ÚvodAktualityKde letos na podzim zastaví Legiovlak a kam se vypravit na výstavy o čs. legiích?
Zážitky

Kde letos na podzim zastaví Legiovlak a kam se vypravit na výstavy o čs. legiích?

  • 6. října 2018
Už jste viděli Legiovlak aneb legionářské muzeum na kolejích? Než se letos uloží k zimnímu spánku, můžete ho vidět v několika středočeských městech. Sté výročí vzniku Československé republiky pak oslaví měsíční zastávkou v hlavním městě. Kromě toho vám nabídneme další zajímavé legionářské výstavy!
Na svou cestu se Legiovlak poprvé vydal v roce 2015 a Českem bude křižovat ještě dva roky. Věrnou repliku vlaku z období let 1918–1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace československých legií, tak můžete navštívit také příští rok nebo napřesrok. Pocit sounáležitosti a národní hrdosti ale nejlépe zažijete právě teď na podzim, rovných sto let po památném vzniku samostatného československého státu. Vstup do Legiovlaku je zdarma.
 

Poslední letošní zastávky Legiovlaku

Vlak nabízí prohlídku řady zrekonstruovaných vagonů; v soupravě bývá většinou k vidění vůz polní pošty, takzvaná těpluška, prodejní, ubytovací a sanitní vůz, vozy s kovářskými či krejčovskými dílnami, obrněný vůz vyzbrojený dělem a kulomety, štábní vagon pro plánování operací a plošinové vozy s materiálem. Interiéry, informační panely a exponáty, které seznamují se životem a bojem čs. legií, si prohlédnete ve všední dny od 8 do 18 hodin, o víkendech od 9 do 19 hodin.

Legiovlak se letos zastaví celkem v sedmatřiceti městech Čech, Moravy a Slezska. Na začátku října se z Hostivic přesune do Benešova, kde si jej prohlédnete od 9. do 14. října. Další zastávkou budou od 16. do 21. října Úvaly a od 22. do 25. října Poděbrady. Od 28. října až do 18. listopadu bude Legiovlak k vidění v železniční stanici Praha-Dejvice, předposlední zastávkou pak bude od 20. do 25. listopadu Rakovník a letošní tečkou se stane zastávka v Radnicích; tam se s Legiovlakem rozloučíte v době od 27. listopadu do 2. prosince.
 

Výstavy na téma čs. legie

Za Legiovlakem nemusíte většinou cestovat nijak daleko a chce to jen pohlídat si čas, kdy dojede do vašeho města nebo blíž k vašemu bydlišti. Jiné je to s výstavami, a tak vám nabídneme přehled akcí z různých míst.

Například ve středních Čechách se do konce října můžete vypravit do Muzea klasického knihařstvíRožďalovicích na výstavu Příběhy československých legionářů v ilustracích a obrazech 1918–1938, Městské muzeum ve Velvarech pak do 10. listopadu nabízí výstavu věnovanou osobnostem čs. legií a vzniku Československa.

V historické budově Jihočeského muzea v Českých Budějovicích končí 11. listopadu výstava První světová válka – léta zkázy a bolesti, zatímco v Národním památníku II. světové války v Hrabyni je až do konce listopadu k vidění výstava o formování Československé armády v letech 1918−1938. Závěr první světové války a vojáky vracející se z fronty připomíná také výstava Rok 1918 – co nám válka vzala a dala, v Muzeu města Brna na Špilberku ji můžete navštívit až do konce roku.

A chystané akce? Koncem října se ve Slezském zemském muzeuOpavě otevře výstava věnovaná prvnímu prezidentovi T. G. Masarykovi, legiím a Slezsku. Památník Mohyla míru na jižní Moravě připomene sochaře a legionáře Rudolfa Březu, který se osobně znal s Milanem Rastislavem Štefánikem a roku 1919 sejmul jeho posmrtnou masku. Výstava začne koncem října a potrvá až do ledna 2019.
 

