ÚvodAktualityČtyři tipy na muzea s netradičními expozicemi
Kultura

Čtyři tipy na muzea s netradičními expozicemi

  • 8. listopadu 2019
Kam na výlet za sychravého počasí? Do muzea! Už dávno neplatí, že muzejní expozice jsou jen nudné výstavky exponátů se suchými popisky. V Česku naleznete řadu výstav, které vás pobaví, zaženou nudu a naučí vás něco nového. A právě do takových muzeí vás zve portál Kudy z nudy.

Muzeum čokolády Chocotopia

čokoládaOchutnejte příběh čokolády na dvou patrech Muzea čokolády Chocotopia – Choco-Story v Celetné ulici v Praze. Dozvíte se o historii čokolády, jak s ní souvisí krvavé obětní rituály Mayů a Aztéků, jak se kakaové boby dostanou z plantáže přes továrnu až k vám do pusy a z čeho a jak se dělá ta nejlepší čokoláda.

Sebe i děti zabavíte interaktivními úkoly a aktivitami – pomozte archeologovi odhalit tajemství čokolády a podívejte se na film o její produkci čokolády v kinosále. Zastavte se v čokoládové dílně a sledujte, jak se vyrábí pravé belgické pralinky. Sbíhají se vám sliny? Ochutnávka různých druhů čokolády je zdarma! Otevřeno mají denně od 9:30 do 19:00, v pátek a sobotu do 21:00 hodin, vstupné vás vyjde na 390 korun.
 

Muzeum historických automobilů Veteran Arena

veteran arena olomoucMuzeum historických automobilů v Olomouci Veteran Arena je jedno z největších, veřejně přístupných muzeí svého druhu v České republice. Od dubna letošního roku je Veteran Arena otevřena v novém hávu. Přibyly zde nové expozice a výstavní plocha se rozrostla téměř o polovinu (k 2 500 m3 přibylo dalších 1 200 m3). V novém prostoru nalezly své místo historické vozy zahraničních automobilek, zejména z Velké Británie, které u nás nejsou příliš známé. Kromě toho zde vznikla také menší expozice historických hasičských stříkaček a k vidění jsou například i stabilní motory, benzinové stojany nebo hasičské stříkačky.

veterán aránaProvedena byla také celková změna koncepce původní expozice. Kromě automobilových veteránů jsou v muzeu k vidění i podvozky aut, náhradní díly a téměř 400 historických telefonů. Srdcem sbírky jsou nadále automobily československé předválečné výroby, zejména Tatra, Wikov, „Zetka“, Praga, Aero a Škoda.

Muzeum je otevřeno už jen do konce listopadu, a to od úterý do neděle 10:00 – 17:00 hodin, vstupné vyjde na 198 Kč.
 

Modelový Svět v Brně

modelový svět brnoObdivovat obří železniční kolejiště se 40 vláčky, ale i další zajímavosti v malém měřítku můžete v Modelovém Světě v Brně. Prohlédnete si tak modelové kolejiště s asi půl kilometrem kolejí, 140 výhybkami a 1500 postavičkami. S rozlohou 60 m² se jedná o největší trvale vystavené kolejiště na Moravě.

Vláčky tu putují romantickou krajinou i rušnou městskou aglomerací. Kolejiště je zajímavé scénkami z běžného života, které maketa zachycuje. Na jednom místě dělníci staví u železniční tratě dům, na druhém spěchají záchranáři k nehodě, na dalším pak září lunapark. Zmáčknutím tlačítek si děti spouštějí vrtule vzdušných elektráren a vrtulníku. Krásný pohled je i na noční provoz kolejiště. Největší zajímavostí je malé letní kino. Na maličké obrazovce mohou příchozí s figurkami, představujícími diváky, sledovat příjezd lokomotivy do stanice z perspektivy strojvedoucího. Otevřeno je zde od středy do neděle 10:00 – 18:00 hodin, vstupné je 60 Kč.
 

Muzeum Olomouckých tvarůžků v Lošticích

Vznik nejstaršího českého „smradlavého sýra“ a jeho historii poznáte v novém Muzeu Olomouckých tvarůžků v Lošticích, 30 kilometrů od Olomouce. Samotné muzeum bylo poprvé otevřeno v roce 1994, letos v červnu se ale přestěhovalo do větších prostor, v nichž si můžete prohlédnout expozice k výrobě Olomouckých tvarůžků i jejich dějinám. Mezi exponáty, které jsou zčásti zapůjčené z Vlastivědného muzea v Olomouci, naleznete například 120 let staré formy, díky nimž byla tvarůžkárna schopná vyrobit až 9 000 tvarůžků za směnu. Prohlídku muzea zakončíte v podnikové prodejně, kde si budete tento tvarohový sýr pikantní chuti a nezaměnitelné vůně moci zakoupit. Muzeum Olomouckých tvarůžků je otevřeno denně od 9 do 17:30 hodin a vstupné vás vyjde na 60 korun.
 

