ÚvodAktualityDvanáctý Signal Festival je za dveřmi – užijete si jej naplno!
Kultura

Dvanáctý Signal Festival je za dveřmi – užijete si jej naplno!

  • 16. září 2024
Dvanáctý ročník Signal Festivalu startuje ve čtvrtek 10. října a potrvá až do neděle 13. října 2024. Uvede 22 uměleckých instalací v pražském centru, letošní novou lokací bude Pražský hrad. Druhá letošní trasa propojí zastávky digitální a kreativní kultury na Starém Městě a v samém středu Prahy. K největším lákadlům patří videomapping Filipa Hodase na Arcibiskupský palác, monumentální objekty Jiřího Příhody ve Šternberském paláci, multimediální výstava londýnského studia UVA využívající kinetická kyvadla v galerii Kunsthalle Praha nebo zvuková projekce italského umělce Quayoly v CAMPu.

signal festivalNávštěvníci Signal Festivalu se mohou v říjnu těšit na dvě trasy po známých i dosud neobjevených místech Prahy. První z nich je festivalovou premiérou – poprvé oživí Pražský hrad. O možnost proměnit historicky a architektonicky jedinečnou lokaci Pražského hradu usiloval Signal Festival dlouhodobě a po dvanácti letech se toto přání stalo skutečností. Signal Festival tak může na Hradčanech nabídnout instalace a projekce v prostorách zde sídlících galerií, s nimiž letos spolupracuje.

signal festivalHradčanská trasa začíná v Jízdárně Pražského hradu a pokračuje přes paláce na Hradčanském náměstí a skrze Jižní zahrady, které budou díky festivalu exkluzivně otevřeny i ve večerních hodinách, do galerie Kunsthalle Praha. Ve Šternberském paláci se například návštěvníci setkají s tvorbou jednoho z nejvýraznějších současných českých umělců Jiřího Příhody. Skrze objekt Capriccio se návštěvníci dostanou k oválnému objektu UAPs, na kterém uvidí projekci s využitím umělé inteligence odkazující na malířskou techniku renesančních mistrů. Třetí instalací od Příhody je experimentální příbytek s názvem Karbola, který působí dojmem, že v palácové zahradě přistála mimozemská loď. Český 3D umělec a grafik Filip Hodas, jehož tvorba se stává virální, vytvořil na míru Arcibiskupskému paláci vrstevnatý videomapping Eternal Recurrence. Vypráví digitální ságu o vzniku a vývoji forem života. Pojem ve světě digitálních médií, londýnské studio United Visual Artist (UVA) pro Signal Festival a Kunsthalle Praha připravilo projekt Strange Attractions kombinující kinetická kyvadla a multimediální instalace.
 

Trasa centrem Prahy: Staré a Nové Město

signal festivalDruhá letošní trasa propojí zastávky digitální a kreativní kultury na Starém Městě a v centru Prahy. Návštěvníci se mohou těšit na instalace na Staroměstském náměstí a v jeho okolí. Fasádu Městské knihovny na Mariánském náměstí promění v hlubiny oceánu videomapping The Rhythm of the Ocean, a to za hudebního doprovodu od držitelky pěti nominací Grammy Suzanne Ciani. Abstraktní rej je dílem španělsko-dánského vizuální dua Desilence. Ve skrytém Barokním refektáři dominikánského kláštera překvapí zvuková instalace Silent Echoes od průkopníka zvukového umění Billa Fontany. Ten svá díla prezentoval od Brooklynského mostu přes Vítězný oblouk po Big Ben. V Silent Echoes k uším návštěvníků dolehnou zvony katedrály Notre Dame a zvuky ledovcové jeskyně ve skalním masivu Dachstein. Instalace vznikla díky spolupráci s organizací Arts Electronica. Trasu pražským centrem uzavírá v CAMPu série videí Effets de Soir. Název je zároveň označením pro přírodní jev viditelný za soumraku a za svítání, kdy světla, stíny, teplé a studené tóny přecházejí jeden v druhý. Na plátno tento podmanivý přechod zkoušeli přenést malíři od Moneta po Van Gogha a nyní, inspirován výtvarníky i přírodou, také pomocí nových technologických přístrojů italský umělec Quayola.

