsko
Památky

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Mikulovsko

Poslechněte si audio verzi článku
Mikulov, to je láska na první pohled. Krásné město kousek od rakouských hranic nabízí spousty malebných zákoutí, za vidění ale stojí i rozmanitá příroda v okolí: bílé skály, vinohrady, rozlehlé vodní plochy, vinice a lužní lesy. Čas tu plyne pomaleji, víno chutná lépe a cesta k sousedům na rakouskou stranu slibuje další zajímavá potěšení.

1. Svatý kopeček v Mikulově



Spousta lidí se na Svatý kopeček vrací při každé návštěvě Mikulova, a to kvůli nádherným panoramatickým výhledům na město a jeho okolí. Když chcete vidět, co všechno Mikulovsko nabízí, musíte právě sem. Bloudit rozhodně nebudete, o to se postará prastará křížová cesta, jedna z nejstarších u nás. Zahrnuje čtrnáct kapliček, kapli sv. Šebestiána, zvonici a kapli Božího hrobu. Je to tak líbezné místo, že se ani nechce věřit, že vzniklo kvůli moru. Ale je to tak: křížovou cestu nechal vybudovat majitel mikulovského panství kardinál František Dietrichstein jako poděkování bohu za překonání morové epidemie v roce 1622.
 

2. Mikulovské vyhlídky



Pohled do městských uliček a do okolí plného vinic se nabízí i z dalších míst, třeba z Kozího hrádku aneb někdejší dělostřelecké věže, z věže kostela sv. Václava anebo ze zahrad a teras mikulovského zámku. Sídlí v něm Regionální muzeum a můžete se vypravit na několik prohlídkových okruhů. Podíváte se do knihovny, do vinařské expozice, mezi Římany a Germány do kraje pod Pálavou anebo do zámeckého sklepení s obřím vinným sudem?
 

3. Portz Insel a ztracený cihlový most



V období pozdní renesance a raného baroka vznikla jižně a východně od Mikulova až magicky působící krajina, jejímž sjednocujícím prvkem byla voda. Byly tu kaskády rybníků a sádky, potoky a náhony, mlýny a rybárny, aleje a sady, mosty a letohrádky. Na ostrově v rybníku Portz dal kardinál Dietrichstein postavit letohrádek s květinovou výzdobou a lesní zahradou – místo potěšení, oddechu a reprezentace. Ostrovní areál Portz Insel, přístupný po dlouhém cihlovém mostu a s Mikulovem propojený dva a půl kilometru dlouhým stromořadím, byl ještě koncem 19. století označován za krajinářský klenot jedinečné krásy. Jenže při stavbě železnice byl rybník vysušen, most se ocitl na souši a nakonec i s letohrádkem na dlouhá desetiletí zmizel v nepřístupném pohraničním pásmu. Po rekonstrukci, která proběhla doslova na poslední chvíli, v letohrádku sídlí rodinné vinařství Víno Cibulka. Most, dlouho zakrytý nánosy bahna, byl obnoven společně s původními historickými stezkami.
 

4. Synagoga, mikve a židovská čtvrť



Máte rádi židovské památky? Pak vás pozveme na procházku po naučné stezce židovskou čtvrtí v Mikulově. Jádrem někdejšího ghetta byly dnešní ulice Husova, Alfonse Muchy a Brněnská. I když řada zajímavých míst dávno zmizela, leccos se dochovalo. Například Horní synagoga je poslední dochovaný templ polského typu v České republice, na mikulovském židovském hřbitově napočítáte přibližně čtyři tisíce náhrobků a skutečným klenotem je kdysi zapomenutá a po desítkách let znovuobjevená rituální židovská lázeň mikve, pocházející ze 16. nebo 17. století.
 