Bonusový tip pro milovníky umění: nová expozice Starých mistrů v Národní galerii

Staří mistřiSchwarzenberský palác na pražských hradčanech se otevřel po delší rekonstrukci od 6. 11. 2019 a jeho nová expozice představuje výběr mistrovských děl ze Sbírky starého umění. Renesanční sál představuje tvorbu Albrechta Dürera, El Greca, Agnola Bronzina nebo Bartholomaea Sprangera. V dalších částech zahrnuje fajjúmské portréty, řecké mramorové sochy a bronzy jako inspirační podněty pro umění renesance. Dále je možno obdivovat dokonalý smysl pro detail v dílech Hanse Holbeina st. a Lucase Cranacha st., řemeslné mistrovství i vizuálně poutavé krajinomalby Roelanta Saveryho a rodiny Brueghelů.

staří mistřiPrvní podlaží navazuje expozicí baroka a rokoka. V barokní obrazárně jsou vystaveny monumentální oltářní obrazy, biblické výjevy či mytologické scény Petra Paula Rubense, Anthonise van Dycka či Karla Škréty. Dramatickou tvář baroka reprezentují Matyáš Bernard Braun, Petr Brandl, Jan Kupecký nebo Giovanni Battista Tiepolo.

Muzeum čokolády Choco-Story Praha Gurmánská turistika

Muzeum čokolády Choco-Story Praha

Vše, co jste si kdy přáli vědět o čokoládě. V muzeu se ponoříte do vzrušujícího světa čokolády a za pomoci všech smyslů se vydáte na cestu časem. Seznámíte se s neuvěřitelnou historií čokolády a zažijte nejsladší hodinu dějepisu! Věděli jste, že čokoláda je spojena s krví, násilím a snobstvím?

Muzeum Olomouckých tvarůžků Kultura

Muzeum Olomouckých tvarůžků

Jsme jediné muzeum svého typu v České republice, zabývající se historií i současnou výrobou Olomouckých tvarůžků.

Staří mistři I: Expozice Sbírky starého umění ve Schwarzenberském paláci

1. 1.31. 12.
Staří mistři I: Expozice Sbírky starého umění ve Schwarzenberském paláci

Expozice Staří mistři ve Schwarzenberském paláci představí výběr nejvýznamnějších mistrovských děl ze Sbírky starého umění .

Modelový Svět v Brně Kultura

Modelový Svět v Brně

Obdivovat obří železniční kolejiště se 40 vláčky, ale i další zajímavosti v malém měřítku můžete v Modelovém Světě v Brně. Prohlédnete si tak modelové kolejiště s asi půl kilometrem kolejí, 140 výhybkami a 1500 postavičkami. S rozlohou 60 m² se jedná o největší trvale vystavené kolejiště na Moravě.

Veteran Arena Olomouc – muzeum historických automobilů Kultura

Veteran Arena Olomouc – muzeum historických automobilů

Přenesete se do pozoruhodného období, ve kterém design aut nebyl svázán dnešními přísnými zákony a nařízeními. Srdcem sbírky jsou automobily československé výroby, zejména Tatra, Praga, Aero, Škoda, Jawa a Walter. Najdete u nás také největší ucelenou sbírku prostějovské značky Wikov a vozů „Z“.

Národní galerie v Praze – Schwarzenberský palác s expozicí starých mistrů Kultura

Národní galerie v Praze – Schwarzenberský palác s expozicí starých mistrů

Schwarzenberský palác představuje výběr mistrovských děl ze Sbírky starého umění od 16. do 18. století. Prohlédnete si zde například malby Petra Brandla a Karla Škréty, Albrechta Dürera, El Greca, Rembrandta či Lucase Cranacha.

Další aktuality

Zadarmo do muzea nebo galerie? Poradíme vám, jak na to!

