ÚvodAktualityPapírna, hrad, technické památky i příroda: Češi by rádi rozšířili seznam UNESCO o další místa
Památky

Papírna, hrad, technické památky i příroda: Češi by rádi rozšířili seznam UNESCO o další místa

Poslechněte si audio verzi článku
Co spojuje hrad Karlštejn, ruční papírnu ve Velkých Losinách, lázně v Luhačovicích, pevnost Terezín nebo horský hotel a televizní vysílač na Ještědu? Tahle a další místa by v dalších letech ráda rozšířila české dědictví UNESCO. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, které památky a areály by Česká republika ráda měla na prestižním seznamu světového dědictví UNESCO!
Na seznamu světového dědictví UNESCO má Česká republika zapsáno sedmnáct českých divů světa. Dalších devět zápisů patří lidovým tradicím, zapsaným na seznamu nehmotného kulturního dědictví. S ohledem na velikost naší země to je obrovský úspěch, přesto by ale Česká republika rodinu památek UNESCO ráda ještě o něco rozšířila. Která místa se ucházejí o zápis na prestižní seznamy UNESCO?
 

Indikativní seznam UNESCO

Zápis každé památky či nehmotné tradice je zpravidla vyvrcholením mnohaletého procesu, který provází podrobná nominační dokumentace a komplexní hodnotící proces. Prvním krokem bývá zápis památky nebo území na předběžný či indikativní seznam. Zápis nepodléhá mezinárodnímu posouzení a záleží pouze na dané zemi, která místa na seznamu uvede. Památky, které se mají stát součástí světového dědictví, jsou považovány za nejlepší doklady kulturního a přírodního dědictví, které by měly být předány budoucím generacím.

Zápis na Indikativní seznam ale má svá úskalí: například před zařazením na Seznam světového dědictví UNESCO musí být památka či tradice zapsána na Indikativním seznamu nejméně jeden rok. Zařazení ale neznamená jistotu, že se dané místo zápisu někdy dočká. Seznam se mění, některá místa ze seznamu postupně vypadnou a uvolní místo jiným. Indikativní seznam je ale například důležitý pro další státy Úmluvy o světovém dědictví při přípravě srovnávacích studií pro jejich společné nadnárodní nominace, pokud jde o podobné typy památek.

Když se o jednu památku UNESCO dělí více zemí

To platí i pro několik českých zápisů. Součásti většího celku je například národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny. V červenci 2021 se stala první českou přírodní památkou UNESCO, současně se ale stala součástí památky, zapsané na seznamu UNESCO už roku 2007 pod názvem Původní bukové lesy Karpat a dalších oblastí Evropy. Chrání lesní porosty pravěkých a prastarých bukových lesů v řadě evropských zemí. Vedle České republiky a Rumunska stejnou památku sdílejí také Albánie, Belgie, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Německo, Francie, Itálie, Chorvatsko, Severní Makedonie, Rakousko, Polsko, Švýcarsko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko a Ukrajina.

Ve stejném roce získalo titul světového dědictví UNESCO jedenáct lázeňských měst Evropy. V mezinárodním projektu Slavné lázně Evropy / Great Spas of Europe jsou vedle německých měst Baden-Baden, Bad Ems a Bad Kissingen, belgického města Spa, francouzského Vichy, italských lázní Montecatini Terme, rakouského města Baden u Vídně a City of Bath z Anglie i tři známá města západočeského lázeňského trojúhelníku, a to Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně. Společně s Německem se na seznam UNESCO podařilo zapsat Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří a společně pro několik zemí současně jsou i zápisy řady tradic na seznamu nehmotného kulturního dědictví, například sokolnictví, loutkářství, výroby modrotisku, ruční výroby skla či vorařství.
 

Žhavý kandidát na zápis do UNESCO: mezinárodní nominace ručních papíren

Podle ministerstva kultury se nedá říct, které místo z indikativních seznamů UNESCO je nejblíže cíli. Obecně lze usuzovat, že ačkoli jsou jistě krásná, větší šanci než historická centra evropských měst či církevní památky mají uchazeči, kteří nabízejí něco navíc. Například pokud bude na prestižní seznam UNESCO zapsána Ruční papírna ve Velkých Losinách, založená na sklonku 16. století na zdejším panství moravského rodu pánů ze Žerotína, také bude součástí nadnárodní nominace. Fenomén evropské ruční výroby papíru má reprezentovat šest evropských papíren, které vznikly od 16. až do počátku 20. století. Vedle velkolosinské papírny to jsou německé papírny Homburg a Niederzwönitz, Papírna Pescia (Itálie), Papírna Duszniki-Zdrój (Polsko) a Papírna Capellades (Španělsko).