5. Mikulovskem a Pálavou za vínem



Vypravili jste se na Mikulovsko za vínem? Pak se nezapomeňte zastavit v některém z mnoha vinařství, byla by škoda neochutnat to nejlepší, co Mikulov a Pálava nabízejí. Právě pod Pálavou založili staří Římané zřejmě první moravskou vinici a vinná réva se tu pěstuje dodnes. Na Pálavě se rodí jedinečný Ryzlink vlašský, daří se tu i Rulandskému šedému a bílému, Chardonnay, Sylvánskému zelenému, a samozřejmě odrůdě Pálava, která tu byla vyšlechtěna. Při toulkách za vínem se můžete podívat i do pálavských vinic a ještě výš, až k bílým útesům Děvína, na Sirotčí hrádek anebo na hrad Děvičky.
 

6. Malé mikulovské Chorvatsko



Kde najdete nejkrásnější koupání v Mikulově? Nevracejte se ze Svatého kopečku do města, ale pokračujte po modré značce k lomu u Mariánského mlýna na Janičově vrchu. Je to oblíbená a vyhledávaná lokalita místních obyvatel i turistů, která přírodním rázem i klimatem připomíná skalnaté chorvatské pláže. Koho koupání v přírodě neláká, ten může zamířit na koupaliště Riviéra.
 

7. Stezkou svobody k neobvyklému památníku

Jednou z možností, jak se dostat k letohrádku Portz Insel, je Stezka svobody. Vede stejnými místy, kudy do roku 1989 procházela signální trasa s drátěným zátarasem, a pokud si stáhnete mobilní aplikaci Příběhy železné opony, může vás cestou provázet zajímavé vyprávění o lidech, kteří se úspěšně i neúspěšně pokusili překonat pověstnou železnou oponu. Trasa je dlouhá 2,5 km a dovede vás také k neobvyklému památníku nazvanému Brána ke svobodě.
 

8. Jeskyně Na Turoldu a cesta na dno jurského moře

Krátká naučná stezka, informační panely, starý lom, geopark a nakonec jeskyně Na Turoldu: to je tip na krátký výlet do podzemí. Složitým a členitým systémem chodeb síní a dómů vede 280 metrů dlouhá trasa s 350 schody a stálou teplotou vzduchu 7–9 °C. Prohlídka trvá necelou hodinu, pozornost si zaslouží především unikátní jeskynní výzdoba: místo krápníku uvidíte útvary připomínající bílou pěnu s množstvím dutinek a drobných krystalů kalcitu. Zvláštní tvary vznikaly klesáním a stoupáním jurského moře, které naleptalo vápence do těchto podob.
 

9. K Valticím za výhledy a na stezku bosou nohou

Z Mikulova se snadno pěšky, na kole, vlakem nebo autem dostanete přes vinařskou obec Sedlec do Valtic, kde můžete nahlédnout do kouzelného Lednicko-valtického areálu, nejrozsáhlejší komponované krajiny u nás, v Evropě a možná i na světě. V jejím nejvyšším bodě stojí kolonáda na Reistně, kousek od ní pak na příznivce válečné a vojenské historie čeká Muzeum železné opony. Malou pozvánkou k rakouským sousedům je netradiční stezka bosou nohou. Měří pět kilometrů a přes kamínky, písek, šišky nebo kůru vás z Valtic dovede až do rakouské obce Schrattenberg. Mezi oblíbené kratochvíle patří vratký most z trámů a odpočinek na dřevěných lehátkách.
 

10. Šibeničník a vzácná stepní tráva


Jižně od Mikulova kousek od hranic leží nenápadný Šibeniční vrch (238 m) neboli přírodní rezervace Šibeničník. Jak název napovídá, na nízkém vápencovém bradle kdysi stávala městská šibenice. Značky sem nevedou, ale kopce by si měli všimnout hlavně fandové botaniky: Šibeničník je totiž společně s Pálavou a Dunajovickými kopci jednou z našich nejstarších chráněných botanických lokalit. Již v roce 1927 byly vyhlášeny „za území částečně chráněné“, kde se nesměly otevírat lomy, rozorávat pastviny, zalesňovat či vysazovat sady. O rok později právě na Šibeničníku objevil brněnský botanik Josef Podpěra nenápadnou trávu ovsíř stepní; jde o jediné místo jejího výskytu na Moravě, jinak roste jen v Českém středohoří, v Hainburských kopcích v Rakousku a v Rusku.
 

