ÚvodAktualityGalerie desetkrát jinak a hlavně ne nudně!
Kultura

Galerie desetkrát jinak a hlavně ne nudně!

  • 7. června 2020
Vyjdeme-li z všeobecného a stereotypního myšlení, jste-li žena, galerie milujete. Jste-li muž, chodíte do nich pouze za odměnu – tedy pokud vám někdo nějakou slíbí. Přesto je mnoho výjimek a jsou ženy, které galerie nenávidí, a muži, kteří do nich chodí rádi (a nejen proto, že hned vedle čepují skvělou Plzeň). Kudy z nudy je tu proto, aby přineslo tipy na galerie, které si užijete, ať už patříte do kterékoli z vyjmenovaných kategorií. Galerie nemusí být nuda! Může vás uchvátit, dojmout a nebo pěkně rozzuřit. Záleží jen na vás, jak celou záležitost pojmete, a jak se k ní postavíte.
GalerieMuži by si měli vybírat galerie s něčím monumentálním, unikátním a nebo alespoň hodně moderním. Zejména u posledního jsou dvě možnosti prožitku. Buď se opravdu pobavíte, nebo pořádně naštvete, protože se bavili tvůrci exponátů – a to hlavně na váš účet. Když je ale odhalíte (ať už to mysleli jakkoli), je to jednoznačně bod pro vás, a to i před partnerkou, kvůli které jste se sem stejně nejspíše vypravili.

Ženy to mají jednodušší. Jejich smysl pro estetično bývá často vyvinutější než u mužů, a tak jsou s to docenit zámecké obrazárny, kde se nalézá unikátní a jedinečná sbírka děl tajemného vlámského autora, která nemá na světě obdoby. Co na tom, že na všech obrazech je les s paloukem, na kterém leží polonahá otylá žena… Ať tak či tak, máme tu pro vás galerie, ve kterých se nudit nebudete:
 

Něco, co jste ještě neviděli

DOXPokud chcete na modernu, která nejen šokuje, ale i pobaví, neváhejte a směřujte své kroky do pražských Holešovic. Ač se nejedná o výstavní čtvrť, výstav je zde celoročně dostatek. Svatostánkem uměnímilovných jedinců je Centrum současného umění DOX – nezávislá nezisková instituce zabývající se prezentací mezinárodního současného umění, architektury a designu situovaná v  přestavěných prostorách industriálního charakteru v Praze Holešovicích. Pokud si odmyslíte předchozí šroubovanou větu, měli byste vědět, že zrovna tady se rozhodli jako první v Česku vystavit Černého Entropu (ta je nyní k vidění v plzeňské Techmanii) a že zrovna tady chce dnes vystavovat každý, kdo u nás něco znamená. Mimochodem, určitě se podívejte na střechu budovy, objevíte tam vzducholoď.
 

Sochy v bývalých vodojemech pod Špilberkem

Chrám kameneChrám kamene – tak se jmenuje nová expozice lapidária Muzea města Brna, která je umístěna v opravených vodojemech na hradě Špilberku. Do dvou nádrží z let 1870 a 1900 umístilo Muzeum města Brna lapidárium – cennou sbírku kamenných artefaktů, od náhrobků až po zachráněné kamenosochařské prvky ze zaniklých brněnských staveb. Špilberské vodojemy, mohutné nádrže s výškou kolem šesti metrů, sloužily jako zásobárna vody pro město Brno přibližně do 20. let 20. století. Poté značně chátraly, rekonstrukcí prošly až mezi lety 2017 a 2019.
 

Třírozměrný výlet do antiky

HostinnéJsou na vás obrazy příliš placaté? Pokud dáváte přednost něčemu plastickému, vyrazte do Krkonoš! Ne, nemáme na mysli samotné hory, i když ty jsou plastické také dost, navrhujeme vám návštěvu františkánského kláštera v Hostinném, kde si můžete „dát oraz“ od horské turistiky a prohlédnout si unikátní sádrové odlitky antických soch. Kromě estetična se můžete i vzdělat, protože expozice vás seznámí i s vývojem plastiky od konce 7. století před Kristem do 2. století po Kristu, tedy s obdobím, kdy na místě kláštera nebylo nic než lesy plné vlků.
 

