Na svou cestu se
Legiovlak poprvé vydal v roce 2015 a Českem bude křižovat ještě dva roky. Věrnou repliku vlaku z období let 1918–1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace československých legií, tak můžete navštívit také příští rok nebo napřesrok. Pocit sounáležitosti a národní hrdosti ale nejlépe zažijete právě teď na podzim, rovných sto let po památném vzniku samostatného československého státu. Vstup do Legiovlaku je zdarma.
Poslední letošní zastávky Legiovlaku
Vlak nabízí prohlídku řady zrekonstruovaných vagonů; v soupravě bývá většinou k vidění vůz polní pošty, takzvaná těpluška, prodejní, ubytovací a sanitní vůz, vozy s kovářskými či krejčovskými dílnami, obrněný vůz vyzbrojený dělem a kulomety, štábní vagon pro plánování operací a plošinové vozy s materiálem. Interiéry, informační panely a exponáty, které seznamují se životem a bojem čs. legií, si prohlédnete ve všední dny od 8 do 18 hodin, o víkendech od 9 do 19 hodin.
Legiovlak se letos zastaví celkem v sedmatřiceti městech Čech, Moravy a Slezska. Na začátku října se z
Hostivic přesune do
Benešova, kde si jej prohlédnete od 9. do 14. října. Další zastávkou budou od 16. do 21. října
Úvaly a od 22. do 25. října
Poděbrady. Od 28. října až do 18. listopadu bude Legiovlak k vidění v
železniční stanici Praha-Dejvice, předposlední zastávkou pak bude od 20. do 25. listopadu
Rakovník a letošní tečkou se stane
zastávka v Radnicích; tam se s
Legiovlakem rozloučíte v době od 27. listopadu do 2. prosince.
Výstavy na téma čs. legie
Za
Legiovlakem nemusíte většinou cestovat nijak daleko a chce to jen pohlídat si čas, kdy dojede do vašeho města nebo blíž k vašemu bydlišti. Jiné je to s výstavami, a tak vám nabídneme přehled akcí z různých míst.
Například ve
středních Čechách se do konce října můžete vypravit do
Muzea klasického knihařství v
Rožďalovicích na
výstavu Příběhy československých legionářů v ilustracích a obrazech 1918–1938,
Městské muzeum ve
Velvarech pak do 10. listopadu nabízí výstavu věnovanou osobnostem čs. legií a vzniku Československa.
V historické budově
Jihočeského muzea v
Českých Budějovicích končí 11. listopadu
výstava První světová válka – léta zkázy a bolesti, zatímco v
Národním památníku II. světové války v Hrabyni je až do konce listopadu k vidění
výstava o formování Československé armády v letech 1918−1938. Závěr první světové války a vojáky vracející se z fronty připomíná také
výstava Rok 1918 – co nám válka vzala a dala, v
Muzeu města Brna na
Špilberku ji můžete navštívit až do konce roku.
A chystané akce? Koncem října se ve
Slezském zemském muzeu v
Opavě otevře
výstava věnovaná prvnímu prezidentovi T. G. Masarykovi, legiím a Slezsku.
Památník Mohyla míru na
jižní Moravě připomene
sochaře a legionáře Rudolfa Březu, který se osobně znal s Milanem Rastislavem Štefánikem a roku 1919 sejmul jeho posmrtnou masku. Výstava začne koncem října a potrvá až do ledna 2019.
Co by vás mohlo zajímat?
- Československé legie používaly podobné vlaky na Transsibiřské magistrále jako pojízdné kasárny, v 259 vlacích bývalo seřazeno 531 osobních a 10 287 nákladních vozů.
- Součástí expozice v Legiovlaku je databáze, v níž můžete přímo na místě zjistit, jestli byl v legiích některý z vašich předků.
- Co dělali legionáři ve volném čase? Například hráli loutkové divadlo: deset originálních marionet zapůjčilo Muzeum loutkářských kultur z Chrudimi. Přímo na italské frontě s nimi pro své spolubojovníky hráli divadlo bratři Kopečtí, pravnuci legendy českého loutkářství Matěje Kopeckého.
- Mezi letošní novinky se vedle marionet a historické polní kuchyně řadí také parní lokomotiva, kterou Československá obec legionářská koupila v roce 2016 a nechala ji opravit. Protože ale z dnešních nádraží zmizely vodní pumpy a sklady uhlí, ČsOL si musela od Českých drah vypůjčit cisternový a plošinový vůz; lokomotiva si tak vozí potřebný materiál s sebou.
- Až se Legiovlak v roce 2020 zastaví, mohl by najít zázemí u Larischovy vily v Pardubicích. Ta se zapsala do dějin jako jedno z krvavých míst Heydrichiády a Československá obec legionářská v ní plánuje muzeum.