ÚvodAktualityFestival Za poklady Broumovska pomalu končí, oblast stojí za návštěvu i po koncertech
Kultura

Festival Za poklady Broumovska pomalu končí, oblast stojí za návštěvu i po koncertech

  • 28. srpna 2024
Patnáctým koncertem v pořadí bude v sobotu 31. srpna 2024 ukončen 19. ročník mezinárodního festivalu Za poklady Broumovska. Koncert začíná od 18 hodin v broumovském klášterním kostele sv. Vojtěcha. Podívejte se s portálem Kudy z nudy nejen na festival, ale i co dalšího můžete na Broumovsku zažít.

HousleLetní hudební festival Za poklady Broumovska každoročně láká na deset výjimečných podvečerních koncertů českých i zahraničních umělců v unikátní atmosféře barokních kostelů. Genius loci broumovského regionu, benediktinská historie a architektura zasazená do nádherné krajiny, to vše ve spojení s klasickou hudbou vytváří jedinečnou atmosféru festivalu. A ne jinak tomu je při jeho 19. ročníku

Ten uzavře Jihočeská filharmonie v sobotu 31. srpna 2024 od 18 hodin. Díla Kryštofa Marka, Tomáše Illeho a Antonína Dvořáka provede Jihočeská filharmonie pod taktovkou dirigenta Vojtěcha Spurného, v koncertu pro lesní roh a orchestr „Vzpomínky“ se jako sólistka představí hornistka Zuzana Rzounková. 

Zakončení festivalu s tématem česká hudba dokonale vystihne závěrečný koncert festivalu v podání Jihočeské filharmonie České Budějovice. Vystoupení připomene i klání mezi dvěma městy – Broumovem a Českými Budějovicemi o titul Evropské hlavní město kultury. Soutěž vyhrály České Budějovice a festival angažoval právě Jihočeskou filharmonii jako gesto úcty a oslavy vítězství. Zazní soudobá hudba bývalých rezidentů festivalu i dílo snad ve světě nejznámějšího českého hudebního skladatele Antonína Dvořáka. Vstupné na koncert je dobrovolné, výtěžek podpoří opravy skupiny broumovských kostelů.
 

Skupina broumovských kostelů

Již zmiňovaná skupina broumovských kostelů je od roku 2022 zapsána mezi národní kulturní památky ČR. Patří mezi ně: sv. Prokopa v Bezděkově nad Metují, sv. Máří Magdalény v Božanově, sv. Václava v Broumově, kostel Všech svatých v Heřmánkovicích, sv. Barbory v Otovicích, sv. Jakuba Většího v Ruprechticích, sv. Markéty v Šonově, sv. Michaela ve Verneřovicích a sv. Anny ve Vižnově.

Kostely broumovské skupiny byly na území klášterního panství postaveny podle plánů Kryštofa Dientzenhofera a jeho syna Kiliána Ignáce ze začátku 18. století. Všechny kostely vznikly v poměrně krátkém časovém rozmezí mezi lety 1709 – 1743. Iniciátorem výstavby kostelů byl opat Otmar Zinke, představitel benediktinského břevnovsko – broumovského opatství. 

Již se pomalu stalo tradicí, že v létě jsou kostely otevřené i mimo bohoslužby, aby do nich mohli nakouknout nejen místní, ale i turisté. Naposledy se tak stane tuto sobotu 31. srpna 2024.
 

Další církevní památky Broumovska

Sice nepatří mezi skupinu broumovských kostelů, ale byla by škoda je nezmínit. Unikátní jsou totiž i další církevní památky na Broumovsku

V prvé řadě Broumovský klášter, jehož návštěva je nezapomenutelným zážitkem. Broumovský klášter neboli Benediktinské opatství sv. Václava je barokním komplexem. Nachází se v samém centru Broumova na skalním ostrohu nad řekou Stěnavou v Chráněné krajinné oblasti Broumovsko. Klášter nechal vystavět benediktinský řád na místě původní gotické tvrze v 1. polovině 14. století. O barokní přestavbu se postarali světoznámí architekti Kryštof Dientzenhofer a jeho syn Kilián Ignác. Klášter po dlouhá staletí fungoval jako duchovní, hospodářské i vzdělávací centrum regionu.

