Kromě
kláštera,
Katovy uličky,
hradu a dalších lákadel by se každý návštěvník
Kadaně měl
projít po hradbách kolem historického centra. Část je přístupná už nyní, zbytek opevnění se postupně opravuje. Ve městě s tak otevírají
nová krásná místa pro odpočinek a
historická zákoutí, která byla dlouho uzavřená a nepřístupná.
Klášter za hradbami
Kadaň obkroužilo
opevnění během 13. a 14. století poté, co byla prohlášena královským městem. Hradby mívaly dva až tři pásy, další okruh opevňoval město i s předměstím. Většina byla zbourána během 19. století, když se město rozrůstalo. Dochovaný pás hradeb kolem historického jádra vede od hradu kolem
Žateckého barbakánu až k pozdně gotické
Minoritské baště s expozicí Militaria, zaměřenou na vojenskou minulost města. Hradební okruh Kadaň plánuje otevřít na jaře 2019, chystá se i stavba malé kolonády.
O něco mladší památkou než hradby je pozdně
středověký poutní františkánský klášter s kostelem Čtrnácti svatých Pomocníků. Jeden z jeho prvních donátorů,
Jan Hasištejnský z Lobkowicz, pojal stavbu jako odraz svých dojmů ze svatých míst v Jeruzalémě. Klášter najdete západně od historického centra na
břehu Ohře pod
Svatým kopečkem, sídlí v něm umělecká škola a
Městské muzeum. V
klášterní zahradě je k vidění
vinohrad,
tyčová chmelnice a výběhy hospodářských zvířat, část je upravená jako relaxační park. Každoročně se tu koná řada akcí, například
Svatováclavské vinobraní,
Kadaňské pivní slavnosti nebo
Party ve Františkánu.
V centru Kadaně klášter připomíná
kamenná kašna se čtvercovým půdorysem na hlavním Mírovém náměstí. Říká se jí
Šlikovský rybník a lemuje ji balustráda s barokními vázami, jejíž jednotlivé díly pocházejí z klášterní zámecké zahrady.
Kat, Maxipes Fík a slavný hodinář
K největším raritám Kadaně patří
Katova ulička, spojující Staré Město se Špitálským předměstím, která vznikla už na počátku 14. století při budování hradeb. Je 51 metrů dlouhá, v nejužším místě 66,1 cm široká a podle
agentury Dobrý den v Pelhřimově jde o
nejužší ulici v Česku.
Další kuriozitou je
nábřeží a sochy Maxipsa Fíka. Autor příběhů o přerostlém mluvicím psovi,
spisovatel a scénárista Rudolf Čechura, totiž pocházel z blízkého Ahníkova. Ten už dnes neexistuje, musel ustoupit těžbě uhlí, ale Kadaň si alespoň takto autora a jeho dílo připomíná.
Narozeniny Maxipsa Fíka, akce určená především pro děti, se letos budou slavit v
sobotu 2. června.
Na nábřeží přímo pod
hradem objevíte další zajímavost:
kovovou repliku původního hodinového stroje staroměstského orloje v
Praze. Připomíná
hodináře Mikuláše z Kadaně, který pražský orloj roku 1410 zhotovil.
Pár zajímavostí nakonec
- Na Svatém kopečku nad klášterem stojí malá, celoročně otevřená rozhledna s pěkným výhledem na město, Doupovské a Krušné hory.
- Další vyhlídku nabízí radniční věž, kterou na počátku 16. století upravil a dostavěl Petr Hündt. Jeho originálním podpisem byla socha pejska; původně byl na fasádě věže, dnes sedí ve věži.
- Velká část hradeb kolem historického jádra zmizela bez stopy, v ulici Jana Švermy však dodnes stojí Mikulovická brána, zvaná také Svatá. Při rekonstrukci v letech 2015 až 2016 před branou vznikl nový upravený veřejný prostor, Studentské náměstí.
- Výlet do Kadaně můžete spojit se svezením Doupovskou dráhou. Její trať se vine kolem Nechranické přehrady směrem do Podbořan, jednou ze zastávek je Krásný Dvůr se zámkem a rozsáhlým parkem.
- Na národním indikativním seznamu UNESCO, tedy míst, která usilují o zápis mezi památky, je zatím sedmnáct památek Česka. Pro františkánský klášter v Kadani by zápis znamenal velký úspěch.