ÚvodAktualityFestival Prague Sounds připomene Sametovou revoluci
Kultura

Festival Prague Sounds připomene Sametovou revoluci

  • 30. října 2024
Mezinárodní hudební festival Prague Sounds začíná již v neděli 3. listopadu 2024 v pražské Lucerně koncertem jednoho z největších saxofonistů posledních čtyřiceti let a trojnásobného držitele Grammy Branforda Marsalise se svým virtuózním kvartetem. V letošním programu, který potrvá až do 20. listopadu, má festival dvě mimořádné vzpomínkové akce. První je večer nazvaný Kampování s Krylem, který na pražské Kampě nabídne vzpomínky bývalých Krylových kolegů ve Svobodné Evropě. Druhou akcí je celodenní projekt Soundtrack of Prague s podtitulem Svoboda. Jeho návštěvníci k 35. výročí Sametové revoluce uvidí velkoplošnou projekci kombinující archivní filmové materiály, fotografie, mapy a současné vizuální kompozice.
Mezinárodní hudební festival Prague Sounds začíná již v neděli 3. listopadu 2024 v pražské Lucerně koncertem jednoho z největších saxofonistů posledních čtyřiceti let a trojnásobného držitele Grammy Branforda Marsalise se svým virtuózním kvartetem. Vedle již oznámených vystoupení například nekompromisní londýnské saxofonistky Nubye Garcie, živelného jihoafrického violoncellisty Abela Selaocoe s britským ansámblem soudobé hudby Manchester Collective nebo hvězd amerického alternativního rapu přidává nyní festival Prague Sounds dvě vzpomínkové akce. První je 11. listopadu večer nazvaný Kampování s Krylem, který na pražské Kampě nabídne vzpomínky bývalých Krylových kolegů, publicisty Petra Broda a redaktora Českého rozhlasu Radka Kubička, na společné působení ve Svobodné Evropě, poslech básní a písní Karla Kryla zakončený jejich společným zpěvem u ohně. Druhou akcí je ve spolupráci s kulturní platformou GOODGOOD a pražským Centrem Architektury a Městského Plánování (CAMP) 17. listopadu celodenní projekt Soundtrack of Prague s podtitulem Svoboda. Jeho návštěvníci k 35. výročí Sametové revoluce uvidí velkoplošnou projekci kombinující archivní filmové materiály, fotografie, mapy a současné vizuální kompozice. Dílo zachycuje listopadové události a zasadí je do kontextu tehdejší architektury a života v metropoli včetně unikátních fotografií a leteckých záběrů. Projekci doplní vystoupení písničkářů, debaty a prezentace občanských iniciativ. Vstup na obě akce je zdarma.


 

Kampování s Krylem

Večer Kampování s Krylem, který pořádá festival ve spolupráci s Komunitním centrem Kampa, začne 11. listopadu v 17 hodin v Sale Terreně na pražské Kampě. Publicista Petr Brod a redaktor Českého rozhlasu Radko Kubičko, kteří pracovali na Svobodné Evropě, přiblíží svoji práci včetně historek s Karlem Krylem, který zde působil. Od 18 hodin ve stejném prostoru v pořadu Čechoslovák Karel Kryl, který připravil Jiří Dušek, zazní písně Karla Kryla v podání Viky Olejárové, průvodní slovo autora pořadu a Krylovy básně v podání Marka Vrabce. Obě tyto části mají omezenou kapacitu. Večer zakončí od 19 hodin před Sala Terrenou u ohně společné zpívání písní Karla Kryla. Hudební nástroje a zpěvníky s sebou. Občerstvení bude zajištěno.
 

Soundtrack of Prague

Akce Soundtrack of Prague – Svoboda bude probíhat v CAMPu 17. listopadu po celý den od 9 do 21 hodin. K 35. výročí Dne boje za svobodu a demokracii vytváří Pierre Urban unikátní audiovizuální esej, která se bude promítat na projekční plochu 24x4 metry. Bude trvat přibližně 20 minut a poběží ve smyčce v hlavním sále CAMPu. Součástí akce bude také venkovní program od 12 do 16 hodin. Zahrají písničkáři Člověk krve, Metoděj Klokočka a další, proběhnou debaty a prezentace občanských iniciativ (např. Laureáti Ceny Jana Opletala, S písničkou ke svobodě a další). Vstupné na celou akci včetně projekce je zdarma.
 