V současné době je na světě několik tisíc moderních papíren, které zpracovávají dřevo na papír technologií strojní výroby. Kvůli rozmachu strojové výroby se podle UNESCO na světě dochovalo pouze 25 tradičních papíren z éry ruční výroby papíru, které spojují jak výrobní, tak muzejní funkce. Úspěchu nahrává i to, že v UNESCO zatím historické papírny zapsány nejsou. Podobné lokality jsou jen dvě, a to strojírna na výrobu buničiny a lepenky z přelomu 19. a 20. století ve Verle (Finsko), zapsaná roku 1996, a Plantin-Moretus House-Workshops-Museum Complex v Antverpách (Belgie), jehož součástí je renesanční tiskárna. Ta je na seznamu světového dědictví zapsaná od roku 2005.
 

Další uchazeči z indikativního seznamu

Na zmíněné „něco navíc“ sází i Třeboňská rybniční soustava, síť staletých rybníků kolem jihočeské Třeboně s prosperujícím chovem ryb. Najdete tu řadu památek po renesančních mistrech rybníkářích a v Evropě navíc jen těžko najde konkurenci – a právě na to by UNESCO mohlo slyšet.

Celkem dobrou výchozí pozici mají i památky Velké Moravy, které Česko uvedlo na seznam společně se Slovenskem. Tady by se zápis týkal slovanského hradiště v Mikulčicích a kostela sv. Margity Antiochijské v Kopčanech. Původně románský, později goticky upravený kostelík vznikl pravděpodobně již v 9. století a je nejzachovalejší nemovitou památkou raně středověkého slovanského státu zvaného Velká Morava.

Zápis na seznam světového dědictví UNESCO by si jistě zasloužila i další místa z indikativního seznamu. Najdete na něm horský hotel a vysílač Ještěd, pevnostní město Terezín anebo nádherné renesanční domy ve Slavonicích. Seznam uchazečů ale pokračuje dál: Češi by na seznamu UNESCO také rádi viděli Braunův Betlém u Kuksu, tedy venkovní galerii barokních soch Matyáše Bernarda Brauna, lázně Luhačovice anebo skalní města Českého ráje.

Na předběžném seznamu zájemců o vstup do UNESCO je i Stará čistírna odpadních vod v Praze-Bubenči anebo perla gotické architektury, hrad Karlštejn. Bez šance nejsou ani průmyslové areály, oslňující už zdálky svou velikostí. O zápis se ucházejí průmyslové památky v Ostravě, tedy areál Dolních Vítkovic se zakonzervovanými uhelnými doly, koksovnami, vysokými pecemi a kompletní dochovanou technologií výroby železa a oceli, Landek Park aneb bývalý areál dolu Anselm a Důl Michal.
 

Čeká Prahu rozšíření?

Dalšího rozšíření se by mohla dočkat památka, zapsaná na seznam světového dědictví UNESCO roku 1992 pod názvem Historické centrum Prahy. V roce 2010 UNESCO potvrdilo, že zápis se vztahuje i na Průhonický park, mimořádné dílo zahradní architektury 19. století. Hlavní město by rádo památku rozšířilo o další lokality, ležící mimo historické jádro Prahy, a to o Müllerovu vilu, Břevnovský klášter a letohrádek Hvězda s oborou.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Průhonický park – zahrady s puncem UNESCO Příroda

Průhonický park – zahrady s puncem UNESCO

Pohádková příroda pouze pár kilometrů od hranic hlavního města – to je Průhonický zámecký park, ve kterém byla natočena řada pohádek. Jeden z největších přírodně krajinářských parků v Evropě s rozlohou 240 hektarů se nachází v členitém údolí meandrující říčky Botič.

Müllerova vila – Loosova vila v Praze 6-Střešovicích – uzavřeno do konce roku 2025 Kultura

Müllerova vila – Loosova vila v Praze 6-Střešovicích – uzavřeno do konce roku 2025

Müllerova vila se uzavře 31. 1. 2025 na několik měsíců z důvodu rekonstrukce.

Landek Park Ostrava – jednou nahoře, jednou (v) dole Památky

Landek Park Ostrava – jednou nahoře, jednou (v) dole

Landek Park – dříve Důl Anselm, dnes na jednom místě najdete historii hornictví, sport, relax, kemp.

