ÚvodAktualityKam na výlety s kočárkem po Krkonoších?
Krkonoše, Kudy z nudy, hory
Letní sporty

Kam na výlety s kočárkem po Krkonoších?

  • 2. listopadu 2024
Krkonoše jsou krásné v každé roční době a i sportovní rodiny s malými dětmi si zde přijdou na své. Za hezkých slunečných dnů lákají dobře schůdné stezky k rodinným výletům s kočárkem. Připravili jsme pro vás pár delších a pár kratších tras, na vrcholy hor i do údolí. Víte, že se s kočárkem dá docela snadno dostat i na Sněžku?
KrkonošeStačí jen pár výletů a poznáte rozmanitosti přírodních krás Krkonoš v plné šíři: horské louky a lesy, skalnatá údolí s vodopády, ledovcové kary, slatě a rašelinná jezírka i údolí řek s dlouhými pohodlnými cestami. S čím je třeba počítat? V horách jsou často kamenité terény, takže jsou nutné terénní kočárky. Panuje tu drsnější podnebí s teplotami nižšími než v nížinách a často také se silným větrem; právě ten vám může udělat čáru přes rozpočet hned u prvního výletu.
 

S kočárkem na Sněžku

Vyjet s kočárkem na naši nejvyšší horu Sněžku není žádná dřina: tedy pokud využijete kabinkovou lanovku z Pece pod Sněžkou. Je v provozu celý rok (pozor na jarní a podzimní odstávku – duben a listopad; v té době jezdí pouze o víkendech). Přepravují se jak kočárky, tak imobilní výletníci na vozíčcích, jen při větším větru bývá lanovka mimo provoz, proto vždy zkontrolujte aktuální situaci na webu lanovky. Pokud budete mít štěstí a nebude foukat moc, ze Sněžky zamiřte na chviličku do Polska a Jubilejní cestou přes Slezský dům a kolem Úpského rašeliniště, před nímž se trasa vrací zpět na české území, se vydejte na Luční boudu.

Luční boudaNejstarší krkonošská horská bouda stojí vysoko na hřebenech hor už od 17. století a najdete tu dokonce nejvýše položený pivovar ve střední Evropě. Cesta dál pokračuje kolem Památníku obětem hor, Výrovku a Richtrovy boudy zpět do Pece, celkem vás čeká 13 poměrně pohodlných kilometrů po rovinách nebo z kopce. S dobrým kočárkem si můžete troufnout i na červenou značku, která kousek za Richtrovými boudami odbočuje z asfaltky a strmě klesá do Zeleného dolu. Cestou vás čeká hezký výhled na Liščí vodopád, od něhož můžete do Pece dojít po lesní cestě s místním žlutým značením. Na konci cesty v Bukovém údolí čeká odměna v podobě přístřešku s dětským hřištěm.
 

Výlet na Černou horu

stezka krkonošeTaké pro další kočárkový výlet platí, že do kopce vám pomůže kabinková lanovka z Janských Lázní na Černou horu; takzvaný Černohorský expres převáží kočárky zdarma. Do Janských Lázní se můžete vracet po asfaltce se značením cyklotrasy K19A, k níž se posléze připojí modrá značka, ale z Černé hory se dá zamířit také do Pece pod Sněžkou; kolem Sokolské boudy půjdete k Černé boudě a dál kolem Černohorského rašeliniště přes Kolínskou a Pražskou boudu. Ujdete přibližně 10 až 12 kilometrů.
 

Krkonošská klasika k Mumlavskému vodopádu

mumlavské vodopádyNejznámější krkonošská kočárková trasa vede z Harrachova k Mumlavskému vodopádu a zpět. Z centra Harrachova půjdete po modré turistické značce kolem Ski muzea a Lesnické a myslivecké expozice Šindelka po bezbariérové stezce. U Mumlavského vodopádu se dá lesní cestou sejít k vodopádu a podívat se na něj přímo z můstku přes řeku Mumlavu (kočárek nechte raději u chaty, cesta s ním až k vodopádu není příliš schůdná). Pokud se nechcete vracet hned zpět, pokračujte údolím po asfaltce a cyklistické stezce K2 až k rozcestí Krakonošova snídaně; z Harrachova ujdete tam a zpět 12 kilometrů.
 