Program festivalu 2024 přinese světová jména jazzu, soudobé vokální hudby, elektroniky, alternativního hip hopu i world music

28. ročník mezinárodního festivalu Prague Sounds, který proběhne od 3. do 20. listopadu v Praze, přiveze na devíti koncertech velká světová jména jazzu, soudobé vokální hudby, elektroniky, alternativního hip hopu i world music, české premiéry a unikátní jednorázové projekty. Vedle Branforda Marsalise také nekompromisní londýnská saxofonistka Nubya Garcia nebo excelentní klavírista Tigran Hamasyan propojující jazz s arménskou lidovou hudbou. Americký alternativní rap se strhujícími hlasy i angažovanými texty budou reprezentovat Moor Mother, billy woods a McKinley Dixon. Živelný jihoafrický violoncellista Abel Selaocoe s britským ansámblem soudobé hudby Manchester Collective nabídne v české premiéře zážitek bez žánrových hranic na pomezí klasiky, jazzu a africké world music. Rovněž poprvé u nás vystoupí průkopnický americký vokální soubor Roomful of Teeth s kompozicí Partita for 8 Voices skladatelky Caroline Shaw oceněnou Pulitzerovou cenou. Prague Sounds také přichází s dvěma novými původními festivalovými projekty – zpěváci David Koller a Richard Müller vzdají na jediném koncertě v Rudolfinu poctu Karlu Krylovi. Poprvé také proběhne kurátorovaný večer s výjimečnými mladými českými a slovenskými talenty. Letos na něm ve výběru umělkyně Katarzie zahraje slovenská dvojice Lash & Grey a české písničkářky Nika a Johanela.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Vydejte se na zajímavé listopadové festivaly a koncerty

Vydejte se na zajímavé listopadové festivaly a koncerty

Mnoho slunečních paprsků už nejspíš čekat nemůžeme. Využít ale lze i pošmourné listopadové počasí a místo dlouhých výletů a procházek si užít nejlepší akce podzimu! Nevíte, co ve volném čase podniknout? Je ideální čas na výlet za hranice všedních dní za zábavou a kulturou. Využijte některý z našich tipů na zajímavý listopadový festival, výstavu či koncert.

Karel Kryl – písničkář a nejznámější autor protestsongů proti totalitě

Karel Kryl – písničkář a nejznámější autor protestsongů proti totalitě

Veličenstvo Kat, Anděl, Morituri te salutant nebo Salome: to je jen pár písní z tvorby písničkáře Karla Kryla (12. dubna 1944, Kroměříž – 3. března 1994, Mnichov, Německo). Byl legendou protestsongů a jednou z tváří Sametové revoluce v roce 1989. Jeho písnička Bratříčku, zavírej vrátka, patřila k symbolům odporu proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968.

Centrum architektury a městského plánování v Praze Památky

Centrum architektury a městského plánování v Praze

Centrum architektury a městského plánování je součástí Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy a je základním zdrojem přehledných a dostupných informací o hlavním městě. Je tu pro každého, kdo má zájem o společné plánování a fungování Prahy.

Palác Lucerna – secesní srdce Prahy Kultura

Palác Lucerna – secesní srdce Prahy

Pasáž Lucerna, vzdálená jen několik málo metrů od Václavského náměstí, se dnes počítá k architektonickým pomníkům dřívější moderny. V pasáži se nachází kino v secesním stylu, několik obchodů a barů a také originální socha výtvarníka Davida Černého – parodie na rytířský pomník sv. Václava.

Kampa – romantika v centru Prahy Životní styl

Kampa – romantika v centru Prahy

Malý romantický ostrov Kampa na řece Vltavě v Praze nabízí prohlídku místa s malebnými domky a dávnou historií. Nepravý ostrov je od Malé Strany oddělen uměle vytvořenou mlýnskou strouhou zvanou Čertovka. Skupina domů, mezi nimiž Čertovka protéká, je označovaná jako Pražské Benátky.

Festival Prague Sounds 2025

1. 11.15. 11.
Festival Prague Sounds 2025

Festival Prague Sounds, dříve známý jako Struny podzimu, proběhne od 1. do 15. listopadu 2025. Letošní 29. ročník nabídne opět koncerty zahraničních hvězd s hudbou mnoha žánrů.

Podzim v Praze patří jazzu

Podzim v Praze patří jazzu

Podzim se v České republice už tradičně nese v rytmu jazzu. V Praze si můžete vybrat hudební jazzové lahůdky v Jazz Docku, DOXu nebo koncerty v rámci festivalu Prague Proms 2024 či Festival Prague Sounds.

Kalendář 2025: Letní festivaly – kam se vydat za skvělou muzikou?

Kalendář 2025: Letní festivaly – kam se vydat za skvělou muzikou?

Mnozí milovníci hudby by si jen velmi těžko dovedli představit léto bez kvalitních festivalů. Sezóna 2025 bude protkána festivaly nejrůznějších žánrů – od poprocku po punk. Stačí si jen vybrat hudební styl, patřičnou náladu a vyrazit s kamarády za neopakovatelnými hudebními zážitky. Podívejte se portálem Kudy z nudy, co vše se chystá na příští léto.