Co by vás mohlo zajímat?

  • Československé legie používaly podobné vlaky na Transsibiřské magistrále jako pojízdné kasárny, v 259 vlacích bývalo seřazeno 531 osobních a 10 287 nákladních vozů.
  • Součástí expozice v Legiovlaku je databáze, v níž můžete přímo na místě zjistit, jestli byl v legiích některý z vašich předků.
  • Co dělali legionáři ve volném čase? Například hráli loutkové divadlo: deset originálních marionet zapůjčilo Muzeum loutkářských kulturChrudimi. Přímo na italské frontě s nimi pro své spolubojovníky hráli divadlo bratři Kopečtí, pravnuci legendy českého loutkářství Matěje Kopeckého.
  • Mezi letošní novinky se vedle marionet a historické polní kuchyně řadí také parní lokomotiva, kterou Československá obec legionářská koupila v roce 2016 a nechala ji opravit. Protože ale z dnešních nádraží zmizely vodní pumpy a sklady uhlí, ČsOL si musela od Českých drah vypůjčit cisternový a plošinový vůz; lokomotiva si tak vozí potřebný materiál s sebou.
  • Až se Legiovlak v roce 2020 zastaví, mohl by najít zázemí u Larischovy vilyPardubicích. Ta se zapsala do dějin jako jedno z krvavých míst Heydrichiády a Československá obec legionářská v ní plánuje muzeum.
Muzeum T. G. Masaryka v Lánech – seznamte se s osobností prvního československého prezidenta Kultura

Muzeum T. G. Masaryka v Lánech – seznamte se s osobností prvního československého prezidenta

Muzeum T. G. Masaryka v Lánech sídlí ve zrekonstruovaném tereziánském špýcharu. Je zcela bezbariérové a kromě výstav a expozic nabízí i možnost občerstvení ve stylové kavárně.

Slovácký Slavín v Kněždubu Památky

Slovácký Slavín v Kněždubu

V obci Kněždub najdete hřbitov, kde jsou umístěny hroby místních umělců, kteří ve svém díle zvěčnili krajinu a obyvatele Slovácka. Nejznámějším z nich je Jožka Úprka, dále jsou zde hroby malíře Antoše Frolky a akademického sochaře Františka Úprky.

Zítkovy sady v Praze Příroda

Zítkovy sady v Praze

Zítkovy sady leží pod Emauzy a vznikly na místech posledních zbytků starého Podskalí. Jsou ohraničeny Palackého náměstím, Rašínovým nábřežím, ulicí Dřevnou a náměstím pod Emauzy.

Legiovlak 2024

19. 11.24. 11.
Legiovlak 2024

Legiovlak je projekt Československé obce legionářské, který si předsevzal vytvořit věrnou repliku legionářského vlaku z období let 1918–1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace čs. legií.

Další aktuality

Máte rádi francouzskou kulturu? Pak si nenechte ujít Festival francouzského filmu

Festivalu francouzského filmu se koná již tradičně v druhé polovině listopadu, letos od 21. do 27. 11. 2024. Již 27. ročník nabídne předpremiéry, soutěžní sekci, krátké filmy a připomene tvorbu Clauda Sauteta a Pierra Niney. V Praze se na francouzské filmy můžete vydat až do 27. listopadu 2024 do Kina 35 Francouzského institutu, do Lucerny, Světozoru a Edison Filmhubu. Festival se následně přemístí také do Brna, Českých Budějovic, Hradce Králové a Ostravy.
21. listopad 2024 15:30
Zážitky, Praha

Vánoční Sběratel láká na pivní známku, Freddie Mercuryho i Tatru 77

Originální dárky nejen pro sběratele budou mít možnost koupit návštěvníci vánočního veletrhu Sběratel. Ten se uskuteční 22. – 23. listopadu 2024 v pražském hotelu Olympik. Sejde se na něm přes 80 prodejců známek, mincí, pohlednic a dalších sběratelských rarit z celého světa.
21. listopad 2024 15:00
Zážitky, Praha