Další horské tipy na výlety

  • pec pod sněžkouK dolní stanici lanové dráhy na Sněžku dojdete po modré turistické značce, lemující interaktivní stezku se zábavnými úkoly a otázkami zaměřenými na Krkonoše. Od dětského hřiště u lanovky můžete po modré pokračovat po pohodlné cestě dál Obřím dolem proti proudu řeky Úpy – jednoduše řečeno tak daleko, jak dojedete. Pohodlné cesty pro kočárky končí u kapličky, za ní cesta začne prudce stoupat vzhůru k Obřímu sedlu.
  • Bkočárekojíte se změn počasí na hřebenech anebo lanovka na Sněžku jezdí jen do mezistanice na Růžové hoře? Ani to není problém, zkrátka se do Pece pod Sněžkou vraťte po žluté turistické značce přes Růžohorky a Portášovy boudy na Janovy boudy a dál po asfaltové cestě se značením cyklotrasy K22A až do Velké Úpy. Poslední úsek 11 km dlouhé trasy do Pece pod Sněžkou jděte po modře značené vycházkové stezce nazvané Krakonošova zpovědnice; je určená rodinám s dětmi a doplněná řadou herních prvků.
  • Samotnou Krakonošovu zpovědnici z Pece pod Sněžkou do Velké Úpy můžete využít ke kratší procházce, třeba bez kočárku a jen s dětmi na odrážedlech.
  • Skvělé trasy najdete také kolem Špindlerova Mlýna. Můžete se vydat Labským dolem až na rozcestí Labský důl – Pudlava anebo údolím Bílého Labe k boudě Bílé Labe. Na obou trasách si užijete krásné výhledy na vodopády, tam a zpátky je to v obou případech z centra Špindlerova Mlýna přibližně 11 km.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Erlebachova bouda v Krkonoších – Resort Sv. František Ubytování

Erlebachova bouda v Krkonoších – Resort Sv. František

Unikátní místo na hřebenech Krkonoš-to je Erlebachova bouda, stojící na horském hřebeni v Krkonošském národním parku ve výšce 1 150 m.n.m, asi šest kilometrů od centra Špindlerova Mlýna, pohodlně se k ní ale dostanete autem.

Lanová dráha Pec pod Sněžkou – Sněžka Příroda

Lanová dráha Pec pod Sněžkou – Sněžka

Na vrchol nejvyšší české hory vás vyveze moderní čtyřmístná kabinková lanovka, která je v provozu denně mimo dubna a listopadu a má dva úseky. Provoz druhého úseku z Růžové hory na Sněžku závisí na přízni počasí.

Dětský park Kabinka na Černé hoře Zážitky

Dětský park Kabinka na Černé hoře

Areál sportovních a zážitkových aktivit pro celou rodinu se nachází hned vedle budovy horní stanice lanovky Černohorský Express, ve výšce 1260 m n. m. Vstup do parku je s platnou jízdenku na lanovku zdarma.

Areál Mladé Buky Letní sporty

Areál Mladé Buky

Areál Mladé Buky na úpatí Krkonoš nabízí nejen zimní aktivity, ale také řadu aktivit pro letní vyžití, např. bobovou a tubingovou dráhu, Bladův svět a další atrakce vhodné především pro nejmenší návštěvníky.

Luční bouda – nejvýše položená horská chata v Česku Ubytování

Luční bouda – nejvýše položená horská chata v Česku

Luční bouda leží v první zóně Krkonošského národního parku pouhé 4 km od vrcholu Sněžky. Chata je jednou z nejvýše položených v Česku. Už 300 let poskytuje přístřeší, bezpečí a pohodu v Krkonoších. Od srpna 2012 se zde vaří pivo se jménem Paroháč.

Mumlavský vodopád v Krkonoších Příroda

Mumlavský vodopád v Krkonoších

Dravá řeka Mumlava vytváří poblíž Harrachova, v Mumlavském dole, vodopád tvořený stupňovitými žulovými bloky. Asi 10 m vysoký skalní stupeň v žulovém řečišti se nachází nedaleko centra Harrachova v západní části Mumlavského dolu.

Sněžka – nejvyšší hora Česka i Slezska Příroda

Sněžka – nejvyšší hora Česka i Slezska

Sněžka (1603 m n. m.) je nejvyšší hora v Krkonoších a v České republice. Vyhledávaný výletní cíl a rozhledový bod ve východní části Krkonoš na česko-polské hranici. Díky své výšce poskytuje neomezený panoramatický výhled do daleké krajiny.

Pohádková stezka v Malé Úpě Příroda

Pohádková stezka v Malé Úpě

Putování Malou Úpou za krkonošskými pohádkami Marie Kubátové. Deset pohádkových zastavení je rozmístěno na malebná místa v Malé Úpě.

