ÚvodAktualityHořice v Podkrkonoší opět vzdají hold své regionální pochoutce – hořickým trubičkám!
Gurmánská turistika

Hořice v Podkrkonoší opět vzdají hold své regionální pochoutce – hořickým trubičkám!

  • 27. srpna 2024
Stalo se již tradicí, že náměstí Jiřího z Poděbrad ožívá ma přelomu srpna a září slavnostmi na počest hořických trubiček, vyhlášené pochoutce, které se v Hořicích připravují od roku 1812. Další ročník slavností je připraven na sobotu 31. srpna 2024 a těšit se můžete na pestrý program na pódiu, ale i na stánky prodejců. Přijďte si zamlsat, zasoutěžit a užít si příjemný den protkaný koncerty pod širým nebem!

hořické trubičkyMáte rádi hořické trubičky, sladkou regionální pochoutku s chráněným zeměpisným označením? Pak se v sobotu 31. srpna 2024 vydejte na Slavnosti hořických trubiček a ochutnejte trubičky přímo u zdroje, tedy ve městě, kde tradice jejich výroby vznikla.

Gurmánský festival se tradičně koná na náměstí v Hořicích. I tentokrát bude připraven pestrý program na pódiu, ale i stánky prodejců. Parčík, jako obvykle, bude patřit dětem a odpočinku. V rámci hudebního programu zahrají například kapely Crazy Dogs, Brass Avenue, Hodiny, Wanastowi vjeci revival nebo Božský Karel v podání Kristiána Šebka. Během slavností se také dozvíte, jak se trubičky vyrábějí, čím vším se plní a užijete si i řemeslný jarmark a soutěže pro malé a velké, třeba v pití piva trubičkou nebo o nejdelší skládanou trubičku. Vstupné je zdarma!

Hořické trubičky jsou symbolem Hořic v Podkrkonoší už více než 200 let. Znají je lidé u nás i v zahraničí. Jsou ručně stočené ze dvou tenkých křehkých upečených oplatek, které se potírají rozpuštěným máslem s včelím medem. Plní se speciálními krémy nebo šlehačkou a vyrábí se také máčené nebo polomáčené v čokoládě. Jejich recept podle legendy vyzradil v roce 1812 raněný kuchař císaře Napoleona jedné místní měšťance jako odměnu za ošetřování.

Hořice – město kamenné krásy

Hořice mají také bohatou uměleckou tradici díky sochařsko-kamenické škole, která zde působí od 80. let 19. století. Odráží se ve výzdobě města, kde můžete pozorovat celou řadu pozoruhodných monumentů, i ve sbírkách Galerie plastik.

Budovu galerie najdete na úbočí pískovcového vrchu Gothard v těsném sousedství Smetanových sadů se známou sbírkou plastik z první čtvrtiny 20. století a galerií současného světového sochařství v přírodě, kterou tvoří osm desítek soch umělců z Evropy, Asie a Ameriky.

V Galerii plastik můžete kromě krátkodobých výstav obdivovat především stálou expozici nazvanou České sochařství v 1. polovině 20. století. Najdete tam díla umělců jako Josefa V. Myslbeka, Václava Levého, Jana Štursy, Stanislava Suchardy, Ladislava J. Kofránka, Josefa Mařatky a mnoha dalších představitelů kamenického a sochařského umění.

Vrch Gothard v Hořicích Příroda

Vrch Gothard v Hořicích

Památný pískovcový vrch Gothard (352 m n.m.) nad Hořicemi vznikal v období posledních výraznějších geologických proměn ve čtvrtohorách důsledkem ledovcové a vodní erozní činnosti a nánosem červeného písku z někdejší náhorní plošiny mezi Chlumy a Zvičinským hřbetem.

Ochutnejte regionální sladkosti: uši, perníčky, oplatky, trubičky i frgály

Ochutnejte regionální sladkosti: uši, perníčky, oplatky, trubičky i frgály

Patříte mezi mlsaly a milovníky regionálních specialit? Pak pro vás máme nejrůznější zajímavé tipy na sladké gastronomické lahůdky a slavnosti. Leckde objevíte stánky se sladkostmi ze všech možných regionů, které vábí na chutě, vůně, prazvláštní tvary i originální názvy. Vyberete si Hořické trubičky, Štramberské uši, Pardubický perník, Karlovarské či Mariánskolázeňské oplatky anebo Valašské frgály? Všechny tyto laskominy splňují kritéria potravin s chráněným zeměpisným označením. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, kde se vyrábí a kde je můžete okusit.

