ÚvodAktualityNejvětší setkání geeků proběhne na festivalu Maker Faire Praha v Holešovicích
Zážitky

Největší setkání geeků proběhne na festivalu Maker Faire Praha v Holešovicích

  • 9. května 2025
Dvoudenní festival Maker Faire Prague se uskuteční od 10. do 11. května 2025 v Křižíkových pavilonech na Výstavišti Praha. Již osmý ročník festivalu přiláká největší celebrity z maker komunity a divákům ukáže originální projekty vytvořené studenty i poloprofesionály. Řasy, které svítí ve tmě. Motýlí droni. Vzájemná destrukce robotů nebo první živý kámen na světě. Jsou věci, které jinde než na festivalu Maker Faire Prague pohromadě neuvidíte. Festival nabídne víc enež 170 inteligentních atrakcí pro celou rodinu.
Maker FaireMaker Faire propojuje zvídavé duše, inovátory a kreativní nadšence – ať už něco sami tvoří, nebo si vynálezy a pokusy jiných rádi vyzkoušejí. Festival určený pro celou rodinu prezentuje tvorbu tzv. makerů. Právě tak se nazývají všichni, kteří něco vytvářejí a pro něž je tvorba zážitkem, od fanoušků techniky a programování přes bastlíře a garážové kutily až po umělce, řemeslníky, designéry nebo třeba ty, kteří doma kvasí vlastní limonádu. Světová přehlídka kreativity se zaměřuje především na oblasti vzdělávání, start-upů, umělé inteligence, open hardwarů a open source. Pozadu nezůstanou ani nové technologie, 3D tisk, design nebo trend pěstování microgreens. Osmý ročník festivalu nabídne pod střechou spoluorganizátora, kterým je Výstaviště Praha, pestrý program plný nejnovějších technologií, aktivit a workshopů pro geeky i širokou veřejnost.


Ttipy, proč tento víkend vyrazit na Výstaviště v Praze

Zažijete motýlí drony a roboty ve všech podobách – i těch destrukčních 

Roboti letos na festivalu dostanou větší pozornost než obvykle díky Xiaomi robotické aréně, kde se v neděli bude konat tradiční Robosoutěž FEL ČVUT, v sobotu na stejném místě zažijete perfomance celého roje okřídlených dronů v projektu Ornintonaut Lab. Ve speciálním venkovnímu stanu se pak uskuteční u nás dosud nevídané destrukční souboje bojových robotů – vozítka několika zahraničních týmů se budou řezat, píchat, zapalovat a pak zas opravovat přímo na místě. A to ani nemluvíme o „řežbě” jiného druhu – koncertu očekávané robotické kapely One Love Machine Band na hlavním pódiu.
 

Projdete zónami světla a tmy

 Už podruhé je na festivalu věnována zvláštní pozornost světelným objektům. Ve speciální Zóně světla a tmy uvidíte například bioluminiscenční řasy, které svítí, když je nakrmíte, uměleckou interaktivní instalaci Vektroskop, světelnou laboratoř nebo hru s plazmatickými světly. Zářící objekty potkáte i na jiných místech výstavy – světovou premiéru bude mít například „první živý kámen” v projektu BeingOne: křišťál, který slyší hlasy, cítí radioaktivitu a komunikuje s vámi pomocí barev.
 

Na místě si sami vyrobíte (téměř) cokoli

Maker FaireZ desítek workshopů na festivalu lze vyzdvihnout například ten, kde si sami vyrobíte wi-fi zesilovač z plechovky nebo robota za 10 eur.

Děti budou kreslit na papíry, které mění barvu, vyrábět vodní raketky, psát tajné vzkazy neviditelnými inkousty nebo sledovat barevné reakce látek z rostlin. A to samozřejmě nemluvíme o profesionálních workshopech 3D tisku nebo programování.
 