Horská bouda Růžohorky v Krkonoších Ubytování

Horská bouda Růžohorky v Krkonoších

Horská bouda Růžohorky byla postavena v roce 1903 jako hostinský podnik s původním názvem Leischnerovy boudy. Sloužila stejně jako dnes k občerstvení turistů při cestě na Sněžku z Pece pod Sněžkou nebo Velké Úpy.

Herní krajina Pecka na Portáškách ve Velké Úpě Zážitky

Herní krajina Pecka na Portáškách ve Velké Úpě

U Portášovy boudy v Krkonoších, nedaleko horní stanice lanovky nad Velkou Úpou, vznikla Herní krajina Pecka – unikátní soubor dřevěných modelů zvířat v nadživotní velikosti, lanových stezek a prolézaček. Zdarma ji můžete navštívit u horní stanice lanovky na Portášky ve Velké Úpě.

Vosecká bouda – nejzápadnější horská bouda na hraničním hřebenu Krkonoš Gurmánská turistika

Vosecká bouda – nejzápadnější horská bouda na hraničním hřebenu Krkonoš

Vosecká bouda leží v západní části Krkonoš v první zóně Krkonošského národního parku ve výšce 1260 m n.m. Turistům nabízí své služby již od roku 1896 a je dostupná jak pěšky, tak i na kole. Bouda není napojena na elektrickou síť, veškerou potřebnou energii si vytváří sama.

Cesta česko-polského přátelství napříč Krkonošemi Příroda

Cesta česko-polského přátelství napříč Krkonošemi

Cesta Česko-polského přátelství je nejznámnější magistrálou Krkonoš. Po většinu své 28 kilometrů dlouhé trasy nabízí hřebenovka nádherné výhledy současně na polskou i českou stranu hor a vede přes nejvyšší hřebeny Krkonoš.

Ptačí kameny v Krkonoších Příroda

Ptačí kameny v Krkonoších

Ptačí kámen, kterému se také říká Ptačinec, je skalní útvar nacházející se u cesty mezi Brádlerovými boudami a Petrovými boudami nad Medvědím dolem u Špindlerova Mlýna.

Růžová hora u Pece pod Sněžkou Příroda

Růžová hora u Pece pod Sněžkou

Výrazný plochý vrchol se nachází asi 2,5 km severně od Pece pod Sněžkou. Jedná se o svorový suk ve tvaru krátkého hřbetu s plochým temenem. Západní svah se skalními útvary prudce spadá do Obřího dolu (převýšení 400 m).

Naučná stezka Krakonošův příběh Příroda

Naučná stezka Krakonošův příběh

Víte kde a jak se Krakonoš narodil? Jestli dostal své jméno po Krkonoších nebo Krkonoše po něm? To vše si můžete přečíst na stezce vedoucí z Medvědína do Špindlerova Mlýna.

Lanová dráha ze Svatého Petra na Pláně Zážitky

Lanová dráha ze Svatého Petra na Pláně

Lanovka ze Špindlerova Mlýna (Svatého Petra) na Pláně je v provozu denně, v zimní i letní sezóně. V létě přepravuje pěší turisty i cyklisty a jejich kola, v zimě je pak součástí Ski areálu Špindlerův Mlýn – Sv. Petr. Moderní šestisedačková lanovka zde slouží od roku 2015.

Další aktuality

Hospital Kuks zahajuje letošní turistickou sezonu a zve na mnoho akcí

Turistická sezóna na Kuksu letos začíná prvním dubnovým dnem. Příchozí mohou navštívit všechny prohlídkové trasy: Základní okruh Hospitál, Historie lékáren, Šporkovská hrobka a Historie výroby léků. Hospitál Kuks pak bude turistům přístupný od úterý do neděle od 9:00 do 17:00 hodin. Otevřeno bude i bylinkářství na nádvoří hospitálu – obchůdek, kde je možné pořídit rozličné bylinné směsi, tinktury, čaje a různé regionální dobroty.
1. duben 2025 14:14
Památky, Královéhradecký kraj

Pevnost Josefov zahajuje sezónu stylově – bitevní ukázkou

Pevnost Josefov má coby ojedinělá památka fortifikační architektury svůj půvab nejen pro milovníky vojenské historie. Můžete se sem vypravit na prohlídku anebo na některou z akcí – třeba už v sobotu 5. dubna 2025, kdy pevnost vítá novou turistickou sezónu první jarní vojensko-historickou akcí.
1. duben 2025 11:00
Památky, Královéhradecký kraj