Výlety pro samotáře: objevte kouzlo Podkrkonoší

Výlety pro samotáře: objevte kouzlo Podkrkonoší

Naše nejvyšší hory jsou plné turistů snad v každém ročním období, a přece se v jejich podhůří najdou místa, která stojí stranou hlavních turistických cest, a přitom nabízejí krásné výhledy, tichá zastavení v krajině i historické památky. Udělejte si výlet do kraje K. J. Erbena a K. V. Raise.

Hořické trubičky – cukrovinky s více než dvousetletou historií v Miletíně Zážitky

Hořické trubičky – cukrovinky s více než dvousetletou historií v Miletíně

Město Hořice je známé především výrobou hořických trubiček. Tradiční ruční výroba v Hořicích byla obnovena po roce 1990 a roku 1999 zahájením výroby firmy Pravé hořické trubičky, s.r.o.

Barokní zámeček Hořice Památky

Barokní zámeček Hořice

Nedaleko náměstí v Hořovicích stojí již po staletí barokní zámek. V současnosti je sídlem Lesů ČR a Lesní společnosti Hradec Králové. Kolemjdoucí zcela jistě upoutají dosud funkční sluneční hodiny a nad vchodem erb, který byl znakem rodu Strozziů, pánů na Hořicku.

Hořice – město s kamenickou tradicí Kultura

Hořice – město s kamenickou tradicí

Hořickou školou prošly mnohé zakladatelské osobnosti českého moderního sochařství, což se odrazilo ve výzdobě města i ve sbírkách Galerie plastik. Mimořádné postavení tu má Jan Štursa, jehož plastiky dominují části expozice.

Trubičková stezka v Hořicích Příroda

Trubičková stezka v Hořicích

V Hořicích naleznete zajímavou naučnou stezku, která je tematicky zaměřená na děti a slavné hořické trubičky. Sedm zábavných zastavení provede dětské turisty a jejich doprovod historií i současností hořických trubiček v areálu Smetanových sadů.

Smetanovy sady Hořice Příroda

Smetanovy sady Hořice

Na západním úpatí vrchu Gothard v Hořicích leží oblíbený městský park — Smetanovy sady. Smetanovy sady s rozlohou přes 3 ha patří mezi umělecky i krajinářsky nejhodnotnější parky východních Čech.

Hořice

Hořice

Město se rozkládá na jižním úbočí Hořického chlumu, posledního výběžku Krkonoš. V nitru kopce se skrývá hlavní bohatství tohoto kraje — kvalitní pískovec, vhodný pro kamenické i sochařské práce, díky němuž jsou Hořice městem kamenné krásy. Díky Hořickým trubičkám město znají i milovníci sladkostí.

Chlumíčkova stezka pro děti v Hořicích Příroda

Chlumíčkova stezka pro děti v Hořicích

Chlumíčková stezka zabaví zejména nejmenší děti při vycházce na koupaliště Dachova v lesním úseku od rozcestí u Lomu U Sv. Josefa a Malátovy cesty až na zmíněné koupaliště. Stezka vede po žluté turistické trase a je součástí naučného okruhu městem.

Další aktuality

Hospital Kuks zahajuje letošní turistickou sezonu a zve na mnoho akcí

Turistická sezóna na Kuksu letos začíná prvním dubnovým dnem. Příchozí mohou navštívit všechny prohlídkové trasy: Základní okruh Hospitál, Historie lékáren, Šporkovská hrobka a Historie výroby léků. Hospitál Kuks pak bude turistům přístupný od úterý do neděle od 9:00 do 17:00 hodin. Otevřeno bude i bylinkářství na nádvoří hospitálu – obchůdek, kde je možné pořídit rozličné bylinné směsi, tinktury, čaje a různé regionální dobroty.
1. duben 2025 14:14
Památky, Královéhradecký kraj

Pevnost Josefov zahajuje sezónu stylově – bitevní ukázkou

Pevnost Josefov má coby ojedinělá památka fortifikační architektury svůj půvab nejen pro milovníky vojenské historie. Můžete se sem vypravit na prohlídku anebo na některou z akcí – třeba už v sobotu 5. dubna 2025, kdy pevnost vítá novou turistickou sezónu první jarní vojensko-historickou akcí.
1. duben 2025 11:00
Památky, Královéhradecký kraj