Na skok za hranice



Nakrátko jsme už překročili hranice bosou nohou, ale pozveme vás ještě o kousek dál. Místem dalekých výhledů u rakouských sousedů je protějšek Šibeničního vrchu, Schweinbarther Berg (337 m) u obce Kleinschweinbarth. Oba kopce tvoří rozhraní mezi moravskou a rakouskou částí Pavlovských vrchů, bezmála padesát kilometrů dlouhého vápencového bradla, které se táhne od Pavlova až ke Stockerau na severním předměstí Vídně. V krajině mezi oběma vrcholky se kdysi rozkládala Dietrichsteinská jelení obora, o kousek dál pak na vše dodnes dohlíží mohutná pohraniční pevnost Falkenstein, vybudována kolem roku 1050 na vápencovém skalním útesu. Proč byste se sem měli vypravit? Třeba proto, že nejznámější hradní zřícenina Weinviertelu nabízí fantastické a pro nás velmi neobvyklé výhledy na Mikulov s Pálavou v pozadí – a také je tu romantická vinařská obec Falkenstein, kde lze ochutnat víno od sousedů.
Svatý Kopeček v Mikulově Příroda

Svatý Kopeček v Mikulově

Jedním z kopců Pavlovských vrchů a zároveň jedním z výrazných přírodních dominant Mikulova je Svatý kopeček (363 m n. m.) – původním názvem Tanzberg. Na kopci se nachází kostel sv. Šebestiána, zvonice a křížová cesta. Svatý Kopeček je významným poutním místem.

Mikulov

Mikulov

Jen těžko byste našli město s hezčí polohou než právě Mikulov, rozložený na posledních výběžcích Pálavy a obklopený vinicemi. Právě vinohrady vám napoví, že jste v centru Mikulovské vinařské podoblasti a s vínem se tu potkáte doslova na každém kroku – v malebných historických uličkách i na zámku.

Naučná stezka židovskou čtvrtí v Mikulově Památky

Naučná stezka židovskou čtvrtí v Mikulově

Naučná stezka židovskou čtvrtí v Mikulově obsahuje zhruba na kilometrové trase celkem 13 zastavení. Součástí stezky se stala i mikve – rituální lázeň objevená v Mikulově při archeologickém průzkumu v roce 2010.

Židovský hřbitov v Mikulově Památky

Židovský hřbitov v Mikulově

Rozsáhlý mikulovský židovský hřbitov patří k nejvýznamnějším památkám tohoto druhu u nás. K prvním pohřbům zde po vzniku místní židovské obce došlo již někdy kolem poloviny 15. století.

 Naučná stezka Děvín u Pavlova Příroda

Naučná stezka Děvín u Pavlova

Naučná stezka představuje výjimečné přírodní hodnoty srdce CHKO Pálava – národní přírodní rezervace Děvín-Kotel-Soutěska.

Zámecká zahrada v Mikulově Příroda

Zámecká zahrada v Mikulově

Zámecká zahrada v Mikulově je jedním z největších zahradních areálů hradního typu České republiky. Tvoří ji četné zahradní terasy, položené v různých výškových úrovních po obvodu Zámeckého kopce.

Galerie Závodný v Mikulově – dům plný bílé krásy Kultura

Galerie Závodný v Mikulově – dům plný bílé krásy

Galerie Závodný je soukromá galerie, která byla otevřena v roce 2011 v historickém jádru města Mikulova. Jejímu zrodu předcházela dlouholetá sběratelská činnost v oblasti výtvarného umění.

