ÚvodAktualityDvořákova Praha nabízí maximální zážitky i bezpečí pro diváky
Zážitky

Dvořákova Praha nabízí maximální zážitky i bezpečí pro diváky

  • 10. září 2020
Pražské Rudolfinum hostí od 4. do 20. září 2020 další ročník festivalu Dvořákova Praha. Zachována zůstává hlavní dramaturgická linka s mimořádným důrazem na hudbu Antonína Dvořáka, role interpretů se letos ujímají téměř výhradně čeští umělci. Podtitulem aktuálního ročníku se proto stalo motto „Češi hrají (nejen) Čechům“.
dvořákova prahaV březnu tohoto roku se vzhledem ke všeobecné nejistotě mohla jevit jako nejjednodušší varianta festival zrušit. Organizátoři se však s takovým řešením nechtěli smířit – Praha by tím přišla o živou kulturu, o možnost kontaktu umělců s diváky a o skvělé zážitky. Dramaturgie festivalu v přípravách vytrvala a povedlo se jí sestavit atraktivní program letošní Dvořákovy Prahy, který navzdory okolnostem již probíhá.

Výhoda festivalu spočívá v tom, že se v našem "národě muzikantů" vyskytuje celá řada světově renomovaných umělců. Takže z hlediska interpretačních zážitků nejsou diváci nijak ochuzeni. Jmenujeme-li jen namátkou – Česká filharmonie, Collegium 1704, Ivo Kahánek, Lukáš Vondráček, Jakub Hrůša – ti všichni a mnozí další se letos setkají s publikem u skladeb Antonína Dvořáka, Ludwiga van Beethovena nebo Josefa Suka.


Letošnímu programu dominuje Dvořákovo klavírní dílo

dvořákova praha klavírV programu jsou dále zastoupeni dirigenti Semjon Byčkov, Tomáš Netopil, Petr Altrichter nebo Jiří Rožeň, v rolích sólistů a zároveň uměleckých vedoucích těles pak Radek Baborák nebo Josef Špaček. Vystoupí také vynikající čeští klavíristé od Lukáše Vondráčka, Iva Kahánka, Martina Kasíka, Dua Ardašev až po nastupující hvězdu Marka Kozáka. Jako sólisté se na festivalu představí ještě například Jana Boušková, Tomáš Jamník, Václav Petr, Jan Mráček, Kateřina Kněžíková, Simona Šaturová nebo Jan Martiník. Vedle rezidenčního orchestru České filharmonie se představí Collegium 1704 pod vedením Václava Lukse, PKF – Prague Philharmonia nebo Česká Sinfonietta.

Letošní program klade důraz na klavírní dílo Antonína Dvořáka. Za mimořádné pořadatelé například označují provedení obou řad Slovanských tanců v původní verzi pro čtyřruční klavír v podání Dua Ardašev. Souborné provedení Dvořákových skladeb pro sólový a čtyřruční klavír pak zajistí dva recitálové večery a klavírní maraton.

Přijďte s dětmi na Rodinný den

dvořákova praha Rodinný denDoprovodný program, jak už je tradicí, nabídne Rodinný den. Ten letošní se bude konat v sobotu 12. září od 13:00 do 16:30 v Rudolfinu. Čeká vás série koncertů na venkovním pódiu, dílny pro děti ve foyer a saloncích a ve dvou koncertech v Sukově a Dvořákově síni se představí nejlepší účastníci soutěže Concertino Praga (vstup se vstupenkou).

Ve čtyřech hudebně dramatických a výtvarných dílničkách se děti seznámí s Americkým kvartetem Antonína Dvořáka. O hudební doprovod na venkovním pódiu (na schodech Rudolfina) se postará Dětský pěvecký sbor Českého rozhlasu, Big Band VOŠ konzervatoře Jaroslava Ježka a Ondřej Ruml s Epoque Quartetem vedeným Janem Kučerou.
 

Na festival v roušce

dvořákova praha koncertVšechny koncerty i doprovodné akce festivalu jsou pořádány v souladu s mimořádným opatřením vydaným Ministerstvem zdravotnictví. Všechny dosud prodané vstupenky zůstávají v platnosti. Stavební dispozice budovy Rudolfina umožňuje často citovaný sektorový provoz.

Držitelé vstupenek budou o pravidlech informováni e-mailem, vše bude také pravidelně aktualizováno na webových stránkách a na facebookovém profilu festivalu. V prostorách Rudolfina je nutné mít nasazenu roušku.
Rudolfinum – sídlo České filharmonie a galerie současného umění Kultura

Rudolfinum – sídlo České filharmonie a galerie současného umění

V 19. století postrádala Praha opravdu reprezentativní i kapacitou vyhovující prostory pro potřeby symfonického orchestru a pro umístění obrazárny. Proto vznikl záměr postavit budovu, která by tyto dvě potřeby uspokojila a zároveň by ilustrovala ekonomický i kulturní rozvoj českého národa.

