ÚvodAktualityJakým člověkem byl Karel IV.? To zjistíte ve Valdštejnské jízdárně
Kultura

Jakým člověkem byl Karel IV.? To zjistíte ve Valdštejnské jízdárně

  • 15. května 2016
Karel IV. patří k nejčastěji zobrazovaným středověkým vladařům. Nebyl ale pouze moudrým a zbožným panovníkem či úspěšným sběratelem královských korun. Rád se oblékal podle pařížské módy a holdoval rytířským turnajům. Jeden z nich se mu stal bezmála osudným a navždy poznamenal jeho podobu tak, jak ji známe z řady vyobrazení. První česko-bavorská zemská výstava Císař Karel IV. 1316–2016 ve Valdštejnské jízdárně Národní galerie v Praze proniká pod povrch nejen tradičním „karlovským“ tématům, ale věnuje se i těm méně popularizovaným. Na 200 vzácných exponátů představí císařovu osobnost, pohled na něj očima příznivců a odpůrců, umění i židovské pogromy.
Karel IV.K základním rysům Karlovy panovnické reprezentace patřila nejen nová ikonografická témata a uvážlivá volba malířů, sochařů a stavitelů, ale také promyšlená „portrétní“ strategie. Návštěvníci výstavy Císař Karel IV. 1316–2016 mají možnost srovnat nejznámější Karlovo vyobrazení z Votivního obrazu Jana Očka z Vlašimi s karlštejnskou nástěnnou malbou, sochou ze Staroměstské mostecké věže či vzácným Morganovým diptychem zapůjčeným z New Yorku. V roce 1350 byl Karel IV. zasažen protivníkovým dřevcem, který mu zlomil dolní čelist, rozdrtil krční obratle a poškodil míchu. Ochrnutý na všechny končetiny byl dlouhé měsíce připoután na lůžko. Jeho čelist byla vytahována mezi zuby protaženými zlatými a stříbrnými dráty, páteř narovnávána po prastarém způsobu vyvěšováním za vlasy. Trvalé důsledky zranění lze pozorovat na řadě Karlových portrétů.
 

Koruna, roucho či rukavice

Karel IV.Nepočítáme-li sbírku svatých ostatků, umělecké předměty či spisy, mnoho osobních předmětů Karla IV. se do dnešní doby nezachovalo. K vidění budou fragmenty císařova pohřebního roucha, jež odpovídají popisu v Augsburské kronice, nebo rukavice, která byla podle legendy zanechána hornofalckému městu Neustadt an der Waldnaab samotným Karlem IV. S ohledem na drobné rozměry ale pravděpodobně přímo jemu patřit nemohla. Slavný spis Vita Caroli quarti na výstavě reprezentuje nejstarší latinský opis, který byl v letech 1385–1390 sestaven pravděpodobně pro Karlova syn Václava IV. Po 667 letech se na území Čech vrací koruna, kterou se Karel IV. nechal korunovat v Cáchách římským králem.

Jednou z dominant expozice ve Valdštejnské jízdárně je monumentální Waldstromerovo okno ze špitálního kostela sv. Marty v Norimberku. Ze sochařských památek byly z Janova dovezeny vzácné mramorové fragmenty náhrobku římské královny Markéty Brabantské, babičky Karla IV. Luxusní vyšívačské řemeslo reprezentuje Antependium s Korunováním Panny Marie z mariánského kostela v Pirně, knižní umění třeba pařížská Modlitební kniha Bony Lucemburské, sestry Karla IV. Klimatické změny doby Karla IV. připomíná mimo jiné kamenná Pamětní stéla obětem hladomoru z roku 1316, roku Karlova narození, expozice představuje ale také fragmenty pražského Juditina mostu.
 

Zvrhlá móda z Paříže

Blanka z ValoisVýstava poukazuje na bouřlivé diskuse nad novou "zvrhlou" módou, která s Karlem a Blankou z Valois do Prahy zavítala z Paříže, věnuje se i revoluci v měření času, kterou Karlova doba přinesla. Židovské pogromy připomíná Tržní privilegium Karla IV. pro město Norimberk, v němž Karel povolil strhnout židovské domy a které de facto stálo za rozsáhlým pogromem, nebo část židovského pokladu ze Staré synagogy v Erfurtu. Seznámit se můžete také s logisticky nebývale náročnou smuteční ceremonií a pohřbem Karla IV., stejně jako s jeho dramatickým a protikladným druhým životem. Tato část výstavy bude představena v historických prostorách Univerzity Karlovy v Karolinu. Mimořádný výběr "karlovských" památek bude ve Valdštejnské jízdárně k vidění denně od 15. května do 25. září 2016, v Karolinu od 14. května do 31. srpna 2016.

Výstavu v celém jejím průběhu doplní bohatý doprovodný program pro dospělé, rodiny s dětmi a školy – večerní komentované prohlídky s autorem výstavy Jiřím Fajtem nebo dílny zaměřené na zlatnické řemeslo, módu či malbu. Nejen pro odbornou veřejnost proběhne cyklus přednášek zahraničních odborníků na široké spektrum témat souvisejících s osobností a dobou Karla IV. Na Den dětí 1. června bude spuštěna mobilní aplikace ve verzi pro děti i dospělé, která bude fungovat zároveň jako audio průvodce expozicí. Konat se budou koncerty, knižní křty, soutěže a řada dalších aktivit. K výstavě vznikl také film – obrazová báseň Z Toskánska do polabského Braniborska, kterou bude možné zhlédnout přímo v expozici. Na televizních obrazovkách a na internetu bude možné vidět rovněž spot výstavy, v němž Národní galerie oživuje postavu Karla IV.

