ÚvodAktualityFilm Masaryk se před hlavní premiérou bude promítat na festivalu Berlinale
Kultura

Film Masaryk se před hlavní premiérou bude promítat na festivalu Berlinale

  • 12. února 2017
Letošní Berlinale v únoru uvede nový snímek režiséra Julia Ševčíka Masaryk. Mezinárodní filmový festival v Berlíně jej zařadil jako součást přehlídky Berlinale Special, promítat se bude od pátku 17. do neděle 19. února.
Pod hlavičkou Berlinale Special uvádí berlínský festival každý rok mimořádné kinematografické počiny nebo pocty světovým filmařským osobnostem. Loni například film Rozum a cit připomněl umění Alana Rickmana. Jak se bude publiku líbit historické drama o někdejším československém diplomatovi Janu Masarykovi a událostech spojených s mnichovskou dohodou?
 

Film s exkluzivní premiérou

Film natočený podle scénáře Alexe Königsmarka a Petra KolečkaKarlem Rodenem v hlavní roli rozhodně nenudí. Odehrává se na pozadí blížícího se válečného konfliktu a bouřlivého období kolem Mnichova, kdy Masaryk působil jako velvyslanec v Londýně. Na plátně se však Masaryk neobjevuje jen jako pouhý politik, ale také jako bonviván se slabostí pro alkohol, milenky a drogy.

Na českou scénu film vstoupil trochu zvláštně: podobně jako jiné domácí snímky, například Obsluhoval jsem anglického krále, zvolil strategii exkluzivní premiéry. Té se Masaryk dočkal 25. prosince pražském kině Lucerna, ale do široké distribuce vstoupí až po uvedení na Berlinale ve čtvrtek 9. března. Je to symbolické datum: v noci z 9. na 10. března 1948 Jan Masaryk zemřel. Zvláštní opatření zvolili tvůrci filmu nejenom proto, aby film získal dostatečný počet projekcí nutný k nominaci na ceny Český lev za rok 2016, ale také kvůli obavám, aby snímek nenatočil některý z diváků a předčasně jej nezveřejnil na internetu.
 

Ušlechtilý TGM versus „veselý Jan“

Karel Roden má s rodinou Masaryků už své zkušenosti: ve dvoudílném snímku o hilsneriádě Zločin v Polné jsme se s ním setkali v roli Tomáše Garrigue Masaryka, nyní si zahrál jeho syna Jana. Než půjdete do kina, vyplatí se oprášit si základní dějepisné znalosti. Například ohledně věku; Jan Masaryk se narodil v září 1886 v Praze, zemřel tedy jako dvaašedesátiletý. Už v dobách pražských studií se proslavil příšerným prospěchem na několika gymnáziích, ještě před maturitou odcestoval do USA.

Krátce po vzniku Československa vstoupil do služeb ministerstva zahraničí a působil jako chargé d’affaires ve Washingtonu, poté jako osobní tajemník Edvarda Beneše (toho ve filmu hraje Oldřich Kaiser), vyslanec v Londýně a posléze jako ministr zahraničí v londýnské exilové vládě. Po druhé světové válce v únoru 1948 odmítl odstoupit s ostatními demokratickými ministry a několik dní poté zemřel po pádu z okna svého bytu v Černínském paláciPraze na Hradčanech. Okolnosti se nikdy nevysvětlily a dodnes není jasné, zda šlo o sebevraždu, vraždu či nešťastnou náhodu. Je pochován podobně jako TGM a jeho sestra Alice na hřbitově v Lánech.
 

Dva filmy pro Berlín

Film začíná úmrtím československého prezidenta TGM a končí vyhlášením války. Natáčel se například na letišti Praha-Kbely, v areálu Vojenského technického muzea v Lešanech anebo v pražském Rudolfinu, ale také v Nizozemsku a v Londýně, první klapka klapla v září 2015 v Primaciálním paláci v centru Bratislavy. Masaryk ovšem není jediný film, který jede na letošní Berlinale. V hlavní soutěži festivalu bude rovněž uveden polsko-český snímek Přes kosti mrtvých, na kterém se s režisérkou Agnieszkou Hollandovou podílel scenárista Štěpán Hulík. Mysteriózní příběh, v němž jednu z hlavních rolí ztvárnil Miroslav Krobot, se odehrává v malé osadě na česko-polském pohraničí, kde se v rychlém sledu stane několik záhadných vražd. Film bude uveden do kin 20. dubna.
Karolinum – historické sídlo Univerzity Karlovy v Praze Památky

Karolinum – historické sídlo Univerzity Karlovy v Praze

Karolinum je národní kulturní památkou, symbolem Univerzity Karlovy. Od 14. století se zde nacházelo sídlo nejstaršího domu pražské univerzity – Karlovy neboli Veliké koleje (Collegium Caroli), kterou založil Karel IV. pro dvanáct mistrů pražského vysokého učení.