Můžete sem zavítat každý den po celý rok a vybrat si některý z prohlídkových okruhů. Během klasické prohlídky si prohlédněte nejkrásnější historické interiéry: refektář s kopií Turínského plátna a kostel sv. Vojtěcha s bohatou výzdobou. Knihovna je dočasně uzavřena a místo ní navštívíte Opatskou galerii.

Hřbitovní kostel Panny Marie v Broumově je nejstarší dochovanou památkou lidové dřevěné sakrální architektury v České republice. Je dominantou broumovského hřbitova situovaného u hlavní cesty, která dále pokračuje na Křinice. Otevřeno je zde do konce září od 9 do 17 hodin každý den a platí se vstupné 60 Kč.

Ticháčkova kaple připomíná u Police nad Metují místo, kde dočlo ke zjevení Panny Marie. Původní zelená kaplička byla postavena již roku 1897 z darů poutníků. V roce 2010 však bohužel podlehla požáru. Obnovena potom byla v letech 2011–2012.

Za vidění stojí též muzeum Broumovska a Dětská galerie Lapidárium v Broumovském klášteře.
 

Příroda Broumovska

Kromě skvostných barokních kostelů a klášterů si obdiv na Broumovsku zaslouží zejména krásná přírodní zákoutí, od známých skalních měst až po drobné skalní útvary a vyhlídky.

Broumovské stěny se zvedají v Broumovské vrchovině mezi městy Police nad Metují a Broumov a jsou oblíbeny díky svým skalním útvarům, roklím, vyhlídkám a klidu. Zhruba 12 km dlouhý zalesněný hřeben se táhne od Honského špičáku (652 m n.m.) až k pohraničnímu sedlu pod Hejšovinou. A dobře přístupné jsou z obou směrů. Pěkné je i Skalní město Ostaš u Police nad Metují. Skládá ze dvou menších skalních měst zvaných Horní a Dolní labyrint.

Kulturní zážitky v oblasti Broumovsko
Kostel sv. Michaela ve Verneřovicích Památky

Kostel sv. Michaela ve Verneřovicích

Kostel sv. Michaela tvoří dominantu obce Verneřovice na Broumovsku.

Kostel sv. Jakuba Většího v Ruprechticích Památky

Kostel sv. Jakuba Většího v Ruprechticích

Kostel sv. Jakuba Většího stojí na místě původního dřevěného kostelíka, který je poprvé připomínán k roku 1386. Kostel se nachází na návrší v severní části obce Ruprechtice na Broumovsku uprostřed hřbitova.

Kostel sv. Markéty v Šonově Památky

Kostel sv. Markéty v Šonově

Kostel sv. Markéty stojí o samotě na vrchu západně nad Šonovem. Jeho stavba byla zahájena roku 1726 a dokončena pravděpodobně o čtyři roky později. Za autora stavby se považuje Kilián Ignác Dientzenhofer.

Kostel sv. Máří Magdalény v Božanově Památky

Kostel sv. Máří Magdalény v Božanově

Kostel sv. Maří Magdalény tvoří výraznou dominantu obce Božanov. Barokní kostel byl postaven v letech 1735-1743 a je pravděpodobně dílem K. I. Dienzenhofera. Jeho zvláštností je především kruhový půdorys hlavní lodě a eliptický presbytář, na nějž navazuje hranolová věž.

Broumovská skupina kostelů Památky

Broumovská skupina kostelů

Unikátní architektonickou památkou regionu Broumovsko jsou barokní kostely, postavené na území broumovského opatství podle plánů Kryštofa Dientzenhofera a jeho syna Kiliána Ignáce. Kostely vznikly v poměrně krátkém čase, v rozmezí let 1709-43.

Kostel sv. Anny ve Vižnově Památky

Kostel sv. Anny ve Vižnově

Barokní kostel sv. Anny se nachází v místní části Meziměstí Vižnov.

Muzeum Broumovska v Broumově Kultura

Muzeum Broumovska v Broumově

Muzeum Broumovska bylo založeno v roce 1945 jako středisko vlastivědné práce tehdejšího okresu Broumov. Od roku 1980 sídlí v 1. patře opatského křídla kláštera benediktinů, kde byla o deset let později instalována stálá expozice s názvem "Historie Broumova a Broumovska".

Hřbitovní kostel Panny Marie v Broumově – unikátní památka lidové architektury Památky

Hřbitovní kostel Panny Marie v Broumově – unikátní památka lidové architektury

Hřbitovní kostel Panny Marie je nejstarší dochovanou památkou lidové dřevěné sakrální architektury v České republice. Je dominantou broumovského hřbitova situovaného u hlavní cesty, která dále pokračuje na Křinice. Návštěvníci si mohou kostelík prohlédnout od roku 2009.