Výstava je otevřena denně, v květnu a červnu od 9 do 18 hodin, vstupné pro dospělé činí 280 Kč, studenti zaplatí 190 Kč a rodinné vstupné bylo stanoveno na 500 Kč (2 dospělí a 2 děti).
Valdštejnská jízdárna Kultura

Valdštejnská jízdárna

Valdštejnská jízdárna byla postavena v roce 1630 jako součást raně barokního paláce Albrechta z Valdštejna. V současnosti Valdštejnská jízdárna slouží jako prestižní výstavní prostor Národní galerie pro konání krátkodobých výstav.

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění Kultura

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Národní galerie Praha je státní organizací, která spravuje největší sbírku výtvarného umění v ČR. Hlavním cílem galerie je shromažďování, evidence, uchovávání, odborně zpracování a vědecký výzkum, ale také vystavování malířských, sochařských a grafických děl domácího i cizího umění.

Další aktuality

Bílá Hora opět zažije rekonstrukci bitvy roku 1620

Přijďte se podívat na rekonstrukci bitvy na Bílé Hoře! Čeká vás velkolepá podívaná – stovky vojáků a dalších účinkujících z celé Evropy, jezdci na koních, dobové zbraně, vše navíc doplněno epickou hudbou a pyroefekty. Nenechte si ujít věrnou kopii bitvy, která se stala zlomem pro České země! Kdy a kde? 21. a 22. září 2024 na Bělohorské pláni – Vypichu v Praze 6.
19. září 2024 8:00
Zážitky, Praha

Svátek všech lezců: na Letné proběhne Světový pohár v boulderingu

Na Letenské pláni v Praze se od 20. do 22. září 2024 sejde světová špička sportovního lezení. Praha totiž bude opět hostit Světový pohár v boulderingu, a podmanivou atmosféru závodu na Letenské pláni si nenechá ujít ani nejlepší český lezec Adam Ondra.
18. září 2024 18:00
Letní sporty, Praha

Kam na podzim v Praze? Užijte si zajímavé výstavy a festivaly

Chladnější podzimní počasí nemusí nutně znamenat zkažený den pro vás nebo vaše děti. Během září a října nás určitě ještě čekají slunečné dny a ty by bylo škoda prosedět doma. Pojďte se podívat na zajímavé výstavy a festivaly, kam se svými dětmi můžete vyrazit během posledních slunných a hřejivých dnů i v podzimní plískanici.
18. září 2024 16:00
Kultura, Praha

Na zámku Ctěnice ochutnáte šťavnatá jablíčka

Zveme vás na tradiční jablkobraní do Ctěnic! Na zámku se letos v sobotu 21. září 2024 uskuteční již 12. ročník Jablkobraní, které nabídne návštěvníkům mnoho druhů jablečného moštu, jablka na mnoho způsobů i tradiční řemesla. V zámeckém parku budou zahradníci ručně lisovat mošt z jablek z místního sadu a nebude chybět ani kulturní program.
18. září 2024 9:00
Gurmánská turistika, Praha

Lustr festival vytvoří z Holešovické tržnice centrum komiksu a ilustrace

Festival ilustrace a komiksu Lustr, největší přehlídka svého druhu v Česku, představí špičkové české i světové ilustrátory a ilustrátorky v rámci 11. ročníku festivalu. Podruhé se zabydlí Holešovické tržnice, tentokrát v halách číslo 13 a 17. Festival dveře svých hal otevírá 20. září v 18:00 a potrvá až do 28. 9. 2024. Návštěvníci se mohou těšit na Newyorský salonek, Showcase, výběr z jarního ilustrátorského sympozia v Broumově, mladé ukrajinské ilustrátory a ilustrátorky tematizující budoucnost kultury ve své zemi a jednu z hlavních výstav Mimo proud, která skýtá pohled na deset okrajových komiksových žánrů.
18. září 2024 8:00
Zážitky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (21.9. – 22.9.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Klobáskofest 2024 v pivovaru Velké Popovice, Rekonstrukce bitvy na Bílé hoře 1620, Buchty a loutky dětem – Pohádková Kinského zahrada na Smíchově, Světový den goril v pražské zoo 2024, Dny otevřených dveří zahrady Strakovy akademie 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
18. září 2024 7:00
Zážitky, Praha

Objevte Prahu jako město literatury a oslavte Noc literatury

Praha v literatuře? Každému čtenáři se jistě po položení této otázky vybaví například Pražský hřbitov Umberta Eca nebo Magická Praha do Čech zamilovaného Itala Angela Marii Ripelina, o Meyrinkově Golemovi ani nemluvě. Noc literatury se nejen v Praze letos uskuteční 18. září. Tento literární happening již tradičně přináší veřejná čtení současné evropské literatury na atraktivních, běžně nedostupných místech. Letos se koná na 22 místech v oblasti Hradčan.
17. září 2024 15:00
Příroda, Praha

Letiště Václava Havla Praha je podle hodnocení uživatelů Google čtvrtým nejlepším v Evropě

Největší české mezinárodní letiště, Letiště Václava Havla Praha, obdrželo v září 2024 hodnocení 4,3 z pěti hvězdiček a polepšilo si o jednu příčku oproti loňskému pátému místu. Top 5 nejlepších letišť znovu dominuje Istanbul následovaný Portem, Athénami, Prahou a Curychem. Žebříček sestavil podle hodnocení uživatelů Google britský portál Holidu.
17. září 2024 14:00
Památky, Praha