Další aktuality

Historická šlechtická divadla: tipy, kam do divadel na hradech a zámcích

Městská divadla s dlouhou historií bývají okázalé budovy s nádhernými interiéry, která neodmyslitelně patří do kulturního života tamních obyvatel po řadu generací. O to překvapivější může být, že i na mnoha zámcích se najdou unikátní scény, které sloužily domácímu publiku z řad šlechty, jejich přátel i lidí z blízkého okolí. Mnohé z nich fungují i v dnešní době a těší se zájmu návštěvníků nejen při kulturních akcích, ale také na prohlídkách, jež se věnují zámecké divadelní historii. Na portálu Kudy z nudy najdete takových zajímavých scén hned několik, od starých a velmi vzácných až po nově vzniklé amfiteátry, zasazené v parcích a zahradách.
4. duben 2025 8:00
Kultura

Česko ve filmu: režisér Miloš Forman, filmy československé nové vlny i hollywoodské trháky

Miloš Forman, jeden z největších českých a světových filmových režisérů, za sebou zanechal nezapomenutelnou filmovou stopu. Od československé nové vlny až po hollywoodské oscarové triumfy, každý z jeho filmů nabídl nejen silný příběh, ale i zajímavé lokace, kde se natáčelo. Jeho tvorba je charakteristická věrností lidskému příběhu, důvtipným humorem a schopností vyprávět o společnosti s jemnou ironií i hlubokým porozuměním. Podívejte se s Kudy z nudy na jeho nejznámější snímky, na zajímavosti, které je provázely, i místa, kde se natáčely.
2. duben 2025 11:18
Kultura

Velikonoce pro děti: tvůrčí a zábavné dílny, prohlídky a programy

Malování vajíček, vystoupení folklorních souborů, stánky s občerstvením, barevné kraslice, stuhy a pentle a rašící jarní břízky – to všechno slibují velikonoční jarmarky a trhy, které se budou konat v období Velikonoc, které letos připadají na 18. až 21. dubna 2025. Na portálu Kudy z nudy objevíte bezpočet akcí, dvacet z nich vám představíme podrobněji.
2. duben 2025 9:00
Kultura

Tipy na místa, kde objevíte obrazy barokního malíře Petra Jana Brandla

Petr Brandl (1668 Praha – 1735 Kutná Hora) přední představitel českého vrcholného baroka, jehož bouřlivý život se odrážel i v jeho díle, které nás dodnes ohromuje. Nejprve navštěvoval jezuitskou školu, umění malířství se naučil v letech 1683 až 1688 u dvorního malíře Kristiána Schrödera, který pracoval také jako správce hradní obrazárny. Tam se také Brandl pod jeho vedením seznámil s díly italských a holandských mistrů. V roce 1694 se Brandl stal mistrem ve Staroměstském malířském cechu. Nelze mu upřít vytříbený styl propracovanosti šerosvitu a světelných zdrojů. Oceňována je i jeho práce s prostorovostí obrazových scén. Jeho práce naleznete na mnoha místech – kam se za nimi vypravit vám napoví portál Kudy z nudy.
26. březen 2025 8:46
Kultura

Cesty za uměním: renesanční malíř Raffael Santi, krásné madony i andělé jako rošťáci

Dáma s jednorožcem či Dáma se závojem, Athénská škola, proslulá Sixtinská madona, Madona della Sedia anebo Madona v zeleni: to jsou nejznámější díla jednoho z největších malířů vrcholné renesance, Raffaela Santiho (1483–1520). Italský umělec, který si podmanil dvůr papeže Julia II. i samotný Vatikán, překvapivě vydechl naposledy v den svých sedmatřicátých narozenin. Podívejte se s Kudy z nudy, jak se jeho umělecký odkaz otiskl v českých zemích a kde můžete jeho díla spatřit na vlastní oči?
25. březen 2025 10:03
Kultura

Noc divadel 2025: užijte si večer plný zábavy a největší divadelní svátek v Evropě

Největší divadelní svátek proběhne na konci března, v sobotu 29. 3. 2025 s podtitulem „Sousedství“ a opět nabídne prohlídky, divadelní dílny, diskuse s tvůrci, představení a performance, které v běžném programu nenajdete – zdarma nebo za symbolické vstupné. Noc divadel koná v nejbližší sobotu v týdnu, v němž celosvětově slavíme Světový den divadla, který připadá na 27. března.
24. březen 2025 17:00
Kultura

Oslavte mezinárodní den loutkového divadla výletem za loutkami

Na 21. březen připadá Mezinárodní den loutkového divadla, a protože má české loutkářství letitou tradici, vzpomeňte si na dřevěné herce, za kterými se můžete i se svými dětmi vypravit do některého z divadel nebo muzeí. České loutkářství se dostalo dokonce na Seznam nehmotného dědictví UNESCO, kam bylo zařazeno 1. prosince 2016. Kouzlo loutkového divadla a krásu českých loutek objevíte například v Chrudimi, Prachaticích, Českém Krumlově nebo v Plzni.
21. březen 2025 9:00
Kultura

Svatý Josef: zvyky a tradiční srdce z perníku

Na 19. březen připadá svátek často užívaného mužského jména, kterým je Josef čili Pepík. Oblíbené české jméno má prastarý hebrejský původ a znamená „Bůh ti dá následovatele“. V našich končinách se kolem tohoto data tradičně koná spousta „josefských“ akcí. Znáte ale i zvyky, které se na Josefa dodržovaly? Anebo proč se Josefům vlastně říká Pepík? Připomeneme si i několik pranostik, které v tak významný den nemohou chybět.
19. březen 2025 11:00
Kultura