Kostel sv. Prokopa v Bezděkově nad Metují Památky

Kostel sv. Prokopa v Bezděkově nad Metují

Kostel sv. Prokopa patří mezi skupinu broumovských kostelů. Konají se zde pravidelné bohoslužby, koncerty vážné hudby. Působí zde i místní chrámový sbor.

Broumovský klášter – impozantní komplex dle projektu K. I. Dientzenhofera Památky

Broumovský klášter – impozantní komplex dle projektu K. I. Dientzenhofera

Počátky kláštera sahají až do začátku 13. století. V roce 1999 byla v opatském kostele sv. Vojtěcha nalezena unikátní kopie Turínského plátna z roku 1651. Na světě se nachází kolem 40 podobných historických kopií, broumovská je však jediná ve střední Evropě (severně od Alp).

Kočičí hrádek v Kočičích skalách Příroda

Kočičí hrádek v Kočičích skalách

Menší skalní město vytvořené kvádrovými pískovci tvoří tzv. Dolní labyrint vrchu Ostaš. V 18. století se zde hojně vyskytovaly kočky divoké, podle nichž dostal celý komplex skalních útvarů své pojmenování.

Broumovské stěny v CHKO Broumovsko Příroda

Broumovské stěny v CHKO Broumovsko

Téměř panenská příroda nabízí romantické skalní útvary, rokle, vyhlídky daleko do kraje. Turisty zapomenutá přírodní rezervace uchvátí každého návštěvníka. Chráněná krajinná oblast Broumovsko se rozprostírá na ploše 410 km², převážnou část tohoto území vytyčují státní hranice s Polskem.

Kilián Ignác Dientzenhofer – jeden z nejvýznamnějších architektů vrcholného baroka

Kilián Ignác Dientzenhofer – jeden z nejvýznamnějších architektů vrcholného baroka

Mistr vrcholného baroka, geniální architekt a autor nejkrásnějších sakrálních staveb v Čechách, to byl Kilián Ignác Dientzenhofer (1. září 1689, Praha – 18. prosince 1751, Praha). Nejtalentovanější a nejproduktivnější člen věhlasného stavitelského rodu Dientzenhoferů byl jedním z těch, kdo české krajině vtiskl její originální barokní ráz.

Kryštof Dientzenhofer – jeden z nejvýznamnějších barokních stavitelů a architektů v Čechách

Kryštof Dientzenhofer – jeden z nejvýznamnějších barokních stavitelů a architektů v Čechách

Když se píše o stavitelské rodině Dientzenhoferů, nejčastěji se objevuje jméno Kiliána Ignáce. Jeho otec Kryštof Dientzenhofer (7. července 1655, St. Margarethen, Německo – 20. června 1722, Praha) zůstává skrytý v pozadí a téměř neznámý. Přitom i jeho dílo je mimořádné svým rozsahem i úrovní barokní architektury.

Další aktuality

Stezka korunami stromů Krkonoše věnuje celý měsíc říjen seniorům

Pokud přemýšlíte, jak udělat radost rodičům či prarodičům a strávit s nimi příjemný den, přijeďte na Stezku korunami stromů v Janských lázních. Mezinárodní den seniorů proběhl celosvětově první říjnový den, ale na Stezce mohou senioři a jejich rodiny využít exkluzivní nabídky 1+1 vstupenka zdarma a zvýhodněného menu v průběhu celého měsíce října.
29. září 2024 18:36
Příroda, Královéhradecký kraj

Svatohubertské slavnosti na Kuksu budou oslavou myslivosti, přírody a všeho, co k tomu patří

Samotný hospitál Kuks je již přes 300 let spojován s hony a lovem. Jeden z nejvýznamnějších propagátorů české myslivosti byl samotný zakladatel Kuksu František Antonín hrabě Špork, který v 17. století založil dodnes známý řád sv. Huberta. Právě Řád sv. Huberta patří mezi hlavní pořadatele těchto slavností myslivosti. Akci doprovázejí zkoušky a ukázky loveckých psů, hra na lesní roh, slavnostní Svatohubertská mše v kostele Nejsvětější Trojice, tematická výstava a stánky s mysliveckými potřebami.
29. září 2024 10:13
Příroda, Královéhradecký kraj

Objevte nejkrásnější místa Broumovska!