Stará čistírna odpadních vod Bubeneč Památky

Stará čistírna odpadních vod Bubeneč

Stará čistírna odpadních vod v Praze – Bubenči je významným dokumentem historie architektury, techniky a vodohospodářství. Byla postavena v letech 1901 – 1906 a k čištění odpadních vod sloužila až do roku 1967. Projekt čistírny vypracoval inženýr britského původu sir William Heerlein Lindley.

Ruční papírna Velké Losiny – Muzeum papíru Památky

Ruční papírna Velké Losiny – Muzeum papíru

Původně žerotínská manufaktura na výrobu papíru pracuje ve Velkých Losinách nepřetržitě od konce 16. století až do dnešních dnů. Je jedním z posledních evropských svědků starého papírnického řemesla, jediná svého druhu v České republice.

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty Památky

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty

Hrad Karlštejn, gotický skvost na jihozápad od Prahy, nechal v roce 1348 vystavět Karel IV., aby zde uchoval vzácné korunovační klenoty. Na hradě Karlštejn můžete prozkoumat nejen české korunovační klenoty a sbírku svatých relikvií, ale také prožít svůj Den na Karlštejně.

Prachovské skály v Českém ráji Příroda

Prachovské skály v Českém ráji

Nejznámější částí Českého ráje jsou bezpochyby Prachovské skály, ráj pro horolezce. Toto skalní město leží 7 km severozápadně od města Jičín. Vybrat si můžete z několika prohlídkových tras.

Letohrádek Hvězda v oboře na Bílé Hoře Příroda

Letohrádek Hvězda v oboře na Bílé Hoře

Na místě, kde se před staletími odehrávala Bitva na Bílé hoře, leží oáza klidu, kde můžete zapomenout na uspěchaný život velkoměsta. Celý objekt letohrádku Hvězda provází číselná symbolika. Půdorys ve tvaru šesticípé hvězdy (hexagram) symbolizuje spojení dvou protikladných sil do vzájemné harmonie.

Areál Dolní Vítkovice – unikátní industriální památka Památky

Areál Dolní Vítkovice – unikátní industriální památka

Dolní Vítkovice tvoří bývalý průmyslový areál Dolu Hlubina, koksovny a vysoké pece Vítkovických železáren. Areál je unikátní industriální památkou a nezaměnitelným symbolem Ostravy a celého Moravskoslezského kraje.

Ještěd – jedinečný výhled na všechny světové strany a originální ubytování Památky

Ještěd – jedinečný výhled na všechny světové strany a originální ubytování

Vydejte se na výlet na vrchol Ještědu, kde stojí slavná věž ukrývající vysílač a horský hotel s restaurací. Těsně pod vrcholem je horní stanice kabinové lanovky z Horního Hanychova. Místo nabízí jedinečný pohled na Liberec a okolí. Na vrcholu můžete navštívit denně otevřenou restauraci nebo Bistro.

Důl Michal v Ostravě-Michálkovicích Kultura

Důl Michal v Ostravě-Michálkovicích

Technicky a stavebně autenticky dochovaný areál kamenouhelného dolu Michal najdete v Ostravě, v městské části Michálkovice, kde se uhlí začalo dolovat v první polovině 19. století.

Lázně Luhačovice – nejoblíbenější lázně na Moravě Lázně a wellness

Lázně Luhačovice – nejoblíbenější lázně na Moravě

Lázně Luhačovice jsou čtvrté největší lázně České republiky a nejnavštěvovanější lázně Moravy s více než 300 let trvající lázeňskou tradicí. Luhačovice jsou pravým místem k celoroční relaxaci a aktivnímu odpočinku s pestrými možnostmi kulturního i sportovního vyžití.

Tradiční ruční výroba skla – nehmotné kulturní dědictví UNESCO

Tradiční ruční výroba skla – nehmotné kulturní dědictví UNESCO

Mikuláš a 6. prosinec 2023 si budeme navždy pamatovat jako den, kdy byla na reprezentativní seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO zapsána ruční výroba skla. České sklo tak potvrdilo svou světovou úroveň a pověst. Na portálu Kudy z nudy vám doporučíme pár míst, kde poznáte sklo jako jedinečnou hmotu s fascinujícím příběhem.

Naučná stezka Betlém – procházka barokem na Kuksu Příroda

Naučná stezka Betlém – procházka barokem na Kuksu

Na trase naučné stezky jsou umístěny informační panely, které vás seznámí s historií jednotlivých památek. Okružní naučná stezka Betlém – Kuks měří celkem 7 km a vede pestrým terénem v malebné krajině labského údolí.

