ÚvodAktualityHistorické objekty Kutné Hory rozezní mezinárodní hudební festival
Kultura

Historické objekty Kutné Hory rozezní mezinárodní hudební festival

  • 20. srpna 2020
V Kutné Hoře se od 22. do 30. srpna 2020 uskuteční již 13. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Kutná Hora. Vše, co na festivalu zaznívá, vzniká přímo v Kutné Hoře. Program festivalu zahájí v sobotu 22. srpna koncert pro harfu a violoncello v kapli Božího těla.
Kutná Hora BarboraKoncerty se budou konat stejně jako v minulých letech v unikátních prostorách historických objektů Kutné Hory, města zapsaného na seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Deset festivalových koncertů zahrnuje komorní program, symfonické dílo, soudobou hudbu i díla zřídka uváděných autorů. Festivalová dramaturgie zároveň akcentuje přizvané projekty na pomezí žánrů. Jádro festivalového programu však tvoří komorní koncerty hráčů, kteří se na jeden týden setkají v Kutné Hoře, aby přes den zkoušeli večerní program a každý den tak sdíleli jedinečnou energii čerstvě nazkoušeného díla.
 

V hlavní roli harfa i akordeon

Jana BouškováV předvečer zahájení MHF Kutná Hora v sobotu 22. srpna se v rámci Preludia v kapli Božího těla představí harfistka Jana Boušková a violoncellista Jiří Bárta. Koncertem komorního repertoáru v neděli 23. srpna zahájí program v chrámu sv. Barbory Eben Trio v premiérovém podání Smyčcového kvartetu č. 1, „Kreutzerovy sonáty“ od Leoše Janáčka v úpravě pro klavírní trio Miloše Štědroně.

Vlachová akordeonVelmi zajímavý koncert čeká návštěvníky v pondělí 24. srpna, kdy se v kapli Božího těla odehraje Silenzio – koncert pro smyčce a akordeon! Posluchačům se představí Roman Patočka a Helena Jiříkovská hrou na housle,  Lukáš Polák za violoncellem a Jarmila Vlachová bude ovládat akordeon.
 

Šostakovič, Schumann a Beethoven

klavírista ArdaševKlavírní recitál Igora Ardaševa v úterý 25. srpna se odehraje v chrámu sv. Barbory. Následovat budou 26. srpna ve střídavém obsazení komorní díla Dmitije Šostakoviče a Roberta Schumanna, kdy se poprvé představí větší část umělců, kteří budou po celý týden účastni festivalového programu: houslisté Martina Bačová, Helena Jiříkovská a Roman Patočka, violisté Karel Untermüller a Martin Stupka, violoncellisté Jiří Bárta a Lukáš Polák.

HousleBeethovenovy sonáty pro violoncello a klavír provede v kostele sv. Jana Nepomuckého Terezie Fialová a Jiří Bárta. V Trojkoncertu, op. 56 pro klavír, housle a violoncello je v rámci závěrečného koncertu v sobotu 29. srpna doplní houslista Roman Patočka a doprovodí Komorní filharmonie Pardubice v čele s dirigentem Stanislavem Vavřínkem.

Úplně poslední koncert festivalu zazní v neděli 30. srpna v podání pardubických filharmoniků. Bude jím Beethovenova Symfonie č. 2 D dur, op. 36. Postludium, které již tradičně probíhá na konci festivalu v kostele Zvěstování Panny Marie v Bohdanči, bude patřit Škampovu kvartetu a Beethovenovým Smyčcovým kvartetům č. 1 a 15.
Kostel sv. Jana Nepomuckého v Kutné Hoře Památky

Kostel sv. Jana Nepomuckého v Kutné Hoře

Kutná Hora je jediným městem ve Středočeském kraji, zapsaným na seznam UNESCO, a to zejména díky velkému množství gotických památek. Nenechte si však ujít tento opomíjený skvost barokní architektury, vystavěného dle plánů proslulého architekta F. M. Kaňky v letech 1734-1754.

GASK – Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře Kultura

GASK – Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře

Galerie Středočeského kraje je galerie moderního a současného umění, která sídlí v jedinečných prostorách bývalé Jezuitské koleje, v těsné blízkosti klenotu gotické architektury, chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře.

Chrám sv. Barbory Kutná Hora – gotická památka UNESCO Památky

Chrám sv. Barbory Kutná Hora – gotická památka UNESCO

Unikátní dílo vrcholné a pozdně gotické architektury, založené roku 1388, je spolu s historickým jádrem města zapsané na seznamu památek UNESCO. Podle historických pramenů měla velkolepá stavba dosahovat dvojnásobku dnešní délky.

Další aktuality

Kulinářské setkání ve Velkých Popovicích: Přijeďte v sobotu na Klobáskofest!