Galerie v Tančícím domě

Galerie Tančící důmGalerie Tančící dům se snaží propojovat každodenní svět lidí se světem umění. Kromě skvělých výstav moderního umění, retro kultury, současného skla, architektury, fotografie a dalších oblíbených témat a trendů si užijete i krásný výhled na Prahu – vyhlídkové místo se nachází na střeše budovy odkud se odkrývá panorama města. V současné době najdete v galerii retrospektivní výstavu uměleckých děl ze skla Bořka Šípka. V expozici je na 250 kusů váz a 40 kousků designového nábytku, který umělec vlastnoručně vyráběl. K vidění zde bude do 27. září 2020.
 

Galerie v bývalých lázních

Oblastní galerie LiberecOblastní galerie v Liberci sídlí v budově bývalých městských lázní na Masarykově třídě v Liberci. Pečuje o rozsáhlé umělecké sbírky a návštěvníkům nabízí prohlídku čtyř stálých expozic evropského a českého umění. Ve stálé expozici se nacházejí opravdové skvosty českého, francouzského, nizozemského a rakouského malířství. Součástí stálé expozice jsou prostory určené dospělým i dětem věnované interaktivním exponátům, zkonstruované za pomoci nejnovějších technologií.
 

Už sto let na moderní umění do Roudnice

galerie roudniceGalerie v jízdárně roudnického zámku oslavila už sto let od svého založení, a tak je nejvyšší čas se sem také konečně vypravit. Zdejší specialitou jsou zejména čeští malíři, to nejcennější ze sbírky pak tvoří dvacet obrazů od slavného českého malíře Antonína Slavíčka. Krom toho si zde můžete prohlédnout obrazy Mikuláše Medka, Jiřího Johna, Václava Boštíka či Františka Ronovského. Galerie dnes pečuje o více než 3000 obrazů, kreseb, grafických listů, soch a předmětů užitého umění.
 

Dům plný bílé krásy v Mikulově

Galerie ZávodnýDům jako vytesaný do bílého kamene vyrostl na nároží Brněnské a Husovy ulice v Mikulově. Na stavbu unikátní budovy Galerie Závodný se vozil kámen až z Chorvatska. Obrovské bloky bílého kamene pokrývají dům od země až po špičku střechy. Výstavní program tvoří autorské výstavy vynikajících českých i zahraničních umělců především slovenských a středoevropských, v popředí zájmu stojí geometrické, minimalistické a konceptuální umění a tvorba českých autorů, kteří odešli do exilu.
 

Galerie místo veřejných záchodků v Karlových Varech

Galerie SUPERMARKETwcGalerie SUPERMARKETwc Karlovy Vary je netradiční výstavní prostor vybudouvaný z bývalých veřejných wc. Je to místo setkávání mezioborových profesionálů i široké veřejnosti. Galerie získala nominaci Akademie designu ČR na cenu Czech Grand Design na Obchod roku 2009 za galerii a prezentaci designu. Galerie o výměře pouhých 43 m2 nabízí– kavárnu s wifi připojením, WC, designový obchod, možnost vytvořit si vlastní výrobek nebo se zúčastnit workshopu či přednášky. Součástí galerie je přilehlý podchod, který je netradiční výstavní plochou bezprostředně komunikující s kolemjdoucími a také venkovní zahrádka s posezením. Originální objekt dává prostor mnoha aktivitám a je bezbariér.
 

Ostrava, jak ji možná neznáte – plná kultury

GVUOVěděli jste, že Galerie výtvarného umění v Ostravě má ve svých sbírkách více než 23 tisíc exponátů? Kvalitou sbírek se Galerie výtvarného umění v Ostravě přiřazuje k pětici nejvýznamnějších sbírkotvorných institucí v České republice a získává tak nadregionální význam. Návštěvníci zde mohou vidět jak stálé expozice, tak krátkodobé výstavy děl různých autorů. Aktuálně je zde k vidění například výstava Pavla Nešlehy. Také je nepravděpodobné, že by neměli ani jedno dílo od kteréhokoli slavného českého výtvarníka, na kterého byste si z hlavy vzpomněli. Poznejte Ostravu jinak, než ji znáte z falešného obecného povědomí!
 

