ÚvodCo chcete dělat?PamátkyKostel sv. Panny Marie Pomocné na Gruni
Dřevěný kostelík na Gruni, Kudy z nudy
Památky

Kostel sv. Panny Marie Pomocné na Gruni

Dřevěný kostelík z roku 1890 je zasvěcen Panně Marii – Pomocnici křesťanů. Stojí na místě, kde od roku 1773 stávala dřevěná socha Panny Marie Frýdecké na kamenném podstavci.
Jedná se o prostou obdélnou jednolodní stavbu v romantizujícím slohu s nenápadným pětibokým presbytářem, řadou nevelkých oken a předsíní, kterou završuje štíhlá hranatá věž s vyřezávanými detaily. Obdélný půdorys kostela zaujme řadou obdélných oken ve stěnách lodi. Nad vchodem do svatostánku je nápis Maria Pomocnice Křesťanů, oroduj za nás. Kostel má dva zvony pojmenované po Panně Marii a sv. Filipovi.

Historie kaple na Gruni začíná rokem 1773. Toho roku místní pasekář-rolník Šimon Tomeček, který byl vlastníkem rozsáhlých pozemků (později ve vlastnictví Charbuláků, Bakoty a Kozla), umístil při staré formanské cestě ze Slezska na Slovensko ve výšce 810 m.n.m. na kamenný podstavec figuru Panny Marie rustikálního slohu. Od té doby se tu věřící z Gruně, Řečice i Turzovky scházeli k modlitbám pod širým nebem. Roku 1847 nechal borovský kaplan Jan Špaček nad mariánskou figurou stlouct z desek jednoduchou kapli jako přístřeší pro modlící se věřící.

Od té doby se sem začaly organizovat poutě. Domaslovský farář Filip Habernal se ve své závěti postaral o budoucnost Gruně, která mu přirostla k srdci. Určil, aby výnos ze dvou rolí v Domaslavicích se ukládal a střádal na budoucí výstavbu kostela. Když se roku 1887 shromáždil stavební kapitál, začaly se na Gruni zdít základy a kácet stavební dřevo.

Stavbu provedl ke všeobecné spokojenosti roku 1890 mistr tesařský Stanislav Pětroš z Frýdku. Kostelík postavil v severském slohu, navazující na tradice místní lidové architektury, dle nákresů stavitele Heinricha. Je 17 metrů dlouhý, 10 metrů široký, s věží nad vchodem vysokou 20 metrů. Oltář a kazatelna jsou práce řezbáře Gavlasa ze Sedlišť, pozlatil je Menšík z Frýdku. Ve štítě oltáře je obraz Panny Marie-Pomocnice křesťanů od frýdeckého malíře Vaška, v prostředním výklenku je figura Dobrého pastýře od Riefesera z tyrolského Grödenu. Figura Panny Marie se nachází na pravém bočním oltáři. nechybí sv. Karel Boromejský a sv. Antonín Paduánský jako patroni biskupského komisaře a starohamerského Faráře Antonína Nogola. Dvourejstříkové varhany zhotovil Rieger z Krnova za 400 zlatých. Roku 1891 byly instalovány dva zvony z dílny Hilcera od Vídně a 1.října vysvěceny. Dvoucentový byl zasvěcen Panně Marii-Pomocnici křesťanů a jednocentový sv. apoštolu Filipovi. Celkové náklady na stavbu činily 7000 zlatých. Roku 1959 byla do kaple zavedena elektřina a původní šindelová střecha byla v sedmdesátých letech nahrazena plechovou krytinou. Dne 8.října 2002 byl kostelík vyhlášen kulturní památkou.


Květnová pouť

Příležitostně se tu slouží mše a v neděli předcházející 24. květnu – svátku Panny Marie, Pomocnice křesťanů se konají poutě. Dobrá akustika dřevěné lodi a dvourejstříkové varhany z kostelíka činí také jedinečné místo pro koncerty a sborový zpěv.
 

Kříže zmizelých lidí i obcí

Kromě zachovalé výzdoby jsou dojemnou zajímavostí domácí kříže zavěšené poblíž oltáře. Když se budovala přehradní nádrž Šance, lidé ze zátopové oblasti, kteří museli své domovy opustit, sem nosili kříže a křížky ze svých chalup sem na kopec a v kostele je nechávali – snad s prosbou o ochranu v novém domově, snad jako poděkování za krásné chvíle života prožité uprostřed beskydských hor, snad jako příslib, že na svůj rodný kraj nezapomenou a že se ještě přijdou podívat...