Zachytíte úspěšné studentské projekty i trendy ve vzdělávání

 bastl festNa festivalu se osobně setkáte s českými studentskými tvůrci, kteří získali mezinárodní ocenění, například s týmem LASAR, který představí další vývoj v jejich oceňovaného konceptu vzdálené opravy kosmických družic. Nový bude na festivalu Stan učitelů, kde si budou odborníci předávat své vzdělávací tipy a všichni ostatní si prohlédnou výtvory finalistů soutěže Přehraj desku, postav gramofon. Vzdělávací show se budou konat i na festivalovém pódiu, například v podání ÚDIF (Úžasné divadlo fyziky) nebo VŠCHT s chemickými kouzly a bioinformatikou. O popularizaci vědy a vyrábění nás poučí skupina 16 světových youtuberů s milionovými dosahy – nebo český maker Peca, který předvede, jak lze nabít mobil svíčkou.
 
bastl festFestival Maker Faire Prague pořádá spolek Maker Faire Česká republika, ve spolupráci s organizací Make more a Výstaviště Praha, a.s., za podpory hl. m. Prahy a městské části Praha 7. Zásadní poděkování patří generálnímu partnerovi Prusa Research, který umožnil účast zahraničních hostů a dodal festivalu silný mezinárodní rozměr. Mezi další partnery patří také Skupina ČEZ, Dremel, Samsung, STMicroelectronics, Espressif, Hennlich, PrusaLab, LaskaKit, Esero a další.
 
Festival se koná v sobotu 10. května od 10 do 18 hodin a v neděli 11. května od 10 do 16 hodin v Křižíkových pavilonech na Výstavišti Praha (hlavní vstup je z parku Stromovka).
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Výstaviště Praha Holešovice s Průmyslovým palácem Památky

Výstaviště Praha Holešovice s Průmyslovým palácem

Průmyslový palác je ústřední dominantou areálu Výstaviště Praha Holešovice. Secesní stavba pochází z roku 1891 podle návrhu Bedřicha Münzbergra, který spolupracoval s inženýrem Františkem Prášilem. Výzdobu provedl Bedřich Ohman a Alois Dryák. Stavba je jak uměleckou, tak i technikou památkou.

Křižíkova fontána v Praze Zážitky

Křižíkova fontána v Praze

Křižíkova světelná fontána navržená slavným českým elektrotechnikem Františkem Křižíkem byla poprvé spuštěna 24. května roku 1891 u příležitosti Jubilejní zemské výstavy a rekonstruována v nové podobě pro Všeobecnou československou výstavu konanou v roce 1991.

Příběh českého Edisona – Františka Křižíka

Příběh českého Edisona – Františka Křižíka

Plánici, městečko v malebném Pošumaví, znají zejména ti, kteří jezdí na dovolenou k blízkému rybníku Hnačov a milovníci technických památek. Právě tady se narodil proslulý elektrotechnik a vynálezce František Křižík (8. července 1847, Plánice – 22. ledna 1941, Stádlec u Tábora). Vynalezl obloukovou lampu se samočinnou regulací, světelnou fontánu, zdokonalil elektrické tramvaje a další zařízení.

Krok za krokem Prahou s Františkem Křižíkem

Krok za krokem Prahou s Františkem Křižíkem

Slavný elektrotechnik a vynálezce František Křižík, zvaný český Edison, zanechal v Česku celou řadu stop. Stál u prvního osvětlení městských ulic v Písku, v Jindřichově Hradci a v dalších městech, s jeho jménem jsou spojeny i tramvaje, elektrárny či první elektrifikovaná trať z Tábora do Bechyně.

Další aktuality

Český ráj nabízí prázdninový program pro každý den

Během letních prázdnin se v Českém ráji rozhodně nudit nebudete! Zajímavých míst k objevování a zábavných aktivit je tu tolik, že si z nich vyberete na každý den v týdnu. Inspirací vám může být přehled zajímavostí z této oblasti, který vám přináší Kudy z nudy. Určitě si z něho vyberou děti i dospělí. Čekají vás nevšední zážitky a pestrý program na každý den prázdnin!
2. červenec 2025 15:00
Zážitky, Liberecký kraj