Krkonošské žáby zahájily jarní migraci

Březen je dobou, kdy žáby migrují na svá trdliště. Ideální je pro ně teplý vlhký večer, kdy se, hnány rozmnožovacím pudem, vydávají na nebezpečnou pouť. Každoročně jich množství skončí pod koly aut při překonávání silnic. V Krkonoších pomáhají žáby chránit trvalé i dočasné zábrany, aby obojživelníci neskončili svůj život tragickou nehodou. Ochránci přírody pak zábrany jezdí kontrolovat několikrát denně. Při suchém počasí tolik žab není, ale když zaprší, stoupne jejich počet i na dvojnásobek.
27. březen 2025 6:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Zámek v Náchodě zve do zámeckých komnat, gotického sklepení i na věž

Zámek Náchod připravil pro své návštěvníky řadu novinek – delší návštěvní dobu, širší možnosti prohlídky okruhu Zámek za Piccolominiů a připravena je i nová trasa Ze sklepení na věž. A ve věži samotné se představí dvě nové místnosti. Zámecká sezóna začne v Náchodě 5. dubna 2025. Otevřeno tu bude denně mimo pondělí od 10:00 do 13:00 a o víkendech od 10:00 do 15:00 hodin. Během Velikonoc od 17. do 21. dubna můžete přijít na prohlídku každý den.
26. březen 2025 8:00
Památky, Královéhradecký kraj

Na krkonošském sněhovém poli s názvem Mapa republiky stále zůstává na 8 m sněhu

Sněhové pole na svahu Studniční hory, které roztává v Krkonoších jako poslední, připomíná svým tvarem bývalou Československou republiku, jejíž součástí bývala až do roku 1945 i Podkarpatská Rus. Pracovníci Správy KRNAP zde v březnu provedli první jarní měření výšky sněhové pokrývky. Vrstva sněhu je letos mocná jen okolo 8 metrů, což je za 25 let kontinuálního měření tohoto sběhového pole jeden ze slabších výsledků.
25. březen 2025 14:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Na Sněžku pěšky: lanovka prochází jarní odstávkou, o víkendech ale pojede

Lanovka na nejvyšší českou horu Sněžku bude od 24. března do 30. dubna 2025 procházet pravidelnou jarní odstávkou. Kvůli jarní údržbě nebude jezdit ve všedních dnech, až do konce dubna bude nutné v pracovním týdnu vyšlapat na horu pěšky. Během Velikonoc se ale kvůli turistům rozjede. Mezi Pecí pod Sněžkou a naší nejvyšší horou jezdí od 8:00 do 18:00 hodin.
23. březen 2025 15:00
Památky, Královéhradecký kraj

Znáte příběh Hanče a Vrbaty? Příběh o odvaze, nezdolném přátelství a tragickém osudu

24. březen je v Česku každoročně Dnem Horské služby. Před více než 110 lety došlo na hřebenech Krkonoš k tragické události, která dodnes leckterého návštěvníka hor dojme. Při lyžařském závodu dne 24. března 1913 totiž došlo k úmrtí závodníka Bohumila Hanče i jeho kamaráda Václava Vrbaty, který se svému kamarádovi pokoušel pomoci. Svůj život do záchranné akce obětavě nasadil i německý závodník a Hančův přítel Emerich Rath. Filmovou rekonstrukci tohoto závodu natočil režisér Tomáš Hodan.
23. březen 2025 11:33
Zimní sporty, Královéhradecký kraj

Krkonošské lesy slaví světový den lesů a světový den vody

Dne 21. března slavíme Světový den lesů a o den později 22. března Světový den vody. Krkonošské lesy patří vedle arkto-alpínské tundry a luk mezi tři nejvýznamnější fenomény, pro které byl zřízen Krkonošský národní park. Rozkládají se na ploše 37 000 ha a pokrývají přes 85 % plochy Krkonoš. Jejich druhové složení a prostorové rozložení v minulosti značně ovlivnil člověk. Dnes se snažíme pomoci, aby se lesy vrátily do přírodě blízkého stavu, staly se stabilnějšími a ve svém stínu poskytovaly prostor nejen pro odpočinek návštěvníkům hor, ale také životní prostor stovkám druhů živočichů a rostlin. Připomeňme si při této příležitosti jedno z nejzajímavějších a opomíjených lesních stanovišť pojící obě uvedená prostředí – olšové-jaseniny. Ty se v Krkonoších nacházejí už jen na pouhých 71 ha, což je 0,2 % rozlohy lesních porostů.
21. březen 2025 7:01
Příroda, Královéhradecký kraj