Lysohorská 24 na Lysé hoře

Poslední lednový víkend se uskuteční další ročník extrémního zimního závodu jednotlivců a dvojic 24 hodin na Lysé hoře. Vyhrává ten, kdo za 24 hodin nejvícekrát dosáhne vrcholu Lysé hory.
Ostravice, Moravskoslezský kraj

Ladná Čeladná 2025

Pohodový festival stvořený pro rodiny s dětmi. 10. ročník nabídne ostřílené kapely české hudební scény, mladé a talentované interprety a také bohatý program pro děti. Ladná Čeladná- jubilejní 10. ročník se uskuteční 1. a 2. srpna 2025.
Čeladná, Moravskoslezský kraj

Andrea Tögel Kalivodová

Spolek Madleine pořádá již 21. sérii benefičních koncertů na podporu dětí. Tyto koncerty se konají v jedinečných prostorách kostelů v různých městech Moravskoslezského kraje. Do projektu zapojujeme děti z místních školních a výchovně vzdělávacích zařízení, a to za účasti populárního umělce.
Čeladná, Moravskoslezský kraj

Trofeo Niké 2025 – z Beskyd do Jeseníků

Druhý červnový víkend se můžete těšit na setkání historických veteránů a jejich milovníků, koná se již 24. ročník Podhorské jízdy veteránů. Motem akce je Zpomal a rozhlédni se. Letos se jede z Pusteven do Vrbna pod Pradědem, lázní Jeseník, na Praděd, do Malé Morávky a Karlovy Studánky.
Prostřední Bečva, Zlínský kraj

Noc bílých lanýžů ve Spa hotelu Lanterna

Do celosvětově proslulého regionu vzácných lanýžů i vynikajícího vína, do italské oblasti Piemont, se přenesete v polovině listopadu díky Noci bílých lanýžů.
Velké Karlovice, Zlínský kraj

Kurz pečení valašských frgálů ve Velkých Karlovicích

K nejtypičtějším specialitám valašské kuchyně patří kromě slivovice a kyselice také frgál. Pro všechny, kteří se chtějí naučit vyrábět tento tradiční valašský koláč, pořádá kurzy pečení Resort Valachy ve Velkých Karlovicích.
Velké Karlovice, Zlínský kraj

Kurz pečení valašských frgálů ve Velkých Karlovicích

K nejtypičtějším specialitám valašské kuchyně patří kromě slivovice a kyselice také frgál. Pro všechny, kteří se chtějí naučit vyrábět tento tradiční valašský koláč, pořádá kurzy pečení Resort Valachy ve Velkých Karlovicích.
Velké Karlovice, Zlínský kraj

Halloween ve Spa Hotelu Laterna

Spa Hotel Laterna v Resortu Valachy Velké Karlovice chystá na víkend 1. – 3. 11. halloweenské zpestření.
Velké Karlovice, Zlínský kraj

Památník obětem hor v Beskydech

Beskydský památník obětem hor vznikl z podnětu Klubu seniorů Horské služby v Beskydech. Nachází se na Gruni, u kostela Panny Marie Pomocnice křesťanů.
Staré Hamry, Moravskoslezský kraj

Ski Park Gruň Staré Hamry

Lyžování bez čekání najdete v malebném údolí v centru Beskyd. SkiPark Gruň každý den pořádně připravuje sjezdovky jak pro lyžaře, tak pro snowboard. Užívat si zimních radostí můžete na 3 sjezdových tratích o celkové délce 3,8 km.
Staré Hamry, Moravskoslezský kraj

Chodník pro bosé nohy na Gruni

Chodník pro bosé nohy je jedním ze zastavení NS Gruň – Bílý Kříž. Můžete si tu projít bez bot krátký speciálně upravený chodníček, na kterém vás čekají úseky po různých přírodních materiálech. Projdete se v trávě, po kamenech i materiálech ze dřeva.
Staré Hamry, Moravskoslezský kraj

Pomník valašské ovci na Gruni

Pomník valašské ovci najdete na jihozápadním svahu vrchu Kozlena (886) na Gruni u Starých Hamrů. Valašské ovce do Beskyd přivedli první osadníci – Valaši, kteří přišli z východu. Toto plemeno ovcí bylo velmi houževnaté a přečkalo tvrdé podmínky celoročního pobytu venku. Dnes má svou plemennou knihu.
Staré Hamry, Moravskoslezský kraj