Dvořákova Praha 2025

5. 9.23. 9.
Dvořákova Praha 2025

18. ročník festivalu, který vzdává hold českému géniovi Antonínu Dvořákovi. Mezi 5. a 23. zářím 2025 uvítá špičkové sólisty, dirigenty, mezinárodně uznávané orchestry i komorní soubory. Těšte se na defilé toho nejkvalitnějšího, co soudobá klasická hudba nabízí.

Další aktuality

Máte rádi francouzskou kulturu? Pak si nenechte ujít Festival francouzského filmu

Festivalu francouzského filmu se koná již tradičně v druhé polovině listopadu, letos od 21. do 27. 11. 2024. Již 27. ročník nabídne předpremiéry, soutěžní sekci, krátké filmy a připomene tvorbu Clauda Sauteta a Pierra Niney. V Praze se na francouzské filmy můžete vydat až do 27. listopadu 2024 do Kina 35 Francouzského institutu, do Lucerny, Světozoru a Edison Filmhubu. Festival se následně přemístí také do Brna, Českých Budějovic, Hradce Králové a Ostravy.
21. listopad 2024 15:30
Zážitky, Praha

Vánoční Sběratel láká na pivní známku, Freddie Mercuryho i Tatru 77

Originální dárky nejen pro sběratele budou mít možnost koupit návštěvníci vánočního veletrhu Sběratel. Ten se uskuteční 22. – 23. listopadu 2024 v pražském hotelu Olympik. Sejde se na něm přes 80 prodejců známek, mincí, pohlednic a dalších sběratelských rarit z celého světa.
21. listopad 2024 15:00
Zážitky, Praha

Rostlinné symboly Vánoc a adventu – z domova i z tropických krajin

V neděli 1. prosince 2024 zapálíme první svíci na adventním věnci a zahájíme tím krásný předvánoční čas. K adventu i Vánocům patří už tradičně řada symbolů z rostlinné říše. Kromě vánočního stromečku naše domovy zdobí větvičky barborek, jmelí a za oknem rozkvétá brambořík. K vánoční výzdobě patří i řada tropických rostlin, například vánoční hvězda neboli pryšec překrásný, obrovské květy hvězdníku nebo vánoční kaktus. S mnoha těmito rostlinami se můžete setkat i při návštěvě trojské botanické zahrady. Víte, proč některé rostliny symbolizují právě čas adventu a Vánoc? Odkud zejména ty tropické pocházejí? A na co si při jejich pěstování dát pozor? Kromě seznámení s krásnými rostlinami nabízí Botanická zahrada Praha v letošním roce i originální vánoční dárky.
21. listopad 2024 10:00
Příroda, Praha

Kam v Praze na dobrý svařák? Tipy pro sváteční pohodu a hřejivé zážitky

Vánoční čas a vůně svařeného vína patří k sobě. Ať už budete na adventní víkendy či vánoční svátky v Praze jako turista nebo jste v hlavním městě doma, určitě se vám budou hodit tipy, kam vyrazit na dobré svařené víno, případně i punč. Užijte si advent a Vánoce v Praze! Kudy z nudy napoví, kde vám vánoční svařené víno nebo punč bude chutnat!
21. listopad 2024 8:00
Gurmánská turistika, Praha

Tajemství, zajímavosti a poklady katedrály sv. Víta na Pražském hradě

Symbol českého státu, korunovační chrám nebo hrobka přemyslovských knížat: tím vším je katedrála sv. Víta na Pražském hradě. Přestože základní kámen ke stavbě gotické katedrály položil král Jan Lucemburský už 21. listopadu 1344, teprve 28. září 1929 se lidem představila tak, jak ji známe dnes. Skutečně ji ale známe?
21. listopad 2024 5:11
Památky, Praha

10 tipů, kam v Praze vyrazit za nočním životem

Ať už jste místní, nebo do Prahy přijíždíte na dovolenou, a hledáte místo, kam vyrazit se večer pobavit, poradí vám portál Kudy z nudy. Hlavní město je plné hudebních, nočních klubů a barů. Stačí si vybrat a prožít noc plnou zábavy s partou přátel či partnerkou/partnerem. Můžete protančit noc, nebo jen posedět u nějakého dobrého pití.
20. listopad 2024 15:00
Zážitky, Praha

Vánoční trhy na náměstí Míru v Praze se již otevírají

Nejoblíbenější trhy v roce – Vánoční trhy v Praze se otevírají již tento týden. Jedná se především o menší lokální trhy v městských částech, jako jsou populární vánoční trhy na náměstí Míru, náměstí Republiky, Andělu a mezi prvními se otevřou také trhy na Tylově náměstí (I. P. Pavlova). Na ty největší pražské vánoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí si však musíte počkat do 2. prosince.
20. listopad 2024 14:00
Zážitky, Praha

Připomeňte si výročí zápisu Prahy na Seznam UNESCO pěknou procházkou

Historické centrum Prahy bylo 4. prosince 1992 společně s historickými centry Českého Krumlova a Telče zapsáno na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Historická jádra těchto měst byla vůbec našimi prvními památkami, zapsanými na tento prestižní Seznam. Oslavit toto významné výročí můžete pěknou procházkou po historických koutech hlavního města. Kam se vydat vám poradí Kudy z nudy.
20. listopad 2024 8:52
Památky, Praha