V Brně se do galerií podíváte zdarma

moravska galerieMoravská galerie v Brně je výjimečná nejen šíří svého záběru. Jako první veřejné muzeum umění v České republice se rozhodla trvale zrušit vstupné do stálých expozic. Bezplatně se tak seznámíte s bohatými uměleckými sbírkami v expozici moderního umění v Pražákově paláci, starého umění v Místodržitelském paláci a užitého umění v budově Uměleckoprůmyslového muzea.
Galerie Tančící dům se střešní vyhlídkou Kultura

Galerie Tančící dům se střešní vyhlídkou

Cílem Galerie Tančící dům je zprostředkovat návštěvníkům pestrý program se zaměřením na prezentaci a prodej toho nejlepšího současného umění. Od roku 2016 změnila původní galerie Art Salon S koncepci i jméno. Zaměřuje se na výstavy významných českých i zahraničních umělců a tematické expozice.

Chrám kamene – Vodojemy na Špilberku Památky

Chrám kamene – Vodojemy na Špilberku

Věřili byste, že uvnitř východního barokního opevnění Špilberku se ukrývá „chrám“ plný kamenných svědků brněnské historie? Pojďte se přesvědčit! Zveme vás do lapidária umístěného do bývalých vodojemů, které nyní po téměř 100 letech získávají nové využití.

Galerie výtvarného umění v Ostravě, GVUO – Dům umění Kultura

Galerie výtvarného umění v Ostravě, GVUO – Dům umění

Galerie výtvarného umění v Ostravě je příspěvkovou organizací Moravskoslezského kraje, jedná se o největší sbírkotvornou galerii v kraji. Sbírky GVUO jsou neustále rozšiřovány a svou kvalitou instituci řadí k pětici nejvýznamnějších sbírkotvorných institucí v České republice.

Oblastní galerie v Liberci – muzeum v bývalých lázních Kultura

Oblastní galerie v Liberci – muzeum v bývalých lázních

Pátá největší v Česku, založena v roce 1953, unikátní sbírka evropského umění, příjemné prostředí budovy bývalých Lázní doplněné o současné architektonické detaily... Taková je Oblastní galerie Liberec.

Františkánský klášter v Hostinném Památky

Františkánský klášter v Hostinném

V areálu barokního Františkánského kláštera v Hostinném najdete Městské muzeum věnované historii františkánů, rodákům a významným osobnostem města. Jedná se o jedinou dochovanou památku Wolfganga Dienzenhofera, jednoho z nejvýznamnějších architektů evropského baroka.

Centrum současného umění DOX Kultura

Centrum současného umění DOX

Centrum současného umění DOX v Praze je nezávislou mezioborovou platformou pro současné české a mezinárodní umění, architekturu a design.

Galerie Závodný v Mikulově – dům plný bílé krásy Kultura

Galerie Závodný v Mikulově – dům plný bílé krásy

Galerie Závodný je soukromá galerie, která byla otevřena v roce 2011 v historickém jádru města Mikulova. Jejímu zrodu předcházela dlouholetá sběratelská činnost v oblasti výtvarného umění.

Moravská galerie v Brně – druhé největší muzeum umění v České republice Kultura

Moravská galerie v Brně – druhé největší muzeum umění v České republice

Moravská galerie v Brně je druhé největší muzeum umění v České republice. Je výjimečná šíří svého záběr – jako jediné muzeum umění v Česku se zabývá výtvarnou kulturou zcela komplexně. Vlastní čtyři architektonicky objekty: Pražákův palác, UMPRUM, Místodržitelský palác a Jurkovičovu vilu.

Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem Kultura

Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem

Pokud se vydáte do Roudnice nad Labem, neměli byste vynechat návštěvu Galerie moderního umění. Za její "rodinné stříbro" lze považovat soubor 60 obrazů Antonína Slavíčka. Jádro expozice tvoří reprezentativní obrazy Mikuláše Medka, Jiřího Johna, Václava Boštíka či Františka Ronovského.

Další aktuality

Česko ve filmu: režisér Miloš Forman, filmy československé nové vlny i hollywoodské trháky

Miloš Forman, jeden z největších českých a světových filmových režisérů, za sebou zanechal nezapomenutelnou filmovou stopu. Od československé nové vlny až po hollywoodské oscarové triumfy, každý z jeho filmů nabídl nejen silný příběh, ale i zajímavé lokace, kde se natáčelo. Jeho tvorba je charakteristická věrností lidskému příběhu, důvtipným humorem a schopností vyprávět o společnosti s jemnou ironií i hlubokým porozuměním. Podívejte se s Kudy z nudy na jeho nejznámější snímky, na zajímavosti, které je provázely, i místa, kde se natáčely.
2. duben 2025 11:18
Kultura