Dietrichsteinská hrobka v Mikulově Památky

Dietrichsteinská hrobka v Mikulově

Hrobka Dietrichsteinů bývala dříve kostelem, který však roku 1784 vyhořel. Stavba tak byla přestavěna na hrobku v níž je nyní uloženo 45 rakví a 3 urny s ostatky příslušníků rodu Dietrichsteinů. Exteriéry i interiéry prošly rekonstrukcí a dnes slouží také jako galerie.

Regionální muzeum v Mikulově Památky

Regionální muzeum v Mikulově

Mikulovský zámek tyčící se na kraji CHKO Pálava je už několik desítek let sídlem Regionálního muzea v Mikulově.

Zámek Mikulov – jeden z nejmalebnějších moravských zámků Památky

Zámek Mikulov – jeden z nejmalebnějších moravských zámků

Silueta mohutného zámku je v krajině Pálavy viditelná už dáli. V jeho zdech pobývala řada známých osobností, mezi jinými i císař Napoleon. Ozdobnou zámku jsou barokní zahrady. V zámku na návštěvníka čekají prohlídkové okruhy ke stálým expozicím i sezónní výstavy Regionálního muzea v Mikulově.

Naučná stezka Turold Příroda

Naučná stezka Turold

Naučná stezka má délku 300 metrů a je na ní umístěno 8 informačních panelů. Stezka je určena pro pěší návštěvníky a prohlídka celé trasy trvá přibližně jednu hodinu. Je celoročně přístupná a z větší části je shodná s přístupovou cestou k jeskyni Na Turoldu.

Děvín – nejvyšší vrchol Pavlovských vrchů Letní sporty

Děvín – nejvyšší vrchol Pavlovských vrchů

Děvín je se svými 554 m n. m. nejvyšším vrcholem Pavlovských vrchů a zároveň národní přírodní rezervací a jádrovým územím CHKO Pálava a biosférické rezervace Dolní Morava.

Galerie Konvent v Mikulově Kultura

Galerie Konvent v Mikulově

Galerie Konvent, zasazená do historického centra Mikulova, v revitalizovaných prostorách bývalého kapucínského kostela sv. Vavřince, vznikla jako víceúčelová kulturní instituce, která chce výraznou měrou přispět k obohacení kulturního vyžití ve městě.

Brána ke svobodě – památník obětem železné opony v Mikulově Památky

Brána ke svobodě – památník obětem železné opony v Mikulově

Památník obětem železné opony stojí asi kilometr od bývalé celnice na cestě, která za totality ležela za ostnatými dráty a sloužila výhradně pohraničníkům. Právě u Mikulova se odehrál bezpočet pokusů o útěk z totalitního Československa.

Letohrádek Portz Insel – Víno Cibulka Památky

Letohrádek Portz Insel – Víno Cibulka

400 let starý Ditrichštejnský letohrádek na cyklostezce Mikulov-Valtice. Občerstvení, degustace, příroda, a romantická atmosféra. Příjemná procházka z Mikulova. Na kole první zastávka z, anebo poslední před Mikulovem.

Další aktuality

Podzimní Festival otevřených sklepů odzátkuje lahve na Podluží

V pořadí již 34. Festival otevřených sklepů se uskuteční o víkendu 2. a 3. listopadu 2024 ve třech vinařských obcích mezi malovanými sklepy Podluží. Jako na každém z festivalu milovníky čeká návštěva 32 vinařství, které nabídnou ve volné degustaci kolem 370 místních vín. Obce Hrušky, Moravská Nová Ves a Mikulčice spojí obousměrně kyvadlová doprava.
30. říjen 2024 6:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Netradiční Halloween v brněnském science centru Vida! nabídne speciální program pro dospělé

Vida! je zábavní vědecký park u brněnského výstaviště a je úplně pro všechny. Ale o Halloweenu, ve čtvrtek 31. 10. 2024 od 19:00 se budou ve Vida dít strašné věci a proto je vstup povolen jen plnoletým osobám. Užijte si halloweenský večer v zábavním vědeckém parku s interaktivní expozicí i originálními míchanými nápoji.
28. říjen 2024 11:34
Zážitky, Jihomoravský kraj