signal festivalSignal Festival si váží dlouhodobých spoluprací. Mercedes-Benz, jako jeden z hlavních partnerů, který festival podporuje už jedenáct let, se představí skrze instalaci Aura v Klementinu. Prostřednictvím animace svítící na elegantní plně elektrické vozy mohou zájemci zažít intenzivní vizuální dobrodružství. K životu ji přivedou designér Václav Mlynář se studii Monument Office a Signal Creative, spolu se světelným designerem Lukášem Dřevjaným. V rámci otevřené výzvy Signal Calling ve spolupráci s PrusaLabem, prototypovou dílnou Josefa Průši, vznikl datový totem Audire Fluctus. Transmediální sochu na pomezí světelného objektu a interaktivního díla vytvořil intermediální umělec Kryštof Brůha. Na Piazzettě Národního divadla bude monitorovat rušnou technologickou aktivitu okolí a zviditelňovat ji jako barevnou a dynamickou texturu.
 

Placená galerijní zóna zahrnuje sedm lokací

Festival nabídne i letos rozsáhlou galerijní zónu, placenou část festivalu, zahrnující sedm unikátních lokací po celé Praze. Vstupenky jsou již k zakoupení v předprodeji. Na výběr jsou dva typy: Signal Plus je pro každého návštěvníka festivalu, který chce prozkoumat vše. Signal VIP umožní zažít festival v unikátní komorní atmosféře, bez front a navíc s welcome drinkem v Kunsthalle Praha. Více informací o vstupenkách najdou zájemci na webu Signal Festivalu.

Signal Festival poprvé doplní nová platforma pro vzdělání a networking, konference Signal Forum. Nové evropské kreativní fórum vzniklo v inspirativní spolupráci se slovenským festivalem Sensorium. Uskuteční se 11. a 12. října v pražském CAMPu . Všichni, kdo se zajímají o trendy 21. století, mohou vybírat z přednášek, workshopů i doprovodných aktivit. Signal Forum propojí profesionály z oblasti umění, vědy a technologií, do Prahy přiveze osobnosti z NASA či CERNu.
 

Mapa, vstupenky a všechny praktické informace na jednom místě

Všechny festivalové trasy můžete jednoduše prozkoumat skrze oficiální mobilní aplikaci, ve které najdete i kompletní program a další užitečné informace. Aplikace je zdarma ke stažení pro iOS a Android.

Festivalovou vstupenku si můžete pořídit nyní za 340 Kč a od 18.9. za 390 Kč. Na místě bude k dostání za 440 Kč. Děti do 6 let a ZTP mají vstup zdarma. Prodej rodinného vstupné startuje 4.9. a to za 1000 Kč, od 18. 9. za 1150 Kč, na místě pak za 1350 Kč. Vstupenku budete potřebovat na vstup do Galerijní zóny. Se vstupenkou získáte možnost spatřit 7 unikátních instalací, které jinak neuvidíte. Vstupenka není časově omezená, můžete tak přijít klidně každý den, kdykoli od 19:00–24:00. Podpoříte s námi českou i zahraniční uměleckou tvorbu. Placené instalace jsou označeny malou hvězdou u jejich čísla.

Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Signal festival 2025

16. 10.19. 10.
Signal festival 2025

13. ročník Signal Festivalu proběhne v termínu od 16. do 19. října 2025. Nebudou chybět umělecké instalace, videomapingy a projekce.

Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička Kultura

Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička

Pokud patříte mezi milovníky kulturního dění, rozhodně byste neměli vynechat návštěvu některého z divadelních představení Národního divadla v Praze, které tvoří tři umělecké soubory – opera, činohra a balet. Vybrat si můžete z lákavé nabídky programů.

Clam-Gallasův palác v Praze Památky

Clam-Gallasův palác v Praze

Mohutná budova Clam-Gallasova paláce v Husově ulici na Starém Městě pražském leží na křižovatce důležité středověké spojnice Pražského hradu s centrem Starého Města, zvané též Královská cesta, a prastaré komunikace vedoucí k Vyšehradu.

Zahrady pod Pražským hradem Příroda

Zahrady pod Pražským hradem

Na jižním svahu hradčanského návrší pod Pražským hradem se rozkládají Palácové zahrady, které jsou spojnicí mezi Pražským hradem a Malou Stranou. Tvoří je celkem pět zahrad a Galerie Ledeburské zahrady. Vstup do zahrad je z Valdštejnské ulice přes Kolowratské nádvoří.

Centrum architektury a městského plánování v Praze Památky

Centrum architektury a městského plánování v Praze

Centrum architektury a městského plánování je součástí Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy a je základním zdrojem přehledných a dostupných informací o hlavním městě. Je tu pro každého, kdo má zájem o společné plánování a fungování Prahy.