Masarykův salonek na Masarykově nádraží v Praze Památky

Masarykův salonek na Masarykově nádraží v Praze

Masarykův vládní salonek na stejnojmenném pražském nádraží pamatuje přítomnost řady významných politických osobností. Dnešní podoba je jen chabým odleskem někdejší nádhery, kterou připomíná částečně zachovaný zlatem dekorovaný trámový strop a krb, zárubně dveří a židle z přelomu 19. a 20. století.

Vrchotovy Janovice – naučná stezka Po stopách Sidonie Nádherné Příroda

Vrchotovy Janovice – naučná stezka Po stopách Sidonie Nádherné

Zámek ve Vrchotových Janovicích je spolu s původním parkem zvláštním prostorem s nenápadným, ale silným a osobitým kouzlem. Zámek je již 50 let součástí expozic Národního muzea v Praze.

Zámek Chyše – sídlo rodu Lažanských Památky

Zámek Chyše – sídlo rodu Lažanských

Zámek proslavil Karel Čapek, který zde pobýval v roce 1917 a zvěčnil ho ve svých dílech Krakatit nebo Věc Makropulos. Projít si můžete interiéry včetně sálu se stropní malbou od Petra Brandla, expozici věnovanou K. Čapkovi i rozsáhlý zámecký park. V pivovaru čepují pivo dle staročeské receptury.

Prohlídky Senátu Parlamentu České republiky ve Valdštejnském paláci Památky

Prohlídky Senátu Parlamentu České republiky ve Valdštejnském paláci

Senát Parlamentu ČR sídlí v Praze 1 na Malé Straně a patří mu tři paláce: Valdštejnský, včetně Valdštejnské zahrady, Kolovratský a Malý Fürstenberský palác. V opravdu reprezentativních prostorách těchto paláců se konají pravidelné prohlídky, které určitě stojí za návštěvu.

Galerie Lázně Liberec – muzeum v bývalých lázních Kultura

Galerie Lázně Liberec – muzeum v bývalých lázních

Pátá největší v Česku, založena v roce 1953, unikátní sbírka evropského umění, příjemné prostředí budovy bývalých Lázní doplněné o současné architektonické detaily... Taková je Galerie Lázně Liberec.

Moravské zemské muzeum Kultura

Moravské zemské muzeum

Moravské zemské muzeum je pamětí Moravy. Již více než 200 let zkoumá, uchovává a prostřednictvím výstav návštěvníkům zprostředkovává kulturní a přírodní bohatství, utvářené miliony let až po současnost. Ve sbírkách muzea se nyní nachází přes 6 a půl miliónu exponátů z různých oborů.

Otevřené zahrady Černínského paláce

17. 5.30. 9.
Otevřené zahrady Černínského paláce

Také v letošním roce bude zájemcům z řad veřejnosti zpřístupněna zahrada Černínského paláce, a to vždy o víkendech od 10:00 do 17:00 hodin. Vstup do zahrady je volný a možný pouze samostatným vchodem naproti Loretě.

Černínský palác a zahrada v Praze Příroda

Černínský palác a zahrada v Praze

Zahrada Černínského paláce v Praze, kde sídlí ministerstvo zahraničí, bývá v hlavní turistické sezoně přístupná veřejnosti. Původně barokní zahrada byla vybudována na konci 17. století významnými architekty tehdejší doby. V 19. století byla zahrada přeměněna do podoby anglického parku.

Jelení příkop pod Pražským hradem Příroda

Jelení příkop pod Pražským hradem

Jelení příkop je přírodní rokle, kterou teče potok Brusnice. Jméno "jelení" má příkop proto, že zde byla nejen v době vlády Rudolfa II. chována lovná zvěř. Otevřen je od 1. března do 30. listopadu vždy od 10:00 hodin do soumraku.