Pestrost Broumovské vrchoviny je fascinující. Najdete zde impozantní pískovcové skály a skalní města, množství skvostných barokních památek v čele s broumovským a polickým klášterem, malebné obce Policka s roubenými chalupami i úrodnou Broumovskou kotlinu sevřenou věncem hor a lesů. Uprostřed ní leží město Broumov s řadou věží a historických budov jako umělecké srdce regionu zářící do kraje. Mezi mimořádné barokní památky se řadí i skupina osmi barokních kostelů a kaple Hvězda. Najdete zde ale také měděný důl anebo mlynářské muzeum ve starém mlýnu.
28. září 2024 17:07
Životní styl, Královéhradecký kraj

Znáte rekordy a kuriozity našich hor? Nejdelší a nejstrmější sjezdovky, největší snowparky a další

České hory nabízejí kvalitní podmínky pro lyžaře, snowboardisty i běžkaře a další zimní sporty. Pro vyznavače zimních aktivit jsou k dispozici špičkově vybavená horská střediska, nabízející kvalitní sjezdovky, běžecké tratě, bobové dráhy i místa, kde si pěkně zabruslit. Mnohé lokality jsou proslulé pořádáním prestižních sportovních akcí jako je Světový pohár v biatlonu, běhu na lyžích, ve sjezdovém lyžování či obřím slalomu. Znáte však všechna "nej" našich hor? Přehled rekordů a kuriozit našich bílých svahů vám přináší Kudy z nudy.
28. září 2024 1:21
Zimní sporty, Královéhradecký kraj

Výlet za výjimečnou krásou a přírodou Krkonoš: top tipy na místa, která musíte vidět

Krkonošský národní park je jedním z nejoblíbejěnších turistických míst v Česku. Milovníci přírody i horské turistiky zde objevují nespoutanou krásu hor i náročné terény. V Krkonoších je asi 700 km turisticky značených tras, ale domov zde mají i velké šelmy nebo vzácní tetřívci či motýli. Proto všechny návštěvníky prosíme, aby nevstupovali do klidových zón a mimo značené cesty. A jaká místa patří v Krkonoších k nejoblíbenějším? Kromě Sněžky je to například pramen Labe, Pančavský vodopád nebo Úpské rašeliniště. Vyhledávané jsou také ikonické krkonošské boudy. Tipy na nej místa Krkonoš vám přináší Kudy z nudy.
26. září 2024 10:00
Letní sporty, Královéhradecký kraj

Hradecký koštýř aneb Slavnosti vína a burčáku se chystají na den svatého Václava

Hradecký koštýř slaví tento rok už šestnácté narozeniny. Čeká na vás skvělé víno a burčák, bohaté občerstvení, cimbálovka a jiná muzika. Na severních terasách a v Žižkových sadech v Hradci Králové si můžete 28. 9. 2024 vychutnat víno nejen z Čech a Moravy, ale i z dalších zajímavých vinařských oblastí. Pochutnejte si na široké nabídce vín a dobrot k vínu určených v srdci královského města Hradec Králové.
24. září 2024 10:00
Gurmánská turistika, Královéhradecký kraj

Na Stezce korunami stromů v Janských Lázních si užijete Den s Krakonošem

Na svatého Václava 28. 9. 2024 láká všechny výletníky Stezka korunami stromů v Janských Lázních na již tradiční sváteční Den s Krakonošem! Program začíná v 10:00 a končí v 17:00 hodin. Na Stezce potkáte nejen vládce hor Krakonoše, ale také zdejší maskoty Emila a Emilku. Speciální bonus čeká na všechny děti v pohádkových kostýmech – mají vstup na Stezku zdarma! Přímo na Stezce budou k vidění také ptačí dravci, kteří předvedou svou majestátnost.
23. září 2024 9:58
Zážitky, Královéhradecký kraj

Africké a lví safari ve Dvoře Králové pomalu končí letní sezonu

Letní sezona v Zoo Dvůr Králové bude pomalu u konce a návštěvníci tak mají poslední možnost vyrazit za africkými zvířaty anebo na večerní safari. Otevřeno bude už jen do neděle 6. října 2024! Lístky můžete zakoupit na pokladně u vjezdu do safari, nástupní místo je u Restaurantu Kibo.
20. září 2024 12:00
Zážitky, Královéhradecký kraj