Jednou z hvězd letošního ročníku festivalu Prague Fringe bude samotný Jára Cimrman. Česká legenda se vrací na prkna Malostranské besedy, kde před padesáti lety vystoupil vůbec poprvé. Inscenaci Záskok odehraje soubor Cimrman English Theatre v angličtině, a představí tak Cimrmana mezinárodnímu publiku. V Malostranské besedě vystoupí také britský vědec působící v ČR Dr. Michael Londesborough, MBE, známý z pořadu České televize. V podmanivé show Chemie lásky divákům dokáže, že láska není nic jiného než řetězec chemických reakcí. Českou stopu na festivalu doplní nadějná mladá tvůrkyně Bibiana Nesvadbová s autorskou inscenací Proč mi máma chybět nebude.
Do Prahy se vrací také festivaloví oblíbenci v čele s britským hercem Pipem Uttonem, který se tentokrát v působivé one man show promění v samotného Williama Shakespeara. V uhrančivém thrilleru Ať padají jako mouchy, který premiérově oslnil diváky na loňském Fringe v Edinburghu, se představí oceňovaný dramatik Henry Naylor a výjimečná herečka Emily Carding. Na festivalu se představí také nové inscenace z Japonska, Finska, Austrálie, Ukrajiny a dalších zemí.
Představení v originálním znění
Čtvrtek 30. května bude již tradičně věnován představením v originálním znění, což ocení nejen milovníci Indie a Itálie, ale také místní indická a italská komunita. Bombajský Youtube hit UnErase Poetry zazní v hindštině. Na své si přijdou i znalci italštiny, kteří se mohou těšit na dvě inscenace oceněné na italských Fringe festivalech v Miláně a Catanii – o (ne)chtěném mateřství promluví Alice ne a one woman show Všichni jste mými hosty představí celou plejádu postav v podání jedné herečky. Dalším z výrazných mezinárodních zástupců bude oceňovaný tchajwanský soubor Shinehouse Theatre s lyrickou inscenací Šepot vln, kterou odehraje v originálním znění s českými a anglickými titulky.
Prague Fringe se tradičně koná na Malé Straně mimo jiné v Divadle Inspirace, A Studiu Rubín, Muzeu alchymistů a mágů a v Café Club Míšeňská. Letos budou poprvé dvě celé scény věnované komedii, na kterou se diváci mohou těšit v úspěšném Charles Bridge Comedy Club v těsném sousedství Karlova mostu, a v nové scéně OG Glenn’s Bar, který představí pečlivě sestavený program stand-upů. Malostranská beseda bude hostit větší produkce jako Večer tříkrálový od Australské shakespearovské společnosti, bláznivý muzikál Princ Gayjaja nebo zmíněného Cimrmana.
Nejvýhodnější vstupenky mohou diváci zakoupit prostřednictvím oblíbeného Prague Fringe Passu, který je opět k dispozici za 1 100 Kč. Návštěvníci tak na každé vstupence ušetří 20 Kč a zároveň uhradí jen jeden poplatek za transakci. Vstupenky stojí v předprodeji 250 Kč pro dospělé a 220 Kč pro studenty a seniory. Vstupné na místě stojí 300 Kč. Fringe je bezhotovostním festivalem a přijímá všechny hlavní platební karty.