Velikonoce pro děti: tvůrčí a zábavné dílny, prohlídky a programy

Malování vajíček, vystoupení folklorních souborů, stánky s občerstvením, barevné kraslice, stuhy a pentle a rašící jarní břízky – to všechno slibují velikonoční jarmarky a trhy, které se budou konat v období Velikonoc, které letos připadají na 18. až 21. dubna 2025. Na portálu Kudy z nudy objevíte bezpočet akcí, dvacet z nich vám představíme podrobněji.
2. duben 2025 9:00
Kultura

Tipy na místa, kde objevíte obrazy barokního malíře Petra Jana Brandla

Petr Brandl (1668 Praha – 1735 Kutná Hora) přední představitel českého vrcholného baroka, jehož bouřlivý život se odrážel i v jeho díle, které nás dodnes ohromuje. Nejprve navštěvoval jezuitskou školu, umění malířství se naučil v letech 1683 až 1688 u dvorního malíře Kristiána Schrödera, který pracoval také jako správce hradní obrazárny. Tam se také Brandl pod jeho vedením seznámil s díly italských a holandských mistrů. V roce 1694 se Brandl stal mistrem ve Staroměstském malířském cechu. Nelze mu upřít vytříbený styl propracovanosti šerosvitu a světelných zdrojů. Oceňována je i jeho práce s prostorovostí obrazových scén. Jeho práce naleznete na mnoha místech – kam se za nimi vypravit vám napoví portál Kudy z nudy.
26. březen 2025 8:46
Kultura

Cesty za uměním: renesanční malíř Raffael Santi, krásné madony i andělé jako rošťáci

Dáma s jednorožcem či Dáma se závojem, Athénská škola, proslulá Sixtinská madona, Madona della Sedia anebo Madona v zeleni: to jsou nejznámější díla jednoho z největších malířů vrcholné renesance, Raffaela Santiho (1483–1520). Italský umělec, který si podmanil dvůr papeže Julia II. i samotný Vatikán, překvapivě vydechl naposledy v den svých sedmatřicátých narozenin. Podívejte se s Kudy z nudy, jak se jeho umělecký odkaz otiskl v českých zemích a kde můžete jeho díla spatřit na vlastní oči?
25. březen 2025 10:03
Kultura

Noc divadel 2025: užijte si večer plný zábavy a největší divadelní svátek v Evropě

Největší divadelní svátek proběhne na konci března, v sobotu 29. 3. 2025 s podtitulem „Sousedství“ a opět nabídne prohlídky, divadelní dílny, diskuse s tvůrci, představení a performance, které v běžném programu nenajdete – zdarma nebo za symbolické vstupné. Noc divadel koná v nejbližší sobotu v týdnu, v němž celosvětově slavíme Světový den divadla, který připadá na 27. března.
24. březen 2025 17:00
Kultura

Oslavte mezinárodní den loutkového divadla výletem za loutkami

Na 21. březen připadá Mezinárodní den loutkového divadla, a protože má české loutkářství letitou tradici, vzpomeňte si na dřevěné herce, za kterými se můžete i se svými dětmi vypravit do některého z divadel nebo muzeí. České loutkářství se dostalo dokonce na Seznam nehmotného dědictví UNESCO, kam bylo zařazeno 1. prosince 2016. Kouzlo loutkového divadla a krásu českých loutek objevíte například v Chrudimi, Prachaticích, Českém Krumlově nebo v Plzni.
21. březen 2025 9:00
Kultura

Svatý Josef: zvyky a tradiční srdce z perníku

Na 19. březen připadá svátek často užívaného mužského jména, kterým je Josef čili Pepík. Oblíbené české jméno má prastarý hebrejský původ a znamená „Bůh ti dá následovatele“. V našich končinách se kolem tohoto data tradičně koná spousta „josefských“ akcí. Znáte ale i zvyky, které se na Josefa dodržovaly? Anebo proč se Josefům vlastně říká Pepík? Připomeneme si i několik pranostik, které v tak významný den nemohou chybět.
19. březen 2025 11:00
Kultura

10 tipů, kam se podívat na unikátní sluneční hodiny

Znáte naše raritní sluneční hodiny? Víte, které z nich jsou největší v České republice či na světě, které leží v nejvyšší nadmořské výšce anebo v jakém městě naleznete hodiny svou rozlohou nejširší? Přehled unikátních slunečních měřičů času vám přinášíme v dnešních tipech.
14. březen 2025 8:00
Kultura