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky Kultura

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.

Další aktuality

Užijte si Francii přímo pod Karlovým mostem!

Při příležitosti francouzského národního svátku se na náměstí Na Kampě během 4 dnů od 10. do 13. července 2025 uskuteční již tradiční a velmi oblíbený Francouzský trh. Čekají vás čtyři dny plné francouzské atmosféry, vybraných delikates a živé hudby.
1. červenec 2025 13:58
Zážitky, Praha

Věda a historie není nuda: Emil Holub a jeho africké výpravy

Africké muzeum Dr. Emila Holuba v Holicích připomíná život a odkaz jednoho z nejvýznamnějších českých cestovatelů, lékaře a vědce. Emil Holub, slavný rodák z Holic, se zapsal do historie svými odvážnými výpravami do nitra Afriky, mapováním dosud neprozkoumaných oblastí a bohatými sbírkami, které přivezl zpět do Čech. Seznamte se s jeho cestami na Kudy z nudy!
30. červen 2025 15:35
Kultura, Praha

Praha a nejkrásnější parky a zahrady: oázy klidu, kam se podíváte zdarma

Zapomeňte na ruch a shon velkoměsta i letní žár pražských ulic a vydejte se s Kudy z nudy do pražských parků a zahrad. Z bohaté nabídky zákoutí plných zeleně a jezírek jsme vybrali ty, kam se podíváte zadarmo – jak je to dlouho, co jste se naposled prošli Františkánskou zahradou, Kinského zahradou nebo po Vojanových sadech?
30. červen 2025 12:00
Příroda, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (5.7. – 6.7.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Třebsínské zvonění 2025, BeerFest Nechvalice 2025, Ve znamení ledňáčka, Gotický jarmark na hradě Houska, Cestou necestou, z Kačiny do Kutné Hory. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
30. červen 2025 6:01
Zážitky, Praha

Z Prahy všemi směry: metrem do lesa

Do lesů v Praze a jejím okolí se dá vyrazit pěšky, tramvají i metrem – na procházku, za sluncem, na výlet s dětmi anebo jen tak, objevovat neznámá místa, kde jste ještě nebyli. Hlavní výhody? Takové procházky budou plné zážitků, nezaberou celý den, a protože při nich využijete hromadnou dopravu, budou také levné.
29. červen 2025 10:22
Příroda, Praha

Indický festival Ratha-Yatra roztančí Prahu

Ulice letní Prahy se na jeden den promění v jiný svět – centrem města bude 29. června 2025 procházet pestrobarevný, slavnostní průvod Ratha-yatra. Tradice stará tisíce let pravidelně plní ulice i srdce Pražanů i pražských návštěvníků radostí a povznášející atmosférou. Kromě zvuků Prahy, na které jsme zvyklí, jako je křik turistických průvodců, sirény sanitek, klaksony nervózních řidičů a cinkání tramvají, uslyšíte také troubení lastur, zvonění činelků a dunění bubnů a ucítíte vůně, které vás s jistotou vytrhnou z rutiny všedních dní.
29. červen 2025 8:36
Zážitky, Praha

Historická tramvaj č. 42 bude červenci a srpnu křižovat Prahu častěji

Historická tramvajová linka č. 42, kterou provozuje společnost Prague City Tourism společně s Dopravním podnikem hl. m. Prahy, prodlužuje od soboty 28. června až do 31. srpna 2025 svůj provoz. Kvůli zvyšujícímu se zájmu o tento typ dopravy bude tramvaj, místo původních 40minutových intervalů, jezdit každých 30 minut a během jednoho dne tak ujede o 5 okruhů městem více!
27. červen 2025 13:00
Památky, Praha

Česko ve filmu: Zlaté opojení a české stopy Charlieho Chaplina

Na filmovém plátně se kolébavým krokem přibližuje muž v buřince. Na opuštěný srub kdesi na Aljašce tiše padá sníh, na sporáku se vaří boty, láska je daleko a hlad veliký. Psal se rok 1925 a Charlie Chaplin ukázal světu, že i smích může bolet. Film Zlaté opojení nebyl jen groteskou – byl tichou elegií o tom, jak se člověk i ve vánici dokáže zasmát osudu. Podívejte se s Kudy z nudy na film, který se zapsal do filmové historie i české kultury.
26. červen 2025 7:02
Zážitky, Praha