Rozlehlý
zámecký park na Kynžvartu vznikl při klasicistní přestavbě
zámku za spolupráce architekta Petra Nobileho s vídeňským dvorním zahradníkem Riedlem. Přírodní areál dotváří několik rybníků, novogotická kaple, vyhlídkový altán v čínském stylu, řada plastik, pomníků a cizokrajných dřevin. Na park navazuje
golfové hřiště. V roce 2021 prošel park velkou revitalizací dřevin – bylo zde pokáceno 15 suchých nebo dožívajících stromů a 415 starobylých velikánů se dočkalo ošetření. V průběhu sezóny bylo v parku vysazeno
78 stromů a až 800 keřů. Zahradníci zvolili
původní druhy, které byly použity i při zakládání parku. Naše domácí dřeviny, jako jsou buky a duby, totiž v pozdějším věku vytváří různé dutiny, které poskytují vhodné prostředí pro
stanoviště netopýrů nebo i
hmyzu, kterým se tito létající savci živí. Návrhy nové výsadby tak vycházely z historických mapových podkladů, jakými jsou například mapy zámeckého parku
z roku 1878.
Komentované procházky parkem
Dopřát si můžete také prohlídku
Pod korunami stromů, kterou je ale potřeba si
předem objednat, vždy od úterý do neděle. V průběhu cca 60 minut projdete v doprovodu průvodce romantickými místy a seznámíte se s proměnou parku v průběhu historie. Vstupné na prohlídku stojí
100 Kč, prohlídky zámeckého parku začínají
vždy v 11:00 a ve 14:00 hodin, po včasné domluvě lze rezervovat i jiný čas. Prohlídka vede po nejatraktivnějších místech parku, jako jsou například: Lví pramen, vodní kaskáda, čajový pavilon, lesní kaple sv. Kříže nebo císařská vyhlídka.
Ve středu
5. července se v zámeckém parku uskuteční akce „
Prohlídky zámeckého parku s Lenkou Křesadlovou“ kde se návštěvník dozví,
kdy a kým byl park založen, jak se proměňovala jeho podoba v průběhu staletí a třeba i před jakými dilematy stojí zahradník, který má park na starosti a věnuje se jeho údržbě a obnově. O tom všem a mnohém jiném bude vyprávět při
komentované prohlídce parku Ing. Lenka Křesadlová, Ph.D., přední česká odbornice na historické parky z Národního centra zahradní kultury v Kroměříži.
V anglickém parku zámku Kynžvart lze obdivovat rozsáhlé zelené plochy, novogotickou kapli, vyhlídkový altán v čínském stylu, řadu plastik a pomníků, cizokrajné dřeviny, a také několik rybníků.
V roce 2021 prošel zámecký park Kynžvart rozsáhlou revitalizací dřevin, během které bylo pokáceno 15 suchých nebo stárnutích stromů a 415 starobylých velikánů bylo ošetřeno. Navíc bylo vysazeno 78 stromů a až 800 keřů.
Park u zámku Kynžvart je možné navštívit samostatně nebo v rámci komentované prohlídky nazvané 'Pod korunami stromů', která se koná od úterý do neděle.
Během procházky po zámeckém parku lze vidět Lví pramen, vodní kaskádu, čajový pavilon, lesní kapli sv. Kříže a císařskou vyhlídku.
Komentovaná prohlídka 'Pod korunami stromů' trvá přibližně 60 minut a stojí 100 Kč. Prohlídky začínají v 11:00 a 14:00 hodin.
Zámecký park vznikl za spolupráce architekta Petra Nobileho a vídeňského dvorního zahradníka Riedla při klasicistní přestavbě zámku, a je znám svými kompozičně velkorysými průhledy a historickými stavebními prvkami.
Zámek Kynžvart je klasicistní stavební dílo spojené s rodem Metternichů, nachází se v Karlovarském kraji a je známý svými historickými artefakty jako jsou egyptské mumie uložené v kabinetu kuriozit.
Pěstování původních druhů dřevin, jako jsou buky a duby, podporuje vznik dutin ve stáří těchto stromů, což poskytuje vhodné prostředí pro život netopýrů a hmyzu, jehož se tito létající savci živí.
Během prohlídky s Lenkou Křesadlovou se návštěvník dozví o historii zámeckého parku, jeho proměnách v průběhu staletí, zajímavostech, které se dochovaly, a o dilematech, kterým čelí zahradníci při údržbě parku.
Klasicistní zámek nabízí návštěvníkům kabinet kuriozit s egyptskými mumiemi a v zimních měsících slouží jako zimoviště pro několik druhů netopýrů.