Nejlepší koupání: tipy na příjemné koupání v Libereckém kraji

V Libereckém kraji najdou milovníci vodního živlu spoustu skvělých možností, kde si pořádně zaplavat v přírodě či se osvěžit během tropických dnů v chladné vodě. V našich tipech ale najdete také místa pro ty, kteří dávají přednost bazénům a akvaparkům. Stačí si jen vzít plavky, ručník a hurá k vodě!
1. červenec 2025 17:00
Letní sporty, Liberecký kraj

Poutní chrám v Hejnicích letos slaví 300 let od vysvěcení

V předvečer svátku Navštívení Panny Marie, 1. července Léta Páně 1725, vstoupilo do hlavní lodi ještě rozestavěného kostela v Hejnicích procesí, vedené představeným františkánského kláštera P. Nicodemem Kurtzem, který mariánskou baziliku posvětil. V jubilejním roce 2025 si připomínáme 300. výročí posvěcení hejnického chrámu, který je národní kulturní památkou České republiky, největší sakrální stavbou Libereckého kraje a především centrem jednoho z nejvýznamnějších poutních míst střední Evropy. Připomeňte si tuto slavnou chvíli návštěvou zajímavé výstavy, která bude v chrámu přístupná po celé léto.
1. červenec 2025 14:00
Památky, Liberecký kraj

V červenci začíná Sedmihorské léto 2025: vystoupí hvězdy hereckého a hudebního nebe

Hudební a divadelní festival Sedmihorské léto letos v červenci a v srpnu uvede sedm samostatných akcí. V romantickém prostředí pod Troskami si užijete koncerty, divadlo i zábavnou talk show! Podívejte se s portálem Kudy z nudy, co vše letos pořadatelé připravili.
1. červenec 2025 10:37
Kultura, Liberecký kraj

Zámek Sychrov zve děti na prázdninové pohádkové prohlídky zámku s princeznou

Zámek Sychrov je pro návštěvníky otevřen celoročně a to každý den, včetně pondělí. V červenci a srpnu se na zámku koná několikrát denně prohlídka s princeznou, a to od pondělí do neděle. Kromě prohlídky s princeznou se také s dětmi můžete vydat na výstavu vzácných předmětů do Klenotnice anebo si zahrát hru v anglickém parku.
29. červen 2025 9:06
Památky, Liberecký kraj

Objevte neznámé Krkonoše: 10 tipů na letní pěší výlety, kde se vyhnete davům

Krkonošský národní park láká v létě i v zimě milovníky horské turistiky. Podle průzkumů je návštěvnost Krkonoš 12 milionů osob, řadí tak Krkonoše mezi nejnavštěvovanější světové národní parky. Správa KRNAP se snaží udržet rovnováhu mezi rostoucí návštěvností a křehkou přírodou Krkonoš. O to důležitější je připomenout turistům trasy pěších výletů, které by je možná nenapadly hned „na první dobrou“. Kudy z nudy vám přináší tipy na výlety v méně zatížených lokalitách, kde se nebudete prodírat davy lidí a objevíte tak méně neznámé kouty našich nejvyšších hor. Jako nástroj ochrany přírody slouží i celý systém turistické infrastruktury – odpočinková místa, vyhlídky apod.
26. červen 2025 2:13
Letní sporty, Liberecký kraj

10 tipů, jak si užít volný čas s dětmi v Libereckém kraji

Chystáte se na příjemnou rodinnou dovolenou do Českého ráje nebo do Jizerských hor, ale nevíte, kde hledat místa plné zábavy pro malé i velké? Pak se vám budou hodit naše tipy, které jsou ušity rodině přesně na míru! Je libo výlet do přírody, za starými řemesly anebo do zábavních parků? Stačí si jen vybrat...
24. červen 2025 11:40
Zážitky, Liberecký kraj

Znáte Jizerskohorské bučiny – první českou přírodní památku na seznamu UNESCO?

Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny v Jizerských horách byla jako první u nás zapsána na seznamu UNESCO. Jde o jednu z nejzachovalejších a přírodně nejcennějších částí v CHKO Jizerské hory. O jejich zařazení rozhodl 28. července 2021 výbor světového dědictví Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu.
20. červen 2025 11:20
Příroda, Liberecký kraj