Sokolnictví – nehmotné kulturní dědictví UNESCO

Sokolnictví – nehmotné kulturní dědictví UNESCO

V roce 2010 bylo organizací UNESCO sokolnictví uznáno jako nehmotné kulturní dědictví lidstva. Sokolnictví je jedním z nejstarších vztahů mezi člověkem a dravcem, které trvá více než 4000 let. Je to tradiční aktivita lovu pomocí cvičených dravých ptáků v přirozeném prostředí.

České loutkářství – nehmotné kulturní dědictví UNESCO

České loutkářství – nehmotné kulturní dědictví UNESCO

České loutkářství má letitou tradici. Podle Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu v Česku nyní působí devět profesionálních loutkových divadel, stovka nezávislých skupin a dalších 300 amatérských. Na Seznamu nehmotného dědictví UNESCO je od 1. prosince 2016.

Vorařství nejen na Vltavě – tradice zapsaná v UNESCO

Vorařství nejen na Vltavě – tradice zapsaná v UNESCO

V roce 2022 bylo na Seznam nemateriálního kulturního dědictví UNESCO připsáno vorařství, tradiční avšak již dnes bohužel zaniklé řemeslo představující tradiční znalosti a dovednosti spojené se stavbou vorů a jejich plavením po řekách. Nadnárodní nominaci společně předložily státy: Česká republika, Lotyšsko, Německo, Polsko, Rakousko a Španělsko.

Matyáš Bernard Braun – nejznámější barokní sochař

Matyáš Bernard Braun – nejznámější barokní sochař

Barokní sochař, řezbář a kameník Matyáš Bernard Braun (24. února 1684, Sautens, Tyrolsko – 15. února 1738, Praha) patří k nejvýznamnějším představitelům českého vrcholně barokního sochařství. S jeho sochařskými díly se setkáte na řadě míst, od Prahy přes zámek Valeč až po Kuks.

Modrotisk – tradiční textilní tiskařská technika

Modrotisk – tradiční textilní tiskařská technika

Textilní tiskařská technika modrotisk je od listopadu 2018 na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO. O zápis společně žádalo Česko, Slovensko, Německo, Rakousko a Maďarsko.

Břevnovský klášter – nejstarší fungující klášter v ČR Památky

Břevnovský klášter – nejstarší fungující klášter v ČR

Tento první mužský benediktinský klášter v Čechách, ležící na polovině cesty mezi Pražským hradem a Bílou horou, založili 14.1.993 pražský biskup Vojtěch a český kníže Boleslav II. Podle legendy se název kláštera odvozuje podle břevna, které leželo ve studánce, u níž se Boleslav s Vojtěchem setkal.

Třeboňská rybniční soustava Příroda

Třeboňská rybniční soustava

Základ třeboňské rybniční soustavy tvoří rybníky propojené stokami, vybudované podél řeky Lužnice severojižním směrem mezi městy Třeboň a Veselí nad Lužnicí. Tvoří ji Zlatá stoka, Stará řeka, Nová řeka, rybník Rožmberk, Rožmberská bašta a rybník Svět.

Slovanské hradiště v Mikulčicích – místo, kde pocítíte dotek dávných dějin naší země Památky

Slovanské hradiště v Mikulčicích – místo, kde pocítíte dotek dávných dějin naší země

Slovanské hradiště v Mikulčicích patří bezpochyby mezi nejvýznamnější místa vztahující se k rané historii našeho státu. Patřilo k nejvýstavnějším opevněným sídlům Velké Moravy. Ve své době bylo hradisko Mikulčice vodním hradem, který obtékala členitá ramena řeky Moravy.

CHKO Český ráj Příroda

CHKO Český ráj

Pískovcová skalní města, náhorní plošiny a strmá údolí i malebná krajina zvlněných lesů, luk a mokřadů. O jedinečnosti a neopakovatelnosti přírody Českého ráje svědčí i fakt, že se v roce 1955 stala první chráněnou krajinnou oblastí Československa.

Městská památková rezervace Slavonice Památky

Městská památková rezervace Slavonice

Malebné město Slavonice na pomezí Čech, Moravy a Rakouska proslavily překrásné renesanční památky. Okouzlí vás především řady renesančních měšťanských domů s bohatě zdobenými štíty, psaníčkovými nebo figurálními sgrafity, které lemují dvě náměstí v centru města.

Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně na Vinohradech Památky

Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně na Vinohradech

Kostel stojí na náměstí Jiřího z Poděbrad a je dílem známého slovinského architekta Josipa Plečnika, realizovaným v letech 1928 až 1932. Velmi osobitá stavba je inspirována starokřesťanskými vzory. Jde o ojedinělý příklad meziválečné české architektury.

První česká přírodní památka UNESCO – Jizerskohorské bučiny

První česká přírodní památka UNESCO – Jizerskohorské bučiny

Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny se rozkládá na strmých severních svazích Jizerských hor. V červenci 2021 se oblast s řadou skalních vyhlídek i největším vodopádem Jizerských hor stala první českou přírodní památkou zařazenou na seznam Světového dědictví organizace UNESCO.

Městská památková rezervace Žatec – královské město, kde je pivo doma Památky

Městská památková rezervace Žatec – královské město, kde je pivo doma

Pouhou hodinu cesty autem z Prahy nebo Karlových Varů se nachází královské město, jehož chmelařské stavby jsou zapsány na seznam UNESCO. Historické jádro města bylo vyhlášeno městskou památkovou rezervací v roce 1961 pro svůj soubor významných historických staveb.

Jakub Krčín z Jelčan – nejznámější český rybníkář

Jakub Krčín z Jelčan – nejznámější český rybníkář

Nejznámější rybníkář Jakub Krčín z Jelčan (18. července 1535, Kolín – asi mezi 18. lednem a 10. únorem 1604, ?) nastoupil do služeb Rožmberků v době, kdy jihočeská krajina čekala na dokončení rybničního díla. Dočkala se ho v podobě nejslavnějších Krčínových děl, slavného rybníku Svět a našeho největšího rybníku Rožmberk.

Přírodní rezervace Obora Hvězda v Praze Příroda

Přírodní rezervace Obora Hvězda v Praze

Obora Hvězda je nejen lesem a přírodní památkou, ale především národní kulturní památkou. Nejspíš právě proto je oblíbeným místem mnoha Pražanů.

Montanregion Krušné hory – hornická kulturní krajina Erzgebirge Příroda

Montanregion Krušné hory – hornická kulturní krajina Erzgebirge

Historická těžba drahých a obecných kovů formovala celkový vývoj Krušných hor a ovlivňovala život na obou stranách česko-německé hranice. Technické památky, urbanistické celky a množství nemateriálních aspektů vytvořily v průběhu osmi staletí jedinečnou kulturní krajinu, která je zapsána v UNESCO.

Prohlídky opevnění a podzemních chodeb v Terezíně Kultura

Prohlídky opevnění a podzemních chodeb v Terezíně

Prohlídky opevnění a podzemních chodeb vás provedou složitou spletí pevnostních valů, kasemat a střílen až do hlubokých minových chodeb pod Terezínem.

Kadaň usiluje o zápis kláštera mezi památky UNESCO

Kadaň usiluje o zápis kláštera mezi památky UNESCO

V Kadani začala sezona farmářských trhů a vše se chystá také na novou turistickou sezonu. Výlet si můžete naplánovat třeba tak, abyste v červnu oslavili narozeniny Maxipsa Fíka, ale můžete přijet klidně hned na jaře: alespoň zjistíte, co je nového v klášteře, který usiluje o zápis mezi památky UNESCO.

Čistírna odpadních vod Bubeneč usiluje o zápis UNESCO

Čistírna odpadních vod Bubeneč usiluje o zápis UNESCO

Stará čistírna odpadních vod v pražské Bubenči je významným dokumentem historie architektury, techniky a vodohospodářství. Čistírna, jenž byla uvedena do provozu v roce 1907 bude od letoška usilovat o zápis na seznam UNESCO. Ministerstvo kultury má už všechny potřebné dokumenty k podání žádosti, bude se však jednat o proces dlouhý několik let.

Hrad Karlštejn – nedobytné reprezentační sídlo císaře Karla IV.

Hrad Karlštejn – nedobytné reprezentační sídlo císaře Karla IV.

Nedobytné reprezentační sídlo císaře Karla IV., kam prý neměly přístup ženy, aby tu panovníka nic nerušilo ve státnických či teologických úvahách, bylo založeno jako sejf pro korunovační klenoty, svaté ostatky a státní písemnosti.