Kunsthalle Praha Kultura

Kunsthalle Praha

Nové centrum pro umění Kunsthalle Praha vzniklo na Klárově přestavbou Zengerovy trafostanice. Program se soustředí na pořádání dočasných výstav, na výzkum v oblasti moderního a současného umění a na inovativní přístupy ve výstavní činnosti.

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex Památky

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.

Klementinum Praha – druhý největší komplex v metropoli Památky

Klementinum Praha – druhý největší komplex v metropoli

Monumentální stavební komplex Klementina, po Pražském hradě druhý největší komplex v Praze, byl vždy živým centrem vzdělanosti a kultury. V areálu sídlí již přes dvě stě let Národní knihovna. Jsou zde uloženy nejcennější rukopisy a všechny knihy, vydané od roku 1807 na území Čech.

Schwarzenberský dům – Deymovský palác na Starém Městě pražském Památky

Schwarzenberský dům – Deymovský palác na Starém Městě pražském

Deymovský palác (Deymův palác, dům Čabelických ze Soutic, Schwarzenberský dům) vznikl sloučením tří středověkých domů, které na místě stávaly už ve 14. století. Jejich první přestavba začala v roce 1702 a dokončena byla až dalším majitelem Václavem Ignácem hrabětem Deym ze Střítěže, v roce 1721.

Náměstí Václava Havla – piazzetta Národního divadla Památky

Náměstí Václava Havla – piazzetta Národního divadla

Prostor mezi Národním divadlem a Novou scénou Národního divadla v Praze se od roku 2016 jmenuje náměstí Václava Havla. Náměstí oživuje instalace sochaře Kurta Gebauera v podobě 160 cm velkého žulového srdce.

Zahrady Pražského hradu Příroda

Zahrady Pražského hradu

V areálu Pražského hradu se nachází hned několik zahrad, které jsou bezplatně přístupné veřejnosti. Zatímco severní zahrady patří mezi historicky nejcennější, z jižních zahrad je kouzelný pohled na historickou část města.

Trafo Gallery Kultura

Trafo Gallery

Trafo Gallery je soukromá výstavní síň v prostorách bývalých jatek Haly 14 Holešovické tržnice, která od roku 2006 zastupuje výrazné umělce nejen z generace svých zakladatelů.

Národní galerie v Praze – Šternberský palác Kultura

Národní galerie v Praze – Šternberský palác

Ve Šternberském paláci byla od 11. prosince 2020 otevřena nová stálá expozice Staří mistři II, představující kolekce italské malby 14. a 15. století, nizozemského umění 17. a 18. století a středoevopské malířství 17. a 18. století.

Městská knihovna v Praze – Ústřední pobočka na Mariánském náměstí Kultura

Městská knihovna v Praze – Ústřední pobočka na Mariánském náměstí

Městská knihovna na Mariánském náměstí byla postavena v letech 1925-1928 podle projektu architekta Františka Roitha, žáka profesora vídeňské akademie Otto Wagnera. Budova byla koncipována jako kulturní instituce s širokými možnostmi svého využití včetně výstavních, přednáškových a koncertních sálů.

Staroměstské náměstí v Praze – nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí Památky

Staroměstské náměstí v Praze – nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí

Staroměstské náměstí je jednou z povinných zastávek při návštěvě Prahy. V každou celou hodinu se shromáždí davy turistů před Staroměstskou radnicí, aby sledovali pochod apoštolů na historickém orloji. Jiní odpočívají na lavičkách nebo na zahrádkách kaváren a vdechují atmosféru tohoto místa.

Karlovo náměstí v Praze – největší pražské historické náměstí Památky

Karlovo náměstí v Praze – největší pražské historické náměstí

Karlovo náměstí bylo při založení Nového Města pražského v roce 1348 určeno za centrum jižní části Nového Města. Karel IV. se svými staviteli navrhl plán, sám se snad i osobně podílel na vyměřování, zakládal hlavní opěrné body, tržiště a kostely.