Rostlinné symboly Vánoc a adventu – z domova i z tropických krajin

V neděli 1. prosince 2024 zapálíme první svíci na adventním věnci a zahájíme tím krásný předvánoční čas. K adventu i Vánocům patří už tradičně řada symbolů z rostlinné říše. Kromě vánočního stromečku naše domovy zdobí větvičky barborek, jmelí a za oknem rozkvétá brambořík. K vánoční výzdobě patří i řada tropických rostlin, například vánoční hvězda neboli pryšec překrásný, obrovské květy hvězdníku nebo vánoční kaktus. S mnoha těmito rostlinami se můžete setkat i při návštěvě trojské botanické zahrady. Víte, proč některé rostliny symbolizují právě čas adventu a Vánoc? Odkud zejména ty tropické pocházejí? A na co si při jejich pěstování dát pozor? Kromě seznámení s krásnými rostlinami nabízí Botanická zahrada Praha v letošním roce i originální vánoční dárky.
21. listopad 2024 10:00
Příroda, Praha

Kam v Praze na dobrý svařák? Tipy pro sváteční pohodu a hřejivé zážitky

Vánoční čas a vůně svařeného vína patří k sobě. Ať už budete na adventní víkendy či vánoční svátky v Praze jako turista nebo jste v hlavním městě doma, určitě se vám budou hodit tipy, kam vyrazit na dobré svařené víno, případně i punč. Užijte si advent a Vánoce v Praze! Kudy z nudy napoví, kde vám vánoční svařené víno nebo punč bude chutnat!
21. listopad 2024 8:00
Gurmánská turistika, Praha

Tajemství, zajímavosti a poklady katedrály sv. Víta na Pražském hradě

Symbol českého státu, korunovační chrám nebo hrobka přemyslovských knížat: tím vším je katedrála sv. Víta na Pražském hradě. Přestože základní kámen ke stavbě gotické katedrály položil král Jan Lucemburský už 21. listopadu 1344, teprve 28. září 1929 se lidem představila tak, jak ji známe dnes. Skutečně ji ale známe?
21. listopad 2024 5:11
Památky, Praha

10 tipů, kam v Praze vyrazit za nočním životem

Ať už jste místní, nebo do Prahy přijíždíte na dovolenou, a hledáte místo, kam vyrazit se večer pobavit, poradí vám portál Kudy z nudy. Hlavní město je plné hudebních, nočních klubů a barů. Stačí si vybrat a prožít noc plnou zábavy s partou přátel či partnerkou/partnerem. Můžete protančit noc, nebo jen posedět u nějakého dobrého pití.
20. listopad 2024 15:00
Zážitky, Praha

Vánoční trhy na náměstí Míru v Praze se již otevírají

Nejoblíbenější trhy v roce – Vánoční trhy v Praze se otevírají již tento týden. Jedná se především o menší lokální trhy v městských částech, jako jsou populární vánoční trhy na náměstí Míru, náměstí Republiky, Andělu a mezi prvními se otevřou také trhy na Tylově náměstí (I. P. Pavlova). Na ty největší pražské vánoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí si však musíte počkat do 2. prosince.
20. listopad 2024 14:00
Zážitky, Praha

Připomeňte si výročí zápisu Prahy na Seznam UNESCO pěknou procházkou

Historické centrum Prahy bylo 4. prosince 1992 společně s historickými centry Českého Krumlova a Telče zapsáno na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Historická jádra těchto měst byla vůbec našimi prvními památkami, zapsanými na tento prestižní Seznam. Oslavit toto významné výročí můžete pěknou procházkou po historických koutech hlavního města. Kam se vydat vám poradí Kudy z nudy.
20. listopad 2024 8:52
Památky, Praha