Další aktuality

Velikonoce na hradech a zámcích aneb vejce desetkrát jinak

Pro letošní Velikonoce, které proběhnou od 18. do 21. dubna 2025 nabízí portál Kudy z nudy nespočet zajímavých akcí. Za zážitky a dobrým jídlem se můžete vypravit třeba na hrady a zámky. Jako bonus si užijete i svátečně vyzdobené interiéry, předvádění typických velikonočních zvyků a také ochutnávky pochoutek ze šlechtických kuchyní.
2. duben 2025 18:15
Památky

Mezinárodní den památek 2025: nahlédněte tam, kam to běžně nejde

18. duben – den, kdy si svět připomíná vlastní kulturní dědictví. Mezinárodní den památek a sídel vyhlásilo UNESCO v roce 1982. Oslavte ho i vy nějakou pěknou prohlídkou. Inspiraci, kam se vydat, vám přináší portál Kudy z nudy.
1. duben 2025 13:17
Památky

Po stopách šlechtických rodů 2025: ve znamení italské šlechty

Patnáctý ročník projektu Národního památkového ústavu Po stopách šlechtických rodů: Rok italské šlechty představí v roce 2025 kulturní vlivy a umělecké inspirace, které na naše území od 16. do 18. století pronikaly spolu s významnými šlechtickými rody ze země pod Alpami. Tento projekt je věnovaný bohaté a rozmanité historii, kterou italští šlechtici přinášeli do českých zemí, a jejich vlivu na kulturní dědictví. Těšit se můžete na mnoho výstav, přednášek a dalších kulturních akcí, které nám přiblíží bohaté dědictví italské šlechty v českých zemích.
31. březen 2025 8:55
Památky

100 tipů na hrady a zámky, které mají od dubna dveře dokořán

Hrady, zámky a další památky nejen ve správě Národního památkového ústavu se od 1. dubna opět naplno otevírají návštěvníkům. Kudy z nudy vám přináší tipy na pár desítek z nich – schválně, najdete mezi nimi alespoň tři, na kterých jste dosud nebyli? Pokud ano, zkuste je letos navštívit. Turistická sezóna trvá na většině památek až do konce října.
31. březen 2025 8:15
Památky

Věda a historie není nuda: šlechtické rody coby úspěšní průmyslníci

Jaké byly příběhy průmyslníků ze známých šlechtických rodů? Co založili Thurn-Taxisové a co Harrachové, ve které oblasti vynikli Larisch-Mönnichové a se kterým městem jsou spojené osudy rodu Salm-Reifferscheidtů? Jedinečné příběhy nejznámějších českých průmyslníků ze šlechtických rodů vám představíme na Kudy z nudy.
30. březen 2025 15:42
Památky

Archeologie a její objevy: Lucy, Ötzi, Juka a Věstonická venuše

Archeologie je detektivka minulosti, jen místo lupy a otisků prstů vědci používají štětce, lopatky a spoustu trpělivosti. Někdy se jim podaří vykopat takovou pecku, že se o ní mluví po celém světě. Vydejte se s Kudy z nudy po stopách nejslavnějších archeologických objevů – jak světových, tak těch, které můžete vidět u nás v Česku.
29. březen 2025 12:48
Památky

Máte rádi lidové zvyky? Národní muzeum v přírodě zve na velikonoční program

Národní muzeum v přírodě ožije v nadcházejících týdnech pestrými velikonočními pořady. Jednotlivá muzea představí nejen obecně známé velikonoční zvyky a tradice, ale zároveň i specifika svých regionů. Návštěvníkům navíc umožní nahlédnout i do církevní symboliky velikonočních svátků. Všichni milovníci tradiční lidové kultury jsou zváni do Zubrnic, na Veselý Kopec, do Betléma u Hlinska, Rožnova pod Radhoštěm anebo hanáckých Příkaz.
28. březen 2025 9:16
Památky

Prohlídky u hradních a zámeckých pánů: Soukromé hrady a zámky se již otevírají turistům

O více než 70 památkových objektů, hradů a zámků, ale i tvrzí, paláců či o vodárenskou věž, pečují v naší zemi soukromí majitelé. Jejich cílem je, aby toto kulturní dědictví bylo zachováno nejen pro současníky, ale i pro generace budoucí. A s jarem otevírají interiéry svých objektů pro zvídavé návštěvníky. Jedná se nejen o památky, které jsou známé a populární, ale také o ty, které dosud nikdo neznal. Poprvé v historii se letos chystá zpřístupnění zámku Neustupov na Benešovsku.
26. březen 2025 16:00
Památky