ÚvodAktualityEster Ledecká: sněžná obojživelnice na lyžích i na snowboardu
Zimní sporty

Ester Ledecká: sněžná obojživelnice na lyžích i na snowboardu

  • 1. března 2021
Ester „STR“ Ledecká, nejlepší česká sjezdařka i snowboardistka, vpadla do světového kolotoče alpských disciplín jako uragán. Na zimních olympijských hrách v Pchjongčchangu v roce 2018 vybojovala nečekaně zlatou medaili v super G. Mnozí si pamatují ten nechápavý výraz, když těsně po dojezdu zírala, jak její jméno září na prvním místě. Vzápětí pak přidala druhé, už očekávané zlato, ve snowboardingu.
Ester je v dobrém označována za „Marťanku“. Má to několik důvodů. Jako první sportovec v olympijské historii vyhrála na jedné zimní olympiádě ve dvou různých sportech. Je i první z českých alpských lyžařů, kdo vyhrál olympijské zlato, a prvním olympionikem v historii startujícím v lyžařských i snowboardových disciplínách.

Navíc, ač z Česka, které nemá zdaleka tak dobré podmínky jako alpské země, září v rychlostních disciplínách – ve sjezdu a v super G. A pak je tu její svérázný přístup, specifický humor. Nebo malý uzavřený tým, který skoro neustále doprovázejí „head coach“ a „head manager“ maminka Zuzana (bývalá krasobruslařka) a tatínek Janek, mimochodem úspěšný rockový hudebník, známý i z muzikálového světa. Pro to všechno o ní světová média píšou v superlativech a BBC dokonce označilo vítězství Ledecké v Pchjongčchangu za „jeden z nejúžasnějších olympijských příběhů všech dob“.
 

Kombinézy navrhuje bratr Jonáš

Když se na „STR“ díváte při závodě, musí vás to bavit. Má nejen specifický agresivní styl, ale po celou dobu slyšíte výkřiky, jakési minikomentáře, které vypouští nahlas během jízdy. Ostatně, když si výkřiky při hře pomáhají světové tenistky, proč by tento povolený doping nemohla využívat i sjezdařka.

Od ostatních sjezdařek, mezi nimiž si vydobyla silný respekt, se odlišuje i oblečením. Kombinézy na lyže i snowboard (liší se střihem i zpracováním) od českého výrobce Don Quiet navrhuje bratr Jonáš, velmi dobrý kreslíř a milovník comics. „Rozhodl jsem se, že z Ester udělám superhrdinku,“ řekl před časem o sestře další pokračovatel uměleckého (a sportovního) rodu. „Když jela s vyhřezlou plotýnkou olympiádu v Soči a vozil jsem ji na rehabilitace, tak jsem si říkal, že musí být napůl robot, když tohle všechno vydrží,“ prohlásil Ledecký s tím, že kombinézám dominuje logo STR. „Tak se Esterka podepisovala na obrázky, když byla malá.“ A proto v kombinézách z jeho dílny vypadá jako superhrdinka z Avengers.
 

Chce být vždy nejlepší

A to ještě není všechno. Ester Ledecká je pověstná i svým přístupem, jak k závodění, tak k tréninku. Chce být vždy nejlepší, má tah na branku, neustálý hlad po vítězství i lyžování. Trenéři ji musejí často tahat ze sjezdovky skoro násilím, protože si česká hvězda chce neustále přidávat. Ráda lyžuje všude i v Česku, zejména v poslední covid době. Z českých hor to ráda zkouší v největším zimním středisku ve Špindlerově Mlýně, ale třeba i v Jeseníkách na Červenohorském sedle, kde se i při oblevách dlouho drží sníh.

Tvrdě trénuje i v létě. Zkouší kickbox, beachvolejbal, jezdí výborně na windsurfingu. Mimochodem letní přípravu sestavoval donedávna dědeček Jan Klapáč, hokejový mistr světa z roku 1972. Její mimořádný přístup se projevuje i ve vztazích. Ačkoli někdy dojde i na slzy a vztek, každou tiskovou konferenci, každé prohlášení po závodě vždy začíná poděkováním svému týmu. „Vážím si všech lidí kolem mne, chci jim poděkovat, všichni jsou důležití,“ slyšíte od ní prakticky pokaždé.
Vydejte se po stopách slavných českých lyžařů

Vydejte se po stopách slavných českých lyžařů

Česko se pyšní mnoha sportovci, kteří jsou díky svým výkonům slavní daleko za hranicemi. Jedním z proslavených odvětví je sjezdové a běžecké lyžování. Hvězdami sjezdového lyžování byli bezesporu Ondřej Bank a Šárka Záhrobská, na běžkách nás zase skvěle reprezentoval Lukáš Bauer a legendární českou závodnicí na běžkách se stala Kateřina Neumannová. Značnou popularitu si získaly také naše snowboardistky Ledecká a Samková. Zveme vás na místa, kde tito slavní čeští sportovci začínali. Třeba je tam při tréninku potkáte i dnes...