Další aktuality

Věda a historie není nuda: Klub Za starou Prahu chrání duši města už víc než sto let

Na počátku byl šok. Na přelomu 19. a 20. století se stará Praha pod tlakem modernizace měnila před očima. Ulice Starého Města mizely, historické domy se měnily v trosky, a mezi jejich ruinami vyrostl první velkoměstský bulvár: dnešní Revoluční třída. Zatímco někteří tleskali pokroku, jiní plakali nad ztrátou nenahraditelného dědictví. Právě tehdy vznikl Klub Za starou Prahu, spolek, který se zrodil z kulturního odporu a přežil všechny režimy. Seznamte se s ním na Kudy z nudy!
20. květen 2025 10:23
Památky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (24.5. – 25.5.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Středověké slavnosti na Hradčanech 2025, Dobříšské májové slavnosti 2025, Rumfest 2025, Historická bitva v Kolíně 2025, Hrabalovo Kersko 2025. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
19. květen 2025 6:00
Zážitky, Praha

Věda a historie není nuda: nejoblíbenější české sporty, rekordy a sportovní prvenství

Který sport se dá označit jako český národní sport? Které sporty jsou nejpopulárnější a jak často vlastně sportujeme? Které sportovní odvětví je nejstarší a kdy se konalo první fotbalové utkání? Na takové a další zvídavé otázky známe na Kudy z nudy odpovědi. Pojďte se s námi podívat do světa českého sportu, disciplín, zápasů a statistik.
18. květen 2025 17:39
Letní sporty, Praha

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Praha

Poznejte opomíjené krásy Prahy! Ve městě najdete vedle celosvětově proslulých historických památek řadu dalších zajímavých míst. Prohlédněte si Rothmayerovu vilu ve Střešovicích, Invalidovnu v Karlíně, Šternberský palác na Hradčanech, Galerii Josefa Sudka nebo Hvězdárnu Ďáblice. Projděte se Starým Městem a objevte Clam-Gallasův palác, který patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám Prahy a České republiky. Vezměte děti na nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě na Letné, prohlédněte si Národní památník na Vítkově s jezdeckou sochou Jana Žižky a fantastickým výhledem, anebo Prahu takovou, jaká byla v době panování Karla IV. v zajímavé expozici v domě U Zlatého prstenu.
18. květen 2025 10:27
Životní styl, Praha

V Bohnicích se chystá festival Mezi ploty, letos ve velkém stylu!

Na letošní festival Mezi ploty, který se v areálu Psychiatrické nemocnice Bohnice uskuteční 24. a 25. května 2025, přijedou desítky slavných umělců. Budou to například Richard Müller, Olympic, Xindl X, Visací zámek, Aneta Langerová, Michal Hrůza, Lenka Dusilová, Lenny, N.O.H.A., Kašpárek v rohlíku, Skyline, Jan Budař, Cirk La Putyka, Vilma Cibulková se souborem 3D Company i se souborem SpoluHra, Simona Babčáková, Lukáš Pavlásek nebo osobnosti show Na stojáka jako Adéla Elbel, Ester Kočičková a Tomáš Matonoha. Na 10 scénách v areálu se vystřídá na 100 hudebníků a divadelníků!
17. květen 2025 12:00
Kultura, Praha

Poslední příležitost vidět létající drahokkamy: výstava motýlů ve skleníku Fata Morgana pomalu končí

Už jenom poslední dva víkendy, tedy 17. a 18. 5. a následující týden a víkend 24. a 25. 5. 2025 si mohou návštěvníci Botanické zahrady hl. m. Prahy užít výstavu exotických motýlů. Přehlídka nazvaná Motýli: Kouzlo přitažlivosti je nedílnou součástí celoročního tématu vábení v přírodě a motýly představuje jako jedinečné a důležité opylovače. Trojská botanická zahrada má otevřeno každý den od 9 do 19 hodin, skleník Fata Morgana je v pondělí uzavřený.
16. květen 2025 18:00
Příroda, Praha

Vltavu u Žlutých lázní ovládnou o víkendu dračí lodě

Od pátku do neděle, 16. až 18. května 2025, se na Vltavě podél Žlutých lázní bude bojovat o Český pohár dračích lodí. Do areálu se sjede přes tisíc účastníků, aby se utkali v nejstarším závodě dračích lodí v České republice. Pražský festival dračích lodí je nejstarším závodem svého druhu na našem území.
16. květen 2025 10:00
Letní sporty, Praha

Svět knihy Praha slaví letos třicáté výročí svého trvání!

Na Výstavišti v Holešovicích se od 15. do 18. května opět dostane ke slovu literatura a to jak česká, tak světová. Do světa knih láká čtenáře 30. ročník knižního veletrhu a literární festival Svět knihy 2025. Programově pestrý ročník představí literární Portugalsko, širokou škálu žánrů a opět podpoří autory bojující za svobodu. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, na co všechno se můžete těšit.
16. květen 2025 6:00
Kultura, Praha