Krkonošské žáby zahájily jarní migraci

Březen je dobou, kdy žáby migrují na svá trdliště. Ideální je pro ně teplý vlhký večer, kdy se, hnány rozmnožovacím pudem, vydávají na nebezpečnou pouť. Každoročně jich množství skončí pod koly aut při překonávání silnic. V Krkonoších pomáhají žáby chránit trvalé i dočasné zábrany, aby obojživelníci neskončili svůj život tragickou nehodou. Ochránci přírody pak zábrany jezdí kontrolovat několikrát denně. Při suchém počasí tolik žab není, ale když zaprší, stoupne jejich počet i na dvojnásobek.
27. březen 2025 6:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Zámek v Náchodě zve do zámeckých komnat, gotického sklepení i na věž

Zámek Náchod připravil pro své návštěvníky řadu novinek – delší návštěvní dobu, širší možnosti prohlídky okruhu Zámek za Piccolominiů a připravena je i nová trasa Ze sklepení na věž. A ve věži samotné se představí dvě nové místnosti. Zámecká sezóna začne v Náchodě 5. dubna 2025. Otevřeno tu bude denně mimo pondělí od 10:00 do 13:00 a o víkendech od 10:00 do 15:00 hodin. Během Velikonoc od 17. do 21. dubna můžete přijít na prohlídku každý den.
26. březen 2025 8:00
Památky, Královéhradecký kraj

Na krkonošském sněhovém poli s názvem Mapa republiky stále zůstává na 8 m sněhu

Sněhové pole na svahu Studniční hory, které roztává v Krkonoších jako poslední, připomíná svým tvarem bývalou Československou republiku, jejíž součástí bývala až do roku 1945 i Podkarpatská Rus. Pracovníci Správy KRNAP zde v březnu provedli první jarní měření výšky sněhové pokrývky. Vrstva sněhu je letos mocná jen okolo 8 metrů, což je za 25 let kontinuálního měření tohoto sběhového pole jeden ze slabších výsledků.
25. březen 2025 14:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Na Sněžku pěšky: lanovka prochází jarní odstávkou, o víkendech ale pojede

Lanovka na nejvyšší českou horu Sněžku bude od 24. března do 30. dubna 2025 procházet pravidelnou jarní odstávkou. Kvůli jarní údržbě nebude jezdit ve všedních dnech, až do konce dubna bude nutné v pracovním týdnu vyšlapat na horu pěšky. Během Velikonoc se ale kvůli turistům rozjede. Mezi Pecí pod Sněžkou a naší nejvyšší horou jezdí od 8:00 do 18:00 hodin.
23. březen 2025 15:00
Památky, Královéhradecký kraj

Znáte příběh Hanče a Vrbaty? Příběh o odvaze, nezdolném přátelství a tragickém osudu

24. březen je v Česku každoročně Dnem Horské služby. Před více než 110 lety došlo na hřebenech Krkonoš k tragické události, která dodnes leckterého návštěvníka hor dojme. Při lyžařském závodu dne 24. března 1913 totiž došlo k úmrtí závodníka Bohumila Hanče i jeho kamaráda Václava Vrbaty, který se svému kamarádovi pokoušel pomoci. Svůj život do záchranné akce obětavě nasadil i německý závodník a Hančův přítel Emerich Rath. Filmovou rekonstrukci tohoto závodu natočil režisér Tomáš Hodan.
23. březen 2025 11:33
Zimní sporty, Královéhradecký kraj

Krkonošské lesy slaví světový den lesů a světový den vody

Dne 21. března slavíme Světový den lesů a o den později 22. března Světový den vody. Krkonošské lesy patří vedle arkto-alpínské tundry a luk mezi tři nejvýznamnější fenomény, pro které byl zřízen Krkonošský národní park. Rozkládají se na ploše 37 000 ha a pokrývají přes 85 % plochy Krkonoš. Jejich druhové složení a prostorové rozložení v minulosti značně ovlivnil člověk. Dnes se snažíme pomoci, aby se lesy vrátily do přírodě blízkého stavu, staly se stabilnějšími a ve svém stínu poskytovaly prostor nejen pro odpočinek návštěvníkům hor, ale také životní prostor stovkám druhů živočichů a rostlin. Připomeňme si při této příležitosti jedno z nejzajímavějších a opomíjených lesních stanovišť pojící obě uvedená prostředí – olšové-jaseniny. Ty se v Krkonoších nacházejí už jen na pouhých 71 ha, což je 0,2 % rozlohy lesních porostů.
21. březen 2025 7:01
Příroda, Královéhradecký kraj