Podzim v Brně patří Leoši Janáčkovi: Festival Janáček Brno 2024 a bohatý program Moravského zemského muzea

V rámci mezinárodního hudebního a operního festivalu Janáček Brno 2024 připravilo Moravské zemské muzeum řadu výstav a přednášek, které proběhnou od října do prosince 2024. Tyto akce jsou zároveň příspěvkem k Roku české hudby.
28. říjen 2024 11:00
Kultura, Jihomoravský kraj

Ohavná rebélie na Moravě: Proč chtěli Uhři s Turky a Tatary vypálit Hodonín?

Třicetiletá válka se zapsala krvavým písmem do mnoha míst Rakousko-Uherské monarchie. Jedním z nich byl i jihovýchod Moravy, kde se sice zdejší obyvatelstvo zpočátku zaleklo katolického úspěchu na Bílé hoře, ale pak se místní protestanté a odbojní Valaši přidali na stranu uherského rebela Gábora Bethlena, který se spojil s Turky i Tatary a podnikal ničivé výpady do Horních Uher (Slovensko), na Moravu a napadl dokonce i Dolní Rakousy s Vídní. Jak to vše dopadlo vám vylíčí Kudy z nudy.
25. říjen 2024 9:00
Památky, Jihomoravský kraj

Gourmet Brno 2024: Poznejte špičku brněnské gastronomie

Skvělé chuťové zážitky, originální kombinace, kvalitní suroviny a autentická atmosféra. To jsou podniky, které představuje brněnské informační centrum v nezávislém hodnocení Gourmet Brno 2024! Nejedná se o gastro soutěž, ale výběr toho nejlepšího. V tištěném průvodci, který je k dostání zdarma v informačních centrech i dalších místech, jsou podniky v dané kategorii řazeny abecedně a zvýrazněno je vždy jen první místo.
21. říjen 2024 14:15
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Kateřinská jeskyně vydala další tajemství: ulitu plže starou až 12 tisíc let!

Epigrafické a archeologické výzkumy ve staré Kateřinské jeskyni v Moravském krasu běží od roku 2017 a přinesly mimo jiné objev nejstarších kreseb na stěnách jeskyně v ČR, jejichž stáří je až 7200 let. Na jaře se podařilo datovat další dvě neolitické kresby v zadní části Ledové chodby a k dnešnímu dni je tak známo celkem 15 pravěkých kresebných objektů rozmístěných na různých místech Kateřinské jeskyně. Třetím rokem také pokračoval archeologický výzkum uvnitř jeskyně, nedaleko pravěkých kreseb. Významným objevem se staly tři ozdoby – ulity plže zubovce dunajského.
17. říjen 2024 6:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Vydejte se za podzimní romantikou do Lednicko-valtického areálu

Podzim je pro návštěvu Lednicko-valtického areálu jako stvořený: jedna z perel pokladnice historického a kulturního bohatství České republiky i celé Evropy ani mimo hlavní sezonu neztrácí nic ze své atraktivity. Nemůžeme sice slíbit, že se jednou z největších parkově upravených krajin na světě budete toulat sami, ale rozhodně tu potkáte méně lidí, než v letních měsících.
13. říjen 2024 10:38
Památky, Jihomoravský kraj

Mamuti v Česku: kde si je prohlédnete pěkně zblízka?

Legendární zvířata, která žila v době ledové na území dnešní Evropy, Asie i Severní Ameriky, známe hlavně díky obrazům Zdeňka Buriana a z knížek Eduarda Štorcha. A také díky seriálu Mach a Šebestová, kde pračlověk pan Huml vařil mamuty s koprovou omáčkou. Jenže jak to s mamuty bylo doopravdy a kde se s nimi můžete potkat?
12. říjen 2024 5:27
Památky, Jihomoravský kraj