Jsou místa, kam se můžete vypravit i bez koruny v kapse. Stačí jen vědět, kdy a kam se vydat! Portál Kudy z nudy má pro zvídavé turisty, milovníky umění i obdivovatele technických památek zajímavé tipy. Míst, kam se vy anebo aspoň vaše děti můžete podívat za nulové vstupné, je totiž celá řada. S námi zkrátka ušetříte!
16. září 2024 14:45
Kultura

50 tipů na nejzajímavější podzimní výstavy 2024

Máme pro vás nejaktuálnější tipy, kam vyrazit za kulturou a uměním! Zářící barvy babího léta a podzimu přímo vybízí k poznávání a tvoření z podzimních darů. Proměnlivé podzimní počasí pak naznačuje, že je čas hledat zábavu jinde než na procházkách v přírodě a při sportu. Pokud nechcete během podzimu zůstávat doma, načerpejte inspiraci z našich tipů a vydejte se na zajímavou výstavu.
15. září 2024 8:47
Kultura

Zdraví všude kolem nás: Lékařské expozice a mezinárodní dny plné zdraví

Zdraví je prý to nejdůležitější, co v životě máme. Přejeme si ho pro sebe i pro své blízké, a je zkrátka všudypřítomné. Vypravte se za zdravím s Kudy z nudy! Představíme vám lékařské expozice a muzea medicíny, anatomie nebo patologie, a také mezinárodní a světové dny z našeho kalendáře, které se točí kolem tématu zdraví a první pomoci.
10. září 2024 10:17
Kultura

Poznejte naše slavné hudební skladatele a jejich oblíbená místa v Česku

Nechte se vtáhnout do světa hudby! Bedřich Smetana, Antonín Dvořák, Leoš Janáček, Bohuslav Martinů – čtyři velká jména české hudby, která se stala světovým fenoménem. Máme pro vás i další jména a výlety za poznáním míst, kde rádi tvořili slavní skladatelé.
8. září 2024 9:55
Kultura

Po stopách Antonína Dvořáka nejen Českem

Víte, že Antonín Dvořák pocházel ze zcela nehudební rodiny řezníka a k hudbě se prokousával složitě od vesnických kantorů a varhaníků? Nakonec si však prosadil studium hudby, stal se uznávaným pedagogem a skladatelem až v New Yorku, Cambridgeská univerzita jej dokonce ocenila čestným doktorátem hudby. Proslavil se symfoniemi, nástrojovými koncerty i komorní hudbou a operami.
7. září 2024 7:47
Kultura

Tradice tkaná paličkami: tipy, kam se vypravit za krajkářským uměním

Tradiční výroba paličkované krajky má v Česku několikasetletou historii. Již v 16. století se jeho sláva šířila zejména v Krušných horách a na Šumavě. Známá vamberecká krajka se dostala do povědomí od poloviny 17. století. Vrcholu české krajkářství dosáhlo v 60. letech 19. století, kdy se domácké výrobě krajek věnovalo okolo 80 000 amatérských krajkářů z řad žen i mužů. Roku 1834 vznikla v Letovicích na Moravě první továrna na výrobu krajek v Evropě. Jako umělecké řemeslo přežilo krajkářství dodnes. Od roku 2020 je vamberecká krajka zapsána na seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury a v příštích letech se očekává zápis českého krajkářství i do UNESCO. Kam se za tradiční výrobou krajek vypravit vám poradí Kudy z nudy.
2. září 2024 12:36
Kultura

Cesty za uměním: herečka Sarah Bernhardt, plakát Gismonda a malíř Alfons Mucha

Sarah Bernhardt (1844–1923) byla ikonická herečka a umělkyně přelomu 19. a 20. století. Na divadelních jevištích se proslavila jako Medea, Dáma s kaméliemi i dánský princ Hamlet, mezi její přátele patřili Edmond Rostand, autor Cyrana z Bergeracu, Sigmund Freud, Emile Zola, Victor Hugo či otec i syn Dumasovi, tedy Alexandre Dumas starší i mladší. A také malíř Alfons Mucha: díky jeho divadelním plakátům dodnes zná božskou Sarah celý svět. Seznamte se s ní na Kudy u nudy!
29. srpen 2024 19:44
Kultura

Výlety za Josefem a Karlem Čapkem: poznejte místa, která měli rádi

Spisovatel Karel, malíř Josef a jejich sestra Helena, dohromady sourozenci Čapkovi: lidé, kteří se svým dílem i osudy zapsali do historie našeho národa. Pokud zamíříte na Královéhradecko, určitě někde objevíte jejich stopy, ale pozveme vás také do Prahy a na Strž. Naplánovat si pěkný výlet po stopách těchto velikánů umožňuje Projekt Karel Čapek, který představuje řadu míst spojených spojených s rodinou Čapkových.
25. srpen 2024 10:00
Kultura