Další aktuality

Hospital Kuks zahajuje letošní turistickou sezonu a zve na mnoho akcí

Turistická sezóna na Kuksu letos začíná prvním dubnovým dnem. Příchozí mohou navštívit všechny prohlídkové trasy: Základní okruh Hospitál, Historie lékáren, Šporkovská hrobka a Historie výroby léků. Hospitál Kuks pak bude turistům přístupný od úterý do neděle od 9:00 do 17:00 hodin. Otevřeno bude i bylinkářství na nádvoří hospitálu – obchůdek, kde je možné pořídit rozličné bylinné směsi, tinktury, čaje a různé regionální dobroty.
1. duben 2025 14:14
Památky, Královéhradecký kraj

Pevnost Josefov zahajuje sezónu stylově – bitevní ukázkou

Pevnost Josefov má coby ojedinělá památka fortifikační architektury svůj půvab nejen pro milovníky vojenské historie. Můžete se sem vypravit na prohlídku anebo na některou z akcí – třeba už v sobotu 5. dubna 2025, kdy pevnost vítá novou turistickou sezónu první jarní vojensko-historickou akcí.
1. duben 2025 11:00
Památky, Královéhradecký kraj

Krkonošské žáby zahájily jarní migraci

Březen je dobou, kdy žáby migrují na svá trdliště. Ideální je pro ně teplý vlhký večer, kdy se, hnány rozmnožovacím pudem, vydávají na nebezpečnou pouť. Každoročně jich množství skončí pod koly aut při překonávání silnic. V Krkonoších pomáhají žáby chránit trvalé i dočasné zábrany, aby obojživelníci neskončili svůj život tragickou nehodou. Ochránci přírody pak zábrany jezdí kontrolovat několikrát denně. Při suchém počasí tolik žab není, ale když zaprší, stoupne jejich počet i na dvojnásobek.
27. březen 2025 6:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Zámek v Náchodě zve do zámeckých komnat, gotického sklepení i na věž

Zámek Náchod připravil pro své návštěvníky řadu novinek – delší návštěvní dobu, širší možnosti prohlídky okruhu Zámek za Piccolominiů a připravena je i nová trasa Ze sklepení na věž. A ve věži samotné se představí dvě nové místnosti. Zámecká sezóna začne v Náchodě 5. dubna 2025. Otevřeno tu bude denně mimo pondělí od 10:00 do 13:00 a o víkendech od 10:00 do 15:00 hodin. Během Velikonoc od 17. do 21. dubna můžete přijít na prohlídku každý den.
26. březen 2025 8:00
Památky, Královéhradecký kraj

Na krkonošském sněhovém poli s názvem Mapa republiky stále zůstává na 8 m sněhu

Sněhové pole na svahu Studniční hory, které roztává v Krkonoších jako poslední, připomíná svým tvarem bývalou Československou republiku, jejíž součástí bývala až do roku 1945 i Podkarpatská Rus. Pracovníci Správy KRNAP zde v březnu provedli první jarní měření výšky sněhové pokrývky. Vrstva sněhu je letos mocná jen okolo 8 metrů, což je za 25 let kontinuálního měření tohoto sběhového pole jeden ze slabších výsledků.
25. březen 2025 14:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Na Sněžku pěšky: lanovka prochází jarní odstávkou, o víkendech ale pojede

Lanovka na nejvyšší českou horu Sněžku bude od 24. března do 30. dubna 2025 procházet pravidelnou jarní odstávkou. Kvůli jarní údržbě nebude jezdit ve všedních dnech, až do konce dubna bude nutné v pracovním týdnu vyšlapat na horu pěšky. Během Velikonoc se ale kvůli turistům rozjede. Mezi Pecí pod Sněžkou a naší nejvyšší horou jezdí od 8:00 do 18:00 hodin.
23. březen 2025 15:00
Památky, Královéhradecký kraj

Znáte příběh Hanče a Vrbaty? Příběh o odvaze, nezdolném přátelství a tragickém osudu

24. březen je v Česku každoročně Dnem Horské služby. Před více než 110 lety došlo na hřebenech Krkonoš k tragické události, která dodnes leckterého návštěvníka hor dojme. Při lyžařském závodu dne 24. března 1913 totiž došlo k úmrtí závodníka Bohumila Hanče i jeho kamaráda Václava Vrbaty, který se svému kamarádovi pokoušel pomoci. Svůj život do záchranné akce obětavě nasadil i německý závodník a Hančův přítel Emerich Rath. Filmovou rekonstrukci tohoto závodu natočil režisér Tomáš Hodan.
23. březen 2025 11:33
Zimní sporty, Královéhradecký kraj

Krkonošské lesy slaví světový den lesů a světový den vody

Dne 21. března slavíme Světový den lesů a o den později 22. března Světový den vody. Krkonošské lesy patří vedle arkto-alpínské tundry a luk mezi tři nejvýznamnější fenomény, pro které byl zřízen Krkonošský národní park. Rozkládají se na ploše 37 000 ha a pokrývají přes 85 % plochy Krkonoš. Jejich druhové složení a prostorové rozložení v minulosti značně ovlivnil člověk. Dnes se snažíme pomoci, aby se lesy vrátily do přírodě blízkého stavu, staly se stabilnějšími a ve svém stínu poskytovaly prostor nejen pro odpočinek návštěvníkům hor, ale také životní prostor stovkám druhů živočichů a rostlin. Připomeňme si při této příležitosti jedno z nejzajímavějších a opomíjených lesních stanovišť pojící obě uvedená prostředí – olšové-jaseniny. Ty se v Krkonoších nacházejí už jen na pouhých 71 ha, což je 0,2 % rozlohy lesních porostů.
21. březen 2025 7:01
Příroda, Královéhradecký kraj