Zpříjemněte si babí léto sobotním výletem za zábavou, poznáním, delikátními chutěmi a lákavými vůněmi. V malebném pivovaru Velké Popovice nedaleko Prahy se 21. září 2024 od 10 do 17 hodin koná tradiční Klobáskofest. Zváni jsou všichni milovníci dobrého piva, jídla a tradičních řemesel.
18. září 2024 12:00
Gurmánská turistika, Středočeský kraj

Svatoludmilská pouť na Tetíně připomene nejstarší českou světici

Vydejte se na starodávný Tetín, kde se bude oslavovat výročí 1 103 let od mučednické smrti známé české světice, kněžny Ludmily. Na více než stoletou tradici oslav navazuje Svatoludmilská pouť, jež se uskuteční v Tetíně o víkendu 21. až 22. září 2024. Čeká vás zde bohatý program, kromě poutní mše svaté se můžete těšit na koncerty, přednášky, divadlo a další kulturně-zábavní aktivity. Na programu je také požehnání základního kamene nové kaple sv. Ludmily.
17. září 2024 10:00
Památky, Středočeský kraj

Milovníky koní čeká o víkendu v Lysé nad Labem mezinárodní výstava

Během tohoto víkendu 20. až 20. 9. 2024 proběhne na Výstavišti v Lysé nad Labem další ročník mezinárodní výstavy koní a všeho, co k nim patří – Kůň 2020. Na výstavě bude vystaveno více než 120 koní všech plemen – uvidíte plemena teplokrevná, plnokrevná, chladnokrevná, sportovní, historická i malá plemena, poníky a miniaturní koně, ale i plemena oslů. Návštěvníci si budou moci zakoupit potřeby pro chovatele, jezdce, veterinární přípravky, krmivové doplňky, přívěsy, stájové technologie, kovářské zboží, odbornou literaturu a nebude chybět ani poradenství pro chovatele.
17. září 2024 6:00
Příroda, Středočeský kraj

Zámek v Mníšku pod Brdy zve k prohlídkám děti i dospělé

Zámek Mníšek pod Brdy zve návštěvníky na prohlídky svých komnat téměř po celý rok. Nabízí klasický výklad pro dospělé i prohlídky a akce zaměřené na rodiny s dětmi. Nachází se v horní částí náměstí F. X. Svobody v Mníšku pod Brdy, na skalnatém ostrohu na zámeckým rybníkem. Prohlídkové okruhy se věnují období první republiky, kdy zámek obývali poslední šlechtičtí majitelé rodu Kastů. Pro děti mají zdejší průvodci připraveny pohádkové okruhy s princeznou.
15. září 2024 9:00
Památky, Středočeský kraj

Kraj blanických rytířů: krajina protkaná pověstmi a legendami

Mozaika lesů, polí a luk s malebnými vesnicemi a zrcadly rybníků pod památnou horou Blaník – to je nejmenší chráněná krajinná oblast v České republice – CHKO Blaník. Udělejte si pěkný výlet do kraje blanických rytířů na jihovýchodě středních Čech.
15. září 2024 6:00
Příroda, Středočeský kraj

Prague Visitor Pass využijete v Kutné Hoře a dalších městech Středočeského kraje

Pražská turistická karta Prague Visitor Pass expanduje do Středočeského kraje. Turisté s ní budou moci v blízké době navštívit Kutnou Horu, a pokud se to osvědčí, bude pražská turistická karta postupně platit i v dalších městech středních Čech. Projekt začne na začátku příštího roku.
14. září 2024 6:00
Zážitky, Středočeský kraj

V Benešově se chystá Festival parních lokomotiv

Od pátku do neděle 13. až 15. září 2024 se milovníci světa na kolejích mohou těšit na již pátý ročník Festivalu parních lokomotiv, který se bude opět konat v Benešově u Prahy. Letos zde navíc oslavíte společně s městem Sedlčany výročí 130 let místní dráhy Olbramovice – Sedlčany a přímo v Benešově 130 let benešovské výtopny. Těšit se můžete na jízdy zvláštních vlaků, výstavu vozidel, otáčení na točně i noční focení.
11. září 2024 17:00
Zážitky, Středočeský kraj

Myslivecké slavnosti svatého Eustacha ovládnou hrad Křivoklát

Tradici původního loveckého sídla českých králů a knížat obnovuje hrad Křivoklát. Už v sobotu 14. září 2024 sem můžete zavítat na festival lovecké hudby a myslivosti. Na Slavnosti sv. Eustacha budou k vidění sokolníci, ukázky vábení zvěře i hon černé a jelení zvěře.
10. září 2024 14:00
Památky, Středočeský kraj