Na ostrohu nad řekou Ohří na jihozápadním okraji Kadaně se nachází klášter františkánů Čtrnácti svatých pomocníků. Je nejstarším poutním místem Čtrnácti sv. Pomocníků na území českého státu a od roku 1995 patří mezi národní kulturní památky ČR.
Klášter je sídlem Městského muzea v Kadani, které nabízí čtyři prohlídkové okruhy a výstavy v průběhu roku.
Prohlídkové okruhy
1. okruh: Pohledy do minulosti Kadaně
Několik zastavení v kadaňské minulosti odpoví na otázku, jak fungovalo středověké město i jak se proměňovala jeho tvář. Kromě jiných zajímavostí spatříte ku příkladu listinu s první zmínkou o Kadani či nejstarší kadaňskou pečeť. Nechybí ani popravčí meč. Dále pak nahlédnete do útrob měšťanského domu a díky umění baroka se seznámíte se Svatou Rodinou i jinými jejími nebeskými kolegy. V další části se přesvědčíte, co skrývá lékárna sester alžbětinek, a jak je snadné otočit Měsícem kolem Země.
2. okruh: Život v klášteře
Pojďte se projít nejdůležitějšími, ale i těmi nejkrásnějšími prostorami klášterní budovy a vnímat tradici františkánského řeholního života. Pokocháte se krásou gotické architektury, renesančních nástěnných maleb i barokního nábytku. Dozvíte se, odkud se vzalo Čtrnáct svatých Pomocníků, jaké šaty nosil svatý František či co má s františkánským klášterem společného rod Hasištejnských z Lobkowicz. Závěrem prohlídky budete mít možnost obdivovat nádherné výmalby kostelních stěn a neochudíme Vás ani o tumbu Jana Hasištenjského z Lobkowicz s hrůzu nahánějícím kostlivcem.
3. okruh: Klášterní kostel
V letech 2004 – 2021 (z toho v letech 2016 – 2021 v rámci programu IROP) probíhalo kompletní restaurování nástěnných a nástropních maleb i všeho vybavení klášterního kostela. Významnou národní kulturní památku a její obnovu proto veřejnosti představujeme v novém prohlídkovém okruhu, který charakterizuje podrobnější výklad k historii chrámu. Trojice historických slohů se v něm spojuje do harmonického souzvuku. Při výkladu o významu a obsahu maleb se setkáme s dílem pokračovatelů věhlasného Lucase Cranacha st. a spatříme několik různých typy zobrazení Ježíše Krista a Panny Marie. Staneme tváří v tvář starozákonním králům Davidovi a Šalomounovi, ale i apoštolům, evangelistům, Čtrnácti pomocníkům či františkánským světcům a koneckonců i samotné Smrti. Poznáme, čí hlas se ozývá na poušti a jaké nebezpečí číhá v hlubinách vodního proudu.
4. okruh: Mineralogické zajímavosti, zkameněliny a archeologie
Kadaňsko může být právem hrdé na své nerostné bohatství! Dokládá to přehled mineralogických zajímavostí i ukázky zkamenělých rostlin a živočichů z regionu. Výstava mapuje také těžbu a zpracování vybraných surovin od doby kamenné po vrcholný středověk. Přijďte si prohlédnout ukázku sklářské huti i minerály, kterými jsou vyzdobeny stěny v kaplích na Karlštejně.
Pěstování vína na chytré vinici a klášterní zahrada
V klášterní zahradě se pomalu rozvíjí tradice vinobraní a výroba místního vína. Od roku 1978 je Kadaň městskou památkovou rezervací, především vzhledem k nádherně opraveným stavbám na historickém náměstí a jeho okolí. Efektivitu pěstování vína chce město od jara 2018 zlepšit pomocí systému takzvané chytré vinice. Spočívá v instalaci miniaturních meteostanic, které z naměřených hodnot pomohou určit, kdy je nejvhodnější doba na aplikaci chemie nebo naopak největší riziko výskytu různých plísní.
Zařízení, které bude umístěné na vinici ve františkánském klášteře, měří různé hodnoty. Srážky, teplotu, rosný bod, různé další indikátory, které poskytne klášter přes webové stránky města i občanům. Na základě těchto zjištěných hodnot potom budou aplikovány chemické přípravky. Údaje zveřejněné na webu současně budou moci posloužit například i kadaňským zahrádkářům.
Ze stromů jsou v zahradách tradičně zastoupeny zejména ovocňany, ze švestek a jablek se dodnes pálí klášterní pálenky. Klášterní včely vyrábějí pro své adoptivní rodiče vynikající med. V zahradách se každoročně koná Svatováclavské vinobraní, Kadaňské pivní slavnosti, Františkánské léto a mnohé další akce.
Víno z vinice u františkánského kláštera nechává Kadaň od roku 2016 míchat s vínem z regionálního Vinařství Němeček z Března. Ročně díky tomu vyprodukuje asi 1600 lahví, které je možné si koupit jako suvenýr například v městském infocentru nebo na hradě.
Kostel Čtrnácti sv. Pomocníků ve františkánském klášteře v Kadani
První zmínka o kapli Čtrnácti svatých Pomocníků na návrší západně od Kadaně pochází z roku 1469. Původně sloužila pouze jako kaple poutní. Františkáni k ní byli uvedeni až na jaře 1473. V roce 2020 proběhla náročná restaurátorská i stavební obnova v kostele Čtrnácti sv. Pomocníků ve františkánském klášteře v Kadani, který je národní kulturní památkou. Opraven byl krov a střecha kostela, kompletní mobiliář (oltáře, lavice, zpovědnice), vitráže, varhany a nástěnné malby ve střední a severní lodi kostela a v bočních kaplích. Na své místo se vrátil také soubor devíti replik sošek z oltáře kostela Čtrnácti svatých pomocníků. I kopie sochy Panny Marie má podobu, jakou měla po barokní úpravě po roce 1682.
K místu se vbáže zajímavá legenda: Šlechtic, který zde měl být oběšen, cestou na popraviště litoval svých skutků a prosil skrze svaté pomocníky Boha o odpuštění. Na šibenici visel tři dny a tři noci, avšak nezemřel a byl propuštěn. Na místě zázraku pak byla postavena kaple zasvěcená Čtrnácti svatým pomocníkům.