Dark Sky Beskydy – beskydský park tmavé oblohy

Beskydská oblast tmavé oblohy se nachází na Česko – Slovenské hranici se středem kolem obcí Staré Hamry a Bílá. Její rozloha je 308 km². Na noční obloze v Beskydech lze pozorovat řadu zajímavých jevů, mezi které patří například Mléčná dráha, zodiakální světlo nebo na zemi foskoreskující houby.
Staré Hamry, Moravskoslezský kraj

Beskydská rezervace Boto – zažijte pravou beskydskou tmu

Beskydská oblast tmavé oblohy (BOTO) se nachází na Česko – Slovenské hranici se středem kolem obcí Staré Hamry a Bílá. Nejvyšším bodem v BOTO je Lysá hora (1323 m n. m.). V Beskydech lze zažít úchvatný pohled na Mléčnou dráhu se spoustou tmavých oblastí.
Staré Hamry, Moravskoslezský kraj

Naučná stezka Gruň – Bílý Kříž

Naučná stezka Gruň – Bílý Kříž vede po jednom z nejkrásnějších obydlených hřebenů Beskyd – Gruni. Jedná se o stezku s historicko přírodovědným zaměřením, která začíná ve Starých Hamrech u pomníku Maryčky Magdonové a vede k poslednímu zastavení na Bílý Kříž.
Staré Hamry, Moravskoslezský kraj

Vodní nádrž Šance

Údolní nádrž na Ostravici u železniční zastávky Šance byla podle původních úvah o potřebě ochrany před povodněmi později doplněných záměrem zásobení ostravského průmyslu a obyvatelstva pitnou vodou vybudována v letech 1964 až 1969.
Staré Hamry, Moravskoslezský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Dům sv. Josefa – horská chata v Beskydech

Horská chata Dům sv. Josefa leží na travnatém hřebeni Gruně v Moravskoslezských Beskydech. Slouží ke skupinové i individuální rekreaci.
Staré Hamry, Moravskoslezský kraj

Hotel Mesit Horní Bečva

Hotel Mesit se nachází v chráněné krajinné oblasti Beskydy u přehrady Horní Bečva. V každém ročním období zde na hosty čeká přátelská atmosféra a výborné služby.
Horní Bečva, Zlínský kraj

Stodola na Bílé

Nové ubytování přímo v centru Resortu Bílá Beskydy. Ubytování na místě bývalé hospodářské budovy, která náležela k vedlejšímu objektu fary. Stodola na Bílé nabízí ubytování v Beskydech pro individuální turisty i pro sportovní oddíly a školní pobyty.
Bílá, Moravskoslezský kraj

Apartmány Na Faře v Bílé

Apartmány jsou nově zrekonstruované v historickém objektu bývalé fary, která byla původně postavena v roce 1910 k již tehdy existujícímu dřevěnému kostelíku. Je zde osm komfortních apartmánů moderního typu pro dvě až osm osob.
Bílá, Moravskoslezský kraj

Chata Emil Zátopek – Maraton na Lysé hoře

Na vrcholu Lysé hory, královny Beskyd, se nachází okouzlující horská chata, která nese název Emil Zátopek – Maraton.
Krásná, Moravskoslezský kraj

Chata Desítka – Kameňák na Lysé hoře

Na vrcholu Lysé hory, královny Beskyd, se nachází Chata Desítka, která nabízí ubytování nižší kategorie.
Krásná, Moravskoslezský kraj

Horský hotel Charbulák na Gruni

Hotel Charbulák je nejstarším horským hotelem v Beskydech a vévodí těmto horám svou tradicí. Nachází se uprostřed krásné beskydské přírody 825 m.n.m. na křižovatce turistických cest. Restaurace je otevřena pouze pro ubytované hosty a předem domluvené akce.
Staré Hamry, Moravskoslezský kraj

Beskydský pivovárek v Ostravici

V nevelké obci Ostravice od jara 2013 vaří vlastní pivo, a to v Beskydském pivovárku. Díky několikanásobnému chmelu je zdejší pivo hořčí než obvykle, zato však splňuje kritéria bavorského Zákona nejvyšší čistoty z roku 1516.
Ostravice, Moravskoslezský kraj